Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu zklamáním
|

Americké akcie ve čtvrtek navzdory slibnému úvodu oslabily. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu zklamáním

Americké akciové trhy do čtvrteční obchodní seance vstoupily s mírnými zisky, později ale přešly do ztrát. Příznivé údaje z amerického trhu práce nakonec přebila opatrnost před páteční klíčovou zprávou o prosincovém vývoji zaměstnanosti, která naznačí, zda prosincové rozhodnutí americké centrální banky zahájit omezování podpůrné měnové politiky bylo oprávněné.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,11 % na 16 444,76 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,23 % na 4 156,19 bodu. Jako jediný ze tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů posílil S&P 500, který přidal 0,03 % na 1 838,13 bodu. Nejvíce ve čtvrtek oslabovaly akcie ze sektoru základních materiálů a technologické tituly. Přibližně o sedm desetin procenta naopak posílil sektor zdravotnictví a dařilo se i titulům ze sektorů služeb a průmyslu.

Americké akcie (9. ledna 2014)

"Trhy jsou stále poměrně nejisté," říká tržní stratég ze společnosti EverBank Chris Gaffney. "Začínající výsledková sezóna však zajistí, že se investoři budou nějaký čas soustředit i na jiná témata než jen na otázku utahování měnové politiky."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu do 4. ledna o 15 tisíc na 330 tisíc, nejníže za poslední měsíc. Analytici, kteří předvídali pokles na 335 tisíc, se shodují, že oživující americká ekonomika firmám umožňuje držet si zaměstnance. Předchozí týden byl revidován na 345 tisíc z 339 tisíc, čtyřtýdenní průměr klesl na 349 tisíc z 358 750. Pokračujících žádostí v týdnu do 28. prosince přibylo 50 tisíc na 2,87 milionu.
  • Americké firmy v loňském roce oznámily propuštění 509 051 zaměstnanců, což byl nejnižší počet od roku 1997. Meziročně se počet plánovaných propuštěných snížil o tři procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas.
  • Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) udělila pokutu společnosti Alcoa ve výši 384 milionů dolarů kvůli porušení protikorupčního zákona Foreign Corrupt Practices Act. Podle prohlášení SEC pobočky společnosti opakovaně podplácely vládní úředníky v Bahrajnu, aby si udržely klíčový zdroj svého podnikání. Alcoa oznámila, že pokutu zaplatí.
  • Automobilka Ford zvyšuje čtvrtletní dividendu na 12,5 centu na akcii z 10 centů, čekalo se zvýšení na 12 centů. Akcie Ford v řádném obchodování +1,93 %.
  • Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "overweight", cílovou cenu navyšuje na 115 USD. Akcie McDonald's v řádném obchodování +0,05 %.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce odepisovaly akcie mobilních operátorů Verizon (-2,06 %) a AT&T (-2,04 %). Nedařilo se ale ani ropnému gigantu ExxonMobil (-0,97 %) nebo technologické společnosti Cisco Systems (-0,91 %). Přibližně o procento naopak posílily akcie chemického gigantu DuPont (+1,28 %) a výrobce letadel Boeing (+0,93 %).

Akcie maloobchodní společnosti Macy's (+7,64 %) ve čtvrtek posilovaly poté, co firma oznámila, že propustí 2 500 zaměstnanců a uzavře 5 svých obchodů. Zároveň oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vzrostly o 3,6 %, a zpřesnila očekávané tempo růstu tržeb v druhém pololetí loňského roku na 2,8 až 2,9 % z původního odhadu 2,5 až 4 %. To podle firmy znamená, že její tržby ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 2,3 až 2,5 % (odhad analytiků: +2,6 %). Odhad celoročního zisku Macy's ponechala na 3,8 až 3,9 USD na akcii.

Posilovaly také akcie maloobchodního prodejce J.C. Penney (+3,66 %). Firma již ve středu oznámila, že její tržby v listopadu a prosinci vystřelily o více než 10 %. Analytik z Piper Jaffray v reakci na tento vývoj zvýšil doporučení na akcie J.C. Penney na "overweight" z "neutral", cílovou cenu ponechal beze změny na 11 USD. Akcie firmy se však navzdory čtvrtečnímu posílení stále nacházejí poblíž svého historického minima 6,24 USD z října 2013.

Úterý bylo na amerických burzách také dnem aerolinek. Akcie společnosti Delta Air Lines posílily o 4,23 % a cenné papíry United Continental Holdings přidaly dokonce 6,78 %. Aerolinkám pomohl zejména zvýšený výhled analytiků z JPMorgan Chase na celý sektor. Akcie Southwest Airlines vzrostly o 2,87 %.

Po zvýšení cílové ceny na 29 USD z 26 USD od Goldman Sachs se dařilo také cenným papírům společnosti Goodyear Tire & Rubber (+2,06 %). "Očekáváme, že Goodyear vykáže za čtvrté čtvrtletí finanční výsledky, které investory příjemně překvapí," uvedl v komentáři ke zvýšení cílové ceny analytik Patrick Archambault. Zároveň zvýšil cílovou cenu akcií General Motors (+0,17 %) na 49 USD z 48 USD.

Po závěru obchodování zveřejnil čtvrtletní finanční výsledky hliníkárenský gigant Alcoa (v řádném obchodování -1,29 %), který bývá tradičně považován za indikátor stavu globální ekonomiky. Firma vykázala čistou čtvrtletní ztrátu 2,3 miliardy USD (2,19 USD na akcii, loni zisk 0,21 USD na akcii) při tržbách 5,59 miliardy USD (odhad 5,36 miliardy USD, loni 5,9 miliardy USD). Při upravených výsledcích firma dosáhla zisku na akcii 0,04 USD (odhad: zisk 0,06 USD). Akcie Alcoy v reakci na slabší výsledky v after-marketu oslabovaly o 4 %. Za celý loňský rok firma vykázala čistou ztrátu 2,3 miliardy USD (2,14 USD na akcii, loni čistý zisk 191 milionů USD, tedy 0,18 USD na akcii). Po očištění výsledků o jednorázové položky společnost v loňském roce dosáhla zisku 357 milionů USD ve srovnání se ziskem 262 milionů v roce 2012. Tržby v roce 2013 dosáhly 23 miliard USD (loni 23,7 miliardy USD, meziročně -4 %).

Výsledky Alcoa (4Q2013)

Výrazně se v after-marketu hýbala také cena akcií oděvního řetězce Abercrombie & Fitch (v řádném obchodování +0,88 %), který zvýšil výhled celoročního zisku na 1,55 až 1,65 USD z 1,40 až 1,50 USD. Analytici očekávají 1,47 USD. Akcie Abercrombie & Fitch v poobchodní fázi přidávaly kolem 17 %.

Dolar vůči euru po slovech Maria Draghiho krátce skokově posílil

Dolar v první polovině čtvrteční obchodní seance v páru s jednotnou evropskou měnou mírně oslaboval. Kurz eurodolaru zahajoval na hladině 1,357 a kolem 14.00 SEČ se dolar obchodoval na úrovni 1,361 EUR/USD. Poté americká měna v reakci na dnešní projev prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho po zasedání měnového výboru banky skokově posílila až pod 1,356 EUR/USD, avšak kolem desáté hodiny již znovu mírně oslabovala, když se dolar obchodoval zpět u 1,361 EUR/USD.

ECB podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 %. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání měnového výboru uvedl, že centrální banka hodlá pokračovat v dosavadní uvolněné měnové politice a v případě potřeby ekonomiku podpoří "rozhodným zásahem" za použití "všech dostupných nástrojů". Upozornil rovněž, že ekonomická situace v eurozóně je stále nejistá a trvá riziko, že ekonomika bude růst pomaleji, než se čeká.

Vůči japonskému jenu dolar v první polovině čtvrtečního obchodování posílil k 105 USD/JPY, poté se ale dostal pod tlak a klesl pod 104,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly a severoamerická lehká ropa WTI stála nejméně za posledních sedm měsíců. Ceny suroviny dolů srazila zejména zpráva o pokračujícím obnovování přerušené těžby na klíčovém severomořském ropném poli. Ropný trh také sleduje vývoj v Libyi a zvažuje, zda bude země schopna dále zvyšovat těžbu a vývoz černého zlata.

Severomořská ropa Brent zlevnila přibližně o 0,24 % na 107,10 USD za barel, severoamerická lehká ropa WTI dokonce o 0,73 % na 91,90 USD.

Ropa v první části dne mírně zdražovala poté, co firma Nexen oznámila výpadek těžby na poli Buzzard, jednom z největších v Severním moři. Později ale společnost sdělila, že produkci na poli obnovuje a k normální úrovni se těžba vrátí během několika dní.

Libye po nedávném obnovení těžby na velkém poli v jižní části země nyní těží 650 tisíc barelů ropy denně a vyváží půl milionu barelů, tedy asi polovinu úrovně dosahované před letním začátkem nepokojů a blokád. Očekávání rychlého nárůstu vývozu k běžné úrovni ale vyprchala, protože dále eskaluje napětí mezi vládou a skupinami povstalců, kteří ovládají tři východolibyjské ropné přístavy.

Zlato se ve čtvrtek po předchozím nárazu na lokální hladinu podpory u 1 220 USD za trojskou unci prodávalo v úzkém pásmu 1 224 až 1 232 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny žlutý kov přidával přibližně 0,13 % a prodával se za 1 228 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
E15: Česká Renomia koupila podíl v chorvatské pojišťovací společnosti…
včera v 18:02

E15: Česká Renomia koupila podíl v chorvatské pojišťovací společnosti DPS International

Česká makléřská pojišťovací společnost Renomia koupila podíl v chorvatské pojišťovací firmě DPS International....
Pojišťovny Česká republika Chorvatsko
Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR
včera v 17:43

Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR

Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti....
KLDR Spojené státy americké (USA) Čína
Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k…
Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k…
včera v 15:57

Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k rekordnímu zisku

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře a filantropa Warrena Buffetta hospodařila ve čtvrtém...
Berkshire Hathaway Warren Buffett Výsledková sezóna
Lotyšská ABLV zřejmě končí, ECB ji odmítla podpořit
včera v 10:11

Lotyšská ABLV zřejmě končí, ECB ji odmítla podpořit

Lotyšská banka ABLV jako finanční ústav selhává a její záchrana není ve veřejném zájmu. V noci na sobotu to oznámila...
Lotyšsko Evropské banky Finanční sektor
Po střelbě na škole přerušují firmy v USA spolupráci s držiteli zbraní
včera v 08:22

Po střelbě na škole přerušují firmy v USA spolupráci s držiteli zbraní

Více než půl tuctu amerických firem přerušilo vztahy s Národní asociací držitelů zbraní (NRA). Stalo se tak poté, co...
Spojené státy americké (USA) Zbraně
Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky…
Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky…
23. 2. 2018 22:00

Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky závěrečné rally si jej připsaly

V závěru zkráceného obchodního týdne byly americké akciové trhy podpořeny růstem cen ropy a poklesem výnosů vládních...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Česku nevadí, kdyby EU podmínila fondy kvalitou právního státu
23. 2. 2018 20:38

Česku nevadí, kdyby EU podmínila fondy kvalitou právního státu

Česká republika nemá pro příští víceleté finanční období po roce 2020 problém s možnou podmínkou, která by čerpání...
Evropská unie Politika Česká republika
Schválení převodu dalších akcií Casinos Austria na Sazku bylo odloženo
23. 2. 2018 20:04

Schválení převodu dalších akcií Casinos Austria na Sazku bylo odloženo

Mimořádná valná hromada akcionářů rakouské loterijní společnosti Casinos Austria, na které se měl v pondělí...
Sázky a hazard Fúze a akvizice Rakousko
EU bude po roce 2020 dávat více na bezpečnost, shodli se lídři
23. 2. 2018 19:41

EU bude po roce 2020 dávat více na bezpečnost, shodli se lídři

Evropská unie bude po roce 2020 vydávat více peněz na potírání nelegální migrace, na vlastní obranu a bezpečnost, ale...
Evropská unie Geopolitická rizika Rozpočet
Státy zatížené migrační krizí možná získají od EU více peněz
23. 2. 2018 19:32

Státy zatížené migrační krizí možná získají od EU více peněz

Státy Evropské unie, které jsou obzvláště zatíženy uprchlickou krizí, by mohly získat z unijního rozpočtu více peněz....
Evropská unie Geopolitická rizika
Češi považují půjčky za riziko, ale zároveň za přirozenou věc
23. 2. 2018 19:19

Češi považují půjčky za riziko, ale zároveň za přirozenou věc

87 % Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, zároveň je ale 82 % dotázaných přesvědčeno, že půjčování peněz a...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Čínský výrobce aut Geely se stal největším akcionářem Daimleru
23. 2. 2018 19:06

Čínský výrobce aut Geely se stal největším akcionářem Daimleru

Čínský výrobce automobilů Geely získal téměř desetiprocentní podíl v německém automobilovém koncernu Daimler. Stal se...
Daimler Auta Evropské akcie
ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv
ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv
23. 2. 2018 18:18

ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

Energetická skupina ČEZ v pátek podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv se společností Inercom. Transakce...
ČEZ Akcie ČR Bulharsko
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně…
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně…
23. 2. 2018 18:00

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně stouply

Evropské akciové trhy uzavřely páteční seanci smíšeně, když se investoři soustředili na pomalu končící výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Nissan vstupuje na trh sdílených jízd samořízenými vozy
23. 2. 2018 17:40

Nissan vstupuje na trh sdílených jízd samořízenými vozy

Japonská automobilka Nissan Motor v pátek představila automobil s poloautonomním řízením nazvaný Easy Ride (snadná...
Auta Japonsko Auta
General Mills kupuje za 8 miliard USD výrobce krmiva Blue Buffalo
23. 2. 2018 17:22

General Mills kupuje za 8 miliard USD výrobce krmiva Blue Buffalo

Potravinářská společnost General Mills, mezi jejíž značky patří zmrzlina Häagen-Dazs či jogurty Yoplait, koupí za...
Americké akcie Fúze a akvizice
BMW plánuje výrobu elektromobilů Mini v Číně
BMW plánuje výrobu elektromobilů Mini v Číně
23. 2. 2018 17:05

BMW plánuje výrobu elektromobilů Mini v Číně

Německá automobilka BMW má v plánu začít v Číně vyrábět automobily Mini s elektrickým pohonem. Firma v pátek oznámila...
BMW Německo Elektřina
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %
23. 2. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %

Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 0,3 % na 1 104,96 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilový koncern Volkswagen loni podle předběžných údajů více než…
Automobilový koncern Volkswagen loni podle předběžných údajů více než…
23. 2. 2018 16:33

Automobilový koncern Volkswagen loni podle předběžných údajů více než zdvojnásobil zisk

AKTUALIZOVÁNO. Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je mladoboleslavská Škoda Auto, loni více než...
Volkswagen Auta Německo
Trump oznámil nový balík sankcí proti KLDR
Trump oznámil nový balík sankcí proti KLDR
23. 2. 2018 16:19

Trump oznámil nový balík sankcí proti KLDR

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil nové sankce proti Severní Koreji, které mají postihnout její finanční...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) KLDR