Americké akcie si ve čtvrtek vybraly oddechový čas. Twitter však první den na NYSE až +90 %
|

Americké akcie si ve čtvrtek vybraly oddechový čas. Twitter však první den na NYSE až +90 %

Americké akcie ve čtvrtek zahájily mírně v plusu. Rychle však zamířily pod nulu a své ztráty v průběhu celého dne dále navyšovaly. Na trh dorazily údaje o překvapivě rychlém růstu americké ekonomiky, které zvýšily pravděpodobnost, že americká centrální banka začne uvažovat o postupném omezování stimulačních opatření dříve, než se obecně předpokládalo. Internetová společnost Twitter po vstupu na newyorskou burzu posilovala až o 90 %.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,97 % na 15 593,98 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,32 % na 1 747,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,90 % na 3 857,33 bodu. Nejvíce oslabily sektor cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru základních materiálů. Nejméně, kolem procenta, naopak odepsaly sektor zdravotnictví a tituly ze sektoru služeb.

Americké akcie (7. listopadu 2013)

"To, co americké trhy skutečně tíží, je silná rally z posledních týdnů," říká tržní stratég z JPMorgan Funds David Kelly. "Je proto jasné, že si nyní akcie potřebují vybrat alespoň krátký oddechový čas."

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

Evropská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Depozitní sazba byla ponechána na 0 %, zápůjční sazba byla snížena z 1 % na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali on-line. Po zveřejnění rozhodnutí dolar vůči euru posílil o 1 %.

Událostí dne se z pohledu akcií bezesporu stal začátek obchodování s cennými papíry sociální sítě Twitter. Téměř hodinu a půl po otevření amerických burz se s cennými papíry Twitteru neobchodovalo a makléři pouze uváděli, že registrují nákupní objednávky kolem 40 až 44 USD za kus. První akcie se nakonec prodala kolem 16.50 SEČ za 45,10 USD, tedy o 73 % výše, než byla upisovací cena 26 USD. Deset minut po začátku obchodování se akcie Twitteru obchodovaly dokonce o více než 90 % výše s intradenním maximem 50,09 USD. Za celý den se nakonec zobchodovalo více než 117 milionů kusů akcií Twitter, které posílily o 72,69 % na 44,90 USD.

Z indexu Dow nejvíce odepsaly cenné papíry mediální a zábavní společnosti Walt Disney (-2,68 %), akcie bankovního domu Goldman Sachs (-2,37 %) a mobilní operátor AT&T (-1,98 %). V mírném plusu naopak navzdory nepříznivému sentimentu uzavřely cenné papíry počítačového gigantu IBM (+0,45 %) a petrochemické společnosti DuPont (+0,13 %).

Ve spojitostí s IPO Twitteru se investoři soustředili též na akcie dalších sociálních sítí. Cenné papíry světově největší sociální sítě Facebook zahajovaly kolem nuly, nakonec ale oslabily o 3,18 % na 47,56 USD. Zisky si nepřipsaly ani cenné papíry profesní sociální sítě LinkedIn, které stejně jako akcie Facebooku zahajovaly kolem nuly, avšak ihned po začátku obchodování zamířily do červených čísel, aby nakonec uzavřely se ztrátou 4,22 %. O 5,05 % oslabily před kvartálními finančními výsledky také akcie slevového portálu Groupon.

Výrazně ztrácel také řetězec supermarketů Whole Foods Market (-11,18 %), který ve středu po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření (zisk 0,32 USD na akcii nad odhadem 0,31 USD na akcii při tržbách 2,98 miliardy USD pod odhadem 3,03 miliardy USD). Nedařilo se ani výrobci elektromobilů Tesla Motors (-7,44 %), který ztrácel poté, co ve městě Smyrna v americkém Tennessee došlo k dalšímu vznícení automobilu Tesla Model S. Požár zasáhl přední část vozu, kterou zničil. Tesla uvedla, že se posádce vozu nic nestalo a že je s řidičem automobilu v intenzivním kontaktu. "Náš tým již vyrazil na cestu do Tennessee, aby zjistil další podrobnosti o tom, co se událo," napsala firma ve svém prohlášení k incidentu.

Oslabila i další z firem technologického vizionáře Elona Muska, dodavatel střešních solárních panelů pro domácnosti Solar City (-16,70 %). Společnost ve středu reportovala kvartální finanční výsledky, podle kterých dosáhla ztráty 0,43 USD na akcii při tržbách 48,6 milionu USD. Firma zároveň uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává ztrátu v rozmezí 0,55 až 0,65 USD na akcii.

Výsledková sezóna: Walt Disney, Priceline.com, Groupon

Mediální a zábavní společnost Walt Disney dosáhla ve třetím čtvrtletí čistého zisku 0,77 USD na akcii (odhad: 0,76 USD, loni: 0,68 USD na akcii) při tržbách 11,57 miliardy USD (odhad: 11,4 miliardy USD, loni: 10,78 miliardy USD). Akcie Walt Disney v after-marketu oslabovaly přibližně o 2,5 %.

Výsledky Walt Disney ve 3Q2013

Cestovní portál Priceline.com vykázal za třetí čtvrtletí zisk na akcii 15,72 USD (loni: 11,66 USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 17,30 USD (odhad: 16,22 USD). Tržby společnosti dosáhly 2,27 miliardy USD (odhad: 2,1 miliardy USD, loni: 1,71 miliardy USD). Akcie Priceline.com na výsledky v after-marketu reagovaly nejdříve poklesem o 7 %, následně však ztráty vymazaly a proti závěru posilovaly přibližně o 1,5 %.

Výsledky Priceline.com ve 3Q2013

Slevový portál Groupon vykázal za třetí čtvrtletí čistou ztrátu 2,58 milionu USD (loni: ztráta 2,98 milionu USD). Tržby společnosti vzrostly meziročně o 5 % na 595,1 milionu USD (odhad: 615,7 milionu USD). Upravený zisk na akcii byl 0,02 USD (nad odhadem 0,01 USD). Společnost zároveň oznámila akvizici korejské firmy Ticket Monster zaměřující se na e-commerce za 260 milionů USD (100 milionů USD v hotovosti, 160 milionů USD ve formě akcií Grouponu). Pro čtvrté čtvrtletí firma očekává tržby v rozmezí 690 až 740 milionů USD. Akcie Grouponu v after-marketu nejdříve oslabovaly o 9 %, poté však začaly růst a přidávaly kolem 2 %.

Výsledky Groupon ve 3Q2013

Dolar vůči euru nejsilnější za sedm týdnů

Americký dolar na devizových trzích vůči euru po nečekaném snížení základní úrokové sazby v eurozóně prudce posílil až na sedmitýdenní minimum. Eurodolar zahajoval na 1,352 a až do rozhodnutí ECB o snížení hlavní úrokové sazby na 0,25 % osciloval kolem této hladiny. Poté dolar posílil až k úrovni 1,330 EUR/USD, od níž se však odrazil a začal část zisků odevzdávat. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,342 EUR/USD.

K japonskému jenu americká měna stejně jako k euru v první polovině obchodního dne stagnovala. Po zveřejnění rozhodnutí ECB dolar nejdříve posílil z 98,60 JPY na 99,36 JPY, avšak krátce poté naopak oslabil až k 97,62 JPY. Krátce po uzavření amerických burz se dolar pohyboval kolem 98,00 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly. Cena severomořské ropy Brent klesla o 1,4 % na 103,40 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila přibližně o 0,6 % na 94,30 USD za barel. Trh ovlivňují i nadále zprávy o vysokých zásobách suroviny, pokračujících jednáních mezi světovými mocnostmi a Íránem, který je významným producentem ropy, a také silný dolar. "Na ceny tlačí kombinace několika faktorů ukazujících na pokles. Především je zde však obrovská globální nabídka spolu s dodatečnou kapacitou v producentských zemích," uvedl Andrey Kryuchenkov ze společnosti VTB Capital.

Světové mocnosti a Írán ve čtvrtek v Ženevě zahájily další kolo jednání s cílem dosáhnout dohody ohledně sporného jaderného programu Íránu. Obě strany varovaly, že průlom v rozhovorech není zdaleka jistý. Dvoudenní jednání nicméně provází mírný optimismus.

Zlato ve čtvrtek stejně jako dolar i ropa čekalo, jak ECB rozhodne v otázce úrokových sazeb. Poté jeho cena z hladiny 1 315 USD za trojskou unci nejdříve vzrostla na 1 325 USD za trojskou unci, následně však klesla k psychologické hranici 1 300 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se žlutý kov obchodoval za 1 307 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Evropské burzy v úterý převážně stouply, akcie HSBC Holdings zlevnily…
Evropské burzy v úterý převážně stouply, akcie HSBC Holdings zlevnily…
před hodinou

Evropské burzy v úterý převážně stouply, akcie HSBC Holdings zlevnily zhruba o 3 %

Většina evropských akciových trhů zakončila úterní seanci v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EU hrozí Američanům cly na bourbon či motocykly
před hodinou

EU hrozí Američanům cly na bourbon či motocykly

Evropská unie hrozí Spojeným státům odvetnými cly na bourbon či motocykly Harley-Davidson v případě, že se americká...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Škoda Auto odborům nabídla růst mezd o 15 % během 27 měsíců
17:07

Škoda Auto odborům nabídla růst mezd o 15 % během 27 měsíců

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v úterý v kolektivním vyjednávání s odbory nabídla růst mezd o 15 procent...
Volkswagen Česká republika Auta
Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny…
Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny…
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny ČEZ však zdražily o více než procento

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, když index PX přišel o 0,37 % na 1 106,14 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů
Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů
16:22

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí svého nizozemského konkurenta NXP Semiconductors na zhruba...
Americké akcie Fúze a akvizice
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle finálních dat klesla…
16:01

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle finálních dat klesla na 0,1 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle předběžných dat klesla a jen těsně se udržela v pozitivním pásmu....
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Airbnb dostane na Baleárách pokutu za nelegální pronájem
15:20

Airbnb dostane na Baleárách pokutu za nelegální pronájem

Společnost Airbnb, která nabízí sdílení bytů a pronájem, dostane na španělských Baleárských ostrovech pokutu 300 000...
Sdílená ekonomika Bydlení
Ze světa investičních doporučení (20. února)
15:00

Ze světa investičních doporučení (20. února)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Schillerová čeká po brexitu vyšší příspěvek ČR do rozpočtu EU
14:46

Schillerová čeká po brexitu vyšší příspěvek ČR do rozpočtu EU

Za hodně reálné považuje v této chvíli česká ministryně financí Alena Schillerová to, že ČR po roce 2020 kvůli...
Česká republika Evropská unie Spojené království
Podle států má rozpočet EU v roce 2019 pomoci řešení migrace
14:23

Podle států má rozpočet EU v roce 2019 pomoci řešení migrace

Rozpočet Evropské unie v roce 2019 musí být realistický a podporovat hospodářský růst bloku. Zároveň ale musí unie s...
Evropská unie Rozpočet Politika
Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni
Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni
14:05

Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni

Letošní odstávky čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany by měly v součtu trvat okolo 230 dnů a ještě asi o tři měsíce...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce
Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce
13:46

Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank propustí až 500 zaměstnanců z investiční sekce ještě před...
Deutsche Bank Německo Banky
Guvernér lotyšské centrální banky tvrdí, že je obětí špinavé kampaně
13:12

Guvernér lotyšské centrální banky tvrdí, že je obětí špinavé kampaně

Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs podezřelý z korupce byl po dobu vyšetřování uvolněn z funkce. V...
Lotyšsko Centrální banky Podvod
Zisk maloobchodní společnost Wal-Mart kvůli restrukturalizaci klesl o…
Zisk maloobchodní společnost Wal-Mart kvůli restrukturalizaci klesl o…
12:35

Zisk maloobchodní společnost Wal-Mart kvůli restrukturalizaci klesl o 42 %

Konsolidovaný čistý zisk největší maloobchodní společnosti na světě Wal-Mart Stores ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk firmy Edenred loni stoupl o 13,1 procenta na rekord
12:10

Zisk firmy Edenred loni stoupl o 13,1 procenta na rekord

Francouzskému vydavateli stravenek a předplacených karet a poukázek na služby Edenred stoupl v loňském roce provozní...
Francie Výsledková sezóna
Agentura Fitch potvrdila Erste Group Bank rating na úrovni A- se…
11:56

Agentura Fitch potvrdila Erste Group Bank rating na úrovni A- se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení finanční skupiny Erste Group Bank na stupni A- se...
Erste Group Bank Erste Group Bank (Vídeň) Evropské banky