Unipetrol svými výsledky v prvním kvartálu 2014 na většině úrovní pozitivně překvapil. Pomohla mu akvizice další části České rafinérské
|

Unipetrol svými výsledky v prvním kvartálu 2014 na většině úrovní pozitivně překvapil. Pomohla mu akvizice další části České rafinérské

Tržby firmy byly meziročně vyšší o 16 % díky větší výrobní kapacitě po navýšení podílu v České rafinérské. EBITDA LIFO meziročně i mezikvartálně výrazně narostl, zisk EBITDA byl stejný jako před rokem. Firma po složitém makroekonomickém prostředí v rafinérském segmentu v loňském roce a na začátku letošního roku pozoruje v posledním měsíci zlepšení. Další skvělý kvartál zaznamenal petrochemický segment, zlepšila se i výkonnost maloobchodu.

Unipetrol Akcie ČR Výsledková sezóna

Výsledek je lepší, než odhadovali analytici. Pozitivně ho ovlivnilo zaúčtování zisku 1,186 miliardy korun z nákupu podílu v České rafinérské od společnosti Shell. Kupní cena 27,2 milionu dolarů totiž byla podle Unipetrolu výrazně nižší než reálná hodnota nabytých aktiv. Unipetrol zvýšil podíl v České rafinérské na 67,6 procenta na konci ledna, od Shellu převzal 16,3 procenta akcií. Převzetím zvýšil své rafinérské kapacity, což v prvním čtvrtletí výrazně přispělo k růstu tržeb.

Petrochemický segment v prvních třech měsících roku vykázal nejlepší výsledek za posledních několik let, uvedl Unipetrol. "V petrochemickém segmentu se nám podařilo meziročně zvýšit prodeje o 9 %, což v kombinaci s vysokými maržemi vedlo k provoznímu zisku ve výši jedné miliardy korun. Na maloobchodním trhu (Unipetrol vlastní síť čerpacích stanic Benzina - pozn. red.) se začínají pozitivně projevovat legislativní opatření na omezení šedé zóny," komentoval výsledky generální ředitel Unipetrolu Marek Switajewski.

V rafinérském segmentu se objem zpracované ropy v 1. čtvrtletí meziročně zvýšil o 26 % a využití rafinérských kapacit dosáhlo úrovně 83 %. Prodejní objemy rafinérských produktů vzrostly meziročně o 24 %, a to s ohledem na navýšení podílu ve společnosti Česká rafinérská a vyšší prodeje nafty z důvodu pozvolného oživování tuzemské ekonomiky a částečného omezení šedé zóny.

Koncem března podepsal Unipetrol se společností PKN Orlen, která je majitelem Unipetrolu, dodatek ke smlouvě na dodávky ropy, který zvyšuje měsíční dodávky ropy pro společnost Unipetrol RPA o 50 tisíc tun ropy Rebco. Dodatek je platný od 1. dubna 2014 do 30. června 2016 a Unipetrolu zajišťuje dodatečnou potřebu dodávek ropy ve spojitosti s vlastnickými právy ve společnosti Česká rafinérská.

"Výsledky celkově mírně překonaly konsenzus, a to především díky výnosu z komoditních swapů (jednorázový vliv v souvislosti se zvýšeným podílem v České rafinérské byl zahrnut v odhadech). I upravené výsledky jsou relativně dobré díky vyšším tržbám," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

  • Tržby Unipetrolu byly meziročně výrazně vyšší (+16 %) na úrovni 28,809 miliardy Kč (odhad: 27,55 miliardy Kč). Přispěla k tomu vyšší rafinérská kapacita plynoucí z provozování vyššího (67,555%) podílu v České rafinérské od února po úspěšném dokončení akvizice 16,335% podílu od společnosti Shell. Tržby na srovnatelné bázi byly ale také vyšší, a to díky vyšším rafinérským prodejům na srovnatelné bázi, vyšším petrochemickým prodejům, vyšším prodejním objemům maloobchodního segmentu a slabší koruně.
  • Firma zaúčtovala zisk z akvizice ve výši 1 186 milionů Kč v souvislosti s nákupem podílu v České rafinérské od společnosti Shell. Kupní cena 27,2 milionu dolarů totiž byla podle Unipetrolu výrazně nižší než reálná hodnota čistých aktiv nabytých při akvizici. Na ziskovost firmy měla tedy transakce velký vliv.
  • EBITDA LIFO dosáhl 1,857 miliardy Kč (odhad: 1,65 miliardy Kč), po úpravě 671 milionů Kč. Meziročně jde o výrazně zlepšení ziskovosti.
  • Provozní část výkazu zisku nebo ztráty (EBITDA) obsahuje zisk 87 milionů Kč z komoditních swapů (zajišťování ceny ropy) na základě aplikování zajišťovacího účetnictví od 1. čtvrtletí 2014. Dříve byla tato položka vykazována jako "čisté finanční výnosy/náklady.
  • LIFO efekt byl v prvním kvartálu mírně negativní (-131 milionů Kč) vlivem malého mezikvartálního poklesu cen ropy.
  • Finanční výsledek za první kvartál byl negativní (-188 milionů Kč), a to zejména kvůli ztrátám z měnových derivátů. Čistý zisk dosáhl 937 milionů Kč (odhad: 850 milionů Kč).

Po očištění o efekt akvizice 16,335 % akcií České rafinérské Unipetrol v prvním čtvrtletí dosáhl čisté ztráty 249 milionů Kč, ztráty na úrovni EBIT 86 milionů a EBITDA 540 milionů Kč. V případě EBIT a čisté ztráty jde o mezikvartální zlepšení, ale meziroční zhoršení.

Unipetrol - výsledky za 1Q2014

Mateřské PKN ORLEN zisk ve čtvrtletí klesl, ale překonal odhady

Polská ropná a petrochemická společnost PKN Orlen vytvořila v prvním čtvrtletí kvůli slabým ziskovým maržím rafinérií nižší zisk než před rokem. Výsledky největšího zpracovatele ropy ve střední Evropě ale předčily očekávání díky vyšším tržbám z prodeje pohonných hmot a zisku petrochemické divize.

Provozní zisk klesl meziročně o čtvrtinu na 254 milionů zlotých (1,66 miliardy Kč). Analytici podle ankety agentury Reuters čekali v průměru výsledek pouze 108 milionů zlotých. Čistý zisk se propadl na 64 milionů zlotých, což byla necelá polovina loňského výsledku, analytici ale odhadovali nulový zisk.

Sektor zpracování ropy v Evropě jako celek trpí přebytkem kapacit a nízkými maržemi. Marže rafinerií PKN se sice proti předešlému čtvrtletí zdvojnásobila, v meziročním srovnání je ale stále jen zhruba třetinová. Společnost se nyní proto začíná zaměřovat na průzkum a těžbu a investuje do průzkumu polských ložisek břidlicového plynu. Loni koupila kanadskou těžařskou firmu TriOil Resources. Díky této akvizici vytěžila svých prvních 330 tisíc barelů ropy.

Zdroj: Unipetrol, ČTK, Bloomberg

USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo
před 44 minutami

USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo

Objem zásob benzínu na území Spojených států se v týdnu do 16. února zvětšil o 0,261 milionu barelů (předcházející...
Americká ekonomika Pohonné hmoty Ropa
USA: Zásoby plynu se ztenčily o 194 miliard kubických stop
před hodinou

USA: Zásoby plynu se ztenčily o 194 miliard kubických stop

Zásoby zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 16. února ztenčily o 194 miliard kubických stop. Po...
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup…
Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup…
16:30

Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup vedly Erste Group Bank a ČEZ

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,26 procenta své hodnoty, když zakončil seanci na...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Toys 'R' Us plánuje další zavírání obchodů a propouštění
16:26

Toys 'R' Us plánuje další zavírání obchodů a propouštění

Největší americký maloobchodní prodejce hraček Toys 'R' Us, který byl loni v září nucen požádat o ochranu před...
Americké akcie Bankrot
ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom
ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom
15:04

ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom

Energetická skupina ČEZ se stahuje z Bulharska, orgány firmy ve čtvrtek schválily prodej tamních aktiv společnosti...
ČEZ Energetika Elektřina
Portugalsko mělo loni procentuálně nejnižší dluh od roku 2012
14:46

Portugalsko mělo loni procentuálně nejnižší dluh od roku 2012

Čistý veřejný dluh Portugalska se loni snížil na 126,2 procenta hrubého domácího produktu, což je nejméně od roku...
Portugalsko Zadlužení
Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci poklesly
14:39

Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci poklesly

Tržby kanadských maloobchodníků byly v prosinci loňského roku o 0,8 procenta nižší než v listopadu. Po listopadovém...
Kanada Maloobchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 222…
14:35

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 222 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 17. února 222 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
GfK: Tři čtvrtiny exportérů plánují letos navýšit investice
14:21

GfK: Tři čtvrtiny exportérů plánují letos navýšit investice

Tři čtvrtiny českých exportérů plánují od letoška navýšit investice. Každý třetí se přitom zaměří na modernizaci i...
Česká republika Mezinárodní obchod
Lotyšská banka ABLV žádá o mimořádnou půjčku 480 milionů eur
14:13

Lotyšská banka ABLV žádá o mimořádnou půjčku 480 milionů eur

Finanční ústav ABLV Bank, který je třetí největší bankou v Lotyšsku, požádal tamní centrální banku o mimořádnou...
Lotyšsko Evropské banky ECB