Americké akcie ve čtvrtek přepisovaly historii, index S&P uzavřel poprvé nad 1 850 body
|

Americké akcie ve čtvrtek přepisovaly historii, index S&P uzavřel poprvé nad 1 850 body

Americké akcie ve čtvrtek během první poloviny obchodování mírně posilovaly. Za jejich růstem stály především příznivé hospodářské výsledky některých maloobchodních společností, například řetězce Best Buy. Náladu investorů nedokázaly zkazit ani horší než očekávané údaje z amerického trhu práce. Trh naopak mírně povzbudil lednový vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Index S&P 500 nakonec uzavřel poprvé v historii nad hladinou 1 850 bodů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,46 % na 16 272,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,49 % a skončil na historickém zavíracím maximu 1 854,29 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,63 % na 4 318,93 bodu. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, sektoru základních materiálů a technologickému odvětví. Jako jediný naopak oslabil sektor služeb.

Americké akcie (27. února 2014)

"Americké akcie nejsou levné. Stejně tak ale nelze říci, že by jejich nákup nedával smysl, protože by byly předražené," říká Doug Foreman ze společnosti Kayne Anderson Rudnick. "Při započtení výsledků všech společností, které dosud zveřejnily informace o svém hospodaření v posledním čtvrtletí minulého roku, se americké akcie obchodují při průměrném P/E 16, což je velmi příznivé," dodává. "Investoři si však musejí dát velký pozor na to, o které konkrétní tituly svá portfolia rozšiřují."

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu

Výsledková sezóna

Z indexu Dow se ve čtvrtek nejvíce dařilo akciím mobilního operátora Verizon (+2,48 %), investiční banky Goldman Sachs (+1,58 %) a výrobce letadel Boeing (+1,54 %). Zlevnily naopak cenné papíry výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-0,51 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,29 %) nebo výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,20 %).

Výrazné zisky si připsaly akcie maloobchodního řetězce J.C. Penney (+25,34 %), které zdražily poté, co společnost ve středu po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření. Zdražily také akcie výrobce solárních panelů First Solar (+8,44 %), které tak smazaly část ztrát z prudkého středečního propadu, jímž reagovaly na kvartální finanční výsledky zveřejněné v úterý po závěru trhů. Posílily také cenné papíry farmaceutické společnosti Mylan (+9,43 %), která oznámila, že od října do prosince minulého roku dosáhla zisku 0,78 USD na akcii, čímž překonala odhady analytiků na úrovni 0,75 USD na akcii.

Zlevnily naopak cenné papíry energetické společnosti Valero Energy (-4,36 %) poté, co na ně analytici z Credit Suisse revidovali své investiční doporučení na "neutral" z "outperform".

Mírnou ztrátu zaznamenaly také akcie automobilky Tesla Motors (-0,18 %), která oficiálně potvrdila záměr postavit vlastní továrnu na výrobu lithium-iontových baterií pro své vozy. Společnost v prezentaci k tomuto projektu odhaduje, že by výstavba továrny měla začít ještě letos, dokončení očekává v roce 2017. Tesla však zatím nevybrala ani místo, kde bude továrna stát, podle agentury AP zvažuje hned několik lokalit ve státech Nevada, Arizona, Nové Mexiko a Texas. Celkové náklady na stavbu "giga továrny" se mají pohybovat od čtyř do pěti miliard dolarů. Tesla sama do závodu hodlá investovat dvě miliardy dolarů, zbytek chce získat od partnerů.

Aktivistický investor Nelson Peltz tlačí na společnost PepsiCo (+0,53 %), aby ze své struktury vyčlenila divizi na výrobu nealkoholických nápojů a v "zeštíhlené podobě" pokračovala ve výrobě "snackových potravin", například chipsů pod značkou Lay's. Peltz již dříve v rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že o této záležitosti hovořil s několika investory, od kterých se mu dostalo pozitivní odezvy. Peltz prostřednictvím investičního fondu Trian Fund Management ovládá akcie PepsiCo v tržní hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Společnost se však proti návrhu ohradila a uvedla, že se její představenstvo i vrcholný management soustředí na pozitivní přínosy pro všechny investory, ne pouze pro jejich určitou část. "PepsiCo je se svými akcionáři v intenzivním kontaktu a ze všech stran se jí dostává silné podpory v současné strategii," uvedla firma v prohlášení. "Rozdělení byznysu do dvou samostatných firem by znamenalo výrazné narušení vztahu s našimi zákazníky," dodala ředitelka společnosti Indra Nooyiová.

Po závěru obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky technologická společnost Salesforce.com (v řádném obchodování +3,89 %). Firma oznámila, že od listopadu do ledna dosáhla upraveného zisku 0,07 USD na akcii (odhad: 0,06 USD na akcii, loni: 0,13 USD na akcii) při tržbách 1,15 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD) a dodala, že pro první čtvrtletí svého nového fiskálního roku očekává upravený zisk na akcii 0,09 až 0,10 USD a tržby 1,21 miliardy USD (odhad trhu: upravený zisk 0,10 USD při tržbách 1,19 miliardy USD). Společnost dále oznámila, že její současný finanční ředitel Graham Smith v březnu 2015 odejde do důchodu. Akcie Salesforce.com v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly přibližně o procento.

Dolar po projevu Janet Yellenové mírně oslabil

Forexoví obchodníci se ve čtvrtek zaměřili na projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která vystoupila před bankovním výborem Senátu. Řekla, že Fed bude pokračovat v pozvolném zpřísňování měnové politiky, které spočívá v dalším omezování nákupů dluhopisů. Hodlá to přitom činit navzdory známkám slabšího zotavování americké ekonomiky. Fed bude podle ní pozorně sledovat, zda jsou tyto známky pouze důsledkem nepříznivého počasí, nebo zda signalizují zásadnější zpomalení ekonomické aktivity.

Dolar se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohyboval kolem 1,368 EUR/USD. Po úvodní stagnaci a následném mírném posílení pod 1,365 EUR/USD ale nakonec oslabil k 1,371 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 102,30 USD/JPY a kolem desáté hodiny se obchodoval za 102,10 USD/JPY.

Ceny ropy ve čtvrtek klesaly a severomořská ropa Brent během dne zlevnila poprvé od poloviny února pod 109 dolarů za barel. Hlavním důvodem byla situace na Ukrajině a v sousedním Rusku, která investory přiměla omezit rizikovější obchody. Moskva ve středu nařídila prověrku bojové pohotovosti části svých vojsk a ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany oznámilo, že bojovou pohotovost mají také útočné stíhací letouny v západním pohraničí Ruska.

Cena Brentu krátce po uzavření amerických burz klesala přibližně o 0,33 % na 109 USD za barel.

Pokles ceny severoamerické ropy WTI zbrzdila středeční zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA), která ukázala, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o mizivých 68 tisíc barelů, což bylo výrazně pod odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Zásoby ve středozápadním překladišti Cushing se pak snížily již čtvrtý týden za sebou.

Cena WTI se kolem desáté hodiny pohybovala se ztrátou 19 centů poblíž 102,30 USD za barel.

Zlato ve čtvrtek zahajovalo na hladině 1 326 USD za trojskou unci a své intradenní maximum stanovilo u 1 336 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se však oproti středečnímu závěru obchodovalo prakticky beze změny za 1 331 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg

SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce…
SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce…
včera v 21:19

SHRNUTÍ: EU se podařilo získat dočasnou výjimku z cel USA, chce trvalou

Evropské unii a šesti dalším státům se podařilo získat dočasnou výjimku z amerických cel na dovoz oceli a hliníku,...
Evropská unie Evropská ekonomika Česká ekonomika
Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy…
Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy…
včera v 21:00

Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy ztratily okolo 6 %. Investoři hodnotí možné dopady obchodní války

Akciím ve Spojených státech se v závěru týdne nepodařilo setřást obavy z obchodní války vyvolané možným uvalením cel...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX
Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX
včera v 20:15

Musk smazal facebookové stránky firem Tesla a SpaceX

Známý americký podnikatel Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX na sociální síti...
Facebook Tesla Americké akcie
Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády
Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády
včera v 19:00

Trump přes výhrady podepsal zákon o financování vlády

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o rozpočtu, o němž ještě v pátek dopoledne tvrdil, že jeho podporu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Rozpočet
Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu
včera v 18:55

Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu

Ruská centrální banka podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,25 %. Snaží...
Rusko Úrokové sazby Centrální banky
Skoro půlka Čechů hodnotí ekonomickou stuaci země pozitivně
včera v 18:19

Skoro půlka Čechů hodnotí ekonomickou stuaci země pozitivně

Ekonomickou situaci v České republice hodnotí pozitivně 45 % obyvatel. Opačný názor zastává 16 % lidí. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika
Akcie Dropboxu po vstupu na burzu přidávají 40 %
včera v 18:19

Akcie Dropboxu po vstupu na burzu přidávají 40 %

Akcie amerického provozovatele webového úložiště Dropbox přidávají první den obchodování zhruba 40 % na 29,33 USD....
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Evropské akcie klesaly kvůli hrozícímu obchodnímu konfliktu s USA
Evropské akcie klesaly kvůli hrozícímu obchodnímu konfliktu s USA
včera v 18:02

Evropské akcie klesaly kvůli hrozícímu obchodnímu konfliktu s USA

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy v pátek výrazně poklesly kvůli sílícím obavám z obchodní války, jež...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Do vedení Gazpromu byl jmenován Putinův příbuzný
včera v 17:49

Do vedení Gazpromu byl jmenován Putinův příbuzný

Místopředsedou správní rady ruské státní plynárenské společnosti Gazprom byl jmenován Michail Putin, který je podle...
Rusko Zemní plyn
Cena zlata stoupla od středy o 13 procent a je na měsíčním maximu
včera v 17:47

Cena zlata stoupla od středy o 13 procent a je na měsíčním maximu

Cena zlata vzrostla od středečního zasedání americké centrální banky Fed o 13 procent na zhruba 1350 dolarů za...
Zlato Vzácné kovy
Rusko prý chystá restrikce na americké zboží kvůli clům na ocel
včera v 17:45

Rusko prý chystá restrikce na americké zboží kvůli clům na ocel

Rusko v reakci na americká cla na ocel a hliník pravděpodobně vytvoří seznam restrikcí na zboží dovážené ze Spojených...
Spojené státy americké (USA) Rusko Mezinárodní obchod
Bývalý šéf Uberu Kalanick investuje do komerčních realit
včera v 17:43

Bývalý šéf Uberu Kalanick investuje do komerčních realit

Bývalý šéf a spoluzakladatel taxislužby Uber Travis Kalanick investuje 150 milionů dolarů (asi tři miliardy Kč) do...
Uber Nemovitosti
EU27 potvrdila svou představu o vztahu s Británií po brexitu
včera v 17:36

EU27 potvrdila svou představu o vztahu s Británií po brexitu

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie dokázali v pátek dopoledne v Bruselu odsouhlasit svou společnou představu...
Spojené království Evropská unie
Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč
Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč
včera v 17:00

Kofole ČS loni klesl zisk EBITDA o 10,7 % na 950 milionů Kč

Tržby Kofoly v roce 2017 stagnovaly. Základní ekonomický ukazatel EBITDA dosáhl 950 milionů Kč, poklesl tedy o 10,7 %...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Potraviny
Pražská burza v pátek odepsala téměř celé procento, banky znovu…
Pražská burza v pátek odepsala téměř celé procento, banky znovu…
včera v 16:30

Pražská burza v pátek odepsala téměř celé procento, banky znovu ztrácely

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování navázal na čtvrteční sestup a zakončil seanci se ztrátou 0,98...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Juncker nepovažuje květnový termín k dohodě s USA za realistický
včera v 16:03

Juncker nepovažuje květnový termín k dohodě s USA za realistický

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera není v této chvíli realistické, že se všechny sporné obchodní...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Šéf atlantského Fedu: Sazby ještě budou stoupat
včera v 15:39

Šéf atlantského Fedu: Sazby ještě budou stoupat

Americký Fed dosáhl - nebo je velmi blízko dosažení - svých cílů ohledně inflace a nezaměstnanosti, řekl v pátek šéf...
Fed Úrokové sazby
Ryanair bude létat z několika evropských měst na Ukrajinu
včera v 15:09

Ryanair bude létat z několika evropských měst na Ukrajinu

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair začne provozovat lety z několika evropských měst na Ukrajinu. Na...
Ukrajina Doprava
Řecko dokončilo privatizaci druhého největšího přístavu
včera v 14:52

Řecko dokončilo privatizaci druhého největšího přístavu

Řecko dokončilo prodej svého podílu 67 procent v přístavu Soluň, který je druhým největším přístavem v zemi. Novým...
Řecko Privatizace