Proč Facebook neváhá vysázet na stůl až 19 miliard USD za operátora WhatsApp?
|

Proč Facebook neváhá vysázet na stůl až 19 miliard USD za operátora WhatsApp?

Největší internetová společenská síť Facebook oznámila, že za 16 miliard dolarů kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony WhatsApp. Informovala o tom agentura AFP. Z této sumy mají být čtyři miliardy dolarů vyplaceny v hotovosti a zbývajících 12 miliard v akciích Facebooku. Firma má také vyplatit tři miliardy dolarů v akciích zakladatelům a zaměstnancům WhatsApp v průběhu čtyř let od uzavření smlouvy.

Fúze a akvizice Facebook

Šlo by o jednu z největších akvizic v historii v rámci technologického sektoru. Microsoft například za Skype zaplatil polovinu nominální částky. (Níže nabízíme přehled největších akvizic v technologickém sektoru.)

"WhatsApp je jediná aplikace, která nás poráží, pokud jde o zapojení se uživatelů," uvedl jako jeden z důvodů obří akvizice Mark Zuckerberg, šéf Facebooku. "Stáváme se mobilní společností a WhatsApp je skvělou volbou - má přes 400 milionů uživatelů a ve svém oboru je jednička."

WhatsApp a konkurenti - počet aktivních uživatelů

V konferenčním hovoru Zuckerberg mimo jiné uvedl, že zpeněžení operátora ani případný pozitivní dopad do tržeb Facebooku nebyly zásadními faktory při rozhodování, zda do obchodu jít. Podobnými výroky Zuckerberg strašil analytiky ještě před IPO Facebooku. Konferenční hovor si můžete poslechnout ZDE.

V rámci trhu messagingu, tedy posílání si zpráv přes mobilní zařízení, byl navíc WhatsApp pro Facebook významnou konkurencí. Následující graf ukazuje situaci na americkém trhu.

WhatsApp a Facebook - jak často s nimi pracují Američané?

Ačkoli Facebook je globální fenomén, především v USA je vnímán jako spíše "americký". WhatsApp naopak, ač sídlí v Kalifornii, je symbolem mezinárodního sdílení zážitků, textů, fotek a videí. V neposlední řadě pak Facebook úlovkem "největší ryby v rybníku" posílil svou pozici mezi mladými štikami typu Snapchat, LINE nebo Kik, které mu dokázaly v posledních měsících ukousávat stále více popularity a uživatelů, kteří si posílají zprávy všude a o všem.

Analytici: Akvizice přiblíží Facebook mladým

WhatsApp umožňuje lidem posílat textové zprávy mezi mobily nejrůznějších značek prostřednictvím připojení přes internet a vyhnout se poplatkům účtovaným mobilními operátory. WhatsApp, jejíž název je odvozen od anglických výrazů pro aplikaci a pro otázku 'Co je nového?', založili ukrajinský přistěhovalec Jan Koum, který nedokončil vysokou školu, a bývalý student Stanfordovy univerzity Brian Acton. Oba podle listu Forbes pracovali v jiném internetovém gigantu Yahoo! a oba se ucházeli o práci ve Facebooku, avšak neúspěšně.

Akvizice, která odpovídá zhruba 11 % tržní hodnoty Facebooku, je dosud největší pro tuto společnost, ale i pro technologické giganty Google, Microsoft nebo Apple. Například Apple, jinak také nejhodnotnější značka na světě, nikdy neudělal obchod tohoto druhu za více než miliardu dolarů, napsala agentura AP.

Dohoda zajišťuje Facebooku přistup k novým uživatelům, včetně některých náctiletých, kteří se vyhýbají sociálním sítím hlavního proudu. Lidé jim říkají 'Facebook nikdy', tvrdí Jeremy Liew, partner ve společnosti Lightspeed. Analytička z výzkumného střediska eMarketer Cathy Boyleová pro britskou BBC uvedla, že služba má vedle základny mladších uživatelů pro Facebook význam i kvůli své popularitě v zahraničí - na mnoho zahraničních trhů podle ní pronikla hlouběji než Facebook.

Příliš drahý nákup?

Podle některých hlasů ale převzetí pravděpodobně posílí obavy, že Facebook a jiné technologické firmy začínají jít po nových slibných produktech a službách příliš horlivě. "Očekávám, že se kolem toho obchodu objeví velká skepse. Lidé o tom budou přemýšlet a řeknou si, o-ou, to za to zaplatili až tak moc?" tvrdí podle agentury AP Anthony Michael Sabino z americké Univerzity sv. Jana.

WhatsApp tvrdí, že jí počet aktivních uživatelů za pět let existence stoupl na 450 milionů a že v současné době registruje milion nových uživatelů denně. Podle médií ale není jasné, jak sama sebe zaplatí. Za její využívání nyní uživatelé platí roční poplatek jeden dolar, který účtuje až po prvním roce používání služby.

Spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a Koum uvedli, že WhatsApp bude dále fungovat nezávisle, a slíbili, že bude nadále bez reklam. To, jak bude společnost vydělávat peníze mimo roční poplatek, ale nesdělili. "Správnou strategií je nadále se soustředit na růst a produkt," prohlásil podle Reuters Zuckerberg.

Největší akvizice v technologickém sektoru

25 miliard dolarů

V září 2001 americká technologická společnost Hewlett-Packard oznámila, že převezme za zhruba 25 miliard dolarů svého konkurenta Compaq Computer.

16 miliard dolarů

Největší internetová společenská síť Facebook 19. února oznámila, že za 16 miliard dolarů kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony WhatsApp.

12,4 miliardy dolarů

V květnu 2012 koupila společnost Google firmu Motorola za 12,4 miliardy dolarů, což byla nejdražší akvizice v 15leté historii Googlu.

10 miliard dolarů

V srpnu 2011 oznámil výrobce počítačů Hewlett-Packard, že posílí výrobu softwaru koupí společnosti Autonomy za zhruba deset miliard dolarů.

8,5 miliardy dolarů

Tuto částku nabídl v květnu 2011 americký softwarový gigant Microsoft za koupi provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype. Byla to největší akvizice v historii Microsoftu. Skype v roce 2005 koupil provozovatel internetové aukční síně eBay za 3,1 miliardy dolarů. Ten pak v roce 2009 prodal většinový podíl ve firmě skupině finančních investorů za zhruba dvě miliardy dolarů a sám si nechal třetinu akcií.

7,4 miliardy dolarů

V dubnu 2009 byla ohlášena koupě počítačové firmy Sun Microsystems americkou softwarovou společností Oracle za 7,4 miliardy dolarů.

7,2 miliardy dolarů

V září 2013 bylo oznámeno, že divizi mobilních telefonů finské společnosti Nokia koupí za 5,44 miliardy eur softwarový obr Microsoft.

6 miliard dolarů

V květnu 2007 Microsoft oznámil koupi internetové reklamní společnosti aQuantive za zhruba šest miliard dolarů.

3,3 miliardy dolarů

Britský provozovatel internetového sázení a hazardních her PartyGaming se v červenci 2010 dohodl na spojení s rakouským konkurentem bwin za 3,3 miliardy dolarů. Spojením vznikla největší společnost v oblasti internetového sázení a hazardního hraní na světě s akciemi na burze.

3,2 miliardy dolarů

Letos v lednu bylo oznámeno, že americká internetová společnost Google koupí za 3,2 miliardy USD výrobce chytrých termostatů a detektorů kouře Nest.

3,1 miliardy dolarů

Google v dubnu 2007 oznámil, že koupí poskytovatele internetové reklamy DoubleClick za 3,1 miliardy dolarů v hotovosti.

2,9 miliardy dolarů

Letos v lednu oznámil americký gigant Google, že prodá nedávno koupeného výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility čínské společnosti Lenovo za 2,9 miliardy dolarů.

1,65 miliardy dolarů

Google v říjnu 2006 oznámil, že koupí za 1,65 miliardy dolarů americkou firmu YouTube, která umožňuje sdílení videa.

1,5 miliardy dolarů

V červenci 2002 oznámila americká internetová aukční a nákupní síť eBay, že koupí za zhruba 1,5 miliardy dolarů platební systém PayPal.

1,25 miliardy dolarů

V květnu 2005 čínská společnost Lenovo Group dokončila nákup divize osobních počítačů amerického počítačového koncernu IBM.

Zdroj: ČTK, CNN, MarketWatch, Reuters, Business Insider

Venezuela zavádí další kryptoměnu, tentokrát krytou zlatem
před 15 minutami

Venezuela zavádí další kryptoměnu, tentokrát krytou zlatem

Venezuela příští týden zavede další kryptoměnu. Po petru krytém ropou, jehož předprodej byl zahájen v úterý,...
Latinská Amerika Kryptoměny
Air France částečně ochromí stávka, nepoletí čtvrtina spojů
před 19 minutami

Air France částečně ochromí stávka, nepoletí čtvrtina spojů

Provoz letecké společnosti Air France ve čtvrtek omezí stávka pilotů a leteckého i pozemního personálu. Zaměstnanci...
Doprava Evropské akcie Odbory
Deutsche Telekom loni zvýšil zisk o 29 procent, zvýší i dividendu
před 20 minutami

Deutsche Telekom loni zvýšil zisk o 29 procent, zvýší i dividendu

Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom loni zvýšila čistý zisk o 29,4 procenta na 3,46 miliardy eur. K...
Deutsche Telekom Evropské akcie Výsledková sezóna
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
včera v 22:00

Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a odevzdaly denní zisky. Investoři hodnotili zápis z jednání FOMC

Americké akciové indexy se po většinu středeční obchodní seance držely v plusu a po zveřejnění zápisu z lednového...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
včera v 20:50

Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v USA

Zápis z lednového zasedání měnového výboru americké centrální banky signalizuje jasné odhodlání jejích představitelů...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady
včera v 19:46

Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady

Petrochemický holding Unipetrol má nového člena představenstva firmy a tři nové členy dozorčí rady. Novým členem...
Unipetrol Akcie ČR PKN Orlen
Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér
včera v 18:58

Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér

Polsko se aktivně snaží zablokovat plánovanou stavbu plynovodu Nord Stream 2, kterou podle Varšavy Německo porušuje...
Polsko Německo Rusko
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
včera v 18:20

Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě

Čína by své investice na Balkáně neměla spojovat s politikou, varovala ve středu na tiskové konferenci s makedonským...
Čína Německo Politika
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
včera v 18:00

Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore zdražily o více než 5 %

Evropské akciové trhy uzavřely v polovině pracovního týdne smíšeně. V centru pozornosti investorů byly odhady...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá
včera v 17:50

Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá

Největším obchodním partnerem Německa se v loňském roce podruhé za sebou stala Čína. Česká republika obsadila desátou...
Německo Mezinárodní obchod Čína
Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit
včera v 17:39

Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit

Na osmidenní cestu se 33 zastávkami po celé Británii ve středu z Londýna vyrazil velký červený autobus se sloganem o...
Spojené království Evropská unie Politika
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
včera v 17:23

Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny

Americký výrobce čipů Intel hodlá investovat pět miliard dolarů do rozšíření produkce ve své továrně na jihu Izraele....
Intel Americké akcie Investice
Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka
včera v 17:05

Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka

Průzkumné vrty za účelem těžby zemního plynu jihovýchodně od Kypru budou pokračovat navzdory turecké blokádě, řekl ve...
Kypr Turecko Těžba
Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi
včera v 17:00

Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi

Některé státy Evropské unie by chtěly, aby byl přístup k penězům z unijních fondů po roce 2020 podmíněn kromě jiného...
Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterní seance, když index PX zpevnil o 0,46 % na 1 111,21 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington
včera v 16:17

Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington

Sankce vůči Rusku, které loni přijal americký Kongres, připravily Moskvu o zbrojní zakázky minimálně za tři miliardy...
Spojené státy americké (USA) Rusko Mezinárodní obchod