Americké akcie ve čtvrtek při velmi nízké aktivitě investorů pokračovaly v sestupu z historických maxim
|

Americké akcie ve čtvrtek při velmi nízké aktivitě investorů pokračovaly v sestupu z historických maxim

Americké akcie se v úvodu čtvrtečního obchodování pohybovaly mírně v mínusu a během první poloviny obchodování své ztráty dále prohlubovaly. Indexy Dow a S&P 500 tak pokračovaly v poklesu ze svých historických maxim, na která vystoupily během úterý. Pro investory byly velkým zklamáním zejména hospodářské výsledky maloobchodního řetězce Wal-Mart, které na úrovni zisku i tržeb zaostaly za odhady trhu. V druhé polovině obchodování se pokles trhů zastavil a akcie začaly mírně posilovat, z červených čísel se již ale dostat nedokázaly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,01 % na 16 446,81 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,94 % na 1 870,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,76 % na 4 069,29 bodu. Ztráty zasáhly všechny hlavní sektory, nejvíce zlevnily tituly ze sektoru základních materiálů, akcie z odvětví financí a emise ze sektoru cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (15. května 2014)

"Objem obchodování byl ve čtvrtek extrémně nízký," uvedl Art Cashin z UBS Financial Services. "Rád bych řekl, že trend trhu dokáže diktovat pouze velký zájem investorů, ale dobře vím, že to není vždy pravda. Někdy se zkrátka loď může začít potápět i na klidném moři."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Wal-Mart v 1Q2014: Zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 114,96 miliardy USD (odhad: 116,28 miliardy USD).
  • Výsledky Kohl's v 1Q2014: Zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 4,07 miliardy USD (odhad: 4,23 miliardy USD).
  • Výsledky J.C. Penney v 1Q2014: Ztráta na akcii 1,15 USD (odhad: ztráta 1,25 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).
  • Výsledky Applied Materials v 2QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 1,99 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD).
  • Výsledky Nordstrom v 1Q2014: Zisk na akcii 0,72 USD (odhad společnosti: 0,60 až 0,70 USD), tržby 2,93 miliardy USD.

Z indexu Dow ve čtvrtek zlevnila drtivá většina titulů. Nejvíce klesla cena akcií maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,43 %), banky Goldman Sachs (-1,76 %) a softwarové společnosti Microsoft (-1,59 %). V zelených číslech uzavřely pouze cenné papíry technologické společnosti Cisco Systems (+6,01 %) a mobilního operátora AT&T (+0,36 %).

Akcie technologické společnosti Cisco Systems (+6,01 %) posílily o více než šest procent poté, co firma již ve středu po závěru trhů oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla upraveného zisku 0,51 USD na akcii při tržbách 11,5 miliardy dolarů. Podnik svými kvartálními výsledky na obou úrovních překonal odhady analytiků, které počítaly s upraveným ziskem 0,48 USD na akcii a tržbami 11,36 miliardy USD. Firma investory pozitivně překvapila i výhledem na aktuální čtvrtletí. Cisco očekává, že zisk v druhém kvartále meziročně klesne jen o 1 až 3 %, zatímco trh předpokládal meziroční pokles zisku o šest procent.

Dařilo se i cenným papírům výrobce palivových článků Plug Power (+5,50 %). Analytici ze společnosti Cowen ve čtvrtek uvedli, že je firma ve velmi dobré kondici, v důsledku čehož na její akcie zvýšili své investiční doporučení na "outperform" z "market perform", avšak snížili 12měsíční cílovou cenu na 6 ze 7,50 USD. "Naše nedávná návštěva společnosti potvrdila vysokou výrobní aktivitu. Dobrá hotovostní pozice navíc svědčí o tom, že by firma v brzké době mohla expandovat na čínský trh nebo začít vyvíjet nové produkty," uvedli analytici. Snížení cílové ceny vysvětlili očekáváním růstu nákladů.

Navzdory absenci kurzotvorných zpráv se dařilo cenným papírům telekomunikační společnosti Windstream Holdings (+2,25 %), které ve čtvrtek zdražily třetím dnem v řadě a od začátku letošního roku posílily již o 19,8 %.

Do červených čísel naopak spadly akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,43 %), který před začátkem obchodování zveřejnil slabší než očekávané kvartální finanční výsledky. "Podobně jako u jiných maloobchodníků v USA neobvykle chladné a ničivé počasí nepříznivě zasáhlo tržby a provozní náklady zvýšilo více, než se čekalo," uvedl generální ředitel Doug McMillon.

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky oslabily i akcie diskontního řetězce Kohl's (-3,37 %). "V prvním čtvrtletí letošního roku se nám sice nepodařilo naplnit svá očekávání, pozitivně ale vnímáme to, že naše tržby v průběhu kvartálu směrem k jeho konci stabilně rostly," uvedl v komentáři k výsledkům šéf řetězce Kevin Mansell.

Dále zlevnily například akcie předního výrobce počítačových paměťových čipů DRAM Micron Technology (-3,72 %). Akcie tak reagovaly na středeční zprávu serveru DRAMexchange, podle které v prvním čtvrtletí letošního roku podíl firmy na trhu s paměťovými čipy DRAM klesl na 28 %, v důsledku čehož podnik v žebříčku největších světových dodavatelů těchto pamětí sestoupil na třetí příčku za konkurenční korejskou firmu SK Hynix.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti J.C. Penney, Nordstrom a Applied Materials.

Maloobchodní řetězec J.C. Penney (v řádném obchodování -2,79 %) za první čtvrtletí vykázal ztrátu 352 milionů USD (loni: 348 milionů USD) při růstu tržeb na 2,8 miliardy USD z 2,64 miliardy USD ve stejném období v minulém roce. Ztráta na akcii meziročně klesla na 1,15 USD z 1,58 USD. Odhady očekávaly ztrátu 1,25 USD na akcii a tržby 2,71 miliardy USD. Akcie J.C. Penney v after-marketu v reakci na výsledky vyskočily prudce vzhůru a zdražovaly až o 25 %.

Výrobce čipů Applied Materials (v řádném obchodování -1,37 %) v období od ledna do března hospodařil se ziskem 183 milionů USD neboli 0,15 USD na akcii (loni: 0,41 USD na akcii) při tržbách 1,99 miliardy USD (loni: 1,65 miliardy USD). Po očištění výsledků firma vykázala upravený zisk na akcii 0,19 USD. Odhady počítaly s upraveným ziskem 0,18 USD na akcii při tržbách 1,98 miliardy USD. Pro aktuální čtvrtletí společnost očekává růst tržeb na 2,05 až 2,19 miliardy USD a růst upraveného zisku na akcii na 0,20 až 0,24 USD (odhad trhu: zisk 0,24 USD na akcii a tržby 2,2 miliardy USD). Akcie Applied Materials v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než tři procenta.

Maloobchodní řetězec s luxusním zbožím Nordstrom (v řádném obchodování -0,63 %) vykázal za první čtvrtletí letošního roku zisk 140 milionů USD neboli 0,72 USD na akcii (loni: 0,73 USD na akcii). Tržby společnosti meziročně vzrostly o 6,6 % na 2,93 miliardy USD. Firma odhadovala, že dosáhne zisku 0,60 až 0,70 USD na akcii při meziročním růstu tržeb o 3,5 až 5,5 %. Akcie Nordstrom v after-marketu posilovaly o více než deset procent.

Dolar podpořila evropská, ale podkopala americká makrodata

Dolar ve čtvrtek v páru k euru v úvodu obchodování stagnoval kolem 1,372 EUR/USD. Poté sice americká měna po slabších údajích o vývoji HDP eurozóny, které mezi investory znovu vyvolaly spekulace, že by ECB již na svém červnovém zasedání mohla oznámit nová opatření na podporu evropského hospodářství, posílila až k 1,365 EUR/USD, nakonec ale dolar pod tlakem špatné zprávy z amerického průmyslu většinu zisků odevzdal a kolem desáté hodiny se obchodoval za 1,371 EUR/USD.

Rychlý odhad statistického úřadu Eurostat ukázal, že ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí stoupla jen o 0,2 %, což je stejné tempo, jakým expandovala v loňském čtvrtém kvartálu, a výrazně pomalejší, než čekali analytici. Představitel ECB Yves Mersch mezitím prohlásil, že ECB má ve svém arzenálu mimo jiné i zápornou sazbu na bankovní vklady a další opatření.

"Investoři se u eura připravují na červnový krok ECB. Jsou zde náznaky, že je ECB připravena jednat," řekl agentuře Reuters analytik Mark McCormick ze společnosti Crédit Agricole Corporate & Investment Bank v New Yorku.

K japonskému jenu dolar po úvodní stagnaci kolem 101,85 USD/JPY během dne oslabil až pod 101,40 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval za 101,58 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek stabilizovaly poblíž úrovní, na které se dostaly v minulých dnech. Trh nadále podporuje ukrajinská krize a známky rostoucího napětí kolem dodávek. Neochota prozatímních ukrajinských vůdců jednat s východoukrajinskými povstalci o větší autonomii oblasti vyvolává pochybnosti o účinnosti kroků, které mají zmírnit krizi v zemi, řekli analytici agentuře Reuters. Příští týden se mají setkat zástupci Ruska a Evropské unie k jednáním o cenách a dodávkách plynu pro Ukrajinu.

Cena severomořské ropy Brent klesla jen o 17 centů na 109,05 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 72 centů na 101,10 USD za barel.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrteční měsíční zprávě uvedla, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude muset v druhé polovině letošního roku výrazně zvýšit těžbu. Jen tak podle ní bude schopna uspokojit rostoucí světovou poptávku.

Cena zlata ve čtvrtek klesla o více než deset dolarů na 1 295,55 USD za trojskou unci. Pokračoval pokles výnosů amerických státních dluhopisů.

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch

E15: Česká Renomia koupila podíl v chorvatské pojišťovací společnosti…
včera v 18:02

E15: Česká Renomia koupila podíl v chorvatské pojišťovací společnosti DPS International

Česká makléřská pojišťovací společnost Renomia koupila podíl v chorvatské pojišťovací firmě DPS International....
Pojišťovny Česká republika Chorvatsko
Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR
včera v 17:43

Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR

Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti....
KLDR Spojené státy americké (USA) Čína
Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k…
Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k…
včera v 15:57

Daňová reforma pomohla Buffettově firmě Berkshire Hathaway k rekordnímu zisku

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře a filantropa Warrena Buffetta hospodařila ve čtvrtém...
Berkshire Hathaway Warren Buffett Výsledková sezóna
Lotyšská ABLV zřejmě končí, ECB ji odmítla podpořit
včera v 10:11

Lotyšská ABLV zřejmě končí, ECB ji odmítla podpořit

Lotyšská banka ABLV jako finanční ústav selhává a její záchrana není ve veřejném zájmu. V noci na sobotu to oznámila...
Lotyšsko Evropské banky Finanční sektor
Po střelbě na škole přerušují firmy v USA spolupráci s držiteli zbraní
včera v 08:22

Po střelbě na škole přerušují firmy v USA spolupráci s držiteli zbraní

Více než půl tuctu amerických firem přerušilo vztahy s Národní asociací držitelů zbraní (NRA). Stalo se tak poté, co...
Spojené státy americké (USA) Zbraně
Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky…
Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky…
23. 2. 2018 22:00

Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky závěrečné rally si jej připsaly

V závěru zkráceného obchodního týdne byly americké akciové trhy podpořeny růstem cen ropy a poklesem výnosů vládních...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Česku nevadí, kdyby EU podmínila fondy kvalitou právního státu
23. 2. 2018 20:38

Česku nevadí, kdyby EU podmínila fondy kvalitou právního státu

Česká republika nemá pro příští víceleté finanční období po roce 2020 problém s možnou podmínkou, která by čerpání...
Evropská unie Politika Česká republika
Schválení převodu dalších akcií Casinos Austria na Sazku bylo odloženo
23. 2. 2018 20:04

Schválení převodu dalších akcií Casinos Austria na Sazku bylo odloženo

Mimořádná valná hromada akcionářů rakouské loterijní společnosti Casinos Austria, na které se měl v pondělí...
Sázky a hazard Fúze a akvizice Rakousko
EU bude po roce 2020 dávat více na bezpečnost, shodli se lídři
23. 2. 2018 19:41

EU bude po roce 2020 dávat více na bezpečnost, shodli se lídři

Evropská unie bude po roce 2020 vydávat více peněz na potírání nelegální migrace, na vlastní obranu a bezpečnost, ale...
Evropská unie Geopolitická rizika Rozpočet
Státy zatížené migrační krizí možná získají od EU více peněz
23. 2. 2018 19:32

Státy zatížené migrační krizí možná získají od EU více peněz

Státy Evropské unie, které jsou obzvláště zatíženy uprchlickou krizí, by mohly získat z unijního rozpočtu více peněz....
Evropská unie Geopolitická rizika
Češi považují půjčky za riziko, ale zároveň za přirozenou věc
23. 2. 2018 19:19

Češi považují půjčky za riziko, ale zároveň za přirozenou věc

87 % Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, zároveň je ale 82 % dotázaných přesvědčeno, že půjčování peněz a...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Čínský výrobce aut Geely se stal největším akcionářem Daimleru
23. 2. 2018 19:06

Čínský výrobce aut Geely se stal největším akcionářem Daimleru

Čínský výrobce automobilů Geely získal téměř desetiprocentní podíl v německém automobilovém koncernu Daimler. Stal se...
Daimler Auta Evropské akcie
ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv
ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv
23. 2. 2018 18:18

ČEZ v pátek podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

Energetická skupina ČEZ v pátek podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv se společností Inercom. Transakce...
ČEZ Akcie ČR Bulharsko
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně…
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně…
23. 2. 2018 18:00

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně stouply

Evropské akciové trhy uzavřely páteční seanci smíšeně, když se investoři soustředili na pomalu končící výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Nissan vstupuje na trh sdílených jízd samořízenými vozy
23. 2. 2018 17:40

Nissan vstupuje na trh sdílených jízd samořízenými vozy

Japonská automobilka Nissan Motor v pátek představila automobil s poloautonomním řízením nazvaný Easy Ride (snadná...
Auta Japonsko Auta
General Mills kupuje za 8 miliard USD výrobce krmiva Blue Buffalo
23. 2. 2018 17:22

General Mills kupuje za 8 miliard USD výrobce krmiva Blue Buffalo

Potravinářská společnost General Mills, mezi jejíž značky patří zmrzlina Häagen-Dazs či jogurty Yoplait, koupí za...
Americké akcie Fúze a akvizice
BMW plánuje výrobu elektromobilů Mini v Číně
BMW plánuje výrobu elektromobilů Mini v Číně
23. 2. 2018 17:05

BMW plánuje výrobu elektromobilů Mini v Číně

Německá automobilka BMW má v plánu začít v Číně vyrábět automobily Mini s elektrickým pohonem. Firma v pátek oznámila...
BMW Německo Elektřina
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %
23. 2. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %

Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 0,3 % na 1 104,96 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilový koncern Volkswagen loni podle předběžných údajů více než…
Automobilový koncern Volkswagen loni podle předběžných údajů více než…
23. 2. 2018 16:33

Automobilový koncern Volkswagen loni podle předběžných údajů více než zdvojnásobil zisk

AKTUALIZOVÁNO. Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je mladoboleslavská Škoda Auto, loni více než...
Volkswagen Auta Německo
Trump oznámil nový balík sankcí proti KLDR
Trump oznámil nový balík sankcí proti KLDR
23. 2. 2018 16:19

Trump oznámil nový balík sankcí proti KLDR

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil nové sankce proti Severní Koreji, které mají postihnout její finanční...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) KLDR