Americké akcie v úterý po třech dnech poklesů posilovaly
|

Americké akcie v úterý po třech dnech poklesů posilovaly

Americké akciové trhy se v úterý zotavovaly ze série třídenního novoročního oslabování. Investory k obnovení nákupů povzbudily příznivé ekonomické údaje ze Spojených států a také pokles počtu nezaměstnaných v největší evropské ekonomice. Nejnovějším důkazem zlepšující se kondice americké ekonomiky byly údaje o poklesu obchodního deficitu USA za listopad na čtyřleté minimum a nárůst vývozu na nový rekord.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,64 % na 16 530,94 bodu, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 1 837,88 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,96 % na 4 153,18 bodu. Nejvíce se dařilo titulům ze sektorů zdravotnictví a technologií, v červených číslech naopak uzavřel sektor základních materiálů.

Americké akcie (7. ledna 2014)

"Trhy po sérii tří poklesů konečně ukázaly, že optimismus investorů nevyprchal s koncem minulého roku," říká hlavní akciový stratég S&P Capital IQ Sam Stovall. "Pokud navíc vezmeme v potaz lednový efekt, byl pro akciové investory úterek opravdu velkou nadějí."

Gina Martin Adamsová z Wells Fargo, která patřila k nejpesimističtějším stratégům, pokud šlo o vývoj cen amerických akcií v roce 2013, udržuje spíše medvědí tón svého výhledu. Pro index S&P 500 letos počítá se závěrečnou cenou 1 850. "Nebyla bych ale překvapena, kdyby se index během roku objevil okolo hladin 2 100 i 1 500 bodů," uvedla ke svému aktuálnímu doporučení.

Nejdůležitější úterní události na americkém trhu:

Z indexu Dow si v úterý největší zisky připsaly akcie UnitedHealth Group (+3,06 %), Johnson & Johnson (+2,12 %) a IBM (+1,99 %). Se ztrátou kolem procenta naopak uzavřely cenné papíry JPMorgan Chase (-1,15 %) a DuPont (-1,00 %).

Akcie největší americké banky JPMorgan Chase (-1,15 %) zasáhla zpráva, podle které banka souhlasí se zaplacením 1,7 miliardy USD americké vládě za svou pasivní roli v podvodech finančníka Bernarda Madoffa. Banka s americkými úřady uzavřela dohodu, v jejímž rámci přizná svá pochybení v ochraně před praním špinavých peněz, a vyhne se tak trestnímu stíhání. Společnost uvedla, že se výdaje na platbu této částky negativně projeví v jejích čtvrtletních finančních výsledcích, a to až v objemu 850 milionů dolarů.

Nedařilo se ani cenným papírům společnosti Netflix (-5,58 %), které oslabily poté, co na ně analytici z Morgan Stanley snížili doporučení na "underweight" z "equalweight". Banka se obává, že by se do hospodaření poskytovatele streamovaných videí mohl v budoucnosti negativně promítnout růst tržního podílu konkurenčních služeb od firem Amazon.com, Hulu nebo HBO. Spolu se snížením doporučení banka snížila i cílovou cenu na 310 USD z 333 USD.

Zvýšení investičního doporučení na "buy" z "hold" naopak podpořilo akcie společnosti Unitedhealth Group (+3,06 %), které se staly premiantem indexu Dow. V sektoru zdravotnictví posilovaly také akcie provozovatele zdravotnických zařízení Tenet Healthcare (+4,89 %) nebo cenné papíry výrobce potravinových doplňků Herbalife (+3,00 %).

Výrazně posílily také akcie cestovatelského portálu TripAdvisor (+5,64 %). Cenné papíru serveru dobře známého mezi turisty v úterý korigovaly předchozí ztráty, které titul zaznamenal v rámci několikadenního volatilního obchodování při absenci výrazných kurzotvorných zpráv. Ztráty v úterý korigoval i výrobce solárních panelů First Solar (+2,40 %), a to poté, co akcie společnosti v pondělí výrazně oslabily v reakci na snížení cílové ceny od analytiků z Goldman Sachs na 45 USD z 61 USD a zhoršení investičního doporučení na "sell" z "buy".

Silné výprodeje v úterý pokračovaly u akcií sociální sítě Twitter (-7,29 %), které od 3. ledna, kdy se odrazily od hranice 70 dolarů, odepsaly již více než 12 %. Podle analytiků stojí za poklesem ceny akcií Twitteru očekávání některých investorů, že firma přijde na úkor konkurenčního Facebooku o část tržeb a zisků. Tržby z reklam se v případě Twitteru na celkovém objemu tržeb všech sociálních sítí podílely pouze 6 %, zatímco tržby Facebooku plnými 66 %. Akcie Facebooku naopak druhým dnem v řadě posilovaly a uzavřely se ziskem 1,26 % na 57,92 USD.

Velkou pozornost na sebe dále upoutaly akcie internetového gigantu Google, které přepisovaly rekordy. Cenné papíry firmy v průběhu dne posunuly své historické maximum na 1 140 USD a obchodování uzavřely se ziskem 1,93 % na zavíracím maximu 1 138,86 USD. Akcie Googlu těžily mimo jiné z vyjádření Deutsche Bank, která titul nazvala "must own stock" (akcie, kterou musíte vlastnit – pozn. red.) a stanovila pro něj cílovou cenu 1 220 USD. K obdobnému kroku přikročili také analytici z JPMorgan, kteří zvýšili cílovou cenu pro Google na 1 305 USD z 1 100 USD.

Po závěru trhů představil čtvrtletní výsledky svého hospodaření výrobce čipů Micron Technology (v řádném obchodování +5,13 %). Společnost vykázala za první čtvrtletí svého fiskálního roku zisk 358 milionů USD (loni: ztráta 275 milionů USD) neboli 0,30 USD na akcii (loni: ztráta 0,27 USD na akcii) při tržbách 4,04 miliardy USD (odhad: 3,7 miliardy USD, loni: 1,83 miliardy USD). Po zohlednění jednorázových položek dosáhl zisk firmy dokonce 0,77 USD na akcii (odhad: 0,44 USD na akcii). Akcie Micron Technolgy v after-marketu v reakci na výsledky posilovaly o více než 6 %.

Dolar posílil vůči euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích mírně zpevňoval vůči euru i japonskému jenu. Americkou měnu podpořily nejnovější údaje o zahraničním obchodu, které naznačují, že americká ekonomika možná ve čtvrtém čtvrtletí rostla rychleji, než se nyní čeká. Dean Maki z Barclays v úterý zvýšil odhad růstu amerického HDP ve čtvrtém kvartálu na 3 % z původních 1,5 %.

Část investorů spekuluje, že by případný silnější ekonomický růst mohl americkou centrální banku přimět k urychlení snižování nákupů dluhopisů. Většina analytiků se však stále domnívá, že Fed bude nákupy dluhopisů omezovat velmi pomalu.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,363. Kolem 09.30 SEČ americká měna nejdříve rychle oslabila k 1,365 EUR/USD, poté naopak posílila až pod 1,360 EUR/USD. Kolem desáté hodiny se eurodolar pohyboval kolem 1,3615.

Vůči japonskému jenu dolar otevřel na 104,20 a po uzavření amerických burz se pohyboval poblíž hladiny 104,55 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý mírně rostly, a oživovaly tak z pěti dnů poklesu, kdy je srážely zprávy o obnovování těžby v Libyi. Ropný trh má aktuálně obavy z bojů v Iráku a rovněž z dopadů vlny mrazivého počasí ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent přidala přibližně 0,3 % na 107,40 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila o 0,13 % na 93,85 USD za barel.

Libyi se o víkendu podařilo obnovit těžbu na velkém ropném poli na jihu země, kde demonstranti ukončili blokádu. Plné obnovení těžby na tomto poli by zdvojnásobilo aktuální libyjskou produkci, která v létě v důsledku blokád a demonstrací klesla na zhruba 250 tisíc barelů proti obvyklému objemu 1,4 milionu barelů denně. Vzhledem k pokračujícím střetům mezi vládou a rebely, kteří obsadili klíčové ropné přístavy, jsou ale vyhlídky na další zvyšování těžby a vývozu nejisté.

Obavy o dodávky z Blízkého východu nově vyvolávají boje v Iráku. Tamní armáda před několika dny oznámila, že připravuje ofenzivu ve městech Fallúdža a Ramádí, která ovládli teroristé z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě. Růst ceny severoamerické ropy podporují také polární mrazy na americkém Středozápadě, které by mohly ohrozit tamní těžbu.

Zlato v úterý po předcházející růstové sérii a pondělní stagnaci mírně oslabovalo. Dopoledne se žlutý kov obchodoval za 1 240 USD za trojskou unci, krátce po poledni ale začal mírně oslabovat a v průběhu odpoledne ztráty dále prohluboval. Kolem desáté hodiny se trojská unce zlata prodávala za 1 232 USD.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Reuters, MarketWatch

Evropské akcie ve čtvrtek doháněly ztráty a skončily smíšeně
Evropské akcie ve čtvrtek doháněly ztráty a skončily smíšeně
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek doháněly ztráty a skončily smíšeně

Evropské akcie zakončily obchodování kolem nuly, když během odpoledního obchodování vymazaly většinu dopoledních...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykač je připraven investovat miliardu eur na energetickém trhu
17:39

Tykač je připraven investovat miliardu eur na energetickém trhu

Finančník a majoritní vlastník těžební skupiny Czech Coal Pavel Tykač vstupuje na evropský energetický trh...
Uhlí a koks Energetika Česká republika
USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo
17:16

USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo

Objem zásob benzínu na území Spojených států se v týdnu do 16. února zvětšil o 0,261 milionu barelů (předcházející...
Americká ekonomika Pohonné hmoty Ropa
USA: Zásoby plynu se ztenčily o 194 miliard kubických stop
16:37

USA: Zásoby plynu se ztenčily o 194 miliard kubických stop

Zásoby zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 16. února ztenčily o 194 miliard kubických stop. Po...
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup…
Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup…
16:30

Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup vedly Erste Group Bank a ČEZ

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,26 procenta své hodnoty, když zakončil seanci na...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Toys 'R' Us plánuje další zavírání obchodů a propouštění
16:26

Toys 'R' Us plánuje další zavírání obchodů a propouštění

Největší americký maloobchodní prodejce hraček Toys 'R' Us, který byl loni v září nucen požádat o ochranu před...
Americké akcie Bankrot
ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom
ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom
15:04

ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom

Energetická skupina ČEZ se stahuje z Bulharska, orgány firmy ve čtvrtek schválily prodej tamních aktiv společnosti...
ČEZ Energetika Elektřina
Portugalsko mělo loni procentuálně nejnižší dluh od roku 2012
14:46

Portugalsko mělo loni procentuálně nejnižší dluh od roku 2012

Čistý veřejný dluh Portugalska se loni snížil na 126,2 procenta hrubého domácího produktu, což je nejméně od roku...
Portugalsko Zadlužení
Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci poklesly
14:39

Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci poklesly

Tržby kanadských maloobchodníků byly v prosinci loňského roku o 0,8 procenta nižší než v listopadu. Po listopadovém...
Kanada Maloobchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 222…
14:35

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 222 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 17. února 222 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
GfK: Tři čtvrtiny exportérů plánují letos navýšit investice
14:21

GfK: Tři čtvrtiny exportérů plánují letos navýšit investice

Tři čtvrtiny českých exportérů plánují od letoška navýšit investice. Každý třetí se přitom zaměří na modernizaci i...
Česká republika Mezinárodní obchod
Lotyšská banka ABLV žádá o mimořádnou půjčku 480 milionů eur
14:13

Lotyšská banka ABLV žádá o mimořádnou půjčku 480 milionů eur

Finanční ústav ABLV Bank, který je třetí největší bankou v Lotyšsku, požádal tamní centrální banku o mimořádnou...
Lotyšsko Evropské banky ECB