Americké akcie si ve čtvrtek vybraly oddechový čas. Twitter však první den na NYSE až +90 %
|

Americké akcie si ve čtvrtek vybraly oddechový čas. Twitter však první den na NYSE až +90 %

Americké akcie ve čtvrtek zahájily mírně v plusu. Rychle však zamířily pod nulu a své ztráty v průběhu celého dne dále navyšovaly. Na trh dorazily údaje o překvapivě rychlém růstu americké ekonomiky, které zvýšily pravděpodobnost, že americká centrální banka začne uvažovat o postupném omezování stimulačních opatření dříve, než se obecně předpokládalo. Internetová společnost Twitter po vstupu na newyorskou burzu posilovala až o 90 %.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,97 % na 15 593,98 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,32 % na 1 747,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,90 % na 3 857,33 bodu. Nejvíce oslabily sektor cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru základních materiálů. Nejméně, kolem procenta, naopak odepsaly sektor zdravotnictví a tituly ze sektoru služeb.

Americké akcie (7. listopadu 2013)

"To, co americké trhy skutečně tíží, je silná rally z posledních týdnů," říká tržní stratég z JPMorgan Funds David Kelly. "Je proto jasné, že si nyní akcie potřebují vybrat alespoň krátký oddechový čas."

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

Evropská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Depozitní sazba byla ponechána na 0 %, zápůjční sazba byla snížena z 1 % na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali on-line. Po zveřejnění rozhodnutí dolar vůči euru posílil o 1 %.

Událostí dne se z pohledu akcií bezesporu stal začátek obchodování s cennými papíry sociální sítě Twitter. Téměř hodinu a půl po otevření amerických burz se s cennými papíry Twitteru neobchodovalo a makléři pouze uváděli, že registrují nákupní objednávky kolem 40 až 44 USD za kus. První akcie se nakonec prodala kolem 16.50 SEČ za 45,10 USD, tedy o 73 % výše, než byla upisovací cena 26 USD. Deset minut po začátku obchodování se akcie Twitteru obchodovaly dokonce o více než 90 % výše s intradenním maximem 50,09 USD. Za celý den se nakonec zobchodovalo více než 117 milionů kusů akcií Twitter, které posílily o 72,69 % na 44,90 USD.

Z indexu Dow nejvíce odepsaly cenné papíry mediální a zábavní společnosti Walt Disney (-2,68 %), akcie bankovního domu Goldman Sachs (-2,37 %) a mobilní operátor AT&T (-1,98 %). V mírném plusu naopak navzdory nepříznivému sentimentu uzavřely cenné papíry počítačového gigantu IBM (+0,45 %) a petrochemické společnosti DuPont (+0,13 %).

Ve spojitostí s IPO Twitteru se investoři soustředili též na akcie dalších sociálních sítí. Cenné papíry světově největší sociální sítě Facebook zahajovaly kolem nuly, nakonec ale oslabily o 3,18 % na 47,56 USD. Zisky si nepřipsaly ani cenné papíry profesní sociální sítě LinkedIn, které stejně jako akcie Facebooku zahajovaly kolem nuly, avšak ihned po začátku obchodování zamířily do červených čísel, aby nakonec uzavřely se ztrátou 4,22 %. O 5,05 % oslabily před kvartálními finančními výsledky také akcie slevového portálu Groupon.

Výrazně ztrácel také řetězec supermarketů Whole Foods Market (-11,18 %), který ve středu po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření (zisk 0,32 USD na akcii nad odhadem 0,31 USD na akcii při tržbách 2,98 miliardy USD pod odhadem 3,03 miliardy USD). Nedařilo se ani výrobci elektromobilů Tesla Motors (-7,44 %), který ztrácel poté, co ve městě Smyrna v americkém Tennessee došlo k dalšímu vznícení automobilu Tesla Model S. Požár zasáhl přední část vozu, kterou zničil. Tesla uvedla, že se posádce vozu nic nestalo a že je s řidičem automobilu v intenzivním kontaktu. "Náš tým již vyrazil na cestu do Tennessee, aby zjistil další podrobnosti o tom, co se událo," napsala firma ve svém prohlášení k incidentu.

Oslabila i další z firem technologického vizionáře Elona Muska, dodavatel střešních solárních panelů pro domácnosti Solar City (-16,70 %). Společnost ve středu reportovala kvartální finanční výsledky, podle kterých dosáhla ztráty 0,43 USD na akcii při tržbách 48,6 milionu USD. Firma zároveň uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává ztrátu v rozmezí 0,55 až 0,65 USD na akcii.

Výsledková sezóna: Walt Disney, Priceline.com, Groupon

Mediální a zábavní společnost Walt Disney dosáhla ve třetím čtvrtletí čistého zisku 0,77 USD na akcii (odhad: 0,76 USD, loni: 0,68 USD na akcii) při tržbách 11,57 miliardy USD (odhad: 11,4 miliardy USD, loni: 10,78 miliardy USD). Akcie Walt Disney v after-marketu oslabovaly přibližně o 2,5 %.

Výsledky Walt Disney ve 3Q2013

Cestovní portál Priceline.com vykázal za třetí čtvrtletí zisk na akcii 15,72 USD (loni: 11,66 USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 17,30 USD (odhad: 16,22 USD). Tržby společnosti dosáhly 2,27 miliardy USD (odhad: 2,1 miliardy USD, loni: 1,71 miliardy USD). Akcie Priceline.com na výsledky v after-marketu reagovaly nejdříve poklesem o 7 %, následně však ztráty vymazaly a proti závěru posilovaly přibližně o 1,5 %.

Výsledky Priceline.com ve 3Q2013

Slevový portál Groupon vykázal za třetí čtvrtletí čistou ztrátu 2,58 milionu USD (loni: ztráta 2,98 milionu USD). Tržby společnosti vzrostly meziročně o 5 % na 595,1 milionu USD (odhad: 615,7 milionu USD). Upravený zisk na akcii byl 0,02 USD (nad odhadem 0,01 USD). Společnost zároveň oznámila akvizici korejské firmy Ticket Monster zaměřující se na e-commerce za 260 milionů USD (100 milionů USD v hotovosti, 160 milionů USD ve formě akcií Grouponu). Pro čtvrté čtvrtletí firma očekává tržby v rozmezí 690 až 740 milionů USD. Akcie Grouponu v after-marketu nejdříve oslabovaly o 9 %, poté však začaly růst a přidávaly kolem 2 %.

Výsledky Groupon ve 3Q2013

Dolar vůči euru nejsilnější za sedm týdnů

Americký dolar na devizových trzích vůči euru po nečekaném snížení základní úrokové sazby v eurozóně prudce posílil až na sedmitýdenní minimum. Eurodolar zahajoval na 1,352 a až do rozhodnutí ECB o snížení hlavní úrokové sazby na 0,25 % osciloval kolem této hladiny. Poté dolar posílil až k úrovni 1,330 EUR/USD, od níž se však odrazil a začal část zisků odevzdávat. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,342 EUR/USD.

K japonskému jenu americká měna stejně jako k euru v první polovině obchodního dne stagnovala. Po zveřejnění rozhodnutí ECB dolar nejdříve posílil z 98,60 JPY na 99,36 JPY, avšak krátce poté naopak oslabil až k 97,62 JPY. Krátce po uzavření amerických burz se dolar pohyboval kolem 98,00 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly. Cena severomořské ropy Brent klesla o 1,4 % na 103,40 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila přibližně o 0,6 % na 94,30 USD za barel. Trh ovlivňují i nadále zprávy o vysokých zásobách suroviny, pokračujících jednáních mezi světovými mocnostmi a Íránem, který je významným producentem ropy, a také silný dolar. "Na ceny tlačí kombinace několika faktorů ukazujících na pokles. Především je zde však obrovská globální nabídka spolu s dodatečnou kapacitou v producentských zemích," uvedl Andrey Kryuchenkov ze společnosti VTB Capital.

Světové mocnosti a Írán ve čtvrtek v Ženevě zahájily další kolo jednání s cílem dosáhnout dohody ohledně sporného jaderného programu Íránu. Obě strany varovaly, že průlom v rozhovorech není zdaleka jistý. Dvoudenní jednání nicméně provází mírný optimismus.

Zlato ve čtvrtek stejně jako dolar i ropa čekalo, jak ECB rozhodne v otázce úrokových sazeb. Poté jeho cena z hladiny 1 315 USD za trojskou unci nejdříve vzrostla na 1 325 USD za trojskou unci, následně však klesla k psychologické hranici 1 300 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se žlutý kov obchodoval za 1 307 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Apple kupuje aplikaci pro rozpoznávání hudby Shazam
 Apple kupuje aplikaci pro rozpoznávání hudby Shazam
19:40

Apple kupuje aplikaci pro rozpoznávání hudby Shazam

Americká technologická společnost Apple se dohodla na převzetí aplikace pro rozpoznávání hudby Shazam.V pondělí to...
Apple Technologie Fúze a akvizice
Dvě americké firmy usilují o povolení bitcoinových ETF fondů
 Dvě americké firmy usilují o povolení bitcoinových ETF fondů
18:59

Dvě americké firmy usilují o povolení bitcoinových ETF fondů

Dvě americké firmy opět usilují u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) o povolení bitcoinových burzovně...
Bitcoin Kryptoměny ETF
Evropské burzy v pondělí mírně klesly, dařilo se sektoru základních…
Evropské burzy v pondělí mírně klesly, dařilo se sektoru základních…
18:00

Evropské burzy v pondělí mírně klesly, dařilo se sektoru základních materiálů

Většina evropských akciových trhů v úvodu nového týdne uzavřela v červených číslech. Investoři netrpělivě vyhlíželi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Evropští ministři vyzvali USA k přehodnocení daňové reformy
Evropští ministři vyzvali USA k přehodnocení daňové reformy
17:25

Evropští ministři vyzvali USA k přehodnocení daňové reformy

Ministři financí pěti předních evropských ekonomik vyzvali Spojené státy k přehodnocení připravované daňové reformy,...
Evropa Spojené státy americké (USA) Daně
Americká LKQ koupí německého výrobce autodílů Stahlgruber
17:06

Americká LKQ koupí německého výrobce autodílů Stahlgruber

Americký dodavatel autodílů a příslušenství LKQ koupí za zhruba 1,5 miliardy eur německou firmu Stahlgruber a...
Fúze a akvizice Spojené státy americké (USA) Německo
Pražská burza v úvodu týdne oslabila, klesla většina finančních titulů
Pražská burza v úvodu týdne oslabila, klesla většina finančních titulů
16:45

Pražská burza v úvodu týdne oslabila, klesla většina finančních titulů

Pražská burza v pondělí nenavázala na ziskový závěr minulého týdne, když index PX klesl o 0,4 % na 1 058,08 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Rusko postaví jadernou elektrárnu v Egyptě
16:18

Rusko postaví jadernou elektrárnu v Egyptě

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Egypt u příležitosti pondělního podpisu dohody o ruské výstavbě jaderné...
Rusko Egypt Energetika
Automobilka BMW prodala v listopadu o 5,2 procenta více vozů
Automobilka BMW prodala v listopadu o 5,2 procenta více vozů
15:19

Automobilka BMW prodala v listopadu o 5,2 procenta více vozů

Německý výrobce luxusních vozů BMW prodal v listopadu na celém světě 220 649 aut, meziročně o 5,2 procenta více....
BMW Auta Německo
Ze světa investičních doporučení (11. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (11. prosince)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
V Německu přibylo za 20 let milion smluv na dobu určitou
V Německu přibylo za 20 let milion smluv na dobu určitou
14:40

V Německu přibylo za 20 let milion smluv na dobu určitou

V Německu přibylo za posledních 20 let více než milion pracovních smluv na dobu určitou, letos jich je zhruba 2,8...
Německo Pracovní trh
Siemens postaví v Libyi elektrárny za 700 milionů eur
Siemens postaví v Libyi elektrárny za 700 milionů eur
14:20

Siemens postaví v Libyi elektrárny za 700 milionů eur

Německá společnost Siemens postaví v Libyi dvě paroplynové elektrárny za 700 milionů eur. Firma v pondělí podepsala...
Siemens Libye Energetika
Inflace v Polsku v listopadu meziročně stoupla na 2,5 %
14:00

Inflace v Polsku v listopadu meziročně stoupla na 2,5 %

Tempo růstu spotřebitelských cen v Polsku zrychlilo na 2,5 % v listopadu z říjnových 2,1 %. Analytici s tímto růstem...
Polsko Inflace
ČR má smluvně zajištěno 45,6 procenta peněz z evropských fondů
13:40

ČR má smluvně zajištěno 45,6 procenta peněz z evropských fondů

Česká republika měla ke konci listopadu smluvně zajištěno 45,6 procenta evropských dotací určených na programové...
Evropská unie Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Listopadová meziroční inflace v Česku byla v souladu s odhady ČNB
13:21

Listopadová meziroční inflace v Česku byla v souladu s odhady ČNB

Listopadová meziroční inflace v Česku byla v souladu s aktuální prognózou České národní banky. V pondělí to uvedl...
Inflace Česká republika Česká ekonomika
Členka ECB čeká více fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny
Členka ECB čeká více fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny
13:00

Členka ECB čeká více fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny

Fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny pravděpodobně přibude, vzhledem k silnému ekonomickému růstu a poklesu...
ECB Centrální banky Fúze a akvizice
Spiegel: Nové berlínské letiště se zřejmě otevře až v roce 2020
11:42

Spiegel: Nové berlínské letiště se zřejmě otevře až v roce 2020

Nové berlínské letiště Willyho Brandta (BER), jehož stavbu sužují vleklé problémy, se zřejmě otevře až v roce 2020....
Německo Doprava