Americké akcie se v úterý po prodlouženém víkendu obchodovaly smíšeně
|

Americké akcie se v úterý po prodlouženém víkendu obchodovaly smíšeně

Americké akcie v úterý zahajovaly nad nulou, ještě během dopoledne nicméně zisky odevzdaly a zamířily do mínusu. Nakonec ale mezi investory přece jen převážil nákupní apetit a hlavní akciové indexy začaly znovu růst. Pozornost investorů se soustředila především na výsledky hospodaření amerických podniků za loňské čtvrté čtvrtletí. V úterý svá čísla zveřejnily například firmy Johnson & Johnson, Travelers nebo Verizon Communications.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,27 % na 16 414,44 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,28 % na 1 843,80 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,67 % na 4 225,76 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb a titulům ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Oslabily naopak sektory telekomunikací, základních materiálů a cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (21. ledna 2014)

"Investoři by rádi viděli, že se ziskovost společností zvyšuje díky růstu jejich tržeb. Namísto toho od firem přicházejí čísla, která svědčí o růstu taženém úsporami," řekl Ian Kerrigan z JPMorgan Private Bank. "To mezi investory vyvolává značné pochybnosti, protože škrtat nelze donekonečna."

Nejdůležitější úterní události na americkém trhu

  • Third Point Management, hedgeový fond řízený aktivistickým investorem Danem Loebem, oznámil, že za 1,3 miliardy USD koupil podíl ve společností Dow Chemical. Z pozice jednoho z deseti největších akcionářů chce na firmu tlačit, aby upravila svou strategii v oblasti petrochemie.
  • WSJ: Fed může brzy oznámit další omezení podpory růstu ekonomiky. Další dílčí omezení programu nákupu dluhopisů by americká centrální banka mohla oznámit už příští týden po zasedání FOMC. Podle listu Wall Street Journal to vyplývá z rozhovorů s činiteli a z jejich veřejných prohlášení.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 1,240 USD (odhad: 1,203 USD), tržby: 18,355 miliardy USD (odhad: 17,955 miliardy USD). Akcie -1,08 %.
  • Výsledky Delta Air Lines ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,650 USD (odhad: 0,629 USD), tržby 9,08 miliardy USD (odhad: 9,03 miliardy USD). Akcie +3,25 %.
  • Výsledky Halliburton ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,885 USD), tržby 7,639 miliardy USD (odhad: 7,557 miliardy USD). Akcie -1,74 %.
  • Výsledky Forest Laboratories ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 27 centů (odhad: 30 centů), tržby 878,4 milionu USD (odhad: 834,1 milionu USD). Akcie -1,08 %.
  • Výsledky Travelers ve 4Q2013: Provozní zisk na akcii 2,68 USD (odhad: 2,16 USD), tržby 6,737 miliardy USD (odhad: 6,429 miliardy USD). Akcie -1,70 %.
  • Výsledky Verizon Communications ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 31,07 miliardy USD (odhad: 31,05 miliardy USD). Akcie -1,34 %.
  • Výsledky IBM ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 6,13 USD (odhad: 5,99 USD), tržby 27,7 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování -0,87 %.
  • Výsledky Texas Instruments ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,46 USD, tržby 3,03 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování +0,92 %.

Z indexu Dow se v úterý nejvíce dařilo akciím nápojového producenta Coca-Cola (+1,63 %), ropného gigantu Chevron (+0,90 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,88 %). S více než procentní ztrátou naopak uzavřely cenné papíry výrobce počítačových čipů Intel (-1,01 %), farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-1,08 %), koncernu General Electric (-1,09 %), mobilního operátora Verizon Communications (-1,34 %), pojišťovny Travelers (-1,70 %) a banky Goldman Sachs (-1,75 %).

Akciím společností Verizon Communications a Johnson & Johnson se v úterý nedařilo poté, co obě firmy zveřejnily čtvrtletní výsledky hospodaření. Mobilní operátor Verizon (-1,34 %) vykázal zisk i tržby mírně nad odhady analytiků, investory však čísla nepřesvědčila. Také výsledky farmaceutické firmy Johnson & Johnson (-1,08 %) byly ve srovnání s odhady analytiků lepší, její akcie přesto zamířily do červených čísel a v řádném obchodování odepsaly téměř dvě procenta. Investory nepotěšilo varování, že v letošním roce může dojít k útlumu prodeje léků na předpis.

Čtvrtletní finanční výsledky naopak pomohly akciím aerolinek Delta Air Lines (+3,25 %). Společnost vykázala lepší než očekávaná čísla na úrovni zisku i tržeb a oznámila, že v roce 2014 plánuje obměnu přibližně 50 menších letadel za energeticky úspornější modely. Dále firma uvedla, že během prvního čtvrtletí letošního roku plánuje navýšit svoji celkovou přepravní kapacitu o dvě až tři procenta.

Velmi solidní růst zažily také akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (+6,78 %), na které investoři poslali sérii nákupních objednávek poté, co analytici z JPMorgan Chase zvýšili investiční doporučení na "overweight" z "neutral" a současně upravili cílovou cenu na 15 USD z předchozích 9 USD.

Dařilo se také akciím Dow Chemical (+6,64 %), které zdražovaly po oznámení, že hedgeový fond Third Point Management vedený aktivistickým investorem Danem Loebem ve společnosti koupil podíl za 1,3 miliardy USD. Fond chce na firmu z pozice jednoho z deseti největších akcionářů tlačit, aby upravila svoji strategii v oblasti petrochemie. Navrhuje například, že by Dow Chemical mohla svou petrochemickou divizi vyvést do samostatné firmy.

Silnou rally v úterý zažily akcie kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+9,36 %). Cenné papíry firmy profitovaly ze zprávy, že americké ministerstvo obrany začne v rámci své nové komunikační sítě používat 80 tisíc telefonů BlackBerry. Jejich zavedení do provozu plánuje již do konce tohoto měsíce. Telefony BlackBerry budou tvořit 98 % z celkového počtu nových zařízení. Dále ministerstvo plánuje koupit přibližně 1 800 zařízení s operačními systémy iOS a Android. Akcie BlackBerry na zprávu během dne reagovaly růstem až o 12 %, což bylo dokonce největší intradenní posilování za poslední tři roky.

Firma se chce vrátit k zisku za každou cenu. Nově plánuje prodat řadu svých nemovitostí. Firma se při prodeji realit spojila s firmou CBRE. Část nemovitostí si chce po prodeji pronajmout zpět k užívání a nadále hodlá udržet svoji centrálu ve městě Waterloo v provincii Ontario. BlackBerry však neupřesnila, kolik peněz hodlá z prodeje získat, ani které nemovitosti prodá. Většina realit firmy se nachází právě kolem její centrály ve Waterloo, napsala agentura Reuters.

Výrazně naopak oslabily cenné papíry cestovatelského serveru Expedia (-4,27 %) poté, co se web dramaticky propadl ve výsledcích vyhledávání na Googlu. Za propadem webu Expedia ve výsledcích vyhledávání údajně stojí penalizace ze strany Googlu, který podobné kroky činí při zjištění, že si provozovatelé webů pronajímají placené odkazy na cizích stránkách, aby tak uměle zvýšili svoji pozici ve fulltextových vyhledávačích.

Nedařilo se ani akciím potravinářské a nápojové společnosti Mondelez (-2,27 %), která oznámila, že se členem jejího představenstva nově stal aktivistický investor Nelson Peltz, jenž stojí v čele Trian Fund Management. Peltz prohlásil, že společnost potřebuje zásadním způsobem zlepšit své hospodaření.

Po závěru řádného obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti IBM a Texas Instruments. Počítačový obr IBM (v řádném obchodování -0,87 %) vykázal za poslední čtvrtletí minulého roku zisk 6,2 miliardy USD neboli 5,73 USD na akcii (loni: 5,13 USD na akcii) při tržbách 27,7 miliardy USD (odhad: 28,27 miliardy USD, loni: 29,3 miliardy USD). Tržby společnosti klesly již sedmým čtvrtletím v řadě a za odhady analytiků zaostaly již počtvrté v řadě. Tržby systémové a technologické divize, která zahrnuje servery a úložiště, klesly o 26,1 % na 4,26 miliardy USD a tržby globální divize technologických služeb, která je největší divizí firmy, se snížily o 3,6 % na 9,92 miliardy. Jediným světlým bodem byla softwarová divize, jejíž tržby se zvýšily o 2,8 % na 8,14 miliardy USD. Společnost dále uvedla, že za celý fiskální rok 2014 očekává zisk na akcii minimálně 17 USD a provozní zisk minimálně 18 USD. Trh očekává zisk 18,02 USD na akcii. Akcie IBM na výsledky v after-marketu reagovaly nejdříve posilováním o více než procento, poté však přešly do více než dvouprocentní ztráty.

Společnost Texas Instruments (v řádném obchodování +0,92 %) dosáhla čtvrtletního zisku 0,46 USD na akcii (loni: 0,23 USD na akcii) a tržeb 3,03 miliardy USD (loni: 2,98 miliardy USD). V after-marketu akcie Texas Instruments v reakci na výsledky oslabovaly o více než procento. Výrobce čipů plánuje propustit v rámci restrukturalizace 1 100 zaměstnanců, tedy zhruba 3 % celkové pracovní síly, a omezit investice na některých trzích. Propouštění se dotkne divizí v USA, Japonsku a Indii. Celkem chce firma do konce letošního roku ušetřit 130 milionů USD.

Dolar ovlivnily spekulace o dalším omezení QE

Dolar v první polovině úterní obchodní seance díky spekulacím o dalším omezení americké uvolněné měnové politiky mírně posílil. Eurodolar zahajoval na hladině 1,3545 a kolem 13.00 SEČ se pohyboval až u 1,352. Poté však dolar začal oslabovat a kolem desáté hodiny se obchodoval za 1,356 EUR/USD. Na vývoj kurzu eurodolaru měl vliv také mírný pokles důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku. Indikátor důvěry institutu ZEW v lednu poprvé za posledních šest měsíců klesl.

Vůči japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 104,64 USD/JPY a po úvodní stagnaci kolem této úrovně oslabil k 104,30 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý rostly a severomořská ropa Brent se během dne vyhoupla až k 108 dolarům za barel, což je nejvyšší hodnota od začátku letošního roku. Ropný trh povzbudila předpověď světového růstu poptávky po surovině a podpůrný krok čínské centrální banky. Barel Brentu se dopoledne prodával za 106,50 USD a kolem desáté hodiny zdražoval přibližně o 0,3 % na 106,80 USD.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad světové poptávky po ropě v letošním roce proti prosincové prognóze o 50 tisíc barelů na 1,3 milionu barelů denně. Globální poptávka by tak převýšila nabídku, a to i přes rekordní těžbu břidlicové ropy ve Spojených státech. Agentura konstatovala, že se většina vyspělých ekonomik zbavila recese a jejich poptávka po energii se začne zvyšovat. Ropu rovněž podpořila čínská centrální banka, která do finančního systému vložila další peníze, aby tak zmírnila obavy z úvěrové krize.

Ve výraznějším růstu nicméně ropě brání vývoj kolem Íránu. Teherán v rámci předběžné dohody se světovými mocnostmi zastavil nejsledovanější provoz svého jaderného programu, čímž si zajistil částečné zmírnění sankcí. To podle analytiků zvyšuje vyhlídky, že země v dohledné době zvýší těžbu a vývoz ropy.

Severoamerická lehká ropa WTI v úterý zdražila téměř o 90 centů na 94,80 USD za barel.

Zlato naopak přibližně o procento zlevnilo. Dopoledne se žlutý kov prodával za 1 250 USD za trojskou unci, krátce po uzavření amerických burz se zlato obchodovalo mírně nad 1 241 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC

Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
včera v 15:22

Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem

Naftové automobily z německého koncernu Daimler byly vybaveny několika softwarovými funkcemi, které byly zřejmě...
Auta Spojené státy americké (USA) Daimler
Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit
včera v 14:16

Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit

V Česku by se mohla vyplácet jen jedna dávka na bydlení místo nynějších dvou. Příspěvek a doplatek na bydlení by se...
Česká republika Bydlení Politika
Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč
včera v 14:10

Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč

Veřejní investoři v Česku loni zadali firmám 27 204 zakázek za 351,1 miliardy korun. Hodnota meziročně vzrostla o 54 ...
Česká republika Česká ekonomika
Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %
včera v 11:20

Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %

Tuzemské firmy očekávaly v posledním čtvrtletí 2017 pro letošní rok růst průměrných mezd o 3,26 %, zatímco v...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině
včera v 09:15

Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině

Některé podmínky zdaňování příjmů českých zaměstnanců ze zahraničí by se mohly zmírnit. Nemusely by se zdaňovat jako...
Česká republika Česká ekonomika Daně
General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů,…
včera v 04:41

General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů, snaží se oživit podnikání

Americký průmyslový konglomerát General Electric zvažuje prodej podnikání v oblasti průmyslových plynových motorů....
General Electric Americké akcie Fúze a akvizice
Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky
včera v 02:30

Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky

AKTUALIZOVÁNO. Lotyšská protikorupční policie zadržela guvernéra tamní centrální banky Ilmārse Rimšēvičse, jehož...
Centrální banky Pobaltské trhy Lotyšsko
Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu
17. 2. 2018 23:21

Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová nemá žádné námitky vůči plánům na přeměnu Evropského...
ESM Mezinárodní měnový fond Evropská ekonomika
Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka
17. 2. 2018 20:00

Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň...
Řecko PIIGS Dluhová krize
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
16. 2. 2018 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně zpevnily

Americké akcie během pátečního obchodování výrazně posilovaly, o značnou část zisků však přišly po zprávě, že velká...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč
16. 2. 2018 21:29

Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč

Polská vláda chce do roku 2030 investovat na pobřeží Baltského moře 25 miliard zlotých (152,3 miliardy Kč). Investice...
Polsko Infrastruktura Doprava
CNBC: Uber hodlá prodat jihoasijské aktivity singapurskému Grabu
16. 2. 2018 21:18

CNBC: Uber hodlá prodat jihoasijské aktivity singapurskému Grabu

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies připravuje prodej svých aktivit v jihovýchodní Asii...
Uber Doprava Singapur
Čínská skupina HNA už není největším akcionářem německé Deutsche Bank
16. 2. 2018 20:36

Čínská skupina HNA už není největším akcionářem německé Deutsche Bank

Čínský konglomerát HNA Group prodal část svého podílu v německé Deutsche Bank v hodnotě zhruba 300 milionů eur. Části...
Deutsche Bank Evropské banky Čína
Ruská banka VTB koupí 29 procent v maloobchodní firmě Magnit
16. 2. 2018 18:48

Ruská banka VTB koupí 29 procent v maloobchodní firmě Magnit

Ruská státní banka VTB koupí 29,1 procenta akcií v řetězci s potravinami Magnit od jejího zakladatele a generálního...
Rusko Banky Fúze a akvizice
Italská Eni zdvojnásobila čtvrtletní zisk na 980 milionů eur
16. 2. 2018 18:28

Italská Eni zdvojnásobila čtvrtletní zisk na 980 milionů eur

Díky rekordní těžbě ropy a zemního plynu vytvořila italská energetická společnost Eni ve čtvrtém čtvrtletí loňského...
Itálie Výsledková sezóna Evropské akcie
Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské…
Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské…
16. 2. 2018 18:11

Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské burzy

Mimořádná valná hromada sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group rozhodla ve čtvrtek o stažení akcií firmy z...
Fortuna Akcie ČR Pražská burza
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
16. 2. 2018 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali hospodářské...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ruští magnáti bojují o kontrolu nad firmou Norilsk Nickel
16. 2. 2018 17:33

Ruští magnáti bojují o kontrolu nad firmou Norilsk Nickel

Mocenský boj o kontrolu nad ruskou těžební společností Norilsk Nickel se posunul do další fáze. Miliardář Vladimir...
Rusko Těžba Nejbohatší investoři a byznysmeni
Středula: Případný czexit by přinesl kolaps odvětví a propouštění
16. 2. 2018 17:05

Středula: Případný czexit by přinesl kolaps odvětví a propouštění

Případný czexit by znamenal pro Česko kolaps řady odvětví, firem a propouštění. Ti, kteří o vystoupení z EU hovoří,...
Česká republika Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si…
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si…
16. 2. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si připsala 0,6 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX však stoupl pouze o 0,04 %. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR