Americké akcie ve středu zakončily na zelené nule, rekord S&P 500 je stále na dohled
|

Americké akcie ve středu zakončily na zelené nule, rekord S&P 500 je stále na dohled

Investoři na amerických burzách vyhnali index S&P 500 v úvodu středeční seance opět nad historické závěrečné maximum, když náladu podpořily překvapivě dobré prodeje nových domů. Trh ale stále nenašel odvahu stanovit nový rekord. Vyčkává se, co vlastně rychlý návrat k cenovým vrcholům bude znamenat.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

V pondělí i v úterý S&P 500 nahlédl nad závěrečné maximum z 15. ledna 1 848,38 bodu, ale nikdy vydobyté pozice neudržel. Nový historický rekord by přitom znamenal definitivní konec 5,8% poklesu z druhé poloviny ledna a první půlky února.

Dow nakonec ve středu posílil o 0,12 % na 16 198,41 bodu, S&P 500 zůstal na nule se ziskem 0,04 bodu (1 845,16 bodu) a Nasdaq přidal 0,1 % na 4 292,06 bodu. Nejvíce se dařilo odvětvím cyklického spotřebního zboží a technologií, největší ztráty naopak zaznamenaly energetika, telekomunikace a necyklické spotřební zboží.

Z index Dow se nejvíce dařilo akciím společností Walmart (+1,95 %), UnitedHealth (+0,98 %) a DuPont (+0,91 %), nejhůře dopadly McDonald's (-0,76 %), ExxonMobil (-0,54 %) a AT&T (-0,53 %).

Americké akcie (26. února 2014)

Investory před začátkem obchodní seance navnadily k nákupům překvapivě siné prodeje nových domů. Těch v lednu přibylo o 9,6 % na sezónně očištěnou roční míru 468 tisíc, což je 6,5leté maximum. "Předpokládáme, že zhoršení dat z realitního trhu z posledních týdnů bylo dočasné," uvedl k překvapivému růstu počtu prodaných nových domů Michael Gapen, ekonom z Barcalays. Týdenní počet žádostí o hypotéku přitom klesl na nejnižší úroveň za téměř dvacet let.

Sérii horších dat přičítá většina analytiků špatnému počasí, které zpomalilo výstavbu. Data z nemovitostního trhu pomohla i příslušnému akciovému sektoru, takže se dařilo například akciím firem Ryland, Beazer nebo Lennar.

Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren uvedl, že aktuální pokles míry nezaměstnanosti neodráží realitu na americkém trhu práce. Varoval proto před tlakem na urychlení ústupu Fedu od programu kvantitativního uvolňování (QE).

Janet Yellenová bude ve čtvrtek v Senátu hovořit o americké ekonomice i měnové politice banky, které předsedá. Před dvěma týdny ve Sněmovně reprezentantů uvedla, že pokud nedojde k významnému zhoršení situace v americké ekonomice, Fed bude pokračovat v exitu z programu odkupů dluhopisů a hypotéčních zástavních listů. Trh očekává, že na březnovém zasedání FOMC guvernéři přistoupí k dalšímu omezení QE o 10 miliard USD na 55 miliard měsíčně.

Po závěru obchodování oznámily své čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti Baidu, Autodesk nebo J.C. Penney.

Cena americké ropy díky překvapivě malému zvýšení zásob na americkém trhu a dalšímu poklesu zásob v klíčovém překladišti v Cushingu oživila z úterního poklesu. Severomořskému Brentu naopak bránily v růstu obavy z vývoje čínské ekonomiky. Ropa Brent skončila na 109,52 dolaru, jeden cent nad úterním závěrem.

Ropný trh s obavami sleduje vyhlídky ropné poptávky v Číně. Druhého největšího spotřebitele ropy na světě podle pozorovatelů čeká kvůli rekordní úrovni firemní zadluženosti vlna restrukturalizací domácích společností spojená s řadou bankrotů.

V závěru dne americká WTI posílila o tři čtvrtě dolaru na 102,59 USD za barel. Zásoby ropy v USA minulý týden stouply o mizivých 68 tisíc barelů, což bylo výrazně pod odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Uvedl to vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby ve středozápadním překladišti Cushing klesly o 1,1 milionu barelů. Cenu WTI podpořil i pokles zásob benzinu o 2,8 milionu barelů.

Unce zlata zlevnila asi o 10 USD na 1 330 USD, naopak mírně zdražilo stříbro. Pokračoval propad cen futures na zemní plyn, za uplynulé tři dny komodita zlevnila o 20 %.

Výbušná situace na Ukrajině i v jiných zemích svědčí americkému dolaru, tradičnímu útočišti investorů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Prodeje nových domů ve Spojených státech v lednu nečekaně vzrostly o 9,6 % na 468 tisíc jednotek anualizovaně. Očekával se přitom pokles o 3,4 % na 400 tisíc po prosincovém propadu o 7 % na 414 tisíc (revidováno na 427 tisíc). Mediánová cena domu vzrostla na 260 100 dolarů, o 3,4 % více než v lednu 2013.
 • Americké ministerstvo financí vydalo varování bankám, v němž je nabádá k tomu, aby si dávaly pozor na podezřelé převody financí ze strany uprchlého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nebo jeho pomocníků.
 • Tesla Motors nabídne investorům konvertibilní dluhopisy za 1,6 miliardy USD. Akcie firmy v řádném obchodování přidaly 2 %, po závěru obchodování mírně ztrácely.
 • Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse podle zprávy vyšetřovací komise amerického Senátu napomáhala zámožným klientům vyhýbat se placení daní. Zpráva obsahuje výsledky dva roky trvajícího senátního vyšetřování a byla zveřejněna v úterý, tedy den před vystoupením šéfa Credit Suisse Bradyho Dougana a dalších klíčových představitelů banky před senátní komisí. Ta vyzvala ministerstvo spravedlnosti USA k agresivnějšímu postupu proti této bance.
 • Japonské úřady začaly vyšetřovat přerušení provozu přední burzy pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox. Internetové stránky MtGox v úterý přestaly fungovat a později se na nich objevilo krátké sdělení, podle kterého burza "prozatím" ukončila všechny transakce. Případný kolaps této burzy by mohl klientům přinést rozsáhlé ztráty.
 • Paul Ryan, předseda rozpočtového výbory Sněmovny reprezentantů Spojených států, ve středu zveřejnil stanovisko Republikánské strany k reformě daňového zákoníku. Dle jeho názoru je potřeba snížit daně, což podpoří ekonomický růst a tvorbu pracovních míst.
 • Japonský výrobce elektroniky Sony zavře 20 z celkem 31 svých maloobchodních prodejen ve Spojených státech. O práci přijde 1 000 zaměstnanců. Zavření prodejen má pomoci firmě vymanit se ze ztrát.

Výsledková sezóna

 • Zisk amerických bank v loňském roce stoupl o 9,6 % na rekordních 154,7 miliardy USD. Růst způsobil pokles rezerv bank na ztrátové úvěry. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
 • Výsledky Target ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,79 USD), tržby: 21,51 miliardy USD (odhad: 21,44 miliardy USD). Akcie +7,04 %.
 • Čtvrtletní tržby největšího amerického řetězce knihkupectví Barnes & Noble klesly o 10,3 %. Společnost však zároveň oznámila nárůst zisku díky snížení nákladů na čtečky elektronických knih Nook.
 • First Solar, největší americký výrobce solárních panelů, oznámil výrazný pokles zisku za čtvrtý kvartál. Akcie firmy odepsaly 9,12 %.
 • Abercrombie & Fitch na burze posílila o 11,25 % po oznámení lepšího než očekávaného zisku a 150milionového zpětného odkupu akcií.
 • Výsledky Lowe's ve 4Q2013: Zisk na akcii 47 centů (odhad: 48 centů), tržby 12,96 miliardy USD (odhad: 12,72 milrardy USD). Akcie +5,43 %.
 • J.C.Penney oznámila menší než očekávanou ztrátu. Konkrétně šlo o 68 centů na akcii při tržbách 3,78 miliardy USD, analytici čekali 85centovou ztrátu a tržby 3,85 miliardy USD. Akcie v poobchodní fázi přidávaly přes 10 %, již v řádném obchodování přidaly přes 5 %.

Zdroj: USA Today, ČTK, CNBC, Bloomberg

Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
15:22

Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem

Naftové automobily z německého koncernu Daimler byly vybaveny několika softwarovými funkcemi, které byly zřejmě...
Auta Spojené státy americké (USA) Daimler
Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit
14:16

Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit

V Česku by se mohla vyplácet jen jedna dávka na bydlení místo nynějších dvou. Příspěvek a doplatek na bydlení by se...
Česká republika Bydlení Politika
Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč
14:10

Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč

Veřejní investoři v Česku loni zadali firmám 27 204 zakázek za 351,1 miliardy korun. Hodnota meziročně vzrostla o 54 ...
Česká republika Česká ekonomika
Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %
11:20

Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %

Tuzemské firmy očekávaly v posledním čtvrtletí 2017 pro letošní rok růst průměrných mezd o 3,26 %, zatímco v...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině
09:15

Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině

Některé podmínky zdaňování příjmů českých zaměstnanců ze zahraničí by se mohly zmírnit. Nemusely by se zdaňovat jako...
Česká republika Česká ekonomika Daně
General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů,…
04:41

General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů, snaží se oživit podnikání

Americký průmyslový konglomerát General Electric zvažuje prodej podnikání v oblasti průmyslových plynových motorů....
General Electric Americké akcie Fúze a akvizice
Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky
02:30

Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky

AKTUALIZOVÁNO. Lotyšská protikorupční policie zadržela guvernéra tamní centrální banky Ilmārse Rimšēvičse, jehož...
Centrální banky Pobaltské trhy Lotyšsko
Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu
včera v 23:21

Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová nemá žádné námitky vůči plánům na přeměnu Evropského...
ESM Mezinárodní měnový fond Evropská ekonomika
Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka
včera v 20:00

Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň...
Řecko PIIGS Dluhová krize
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
16. 2. 2018 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně zpevnily

Americké akcie během pátečního obchodování výrazně posilovaly, o značnou část zisků však přišly po zprávě, že velká...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč
16. 2. 2018 21:29

Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč

Polská vláda chce do roku 2030 investovat na pobřeží Baltského moře 25 miliard zlotých (152,3 miliardy Kč). Investice...
Polsko Infrastruktura Doprava
CNBC: Uber hodlá prodat jihoasijské aktivity singapurskému Grabu
16. 2. 2018 21:18

CNBC: Uber hodlá prodat jihoasijské aktivity singapurskému Grabu

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies připravuje prodej svých aktivit v jihovýchodní Asii...
Uber Doprava Singapur
Čínská skupina HNA už není největším akcionářem německé Deutsche Bank
16. 2. 2018 20:36

Čínská skupina HNA už není největším akcionářem německé Deutsche Bank

Čínský konglomerát HNA Group prodal část svého podílu v německé Deutsche Bank v hodnotě zhruba 300 milionů eur. Části...
Deutsche Bank Evropské banky Čína
Ruská banka VTB koupí 29 procent v maloobchodní firmě Magnit
16. 2. 2018 18:48

Ruská banka VTB koupí 29 procent v maloobchodní firmě Magnit

Ruská státní banka VTB koupí 29,1 procenta akcií v řetězci s potravinami Magnit od jejího zakladatele a generálního...
Rusko Banky Fúze a akvizice
Italská Eni zdvojnásobila čtvrtletní zisk na 980 milionů eur
16. 2. 2018 18:28

Italská Eni zdvojnásobila čtvrtletní zisk na 980 milionů eur

Díky rekordní těžbě ropy a zemního plynu vytvořila italská energetická společnost Eni ve čtvrtém čtvrtletí loňského...
Itálie Výsledková sezóna Evropské akcie
Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské…
Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské…
16. 2. 2018 18:11

Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské burzy

Mimořádná valná hromada sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group rozhodla ve čtvrtek o stažení akcií firmy z...
Fortuna Akcie ČR Pražská burza
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
16. 2. 2018 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali hospodářské...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ruští magnáti bojují o kontrolu nad firmou Norilsk Nickel
16. 2. 2018 17:33

Ruští magnáti bojují o kontrolu nad firmou Norilsk Nickel

Mocenský boj o kontrolu nad ruskou těžební společností Norilsk Nickel se posunul do další fáze. Miliardář Vladimir...
Rusko Těžba Nejbohatší investoři a byznysmeni
Středula: Případný czexit by přinesl kolaps odvětví a propouštění
16. 2. 2018 17:05

Středula: Případný czexit by přinesl kolaps odvětví a propouštění

Případný czexit by znamenal pro Česko kolaps řady odvětví, firem a propouštění. Ti, kteří o vystoupení z EU hovoří,...
Česká republika Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si…
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si…
16. 2. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si připsala 0,6 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX však stoupl pouze o 0,04 %. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR