Americké akcie zakončily duben na růstové vlně, ve středu je po nečekaně pomalém růstu HDP podpořilo vyjádření Fedu o úrokových sazbách. Dow má nový rekord
|

Americké akcie zakončily duben na růstové vlně, ve středu je po nečekaně pomalém růstu HDP podpořilo vyjádření Fedu o úrokových sazbách. Dow má nový rekord

Americké akcie zakončily měsíc dalším posílením a příblížily se historickým maximům. Trhu pomohlo vyjádření Fedu, že bude držet sazby na minimu ještě "značnou dobu" po ukončení programu kvantitativního uvolňování.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Po poklesu v úvodu obchodní seance se hlavní americké akciové indexy vrátily zhruba na nulu, po zveřejnění výsledku zasedání FOMC a komentáři k sazbám se vydaly mírně výše, aby zakončily poblíž denních maxim. Index Dow přidal 0,27 % na 16 580,84 bodu, což je nové zavírací historické maximum, S&P 500 posílil o 0,30 % na 1 883,95 bodu a Nasdaq přidal 0,27 % na 4 114,56 bodu.

V plusu se udržely všechny hlavní sektory indexu S&P 500. Nejvíce posílily telekomunikace a průmyslové firmy, nejméně naopak výrobci necyklického spotřebního zboží, sektor zdravotní péče a síťové společnosti. V technologickém odvětví byl cítit tlak po špatných výsledkových zprávách a výhledech společností jako Twitter a eBay.

Americké akcie (30. dubna 2014)

"Kdo by byl řekl, že po zklamání z vývoje HDP v prvním čtvrtletí akcie zakončí na vyšších úrovních. Investoři evidentně první kvartál vymazali z paměti a uvažují pouze a jen Fed a jeho plán držení minimálních sazeb po delší dobu," uvedl Chris Gaffney, stratég z Everbank.

Za celý duben index S&P 500 posílil o 0,62 %, Dow přidal 0,75 %. Nasdaq po výprodejích některých dosavadních hvězd mezi akciemi ztratil 2,01 %.

Technologické akcie zasáhla menší výprodejová vlna, známý pesimista Marc Faber se však domnívá, že výrazná korekce celý americký trh v letošním roce teprve čeká. V rozhovoru pro televizní stanici CNBC ve středu prohlásil, že osobně dává přednost dluhopisům rozvíjejících se trhů, protože jsou stále "levné", a dodal, že v loňském roce investoval dokonce v Iráku.

Býčí útok na akcie, který začal před pěti lety, v posledních měsících vzbuzuje v investorech obavy, protože by mu mohla začít docházet pára. Někteří však zůstávají optimističtí díky zvýšené likviditě na trzích poskytnuté centrálními bankami, která by mohla ceny akcií ještě nějakou dobu podporovat.

Ian Harnett, analytik z Absolute Strategy Research, věří, že světové akcie čeká v letošním roce posílení o 20 % díky optimálnímu prostředí vytvořenému bankami. Goldman Sachs také očekává růst cen akcií, který bude doprovázet hospodářský růst jednotlivých států. Dobrý výkon bude podle analytiků z Goldman Sachs podávat především německý index DAX. Ed Keon, portfoliomanažer z Quantitative Management Associates, v televizi CNBC minulý týden řekl, že minimum z 11. dubna by "dost dobře" mohlo být dno a S&P 500 by měl letos posílit o dalších 10 %.

Fed podle očekávání snížil objemu měsíčních odkupů dluhopisů o 10 miliard USD na 45 miliard USD. Podle komentářů z trhu se bance velice dobře daří našlapovat na tenké linii mezi ústupem od kvantitativního uvolňování a ujišťováním trhu, že zde je, pokud bude potřeba ekonomiku podpořit.

Americký HDP v prvním kvartálu podle prvního odhadu vzrostl mezičtvrtletně pouze o 0,1 %, čekal se růst o 1,2 %. Na číslech se podepsala tuhá zima, osobní spotřeba ale potěšila výrazným růstem, výdaje spotřebitelů na služby vzrostly dokonce o 4,4 %, nejvíce od roku 2000.

Americký dolar po slabých údajích o růstu americké ekonomiky oslabil. Naopak euru pomohla zpráva o růstu inflace v eurozóně, i když byl růst cen pomalejší, než se na trzích čekalo. Euro tak vůči dolaru přidalo zhruba 0,4 %.

V závěru měsíce se naopak nedařilo komoditám. Zhruba půl procenta odepsalo zlato, americká ropa zlevnila dokonce o zhruba 1,5 % a barel stojí méně než 100 USD. Podle údajů amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby ropy v USA stouply minulý týden o 1,7 milionu barelů na rekordních 395 milionů. Zvýšily se i zásoby některých ropných produktů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v v dubnu vzrostl na 63 bodů z březnových 55,9 bodu (odhad: 56,7 bodu).
 • Hrubý domácí produkt Spojených států v prvním čtvrtletí podle předběžných dat vzrostl anualizovaně jen o 0,1 % (nejméně od konce roku 2012), očekávalo se 1,2 % po 2,6 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Osobní spotřeba však v prvních třech měsících vyskočila o 3 %, výdaje spotřebitelů na služby vzrostly dokonce o 4,4 %, nejvíce od roku 2000.
 • Soukromý sektor ve Spojených státech v dubnu vytvořil podle zprávy agentury ADP 220 tisíc nových pracovních míst. Čekalo se 210 tisíc po březnových 191 430. Investoři nyní budou netrpělivě očekávat páteční souhrnná data za celou ekonomiku.
 • Zmatek na Ukrajině a série mezinárodních sankcí proti Rusku začínají poškozovat některé velké americké firmy působící v regionu, napsala ve středu agentura Reuters. Společnosti znepokojuje ochabující ruská ekonomika, oslabování rublu a možnost dalšího zhoršení krize. Objevily se i obavy z možného odporu v Rusku vůči západním výrobkům. Nejnovější kolo amerických sankcí, oznámených v pondělí, by prý věci mohlo dál zkomplikovat.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v minulém týdnu klesl nejníže za posledních více než třináct let. Asociace hypotečních bankéřů se své zprávě uvedla, že sezónně očištěný index žádostí o hypotéku klesl o 5,9 % na 333,2 bodu v týdnu do 25. dubna, což je nejníže od prosince 2000.
 • Největší americký producent jaderné energie, společnost Exelon, koupí za 6,83 miliardy dolarů energetickou firmu Pepco Holdings. Spojením vznikne největší poskytovatel elektřiny a plynu na východě USA. Pepco má zhruba dva miliony zákazníků. Exelon dodává elektřinu a zemní plyn více než 6,6 milionu zákazníků. Spojení by podle agentury Reuters mělo být dokončeno ve druhém či třetím čtvrtletí 2015. Schválit ho musí ještě Federální komise pro regulaci energetického trhu a několik státních komisí. Exelon nabídl za jednu akcii Pepco 27,25 dolaru, což ve srovnání s úterní závěrečnou cenou akcií představuje prémii 20 %. Exelon očekává, že dohoda významně zvýší zisk firmy v prvním roce po jejím dokončení. Akcie Pepco Holdings přidaly ve středu přes 17 %.
 • Chevron zvyšuje kvartální dividendu o 7 centů na 1,07 USD na akcii.
 • Společnost Microsoft začne v září prodávat své herní konzole Xbox One v Číně. Americká firma je tak podle zpravodajského serveru BBC první zahraniční společností, která avizovala prodej těchto zařízení v nejlidnatější zemi světa. Čína svůj trh s videohrami otevřela zahraničním podnikům letos v lednu, když po 14 letech prozatímně zrušila zákaz prodeje zahraničních herních konzolí.
 • Americká vláda prodělala na záchraně automobilky General Motors asi 11,2 miliardy dolarů. To je o téměř miliardu dolarů více, než ministerstvo financí odhadovalo v prosinci, kdy prodalo poslední část svých akcií GM. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na vládní zprávu. Americká vláda v roce 2009 vynaložila na záchranu automobilky 49,5 miliardy dolarů z peněz daňových poplatníků. Výměnou za pomoc v GM získala podíl 60,8 %, který pak postupně prodala. GM se díky reorganizaci financované vládou vrátila k zisku a s jejími akciemi se začalo znovu obchodovat na burze. Vláda upozorňuje, že cílem záchrany nebyl finanční zisk, ale ochrana pracovních míst.
 • Americká společnost Energizer Holdings se rozdělí na dvě samostatné firmy, s jejichž akciemi se bude obchodovat na veřejných trzích. Jedna část bude prodávat baterie a další produkty pro domácnosti, druhá produkty osobní péče. Rozdělení má firmám pomoci lépe se zaměřit na jejich obchodní priority a financovat další rozvoj. Divize produktů pro domácnost bude zahrnovat baterie Energizer a Eveready, baterky a přenosné lampy. Příjmy těchto aktivit za rok do konce března činily 1,9 miliardy USD. Divize osobní péče bude zahrnovat holicí strojky a žiletky Schick a Wilkinson Sword, dámské hygienické zboží Stayfree, opalovací prostředky Hawaiian Tropic a Banana Boat či značku Playtex. Tržby z těchto aktivit loni dosáhly 2,6 miliardy USD. Větší konkurent Energizeru, společnost Procter & Gamble, která vyrábí baterie Duracell nebo žiletky Gillette, se také snaží zmodernizovat své aktivity. Firma na začátku měsíce uvedla, že za 2,9 miliardy dolarů prodá výrobu potravin pro domácí mazlíčky firmě Mars.

Výsledková sezóna

 • Zisk globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters v prvním čtvrtletí vzrostl díky snížení nákladů a vyšším příjmům v právní divizi a divizi daní a účetnictví. Provozní zisk stoupl o 14 % na 528 milionů USD, oznámila ve středu společnost.
 • Výsledky Time Warner v 1Q: Zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,88 USD), tržby: 6,8 miliardy USD (odhad: 6,2 miliardy USD).
 • Výsledky Barrick Gold v 1Q: Zisk na akcii 0,20 USD (odhad: 0,19 USD), tržby: 2,63 miliardy USD (odhad: 2,75 miliardy USD).
 • Výsledky Yelp v 1Q: Ztráta 4 centy na akcii (odhad: ztráta 6 centů na akcii, před rokem ztráta 8 centů). Akcie firmy po skončení obchodování přídávaly přes 4 %.
 • Výsledky MetLife v 1Q2014: Zisk na akcii 1,14 USD (loni 0,87 USD na akcii), očištěný zisk 1,37 USD na akcii pod odhady 1,4 USD na akcii. Tržby 17,12 miliardy USD (odhad: 17,67 miliardy USD). Akcie firmy v poobchodní fázi ztrácely téměř 3 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters, ČTK

Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem
15:22

Tisk: Daimler si zřejmě při testech emisí v USA pomáhal softwarem

Naftové automobily z německého koncernu Daimler byly vybaveny několika softwarovými funkcemi, které byly zřejmě...
Auta Spojené státy americké (USA) Daimler
Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit
14:16

Němcová (ANO): Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit

V Česku by se mohla vyplácet jen jedna dávka na bydlení místo nynějších dvou. Příspěvek a doplatek na bydlení by se...
Česká republika Bydlení Politika
Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč
14:10

Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 % na 351 miliard Kč

Veřejní investoři v Česku loni zadali firmám 27 204 zakázek za 351,1 miliardy korun. Hodnota meziročně vzrostla o 54 ...
Česká republika Česká ekonomika
Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %
11:20

Průzkum: Tuzemské firmy čekají letos růst mezd o 3,26 %

Tuzemské firmy očekávaly v posledním čtvrtletí 2017 pro letošní rok růst průměrných mezd o 3,26 %, zatímco v...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině
09:15

Foldyna navrhuje mírnější danění příjmů z práce v cizině

Některé podmínky zdaňování příjmů českých zaměstnanců ze zahraničí by se mohly zmírnit. Nemusely by se zdaňovat jako...
Česká republika Česká ekonomika Daně
General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů,…
04:41

General Electric prý zvažuje prodej průmyslových plynových motorů, snaží se oživit podnikání

Americký průmyslový konglomerát General Electric zvažuje prodej podnikání v oblasti průmyslových plynových motorů....
General Electric Americké akcie Fúze a akvizice
Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky
02:30

Lotyšská policie zadržela guvernéra centrální banky

AKTUALIZOVÁNO. Lotyšská protikorupční policie zadržela guvernéra tamní centrální banky Ilmārse Rimšēvičse, jehož...
Centrální banky Pobaltské trhy Lotyšsko
Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu
včera v 23:21

Šéfka MMF není proti Evropskému měnovému fondu

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová nemá žádné námitky vůči plánům na přeměnu Evropského...
ESM Mezinárodní měnový fond Evropská ekonomika
Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka
včera v 20:00

Agentura Fitch o jeden stupeň zlepšila rating Řecka

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň...
Řecko PIIGS Dluhová krize
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale…
16. 2. 2018 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně zpevnily

Americké akcie během pátečního obchodování výrazně posilovaly, o značnou část zisků však přišly po zprávě, že velká...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč
16. 2. 2018 21:29

Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč

Polská vláda chce do roku 2030 investovat na pobřeží Baltského moře 25 miliard zlotých (152,3 miliardy Kč). Investice...
Polsko Infrastruktura Doprava
CNBC: Uber hodlá prodat jihoasijské aktivity singapurskému Grabu
16. 2. 2018 21:18

CNBC: Uber hodlá prodat jihoasijské aktivity singapurskému Grabu

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies připravuje prodej svých aktivit v jihovýchodní Asii...
Uber Doprava Singapur
Čínská skupina HNA už není největším akcionářem německé Deutsche Bank
16. 2. 2018 20:36

Čínská skupina HNA už není největším akcionářem německé Deutsche Bank

Čínský konglomerát HNA Group prodal část svého podílu v německé Deutsche Bank v hodnotě zhruba 300 milionů eur. Části...
Deutsche Bank Evropské banky Čína
Ruská banka VTB koupí 29 procent v maloobchodní firmě Magnit
16. 2. 2018 18:48

Ruská banka VTB koupí 29 procent v maloobchodní firmě Magnit

Ruská státní banka VTB koupí 29,1 procenta akcií v řetězci s potravinami Magnit od jejího zakladatele a generálního...
Rusko Banky Fúze a akvizice
Italská Eni zdvojnásobila čtvrtletní zisk na 980 milionů eur
16. 2. 2018 18:28

Italská Eni zdvojnásobila čtvrtletní zisk na 980 milionů eur

Díky rekordní těžbě ropy a zemního plynu vytvořila italská energetická společnost Eni ve čtvrtém čtvrtletí loňského...
Itálie Výsledková sezóna Evropské akcie
Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské…
Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské…
16. 2. 2018 18:11

Akcionáři Fortuny rozhodli o stažení titulu z pražské a varšavské burzy

Mimořádná valná hromada sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group rozhodla ve čtvrtek o stažení akcií firmy z...
Fortuna Akcie ČR Pražská burza
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %
16. 2. 2018 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden získaly více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali hospodářské...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ruští magnáti bojují o kontrolu nad firmou Norilsk Nickel
16. 2. 2018 17:33

Ruští magnáti bojují o kontrolu nad firmou Norilsk Nickel

Mocenský boj o kontrolu nad ruskou těžební společností Norilsk Nickel se posunul do další fáze. Miliardář Vladimir...
Rusko Těžba Nejbohatší investoři a byznysmeni
Středula: Případný czexit by přinesl kolaps odvětví a propouštění
16. 2. 2018 17:05

Středula: Případný czexit by přinesl kolaps odvětví a propouštění

Případný czexit by znamenal pro Česko kolaps řady odvětví, firem a propouštění. Ti, kteří o vystoupení z EU hovoří,...
Česká republika Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si…
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si…
16. 2. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden si připsala 0,6 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX však stoupl pouze o 0,04 %. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR