Americké akciové trhy v úterý kolísaly. Nakonec ale hlavní indexy díky solidním výsledkům velkých firem uzavřely v plusu
|

Americké akciové trhy v úterý kolísaly. Nakonec ale hlavní indexy díky solidním výsledkům velkých firem uzavřely v plusu

Americké akcie v úvodu úterního obchodování slibně zdražovaly, když investory potěšily čtvrtletní finanční výsledky velkých amerických podniků Coca-Cola a Johnson & Johnson a zpráva, podle které tempo růstu spotřebitelských cen v USA v březnu překonalo očekávání trhu. Zklamáním ale naopak byly údaje newyorského Fedu o podnikatelské náladě, po kterých všechny tři hlavní akciové indexy zamířily pod nulu. V polovině obchodování se nicméně trend znovu obrátil a trhy se i díky informacím o možném dalším uvolňování japonské měnové politiky vrátily k růstu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,55 % na 16 262,56 bodu, širší S&P 500 přidal 0,68 % na 1 842,98 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,29 % na 4 034,16 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, titulům ze sektoru zdravotnictví a průmyslovému odvětví. Oslabily naopak tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (15. dubna 2014)

"Trh je z mého pohledu na současných úrovních přeprodaný," řekl hlavní investiční stratég společnosti RW Baird Bruce Bittles. "Investoři netrpělivě čekají na jasné signály, které by určily další směr," dodal Mark Luschini, hlavní investiční stratég ve společnosti Janney Montgomery Scott. "Před fundamentálními ukazateli má sice aktuálně navrch technické obchodování, lze nicméně očekávat, že nakonec fundament znovu převáží a čistě technické ukazatele ustoupí do pozadí," upřesnil Luschini.

Index S&P 500 je zhruba 3 % pod svým vrcholem okolo 1 890 bodů. Pod povrchem to ale pěkně "bublá" - každý titul před úterním obchodováním ztrácel oproti úrovni z doby, kdy byl index na maximu, v průměru přes 10 %. Více než 200 akcií bylo v korekci přes 10 % a jen 72 firem překonávalo svým výkonem index. Sečteno a podtrženo, větším ztrátám (které byly a jsou stále patrné na Nasdaqu nebo indexu Russell 2000) brání jen pár desítek nejsilnějších akcií.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Coca-Cola v 1Q2014: Zisk na akcii 0,44 USD v souladu s odhady, tržby klesly o čtyři procenta. Akcie +3,74 %.
  • Výsledky Johnson & Johnson v 1Q2014: Zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 18,115 miliardy USD (odhad: 17,996 miliardy USD). Akcie +2,12 %.
  • Výsledky Charles Schwab v 1Q2014: Zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,47 miliardy USD). Akcie +3,20 %.
  • Výsledky Yahoo! v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 1,14 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +2,29 %, v after-marketu zdražovaly o více než devět procent.
  • Výsledky Intel v 1Q2014: Čistý zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 12,76 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování +0,79 %, v after-marketu zdražovaly zhruba o tři procenta.
  • Výsledky CSX v 1Q2014: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 3,01 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování -0,32 %, v after-marketu po prvotním výrazném skoku zdražovaly zhruba o procento.

Z indexu Dow se v úterý nejvíce dařilo akciím výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+3,74 %), farmaceutického gigantu Johnson & Johnson (+2,12 %) a provozovatele platebních karet Visa (+1,51 %). Zlevnily naopak cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (-0,74 %), maloobchodního prodejce Wal-Mart (-0,65 %) a počítačového obra IBM (-0,38 %).

Akcie cestovatelského serveru TripAdvisor (+4,43 %) posílily poté, co na ně analytici ze společnosti Piper Jaffray potvrdili své investiční doporučení "overweight" a poznamenali, že lze nedávný pokles jejich ceny považovat za vhodnou příležitost k nákupu.

Dařilo se také cenným papírům společnosti Coca-Cola (+3,74 %), která zveřejnila své hospodářské výsledky, podle nichž v prvním čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,44 USD na akcii při tržbách 10,576 miliardy USD. Upravený zisk na akcii meziročně klesl stejně jako tržby o čtyři procenta. Společnost dále oznámila, že letos v rámci zpětného odkupu akcií plánuje z trhu stáhnout své cenné papíry za 2,5 až 3 miliardy dolarů.

Po zveřejnění čtvrtletních finančních výsledků zdražily i akcie farmaceutického gigantu Johnson & Johnson (+2,12 %). Společnost v úterý oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla zisku na akcii 1,54 USD při tržbách 18,115 miliardy USD, čímž překonala odhady trhu.

Více než dvě procenta přidaly cenné papíry výrobce potravinových doplňků Herbalife (+2,01 %) poté, co newyorský státní žalobce Eric Schneiderman inicioval zahájení vyšetřování, které má prokázat, zda podnikání firmy je, nebo není založeno na Ponziho schématu. Nové vyšetřování bude probíhat souběžně s vyšetřováním Federální obchodní komise (Federal Trade Commision), která se na firmu ve stejné záležitosti zaměřila v polovině března.

Z dlouhodobého sestupného trendu se v úterý vymanily akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+11,38 %), která na svém webu uvedla, že koupila poskytovatele sociálních dat Gnip. Cenné papíry konkurenční sociální sítě Facebook (+0,34 %) zdražily jen nepatrně a cena akcií profesní sociální sítě LinkedIn (+3,09 %) vzrostla o více než tři procenta.

Zlevnily naopak akcie maloobchodního řetězce Best Buy (-2,72 %), který oznámil, že jeho dosavadní šéf Shawn Score odchází do důchodu. Dále oslabily například cenné papíry výrobce solárních panelů First Solar (-2,80 %), které analytici ze společnosti Raymond James označili za vysoce rizikové, jelikož podle nich nelze s jistotou předpovědět, jaké bude firma nadále vykazovat finanční výsledky.

Po závěru trhů své kvartální finanční výsledky zveřejnily společnosti Yahoo!, Intel nebo CSX Transportation.

Internetová společnost Yahoo! (v řádném obchodování +2,29 %) v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ziskem 311,6 milionu USD neboli 0,29 USD na akcii (loni: 0,35 USD na akcii) při tržbách 1,14 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Upravený zisk dosáhl 0,38 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii). Akcie Yahoo! v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než devět procent.

Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +0,79 %) vykázal za první tři měsíce letošního roku čistý zisk 1,95 miliardy USD neboli 0,38 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii, loni: 0,40 USD na akcii) a tržby 12,76 miliardy USD. Pro druhé čtvrtletí firma očekává tržby 13 miliard dolarů (odhad trhu: 12,96 miliardy USD). Akcie Intel v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o tři procenta.

Americký železniční dopravce CSX (v řádném obchodování -0,32 %) dosáhl v prvním čtvrtletí zisku 398 milionů USD neboli 0,40 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii, loni: 0,45 USD na akcii) při tržbách 3,01 miliardy USD (loni: 2,96 miliardy USD). Firma zároveň oznámila zvýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 7 % na 0,16 USD. Akcie CSX v after-marketu v reakci na výsledky po prvotním výrazném skoku zdražovaly zhruba o procento.

Dolar vůči euru i jenu stagnoval

Dolar se v úterý dopoledne vůči euru pohyboval kolem hladiny 1,382 EUR/USD, a zastavil tak své pondělní posilování, za kterým stály výroky představitelů Evropské centrální banky signalizující možnost dalšího uvolňování měnové politiky v eurozóně. Odpoledne sice dolar vůči jednotné evropské měně krátce posílil k 1,380 EUR/USD, brzy ale většinu zisků odevzdal a kolem desáté hodiny se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,381.

Vůči japonskému jenu se americká měna dopoledne obchodovala za 101,85 USD/JPY a stejně jako v páru k euru mnoho příležitostí k aktivnímu obchodování nenabídla. Odpoledne dolar vůči jenu nejdříve oslabil až pod 101,50 USD/JPY, následně ale posílil zpět k 101,80 USD/JPY.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent kvůli zprávám o vojenských operacích na východě Ukrajiny zdražila, cena severoamerické lehké ropy WTI ale kvůli očekávané středeční zprávě o vývoji zásob v USA a výhledu oživení vývozu suroviny z Libye naopak mírně klesla.

Cena severomořské ropy Brent vzrostla přibližně o 50 centů na 109,52 USD za barel. Již v pondělí cena Brentu stoupla nejvýše za šest týdnů, čímž reagovala na oznámení západních zemí, že se dohodly na rozšíření sankcí vůči Rusku kvůli anexi Krymu. Další událostí, která měla na vývoj ceny severomořské ropy vliv, bylo zahájení ukrajinské protiteroristické operace na východě země, která má zastavit násilný postup separatistů. Rusko v reakci na tento krok varovalo, že se Ukrajina dostala na pokraj občanské války.

Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla přibližně o 10 centů na 103,06 USD za barel. Cenu komodity v tomto případě tlačilo dolů postupné otevírání několika ropných přístavů v Libyi, které od loňského července blokovaly skupiny rebelů. Severoamerickou ropu ovlivňuje rovněž očekávání, že zásoby ropy na území USA v uplynulém týdnu stouply o 1,8 milionu barelů.

Cena zlata klesla o téměř dvě procenta na 1 303 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg, MarketWatch, Zero Hedge

Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu zlevnily, kurz…
Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu zlevnily, kurz…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu zlevnily, kurz bitcoinu vystoupil na třítýdenní maximum

Americké akcie v úterý po předchozích šesti nárůstech za sebou oslabily. K jejich poklesu velkou měrou přispěla...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rumunsko počítá se zdvojnásobením těžby plynu do roku 2025
včera v 21:36

Rumunsko počítá se zdvojnásobením těžby plynu do roku 2025

Rumunsko do roku 2025 téměř zdvojnásobí svou těžbu zemního plynu, a to díky novým nalezištím v Černém moři. Uvedl to...
Rumunsko Zemní plyn Energetika
Itálie chce zabránit stěhování 500 pracovních míst na Slovensko
včera v 20:25

Itálie chce zabránit stěhování 500 pracovních míst na Slovensko

Italská levicová vláda se dva týdny před volbami pustila do boje za záchranu pěti set pracovních míst, která chce...
Itálie Slovensko Pracovní trh
Reality jdou ve Španělsku na odbyt jako před krizí, jsou levnější
včera v 19:36

Reality jdou ve Španělsku na odbyt jako před krizí, jsou levnější

Zájem o nemovitosti ve Španělsku se dostal na předkrizovou úroveň. Za loňský rok bylo zaznamenáno 465 000 realitních...
Španělsko Realitní trh Nemovitosti
Venezuela zavádí kryptoměnu petro, krytá je ropou
včera v 19:23

Venezuela zavádí kryptoměnu petro, krytá je ropou

Venezuela, která se zmítá v hospodářské a politické krizi, zavádí vlastní kryptoměnu s názvem petro. Země v úterý...
Latinská Amerika Kryptoměny
Evropské burzy v úterý převážně stouply, akcie HSBC Holdings zlevnily…
Evropské burzy v úterý převážně stouply, akcie HSBC Holdings zlevnily…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně stouply, akcie HSBC Holdings zlevnily zhruba o 3 %

Většina evropských akciových trhů zakončila úterní seanci v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EU hrozí Američanům cly na bourbon či motocykly
včera v 17:35

EU hrozí Američanům cly na bourbon či motocykly

Evropská unie hrozí Spojeným státům odvetnými cly na bourbon či motocykly Harley-Davidson v případě, že se americká...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Škoda Auto odborům nabídla růst mezd o 15 % během 27 měsíců
včera v 17:07

Škoda Auto odborům nabídla růst mezd o 15 % během 27 měsíců

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v úterý v kolektivním vyjednávání s odbory nabídla růst mezd o 15 procent...
Volkswagen Česká republika Auta
Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny…
Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie energetické skupiny ČEZ však zdražily o více než procento

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, když index PX přišel o 0,37 % na 1 106,14 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů
Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů
včera v 16:22

Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí NXP na 44 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Qualcomm zvýšil nabídku na převzetí svého nizozemského konkurenta NXP Semiconductors na zhruba...
Americké akcie Fúze a akvizice
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle finálních dat klesla…
včera v 16:01

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle finálních dat klesla na 0,1 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle předběžných dat klesla a jen těsně se udržela v pozitivním pásmu....
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Airbnb dostane na Baleárách pokutu za nelegální pronájem
včera v 15:20

Airbnb dostane na Baleárách pokutu za nelegální pronájem

Společnost Airbnb, která nabízí sdílení bytů a pronájem, dostane na španělských Baleárských ostrovech pokutu 300 000...
Sdílená ekonomika Bydlení
Ze světa investičních doporučení (20. února)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. února)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Schillerová čeká po brexitu vyšší příspěvek ČR do rozpočtu EU
včera v 14:46

Schillerová čeká po brexitu vyšší příspěvek ČR do rozpočtu EU

Za hodně reálné považuje v této chvíli česká ministryně financí Alena Schillerová to, že ČR po roce 2020 kvůli...
Česká republika Evropská unie Spojené království
Podle států má rozpočet EU v roce 2019 pomoci řešení migrace
včera v 14:23

Podle států má rozpočet EU v roce 2019 pomoci řešení migrace

Rozpočet Evropské unie v roce 2019 musí být realistický a podporovat hospodářský růst bloku. Zároveň ale musí unie s...
Evropská unie Rozpočet Politika
Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni
Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni
včera v 14:05

Dukovany letos plánují podstatně kratší odstávky bloků než vloni

Letošní odstávky čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany by měly v součtu trvat okolo 230 dnů a ještě asi o tři měsíce...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce
Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce
včera v 13:46

Deutsche Bank propustí až 500 obchodníků investiční sekce

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank propustí až 500 zaměstnanců z investiční sekce ještě před...
Deutsche Bank Německo Banky
Guvernér lotyšské centrální banky tvrdí, že je obětí špinavé kampaně
včera v 13:12

Guvernér lotyšské centrální banky tvrdí, že je obětí špinavé kampaně

Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs podezřelý z korupce byl po dobu vyšetřování uvolněn z funkce. V...
Lotyšsko Centrální banky Podvod