Tempo inflace v České republice v prosinci zrychlilo na 1,4 %, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %
|

Tempo inflace v České republice v prosinci zrychlilo na 1,4 %, míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %

Spotřebitelské ceny vzrostly v prosinci oproti listopadu o 0,4 %. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v prosinci na 1,4 % z 1,1 % v listopadu. Míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 %. Průmyslová produkce v listopadu meziročně vzrostla reálně o 6,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů dokonce o 8,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,2 %.

Česká ekonomika Inflace Průmyslová výroba

Meziměsíční růst cen v oddílu potraviny a nealkoholické nápoje ovlivnilo především zvýšení cen zeleniny o 13,7 % a ovoce o 10,6 %. Pokračoval růst ceny mléka o 3,6 %, sýrů o 2,2 %, jogurtů o 3,2 % a vajec o 2,5 %. V oddílu doprava vzrostly ceny pohonných hmot o 1,4 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 1,4 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v listopadu. Zrychlení cenového růstu nastalo zejména v oddílu doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly v prosinci o 2,6 % (v listopadu pokles o 1,2 %). V oddílu potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil růst cen zeleniny na 22,4 % (ze 13,6 % v listopadu), mléka na 17,1 % (ze 14,7 % v listopadu), sýrů na 12,0 % (z 9,9 % v listopadu), jogurtů na 13,1 % (z 10,2 % v listopadu), másla na 14,9 % (z 11,2 % v listopadu), jedlých olejů na 3,6 % (z 1,0 % v listopadu). Ceny vajec byly nižší o 11,4 % (v listopadu o 17,5 %). V oddílu odívání a obuv vzrostly ceny obuvi o 8,6 % (z 8,1 % v listopadu). V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily ceny osobní péče o 0,5 % (v listopadu pokles o 0,9 %).

Česká republika - index spotřebitelských cen (prosinec 2013)

Průměrná míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v roce 2013 proti průměru roku 2012 byla 1,4 %, což je o 1,9 procentního bodu méně než v roce 2012 a nejméně od roku 2009. Inflaci se svou listopadovou intervencí proti české koruně snaží zvýšit ČNB.

Míra nezaměstnanosti se přehoupla přes osm procent

Nezaměstnanost v loňském prosinci se v Česku zvýšila na 8,2 % z listopadových 7,7 %. Bez práce tak bylo ke konci roku 596 833 lidí, tedy o zhruba 31 500 více než o měsíc dříve, informoval ve čtvrtek Úřad práce ČR. Důvodem růstu nezaměstnanosti podle něj bylo hlavně postupné ukončování sezónních prací na venkově a v menších obcích. Výsledek odpovídá odhadům analytiků.

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 583 081 lidí v prosinci schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst se ale proti listopadu snížil o 2 323 na 35 178. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 17 uchazečů, uvedl pracovní úřad. Podle něj nejvíce lidí se uchází o jedno místo na Karvinsku, a to téměř 81. Více než 50 lidí připadá na jedno místo i v okresech Bruntál, Brno - město a Hodonín.

Volná místa podle pracovních úřadů nabízeli zaměstnavatelé nejčastěji ve službách, obchodu, pohostinství, ostraze nebo administrativě. Zájem byl ale i o organizátory konferencí a uchazeče s technickým vzděláním jako svářeče, soustružníky nebo zámečníky. Poptávka byla i po řidičích a uklízečích.

Do evidence úřadů se v poslední měsíc roku nově nahlásilo 59 633 lidí bez práce. V porovnání s listopadem jich bylo o 8 798 více. Novou práci získalo 12 661 lidí, přičemž téměř dva tisíce z nich ji našlo prostřednictvím pracovních úřadů.

Česká republika - vývoj počtu uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst

"Za růstem nezaměstnanosti, který je na sklonku roku tradiční, jsou opět především končící sezónní práce. Na druhou stranu se ale dá říci, že v prosinci částečně pomohlo teplotně nadprůměrné počasí, díky čemuž v řadě případů pokračovaly stavební práce nad běžný rámec. I díky tomu nebyla nezaměstnanost ještě vyšší," říká Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.

"Zásadnějšímu strukturálnímu zlepšení by pomohlo, kdyby se podpořila zaměstnanost snížením nejistoty pro podniky a firmy. Dejme jim možnost najmout na práci ty, kteří ze své svobodné vůle netrvají na své vysoké ochraně jako zaměstnance a jsou ochotni přijmout nabízenou práci s vědomím, že to nemusí být na dlouho. Výsledek? Počet nezaměstnaných klesne a zvýší se kupní síla obyvatelstva. Stát ušetří na dávkách v nezaměstnanosti a na platbách na sociální a zdravotní pojištění, které za tyto pojištěnce odvádí. To je přece to, o čem stále mluvíme - potřebujeme zvýšit kupní sílu a snížit výdaje státu," dodává Piovarcsy.

"Zaměstnanost se sice zlepšuje, ale jen velmi mírně. Tímto tempem bychom se na předkrizových pět procent dostali možná někdy v roce 2018," upozorňuje Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST.

"Nezaměstnanost je stále poměrně vysoká. Ekonomika sice jeví drobné známky oživení, ale neočekáváme, že by letos pracovní trh přinesl výrazné snížení počtu lidí bez práce. Podle nás se nezaměstnanost v letních měsících dostane k 6,5 %. Výrazné zlepšení trhu práce očekávejme spíše v roce 2015," komentuje situaci na českém trhu práce Marek Šperlich, ředitel pro strategii BBI.

Růst průmyslové výroby zrychluje

Průmyslová produkce v listopadu 2013 meziročně reálně vzrostla o 6,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 8,8 %. Listopad 2013 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 1 pracovní den méně. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 1,3 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví jako výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,3 procentního bodu, růst o 13,7 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek +1,0 bodu, růst o 7,6 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,8 bodu, růst o 8,9 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích těžby a dobývání (příspěvek -0,4 procentního bodu, pokles o 8,2 %), výroby potravinářských výrobků (příspěvek -0,1 bodu, pokles o 2,2 %) a výroby oděvů (příspěvek -0,02 bodu, pokles o 3,4 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v listopadu 2013 meziročně vzrostly o 5,6 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 10,8 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 0,3 %.

Hodnota nových zakázek v listopadu 2013 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 12,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,3 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 8,3 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +6,5 procentního bodu, růst o 19,1 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +1,9 bodu, růst o 14,8 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +1,3 bodu, růst o 12,9 %). Nové zakázky klesly pouze v odvětví výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,01 procentního bodu, pokles o 0,1 %).

Česká republika - průmyslová produkce (listopad 2013)

Stavební produkce v listopadu 2013 klesla meziročně reálně o 9,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 13,4 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 5,8 %. Bylo zahájeno meziročně o 32,0 % staveb bytů více. Dokončeno bylo o 16,5 % bytů méně.

Stavební produkce v listopadu 2013 klesla meziročně reálně o 9,3 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se ale snížila jen o 8,3 %. Listopad 2013 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v listopadu 2013 meziměsíčně nižší o 5,6 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 10,8 % (příspěvek -6,9 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 6,7 % (příspěvek -2,4 bodu). Stavební produkce od počátku roku do konce listopadu 2013 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 25,9 %.

Zdroj: ČSÚ, ČTK, Bloomberg

Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
15:22

Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem

Naftové automobily z německého koncernu Daimler byly vybaveny několika softwarovými funkcemi, které byly zřejmě...
Auta Spojené státy americké (USA) Daimler
Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit
14:16

Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit

V Česku by se mohla vyplácet jen jedna dávka na bydlení místo nynějších dvou. Příspěvek a doplatek na bydlení by se...
Česká republika Bydlení Politika
Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč
14:10

Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč

Veřejní investoři v Česku loni zadali firmám 27 204 zakázek za 351,1 miliardy korun. Hodnota meziročně vzrostla o 54 ...
Česká republika Česká ekonomika
Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %
11:20

Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %

Tuzemské firmy očekávaly v posledním čtvrtletí 2017 pro letošní rok růst průměrných mezd o 3,26 %, zatímco v...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině
09:15

Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině

Některé podmínky zdaňování příjmů českých zaměstnanců ze zahraničí by se mohly zmírnit. Nemusely by se zdaňovat jako...
Česká republika Česká ekonomika Daně
General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů,…
04:41

General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů, snaží se oživit podnikání

Americký průmyslový konglomerát General Electric zvažuje prodej podnikání v oblasti průmyslových plynových motorů....
General Electric Americké akcie Fúze a akvizice
Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky
02:30

Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky

AKTUALIZOVÁNO. Lotyšská protikorupční policie zadržela guvernéra tamní centrální banky Ilmārse Rimšēvičse, jehož...
Centrální banky Pobaltské trhy Lotyšsko
Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu
včera v 23:21

Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová nemá žádné námitky vůči plánům na přeměnu Evropského...
ESM Mezinárodní měnový fond Evropská ekonomika
Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka
včera v 20:00

Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň...
Řecko PIIGS Dluhová krize
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
16. 2. 2018 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně zpevnily

Americké akcie během pátečního obchodování výrazně posilovaly, o značnou část zisků však přišly po zprávě, že velká...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč
16. 2. 2018 21:29

Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč

Polská vláda chce do roku 2030 investovat na pobřeží Baltského moře 25 miliard zlotých (152,3 miliardy Kč). Investice...
Polsko Infrastruktura Doprava
CNBC: Uber hodlá prodat jihoasijské aktivity singapurskému Grabu
16. 2. 2018 21:18

CNBC: Uber hodlá prodat jihoasijské aktivity singapurskému Grabu

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies připravuje prodej svých aktivit v jihovýchodní Asii...
Uber Doprava Singapur
Čínská skupina HNA už není největším akcionářem německé Deutsche Bank
16. 2. 2018 20:36

Čínská skupina HNA už není největším akcionářem německé Deutsche Bank

Čínský konglomerát HNA Group prodal část svého podílu v německé Deutsche Bank v hodnotě zhruba 300 milionů eur. Části...
Deutsche Bank Evropské banky Čína
Ruská banka VTB koupí 29 procent v maloobchodní firmě Magnit
16. 2. 2018 18:48

Ruská banka VTB koupí 29 procent v maloobchodní firmě Magnit

Ruská státní banka VTB koupí 29,1 procenta akcií v řetězci s potravinami Magnit od jejího zakladatele a generálního...
Rusko Banky Fúze a akvizice
Italská Eni zdvojnásobila čtvrtletní zisk na 980 milionů eur
16. 2. 2018 18:28

Italská Eni zdvojnásobila čtvrtletní zisk na 980 milionů eur

Díky rekordní těžbě ropy a zemního plynu vytvořila italská energetická společnost Eni ve čtvrtém čtvrtletí loňského...
Itálie Výsledková sezóna Evropské akcie
Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské…
Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské…
16. 2. 2018 18:11

Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské burzy

Mimořádná valná hromada sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group rozhodla ve čtvrtek o stažení akcií firmy z...
Fortuna Akcie ČR Pražská burza
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
16. 2. 2018 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali hospodářské...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ruští magnáti bojují o kontrolu nad firmou Norilsk Nickel
16. 2. 2018 17:33

Ruští magnáti bojují o kontrolu nad firmou Norilsk Nickel

Mocenský boj o kontrolu nad ruskou těžební společností Norilsk Nickel se posunul do další fáze. Miliardář Vladimir...
Rusko Těžba Nejbohatší investoři a byznysmeni
Středula: Případný czexit by přinesl kolaps odvětví a propouštění
16. 2. 2018 17:05

Středula: Případný czexit by přinesl kolaps odvětví a propouštění

Případný czexit by znamenal pro Česko kolaps řady odvětví, firem a propouštění. Ti, kteří o vystoupení z EU hovoří,...
Česká republika Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si…
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si…
16. 2. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si připsala 0,6 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX však stoupl pouze o 0,04 %. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR