Americké akcie ve čtvrtek před klíčovou statistikou z amerického trhu práce stagnovaly
|

Americké akcie ve čtvrtek před klíčovou statistikou z amerického trhu práce stagnovaly

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly. Investoři byli před páteční klíčovou statistikou z amerického trhu práce opatrní a poté, co index Dow ve středu poprvé v letošním roce dosáhl nového zavíracího maxima, neviděli důvod tlačit akcie příliš dále nahoru. Čtvrteční makrodata byla smíšená, osobní výdaje sice v březnu rostly nejvíce od srpna 2009, týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ale vystoupil na devítitýdenní maximum. Investoři v průběhu dne přešli do defenzivy a dva ze tří hlavních indexů klesly pod nulu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,13 % na 16 558,87 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,01 % na 1 883,68 bodu. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,31 % na 4 127,45 bodu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a nedařilo se ani odvětví necyklického spotřebního zboží. Naopak nejvíce vzrostly sektor zdravotnictví, finanční tituly a odvětví služeb. Po solidní statistice indexu ISM na trhu s dluhopisy vzrostly spekulace na možné dřívější zvyšování úrokových sazeb Fedu a výnos 10letých bondů klesl pod 2,6 %.

Americké akcie (1. května 2014)

Investoři nyní pozorně sledují, zda index S&P 500 dokáže trvale prorazit hladinu 1 885 bodů, která je považována za nejbližší rezistenci. Během čtvrtečního obchodování se nad ni sice na chvíli dostal, odpoledne ale sestoupil zpět k 1 880 bodům. Analytici v souvislosti s pokračující výsledkovou sezónou a oživováním americké ekonomiky upozorňují, že by letos známé přísloví "Sell in May and go away" mohlo vyjít naprázdno. Současně ale varují, že to neznamená, že nás čeká přímá cesta vzhůru.

Index S&P 500 (1. května 2014)

"Některé sektory jsou silně nadhodnocené, jiné ale stále mají kam růst," uvedl Steve Massocca, portfoliomanažer fondu Wedbush Hedged Dividend. "Očekávám, že v průběhu května budeme svědky nejednotného vývoje, který prověří schopnosti investorů vybírat jednotlivé tituly, které svou výkonností porazí trh."

Odmítavý postoj ke květnovým výprodejům vyjádřil také Tobias Levkovich, hlavní akciový stratég Citigroup. "Domníváme se, že by první polovina května mohla být mírně volatilní, ve druhé polovině měsíce však očekáváme návrat k růstu," řekl a dodal, že by pro trhy mohla být významnou podporou také pokračující vlna velkých akvizic, která ještě nemusí být u konce.

Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky T-Mobile US v 1Q2014: EBITDA 1,1 miliardy USD (odhad: 1,19 miliardy USD).
  • Výsledky ConocoPhillips v 1Q2014: Zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,55 USD).
  • Výsledky Viacom ve 2QFY2014: Zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,05 USD), tržby 3,174 miliardy USD.
  • Výsledky CME Group v 1Q2014: Zisk na akcii 0,83 USD v souladu s odhady, tržby 777,4 milionu USD.
  • Výsledky Teva Pharmaceutical v 1Q2014: Zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,20 USD), tržby: 5,001 miliardy USD.
  • Výsledky Motorola Solutions v 1Q2014: Zisk na akcii 0,50 USD (odhad 0,52 USD), tržby 1,80 miliardy USD (odhad: 1,824 miliardy USD).
  • Výsledky MasterCard v 1Q2014: Zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 2,18 miliardy USD (odhad: 2,14 miliardy USD).
  • Výsledky Avon v 1Q2014: Čistá ztráta 168,4 milionu dolarů neboli 0,38 USD na akcii, čistý provozní zisk 0,12 USD na akcii. Tržby klesly meziročně o 11,1 % na 2,18 miliardy USD.
  • Výsledky ExxonMobil v 1Q2014: Zisk na akcii 2,10 USD (odhad: 1,88 USD), tržby 106,8 miliardy USD (odhad: 108,8 miliardy USD).
  • Výsledky LinkedIn v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 473,2 milionu USD (odhad: 467 milionů USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie farmaceutické firmy Merck (+1,81 %), provozovatele platebních karet Visa (+1,72 %) a konglomerátu 3M (+1,24 %). Nedařilo se naopak cenným papírům počítačového obra IBM (-1,50 %), technologické společnosti United Technologies (-1,29 %) nebo softwarové firmy Microsoft (-0,99 %).

Akcie recenzní sociální sítě Yelp (+9,77 %) posílily téměř o deset procent poté, co firma ve středu po závěru obchodování zveřejnila kvartální finanční výsledky, které překonaly odhady analytiků. Firma uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ztrátou 0,04 USD na akcii. Odhady počítaly s větší ztrátou 0,06 USD na akcii. Také tržby společnosti na úrovni 76,4 milionu USD byly nad odhady, které čekaly výnosy 75,06 milionu USD.

Cenné papíry mobilního operátora T-Mobile US (+8,06 %) posílily poté, co společnost ve čtvrtek v rámci svých kvartálních výsledků uvedla, že v období od ledna do března získala 1,3 milionu nových zákazníků. Nadšení investorů nedokázala překazit ani ztráta 0,19 USD na akcii, do níž společnost v prvním čtvrtletí spadla. Nepochybnou podporou pro titul byly i zprávy o jednáních o financování převzetí firmy ze strany společnosti Sprint.

Zdražily i akcie společnosti DirecTV (+4,07 %), kterou údajně firma AT&T oslovila s nabídkou na převzetí. Zprávu ve čtvrtek přinesl list Wall Street Journal. Mluvčí AT&T ji ale odmítl komentovat a mluvčího DirecTV se prozatím nepodařilo zastihnout.

Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+4,50 %) zdražily o více než čtyři procenta. Analytici ze společnosti Pacific Crest ve čtvrtek uvedli, že by cenné papíry společnosti při současné ceně mohly být zajímavou investiční příležitostí.

V červených číslech naopak skončily cenné papíry automobilky Ford (-1,49 %), která ve čtvrtek oznámila, že se jejím novým ředitelem stane její dosavadní provozní šéf Mark Fields. Výměna v nejvyšší výkonné funkci u Fordu je letos již druhou velkou personální změnou v americkém automobilovém průmyslu. V lednu převzala otěže v americké jedničce General Motors Mary Barraová jako první žena v takové funkci.

Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +5,05 %). Společnost uvedla, že v prvním kvartálu letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 13,32 milionu USD neboli 0,11 USD na akcii (loni: zisk 0,20 USD na akcii) při tržbách 473,2 milionu USD (odhad: 467 milionů USD, loni: 324,7 milionu USD). Po očištění výsledků o jednorázové položky dosáhla zisku 0,38 USD na akcii (odhad: 0,34 USD na akcii). Pro druhé čtvrtletí firma očekává tržby 500 až 505 milionů dolarů (odhad trhu: 505 milionů USD). Akcie LinkedIn v after-marketu v reakci na výsledky zlevňovaly o necelá čtyři procenta.

LinkedIn - hospodářské výsledky (1Q2014)

Dolar k euru dopoledne oslaboval, nakonec ale mírně posílil

Dolar k euru ve čtvrtek dopoledne po středečním propadu znovu mírně oslaboval, kurz eurodolaru vzrostl z hladiny 1,387 až nad 1,390. Poté ale dolar oživil, všechny ztráty k jednotné evropské měně smazal a krátce po uzavření amerických burz dokonce mírně posiloval, když se obchodoval poblíž 1,3865 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu se dolar ve čtvrtek obchodoval v úzkém pásmu 102,15 až 102,35 USD/JPY a mnoho příležitostí k aktivnímu obchodování nenabídl. Aktivita obchodníků byla stejně jako v případě měnového páru EUR/USD poznamenána volnem na většině evropských a části asijských trhů.

Světové ceny ropy ve čtvrtek dále klesaly a severoamerická ropa WTI sestoupila až pod sto dolarů za barel. Ropný trh podkopává slabá čínská ekonomika, rekordní zásoby suroviny v USA a vyhlídky na růst ropných dodávek z Libye. Průmyslová aktivita v Číně v dubnu mírně stoupla, vývozní zakázky ale klesly. To zvýšilo obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší ekonomiky světa.

Severomořská ropa Brent zlevnila o více než 40 centů na 107,84 USD za barel. K poklesu cen přispívají zprávy z Libye, jejíž státní ropná společnost uvedla, že v nejbližší době plánuje nakládat v ropném přístavu Az-Zúitína na východě země první tanker od jeho znovuotevření. Přístav více než osm měsíců blokovali povstalci a bude to druhý otevřený terminál z celkem čtyř, které loni povstalecké skupiny zablokovaly.

Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla na 99,58 USD za barel. Podle středečních oficiálních údajů se minulý týden zásoby ropy v USA zvýšily o 1,7 milionu barelů na rekordních 395 milionů barelů.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo téměř o sedm dolarů na 1 285,23 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Zisk firmy Edenred loni stoupl o 13,1 procenta na rekord
před 40 minutami

Zisk firmy Edenred loni stoupl o 13,1 procenta na rekord

Francouzskému vydavateli stravenek a předplacených karet a poukázek na služby Edenred stoupl v loňském roce provozní...
Francie Výsledková sezóna
Agentura Fitch potvrdila Erste Group Bank rating na úrovni A- se…
před hodinou

Agentura Fitch potvrdila Erste Group Bank rating na úrovni A- se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení finanční skupiny Erste Group Bank na stupni A- se...
Erste Group Bank Erste Group Bank (Vídeň) Evropské banky
Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,88 procenta
Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,88 procenta
před hodinou

Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum 5,88 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu klesla na nové minimum 5,88 procenta, loni v prosinci činila 5,94 procenta....
Slovensko Nezaměstnanost
Polské maloobchodní tržby i průmyslová výroba v lednu výrazně stouply
před hodinou

Polské maloobchodní tržby i průmyslová výroba v lednu výrazně stouply

Maloobchodní tržby v Polsku v lednu meziročně vzrostly o 8,2 % po růstu o 6 % v předchozím měsíci. Analytici...
Polsko Maloobchod Tržby
ZEW: Ekonomický sentiment v Německu v únoru klesl, v celé eurozóně se…
11:02

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu v únoru klesl, v celé eurozóně se rovněž zhoršil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v únoru snížila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého...
ZEW Německo Eurozóna
EBRD poskytne na plynovod TAP 1,2 miliardy eur
10:47

EBRD poskytne na plynovod TAP 1,2 miliardy eur

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) hodlá letos poskytnout půjčky v celkové hodnotě až 1,2 miliardy eur na...
Banky Zemní plyn Půjčky
Asijské trhy v úterý uzavřely v mínusu
Asijské trhy v úterý uzavřely v mínusu
10:30

Asijské trhy v úterý uzavřely v mínusu

Asijské akciové trhy zakončily úterní relativně klidnou seanci v negativním pásmu, když se investoři zaměřili na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zisk maďarské firmy MOL díky vyšším příjmům vzrostl o 76 procent
Zisk maďarské firmy MOL díky vyšším příjmům vzrostl o 76 procent
10:15

Zisk maďarské firmy MOL díky vyšším příjmům vzrostl o 76 procent

Maďarské ropné a plynárenské skupině MOL vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 76 procent na 76,6 miliardy...
Maďarsko Výsledková sezóna
Rothschildův fond chystá emisi v hodnotě 100 milionů liber
09:40

Rothschildův fond chystá emisi v hodnotě 100 milionů liber

Nejméně 100 milionů liber chce Rothschildův trust RIT Capital Partners získat z primární veřejné nabídky akcií svého...
Investiční fondy Primární úpis akcií (IPO) IPO
Zisk banky HSBC se loni více než zdvojnásobil
Zisk banky HSBC se loni více než zdvojnásobil
09:00

Zisk banky HSBC se loni více než zdvojnásobil

Zisk bankovní skupiny HSBC Holdings se v loňském roce více než zdvojnásobil díky absenci vysokých...
HSBC Banky Evropské banky
BHP zvýšila pololetní zisk o 25 procent
BHP zvýšila pololetní zisk o 25 procent
08:43

BHP zvýšila pololetní zisk o 25 procent

Díky růstu cen kovů těžařský gigant BHP Billiton v prvním fiskálním pololetí (do 31. prosince 2017) meziročně zvýšil...
Austrálie Asijské akcie Výsledková sezóna
Alternativní taxislužba Uber zastaví své aktivity v Maroku
Alternativní taxislužba Uber zastaví své aktivity v Maroku
08:01

Alternativní taxislužba Uber zastaví své aktivity v Maroku

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zastaví své aktivity v Maroku. Učiní to kvůli...
Uber
Dolar se po propadu na tříleté minimum zotavuje, ceny ropy se zvyšují
včera v 19:27

Dolar se po propadu na tříleté minimum zotavuje, ceny ropy se zvyšují

Americký dolar v pondělí mírně zpevňoval, a zotavoval se tak z tříletého minima vůči koši šesti měn, na kterém se...
Kanadský dolar EUR/USD Forex
KFC v Británii kvůli nedostatku kuřat zavřela většinu restaurací
včera v 19:06

KFC v Británii kvůli nedostatku kuřat zavřela většinu restaurací

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC byl v Británii nucen kvůli nedostatku kuřat dočasně uzavřít většinu ze...
Restaurace Potraviny Spojené království
Evropské burzy v pondělí klesly, nedařilo se akciím automobilek
Evropské burzy v pondělí klesly, nedařilo se akciím automobilek
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí klesly, nedařilo se akciím automobilek

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v negativním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Izrael se dohodl na dodávkách zemního plynu do Egypta
včera v 17:45

Izrael se dohodl na dodávkách zemního plynu do Egypta

Izrael dosáhl dohody o dodávkách zemního plynu do Egypta. V pondělí to uvedl premiér Benjamin Netanjahu, který...
Izrael Egypt Blízký a Střední východ