Gazprom koupí od Enelu elektrárnu v Belgii
Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes s italskou energetickou skupinou Enel uzavřel předběžnou dohodu o koupi její belgické elektrárny Marcinelle Energie. Gazprom za elektrárnu o výkonu 420 megawattů zaplatí 227 milionů eur. Gazprom v poslední době usiluje o expanzi v evropské elektroenergetice, zatím ale nic skutečně velkého nezískal.
Předběžnou dohodu o prodeji elektrárny v Marcinelle podepsal v rámci ekonomického fóra v Petrohradě šéf Gazpromu Alexej Miller a generální ředitel Enelu Fulvio Conti. Ten oznámil záměr Gazpromu koupit Marcinelle již v březnu.
Před rokem se Gazprom dohodl s francouzskou energetickou skupinou EDF na společných investicích do výstavby nových a koupě dosavadních elektráren na plyn v Evropě, pro něž bude ruský podnik výhradním dodavatelem. O podobné dohodě jedná Gazprom s další francouzskou energetikou GDF Suez. Předloňský pokus Gazpromu spojit síly s německou firmou RWE však zkrachoval.
Související články