Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily. Investoři vstřebávali výsledky hospodaření firem a nepříznivé údaje z Číny
|

Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily. Investoři vstřebávali výsledky hospodaření firem a nepříznivé údaje z Číny

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstupovaly s výraznými ztrátami, které během většiny dne prohlubovaly. Náladu investorů podkopaly nepříznivé údaje z čínského průmyslu i nepřesvědčivé finanční výsledky některých firem. Výsledky hospodaření zveřejnily například McDonald's nebo zbrojovka Lockheed Martin. Po závěru trhů se přidaly také softwarová společnost Microsoft a největší světová síť kaváren Starbucks.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,07 % na 16 197,35 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,89 % na 1 828,46 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,57 % na 4 218,87 bodu. V červených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů amerického trhu. Nejvíce odepisovaly finanční tituly a sektor základních materiálů, nejméně, kolem sedmi desetin procenta, ztratil sektor služeb.

Americké akcie (23. ledna 2014)

"Globální výhled pro rok 2014 vypadá velmi slibně, některé jednotlivé regiony však investory znepokojují," říká hlavní tržní stratég společnosti Lindsey Group Peter Boockvar. "Nejvíce obav aktuálně pramení ze situace na rozvíjejících se trzích, které by v následujících měsících měly plnit funkci motoru světového hospodářského růstu."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

Výsledková sezóna

  • Výsledky McDonald's ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,39 USD), tržby: 7,09 miliardy USD (odhad: 7,11 miliardy USD). Akcie +0,46 %.
  • Výsledky Lockheed Martin ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 2,38 USD (odhad: 2,11 USD), tržby: 11,5 miliardy USD. Akcie -3,93 %.
  • Výsledky Union Pacific ve 4Q2013: Zisk na akcii 2,55 USD (odhad: 2,49 USD), tržby: 5,63 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD). Akcie +3,34 %.
  • Výsledky Microsoft ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,68 USD), tržby: 24,52 miliardy USD (odhad: 23,67 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +0,35 %, v after-marketu posilovaly o více než 3 %.
  • Výsledky Starbucks ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,69 USD), tržby: 4,24 miliardy USD (odhad: 4,3 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování -0,29 %, v after-marketu posilovaly o více než procento.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce oslabily akcie provozovatele platebních karet American Express (-2,15 %), výrobce letadel Boeing (-2,12 %), společnosti Visa (-2,03 %) a chemického gigantu DuPont (-2,02 %). O více než procento naopak posílily cenné papíry mobilních operátorů AT&T (+1,38 %) a Verizon (+1,12 %).

Hvězdou indexu S&P 500 se ve čtvrtek navzdory nepříznivému sentimentu staly akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+16,48 %), kterým se dařilo v reakci na čtvrtletní finanční výsledky, jež společnost zveřejnila ve středu po závěru trhů. Firma za poslední čtvrtletí minulého roku vydělala 48 milionů dolarů neboli 0,79 USD na akcii (odhad: 0,65 USD, loni: 0,13 USD na akcii) při tržbách 1,18 miliardy USD (odhad: 1,17 miliardy USD, loni: 945 milionů USD). Společnost uvedla, že za růstem její ziskovosti stojí zejména rostoucí počet předplatitelů streamovaného videa. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku společnosti přibylo 2,33 milionu nových zákazníků a Netflix očekává, že v prvním čtvrtletí tohoto roku se jejich řady rozrostou o dalších 2,25 milionu předplatitelů z USA a 1,6 milionu ze zaoceánských trhů.

Již ve středu po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní finanční výsledky také internetová aukční síň eBay (ve čtvrtek v řádném obchodování +0,97 %). Společnost vykázala za poslední čtvrtletí minulého roku upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,80 USD) při tržbách 4,53 miliardy USD (odhad: 4,55 miliardy USD). Investory ale kromě výsledků zaujalo také vyjádření aktivistického investora Carla Icahna, který navrhl, aby byl od aukční síně eBay odštěpen platební systém PayPal, jehož převzetí firma dokončila v roce 2002. Společnost eBay k Icahnovu návrhu uvedla, že si ráda vyslechne názory všech svých akcionářů, ale domnívá se, že většina investorů preferuje současnou situaci, kdy je PayPal součástí firmy. "Návrh Carla Icahna ignoruje všechny synergie, které ze spojení těchto dvou společností vyplývají," řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro CNBC ředitel eBay John Donahoe. Icahn podle něj aktuálně ovládá 0,82 % eBay. Platební systém PayPal začíná v rámci společnosti eBay získávat zásadní postavení, v posledním čtvrtletí minulého roku se na tržbách firmy podílel 41 % a podle některých analytiků brzy pokoří 50% hranici. Počet uživatelů PayPalu za poslední tři měsíce vzrostl o 16 % na 143 milionů. Ve čtvrtek také došlo k dvojí revizi investičního doporučení na akcie eBay. Analytici ze společnosti Stifel snížili doporučení na "hold" z "buy" a analytici ze Susquehanna Financial na "neutral" z "positive".

Spolu s rostoucími cenami zlata ve čtvrtek posilovaly i akcie těžařů. Zdražovaly cenné papíry společnosti Barrick Gold (+2,71 %) i Newmont Mining (+3,20 %). Zlato ve čtvrtek zdražilo o 27 dolarů na 1 262 USD za trojskou unci.

Nevydařenou obchodní seancí si naopak prošly akcie výrobce potravinových produktů Herbalife (-10,35 %), které dolů stáhl komentář massachusettského senátora Edwarda Markeyho, který řekl, že by americké úřady měly důkladně prověřit obchodní model společnosti. Herbalife dlouhodobě kritizuje také aktivistický investor Bill Ackman, který tvrdí, že se jedná o "obrovskou pyramidu", a dlouhodobě spekuluje na výrazný pokles ceny akcií firmy.

Akcie sociální sítě Facebook (-1,53 %) ve čtvrtek oslabily přibližně o procento a půl, a pokračovaly tak v sestupu z historického maxima 59,31 USD, na nějž se dostaly ve středu krátce po zahájení obchodování.

Po závěru trhů zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření softwarová společnost Microsoft a světově největší síť kaváren Starbucks.

Společnost Microsoft (v řádném obchodování +0,35 %) vykázala za poslední čtvrtletí minulého roku čistý zisk 6,56 miliardy USD neboli 0,78 USD na akcii (odhad: 0,68 USD na akcii, loni: 0,76 USD na akcii) při tržbách 24,52 miliardy USD (odhad: 23,67 miliardy USD, loni: 21,46 miliardy USD). Akcie Microsoft v after-marketu rostly o více než 3 %.

Výsledky Microsoft ve 4Q2013

Starbucks (v řádném obchodování -0,29 %) dosáhl ve 4Q2013 zisku 540,7 milionu USD neboli 0,71 USD na akcii (odhad: 0,69 USD na akcii, loni: 0,57 USD na akcii, meziročně +25 %) při tržbách 4,24 miliardy USD (odhad: 4,3 miliardy USD, loni: 3,79 miliardy USD, meziročně +12 %). Akcie Starbucks v after-marketu v reakci na výsledky po úvodním poklesu posilovaly o více než procento.

Výsledky Starbucks ve 4Q2013

Apple podle informací listu The Wall Street Journal letos představí dva nové telefony s displejem s větší úhlopříčkou než 5 palců. De facto to znamená, že Apple uznává, že tak dlouho nereagovat na trend takzvaných "phabletů" byla chyba. Samsung svůj 5,3palcový model Galaxy představil již v roce 2011.

Dolar oslabil vůči euru i jenu. Ceny ropy se vyvíjely smíšeně

Dolar se ve čtvrtek vůči euru dostal na nejslabší hodnotu za poslední týden. Jednotnou evropskou měnu podpořily hlavně solidní údaje o hospodářském vývoji v eurozóně. Na týdenní maximum vůči dolaru vystoupil i švýcarských frank, který těžil z nové regulace ve Švýcarsku, podle které budou muset tamní banky držet více kapitálu.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,354 a po celodenním posilování eura se dolar kolem desáté hodiny obchodoval těšně pod 1,370 EUR/USD.

Americké měně se nedařilo ani v páru s japonským jenem. Dolar vůči němu oslabil ze 104,60 USD/JPY až pod 103,20 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně. Zatímco severoamerická lehká ropa WTI po zprávě o propadu zásob topného oleje stoupla na zhruba týdenní maximum, severomořský Brent kvůli nepříznivým údajům z čínského průmyslu oslabil. Trh ale celkově dále podporuje výhled silnějšího růstu globální ekonomiky a s tím spojený výhled vyšší poptávky po ropě. Brent nakonec zlevnil o více než půl procenta na 107,60 USD za barel.

Severoamerická lehká ropa WTI zahajovala na ceně 96,60 USD za barel a po intradenním posunu až k hladině 97,80 USD za barel, maximum od začátku letošního roku, se kolem desáté hodiny obchodovala za 97,30 USD za barel. Cenu ropy WTI ve čtvrtek mimo jiné podpořilo i zahájení provozu na jižní větvi ropovodu Keystone XL. Tato větev spojuje klíčové a dlouho přeplněné překladiště ropy Cushing v Oklahomě s rafineriemi na pobřeží Mexického zálivu.

Silnou rally investorům na komoditním trhu předvedlo zlato, které ve čtvrtek zdražilo o více než dvě procenta neboli 27 dolarů na 1 262 USD za trojskou unci

Zdroj: ČTK, CNBC
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
22:00

Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a odevzdaly denní zisky. Investoři hodnotili zápis z jednání FOMC

Americké akciové indexy se po většinu středeční obchodní seance držely v plusu a po zveřejnění zápisu z lednového...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
20:50

Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v USA

Zápis z lednového zasedání měnového výboru americké centrální banky signalizuje jasné odhodlání jejích představitelů...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady
19:46

Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady

Petrochemický holding Unipetrol má nového člena představenstva firmy a tři nové členy dozorčí rady. Novým členem...
Unipetrol Akcie ČR PKN Orlen
Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér
18:58

Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér

Polsko se aktivně snaží zablokovat plánovanou stavbu plynovodu Nord Stream 2, kterou podle Varšavy Německo porušuje...
Polsko Německo Rusko
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
18:20

Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě

Čína by své investice na Balkáně neměla spojovat s politikou, varovala ve středu na tiskové konferenci s makedonským...
Čína Německo Politika
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
18:00

Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore zdražily o více než 5 %

Evropské akciové trhy uzavřely v polovině pracovního týdne smíšeně. V centru pozornosti investorů byly odhady...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá
17:50

Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá

Největším obchodním partnerem Německa se v loňském roce podruhé za sebou stala Čína. Česká republika obsadila desátou...
Německo Mezinárodní obchod Čína
Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit
17:39

Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit

Na osmidenní cestu se 33 zastávkami po celé Británii ve středu z Londýna vyrazil velký červený autobus se sloganem o...
Spojené království Evropská unie Politika
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
17:23

Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny

Americký výrobce čipů Intel hodlá investovat pět miliard dolarů do rozšíření produkce ve své továrně na jihu Izraele....
Intel Americké akcie Investice
Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka
17:05

Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka

Průzkumné vrty za účelem těžby zemního plynu jihovýchodně od Kypru budou pokračovat navzdory turecké blokádě, řekl ve...
Kypr Turecko Těžba
Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi
17:00

Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi

Některé státy Evropské unie by chtěly, aby byl přístup k penězům z unijních fondů po roce 2020 podmíněn kromě jiného...
Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
16:45

Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterní seance, když index PX zpevnil o 0,46 % na 1 111,21 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington
16:17

Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington

Sankce vůči Rusku, které loni přijal americký Kongres, připravily Moskvu o zbrojní zakázky minimálně za tři miliardy...
Spojené státy americké (USA) Rusko Mezinárodní obchod
USA: Prodeje starších domů v lednu klesly o 3,2 %
16:03

USA: Prodeje starších domů v lednu klesly o 3,2 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v lednu meziměsíčně klesly o 3,2 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru…
15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru podle předběžných dat stoupl na 55,9 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v únoru podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Ze světa investičních doporučení (21. února)
15:30

Ze světa investičních doporučení (21. února)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Broadcom snížil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Qualcomm
15:20

Broadcom snížil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Qualcomm

Americký výrobce čipů Broadcom ve středu snížil nabídku na převzetí rivala Qualcomm na 117 miliard USD ze 121 miliard...
Americké akcie Fúze a akvizice
Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí…
Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí…
15:13

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí desetina

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně. Virtuální měny, jako jsou bitcoin, ethereum, litecoin a další, jsou důvěryhodné...
Česká republika Kryptoměny Měny
Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU
Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU
14:54

Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech poroste. Ministerstvo financí v aktuální...
Česká republika Česká ekonomika Evropská unie