Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily. S&P 500 pokořil hladinu 1 800 bodů, Dow se ale nad hranicí 16 000 neudržel
|

Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily. S&P 500 pokořil hladinu 1 800 bodů, Dow se ale nad hranicí 16 000 neudržel

Americké akcie v úterý zamířily prudce vzhůru. Reagovaly tak na slova nové šéfky tamní centrální banky Janet Yellenové. Ta při svém vystoupení v americkém Kongresu nesignalizovala žádné výrazné změny v dosavadní měnové politice a upozornila, že pokud se bude stav ekonomiky nadále zlepšovat, bude Fed pokračovat v omezování podpůrných opatření. Po závěru obchodování schválila Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států zvýšit dluhový strop.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,22 % na 15 994,77 bodu, když v samotném závěru klesl pod 16 tisíc bodů, širší S&P 500 přidal 1,11 % a poprvé od 23. ledna uzavřel nad 1 800 na 1 819,75 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 191,04 bodu. Posílilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce sektor základních materiálů, energetické odvětví a tituly ze sektoru zdravotnictví.

Americké akcie (11. února 2014)

"Janet Yellenová v úterý v Kongresu řekla přesně to, co investoři chtěli slyšet," uvedl Dan Greenhaus z BTIG. "Potvrdila, že se trhy nadále mohou na americkou centrální banku spolehnout a že ta je ochotna učinit cokoli, aby se ekonomická situace dále zlepšovala. Jedinou novou informací, kterou Yellenová přinesla, tak bylo oznámení, že se Fed více zaměří na některé projevy cyklického vývoje hospodářství."

Hlavní úterní události na americkém trhu

  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 3,990 milionu (odhad: 3,980 milionu, listopadové údaje revidovány na 4,033 milionu z 4,001 milionu).
  • Velkoobchodní zásoby v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,7 %, listopad: +1,0 %).
  • Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho. Její vystoupení v Kongresu jsme sledovali živě.
  • Charles Plosser (Fed, Filadelfie): Podporuji brzké ukončení kvantitativního uvolňování.
  • Richard Branson chce na burzu uvést své aerolinky Virgin America. Nízkonákladové aerolinky podle zdrojů obeznámených se situací jednaly v průběhu posledního měsíce se šesti bankami. Očekává se, že by emisi mohly vést Barclays a Deutsche Bank a že by se vstup na burzu mohl uskutečnit v druhé polovině letošního roku.
  • Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Portorika do spekulativního pásma. Zdůvodnila to obavami z omezeného přístupu země na kapitálové trhy. Portoriko je volně přidruženo k USA a do spekulativního pásma už mu rating srazily i další dvě velké agentury Standard & Poor's a Moody's.
  • Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů schválila v poměru 221 ku 201 návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států bez dalších podmínek a limitujících opatření zvýšit dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew již dříve upozornil, že Spojené státy na dluhový strop v případě neshody demokratů a republikánů narazí 27. února. Pokud by se tak skutečně stalo, hrozilo by, že se země dostane do platební neschopnosti. V úterý pro přijetí "čistého" zákona o zvýšení limitu pro státní zadlužení zvedlo ruku 28 republikánů včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který v předstihu uvedl, že pro návrh bude hlasovat pouze nejmenší potřebný počet republikánů.

Výsledková sezóna

  • Výsledky CVS Caremark ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,11 USD), tržby: 32,83 miliardy USD. Akcie +2,73 %.
  • Výsledky Dean Foods ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,18 USD, tržby 2,3 miliardy USD. Akcie -7,34 %.
  • Výsledky Sprint ve 4Q2013: Čistá ztráta na akcii 0,26 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD). Akcie +2,73 %.

Nová šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v úterý v rámci svého prvního veřejného vystoupení v této funkci uvedla, že centrální banka bude vzhledem ke zlepšujícím se hospodářským podmínkám pravděpodobně pokračovat v postupném omezování opatření na podporu ekonomiky. Naznačila také, že úrokové sazby zatím zůstanou na mimořádně nízké úrovni. Její vystoupení jsme sledovali živě. Podle ekonoma Warda McCarthyho z Jefferies nepřinesl projev Yellenové před sněmovním výborem pro finanční služby žádné překvapení. "Yellenová je mírně optimistická ohledně stavu ekonomiky, zároveň si však uvědomuje, že ekonomika i trh práce mají ještě daleko k normálnímu stavu," řekl.

Z indexu Dow nejvíce zdražily cenné papíry výrobce letadel Boeing (+2,36 %), banky Goldman Sachs (+2,11 %) a společnosti Johnson & Johnson (+2,09 %). V červených číslech uzavřely pouze akcie technologické firmy Cisco Systems (-0,53 %). Jen mírné zisky si připsaly cenné papíry nápojového gigantu Coca-Cola (+0,18 %) a provozovatele platebních karet American Express (+0,27 %).

Akcie společnosti Sprint (+2,73 %) posílily poté, co firma v rámci svých kvartálních finančních výsledků oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku snížila čistou ztrátu na 1,04 miliardy USD neboli 0,26 USD na akcii (odhad: ztráta 0,35 USD na akcii). Tržby dosáhly 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD, 4Q2012: 9,01 miliardy USD). Provozní ztráta společnosti činila 576 milionů USD (4Q2012: 738 milionů USD).

Dařilo se také cenným papírům společnosti Teradata (+5,43 %), která již minulý týden vykázala čtvrtletní zisk na akcii 0,88 USD nad odhady analytiků 0,85 USD, nebo akciím firmy CVS Caremark (+2,73 %), která v úterý v rámci svých čtvrtletních finančních výsledků vykázala zisk na akcii 1,12 USD mírně nad odhadem 1,11 USD.

Ztrácely naopak akcie firmy ConAgra Foods (-6,34 %), která v úterý snížila svůj výhled na fiskální rok 2014. Nově očekává upravený zisk na akcii 2,22 až 2,25 USD (původní odhad: 2,34 až 2,38 USD).

Téměř deset procent odepsaly akcie firmy WPX Energy (-9,99 %), která v pondělí po závěru obchodování oznámila, že její finanční výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku budou stejně jako výsledky za celý rok 2013 negativně ovlivněny poklesem ceny forwardových kontraktů na zemní plyn.

Dolar po slovech Yellenové posílil vůči euru i jenu

Americký dolar v úterý na devizových trzích zpevňoval, když mu k růstu pomáhala zejména odpolední slova nové šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Ta řekla, že pokud se bude stav ekonomiky dále zlepšovat, bude Fed pravděpodobně pokračovat v postupném omezování hospodářských stimulů.

Eurodolar zahajoval poblíž 1,365, krátce poté ale oslabil k 1,367 a celé dopoledne osciloval kolem této úrovně. Po zveřejnění písemného prohlášení Janet Yellenové a jejím následném vystoupení dolar nejdříve výrazně posílil, hned poté znovu oslabil. Kolem desáté hodiny ale opět posiloval a obchodoval se za 1,364 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar posiloval relativně stabilně, když se z ranní hladiny 102,10 USD/JPY vyšplhal nad 102,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy mírně klesly. Cena severomořské ropy Brent sice během dne zamířila vzhůru a vzrostla až nad 109 USD za barel, nakonec ale všechny zisky odevzdala a nepatrně oslabila na 108,57 USD za barel.

Růst ceny ropy během dne podporovaly ceny benzínu a topného oleje, které vzhůru tlačí přetrvávající chladné počasí ve Spojených státech, ale také očekávaný pokles zásob ropných produktů v USA.

Cena severoamerické lehké ropy WTI se většinu dne pohybovala nad hladinou 100 dolarů, v závěru úterní obchodní seance však zamířila pod nulu a krátce po uzavření amerických burz se obchodovala prakticky beze změny za 99,90 USD za barel. Ropa WTI se přesto nadále pohybuje v blízkosti svých šestitýdenních maxim, a to mimo jiné i kvůli očekávání, že zásoby ropných destilátů v USA kvůli mrazivým teplotám minulý týden klesly.

Cena zlata v úterý vzrostla přibližně o 1,2 %, tedy o více než 15 dolarů na 1 290 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
včera v 22:00

Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a odevzdaly denní zisky. Investoři hodnotili zápis z jednání FOMC

Americké akciové indexy se po většinu středeční obchodní seance držely v plusu a po zveřejnění zápisu z lednového...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
včera v 20:50

Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v USA

Zápis z lednového zasedání měnového výboru americké centrální banky signalizuje jasné odhodlání jejích představitelů...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady
včera v 19:46

Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady

Petrochemický holding Unipetrol má nového člena představenstva firmy a tři nové členy dozorčí rady. Novým členem...
Unipetrol Akcie ČR PKN Orlen
Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér
včera v 18:58

Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér

Polsko se aktivně snaží zablokovat plánovanou stavbu plynovodu Nord Stream 2, kterou podle Varšavy Německo porušuje...
Polsko Německo Rusko
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
včera v 18:20

Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě

Čína by své investice na Balkáně neměla spojovat s politikou, varovala ve středu na tiskové konferenci s makedonským...
Čína Německo Politika
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
včera v 18:00

Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore zdražily o více než 5 %

Evropské akciové trhy uzavřely v polovině pracovního týdne smíšeně. V centru pozornosti investorů byly odhady...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá
včera v 17:50

Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá

Největším obchodním partnerem Německa se v loňském roce podruhé za sebou stala Čína. Česká republika obsadila desátou...
Německo Mezinárodní obchod Čína
Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit
včera v 17:39

Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit

Na osmidenní cestu se 33 zastávkami po celé Británii ve středu z Londýna vyrazil velký červený autobus se sloganem o...
Spojené království Evropská unie Politika
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
včera v 17:23

Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny

Americký výrobce čipů Intel hodlá investovat pět miliard dolarů do rozšíření produkce ve své továrně na jihu Izraele....
Intel Americké akcie Investice
Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka
včera v 17:05

Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka

Průzkumné vrty za účelem těžby zemního plynu jihovýchodně od Kypru budou pokračovat navzdory turecké blokádě, řekl ve...
Kypr Turecko Těžba
Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi
včera v 17:00

Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi

Některé státy Evropské unie by chtěly, aby byl přístup k penězům z unijních fondů po roce 2020 podmíněn kromě jiného...
Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterní seance, když index PX zpevnil o 0,46 % na 1 111,21 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington
včera v 16:17

Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington

Sankce vůči Rusku, které loni přijal americký Kongres, připravily Moskvu o zbrojní zakázky minimálně za tři miliardy...
Spojené státy americké (USA) Rusko Mezinárodní obchod
USA: Prodeje starších domů v lednu klesly o 3,2 %
včera v 16:03

USA: Prodeje starších domů v lednu klesly o 3,2 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v lednu meziměsíčně klesly o 3,2 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru podle předběžných dat stoupl na 55,9 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v únoru podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Ze světa investičních doporučení (21. února)
včera v 15:30

Ze světa investičních doporučení (21. února)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Broadcom snížil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Qualcomm
včera v 15:20

Broadcom snížil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Qualcomm

Americký výrobce čipů Broadcom ve středu snížil nabídku na převzetí rivala Qualcomm na 117 miliard USD ze 121 miliard...
Americké akcie Fúze a akvizice
Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí…
Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí…
včera v 15:13

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí desetina

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně. Virtuální měny, jako jsou bitcoin, ethereum, litecoin a další, jsou důvěryhodné...
Česká republika Kryptoměny Měny
Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU
Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU
včera v 14:54

Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech poroste. Ministerstvo financí v aktuální...
Česká republika Česká ekonomika Evropská unie