Americké akcie ve čtvrtek při smíšených makrodatech pokračovaly ve zdražování
|

Americké akcie ve čtvrtek při smíšených makrodatech pokračovaly ve zdražování

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly, již během prvních minut ale všechny tři hlavní indexy zamířily do zelených čísel a pomalu stoupaly vstříc historickým maximům, na něž se indexy Dow a S&P 500 dostaly minulý týden. Po slibném začátku se ovšem růst zastavil a akcie přešly do bočního trendu, ve kterém setrvaly. Investoři mimo jiné zpracovávali statistiku, podle které se v USA v dubnu poprvé v letošním roce zvýšily prodeje existujících domů. Naopak slabší čísla přišla z amerického trhu práce.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,06 % na 16 543,08 bodu, širší S&P 500 přidal 0,24 % na 1 892,49 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,55 % na 4 154,34 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží. Největší zisky si připsaly tituly ze sektoru služeb, cyklického spotřebního zboží a z odvětví zdravotnictví.

Americké akcie (22. května 2014)

"Je povzbudivé, že se americkým akciím ve čtvrtek podařilo navzdory sérii smíšených statistik ze Spojených států i Evropy udržet předešlé zisky," řekl Jim Russell ze společnosti US Bank Wealth Management. "Zůstává ale otázkou, co trhy podporuje v dalším růstu. V úvahu přichází snad jen ve středu zveřejněný zápis z jednání FOMC, podle kterého chce Fed při zvyšování úrokových sazeb postupovat velmi opatrně."

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Best Buy v 1Q2014: Zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,19 USD), tržby 9,04 miliardy USD (odhad: 9,22 miliardy USD).
  • Výsledky Dollar Tree v 1Q2014: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad společnosti: 0,63 až 0,68 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad společnosti: 1,98 až 2,04 miliardy USD).
  • Výsledky Hewlett-Packard v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 27,3 miliardy USD (odhad: 27,4 miliardy USD.
  • Výsledky Aeropostale v 1Q2014: Upravená ztráta na akcii 0,52 USD (odhad: ztráta 0,72 USD), tržby 395,9 milionu USD (odhad: 409 milionů USD).
  • Výsledky TiVo v 1Q2014: Zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 107 milionů USD (odhad: 109 milionů USD.)

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,92 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,90 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,81 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,69 %), softwarové společnosti Microsoft (-0,62 %) nebo ropného koncernu ExxonMobil (-0,49 %).

Zpravodajská agentura Reuters již ve středu po závěru obchodování uvedla, že americká tabáková společnost Reynolds American (-2,07 %) jedná o akvizici konkurenční společnosti Lorillard (-4,98 %). Podle analytiků by spojením obou firem došlo k vytvoření velmi silného hráče, který by významným způsobem mohl změnit současnou podobu amerického tabákového trhu. Jednání se podle Reuters přímo účastní i společnost British American Tobacco, která v Reynolds American vlastní 42% podíl.

Akcie diskontního maloobchodníka Dollar Tree (+6,62 %) posílily o více než šest procent poté, co společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla zisku 138,3 milionu USD neboli 0,67 USD na akcii při tržbách 2 miliardy USD. Firma zároveň zlepšila celoroční výhled svého hospodaření, když zvýšila odhad zisku na akcii na 3,12 USD z 2,94 USD a odhad tržeb na 8,54 miliardy USD z 8,37 miliardy USD.

Rovných šest procent si připsaly cenné papíry farmaceutické společnosti Vertex Pharmaceuticals, jejíž lék Kalydeco pro pacienty s cystickou fibrózou prochází klinickými testy a podle analytiků by případné příznivé výsledky mohly mít pozitivní vliv na vývoj ceny akcií firmy.

Z indexu S&P 500 ale nejvíce zdražily akcie firmy Salesforce.com (+6,14 %), které se tak vzpamatovaly z dvoudenního poklesu, během něhož zlevnily zhruba o osm procent. V úterý společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,11 USD při tržbách 1,23 miliardy USD.

S více než tříprocentním ziskem uzavřely cenné papíry maloobchodního prodejce elektroniky Best Buy (+3,43 %). Společnost před otevřením trhů oznámila, že v období od ledna do března hospodařila s upraveným ziskem 0,33 USD na akcii při tržbách 9,04 miliardy USD. Na úrovni zisku společnost odhady analytiků 0,19 USD na akcii překonala, tržby ale za odhady nastavenými na 9,22 miliardy USD zaostaly.

Mírně zdražily i akcie producenta ropy a zemního plynu Hess (+1,11 %), jehož maloobchodní aktivity plánuje za 2,87 miliardy dolarů převzít rafinérská společnost Marathon Petroleum (-0,89 %). Dohoda zahrnuje všechny čerpací stanice a obchody se smíšeným zbožím a přepravní aktivity firmy Hess a transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí letošního roku. Společnost Marathon Petroleum své maloobchodní aktivity díky akvizici rozšíří z 9 do 23 amerických států.

Cena akcií čínské internetové společnosti JD.com během jejich debutu na americkém burzovním trhu Nasdaq v řádném obchodování stoupla o 10 % na 20,90 USD. JD.com je druhým největším čínským internetovým obchodem po gigantu Alibaba. Cena jedné akcie JD.com byla na počátku čtvrtečního obchodování nastavena na 19 dolarů a během dne se vyšplhala až na 21 USD. Společnost oznámila, že při primární emisi prodala 69 milionů akcií, což ji ohodnotilo na 25 miliard USD. Vydělala přitom 1,8 miliardy dolarů. Výtěžek z primární emise chce použít na stavbu nových skladů a dalších zařízení. Kromě toho hodlá založit fond, z nějž by financovala případné investice a převzetí jiných firem.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Hewlett-Packard, Aeropostale nebo TiVo.

Výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard (v řádném obchodování -2,28 %) oznámil, že v období od ledna do března hospodařil se ziskem 1,27 miliardy USD neboli 0,66 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně klesly na 27,3 miliardy USD (odhad: 27,4 miliardy USD) z 27,6 miliardy USD. Upravený zisk dosáhl v souladu s odhady 0,88 USD na akcii. Firma současně oznámila, že v rámci restrukturalizačního plánu zruší dalších 11 až 16 tisíc pracovních pozic. Již dříve společnost v rámci reorganizace oznámila plány na zrušení 34 tisíc pracovních míst. Akcie Hewlett-Packard v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o další dvě procenta.

Oděvní společnost Aeropostale (v řádném obchodování +1,80 %) za první čtvrtletí vykázala upravenou ztrátu 0,52 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly o 12 % na 395,9 milionu USD. Odhady trhu byly nastaveny na upravenou ztrátu 0,72 USD na akcii a tržby 409 milionů USD. Akcie Aeropostale v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly až o 17 %.

Výrobce videorekordérů, set-top boxů a poskytovatel služeb pro streamování videa TiVo (v řádném obchodování +1,53 %) v prvním čtvrtletí dosáhl zisku 0,07 USD na akcii nad odhadem trhu 0,06 USD na akcii při tržbách 107 milionů USD pod odhadem 109 milionů USD. Akcie TiVo v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o čtyři procenta.

Dolar posílil, podpořily ho vyšší výnosy amerických dluhopisů

Dolar ve čtvrtek k hlavním světovým měnám posiloval. Zájem investorů o něj podpořily vyšší výnosy amerických dluhopisů, výraznějšímu nárůstu americké měny ale bránila nejnovější statistika, podle které počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden stoupl více, než se čekalo. Výnosy desetiletých amerických vládních dluhopisů stouply na 2,54 %, přičemž ještě v minulém týdnu klesly až na 2,47 %, čímž se dostaly nejníže od října loňského roku.

Eurodolar ve čtvrtek zahajoval poblíž 1,368 a krátce po uzavření amerických burz se americká měna obchodovala za 1,365 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar vzrostl o více než 0,3 % na 101,75 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně, když severomořská ropa Brent zdražila o 16 centů na 110,47 USD za barel, avšak severoamerická lehká ropa WTI naopak zlevnila. Růst ceny severomořského Brentu podpořily přetrvávající výpadek těžby v Libyi a nejnovější statistika z Číny, podle které aktivita v tamním zpracovatelském průmyslu sice v květnu dál klesala, avšak výrazně mírnějším tempem. Zpráva mimo jiné naznačila, že by v zemi, která je druhým největším konzumentem ropy na světě, mohla poptávka po této strategické surovině růst.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 24 centů na 103,79 USD za barel, přestože podle středečních údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby suroviny v USA minulý týden klesly o 7,2 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters odhadovali mírné zvýšení zásob o 750 tisíc barelů.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o necelé tři dolary na 1 294,75 USD na akcii.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo
před hodinou

USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo

Objem zásob benzínu na území Spojených států se v týdnu do 16. února zvětšil o 0,261 milionu barelů (předcházející...
Americká ekonomika Pohonné hmoty Ropa
USA: Zásoby plynu se ztenčily o 194 miliard kubických stop
před hodinou

USA: Zásoby plynu se ztenčily o 194 miliard kubických stop

Zásoby zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 16. února ztenčily o 194 miliard kubických stop. Po...
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup…
Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup…
16:30

Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup vedly Erste Group Bank a ČEZ

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,26 procenta své hodnoty, když zakončil seanci na...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Toys 'R' Us plánuje další zavírání obchodů a propouštění
16:26

Toys 'R' Us plánuje další zavírání obchodů a propouštění

Největší americký maloobchodní prodejce hraček Toys 'R' Us, který byl loni v září nucen požádat o ochranu před...
Americké akcie Bankrot
ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom
ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom
15:04

ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom

Energetická skupina ČEZ se stahuje z Bulharska, orgány firmy ve čtvrtek schválily prodej tamních aktiv společnosti...
ČEZ Energetika Elektřina
Portugalsko mělo loni procentuálně nejnižší dluh od roku 2012
14:46

Portugalsko mělo loni procentuálně nejnižší dluh od roku 2012

Čistý veřejný dluh Portugalska se loni snížil na 126,2 procenta hrubého domácího produktu, což je nejméně od roku...
Portugalsko Zadlužení
Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci poklesly
14:39

Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci poklesly

Tržby kanadských maloobchodníků byly v prosinci loňského roku o 0,8 procenta nižší než v listopadu. Po listopadovém...
Kanada Maloobchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 222…
14:35

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 222 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 17. února 222 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
GfK: Tři čtvrtiny exportérů plánují letos navýšit investice
14:21

GfK: Tři čtvrtiny exportérů plánují letos navýšit investice

Tři čtvrtiny českých exportérů plánují od letoška navýšit investice. Každý třetí se přitom zaměří na modernizaci i...
Česká republika Mezinárodní obchod
Lotyšská banka ABLV žádá o mimořádnou půjčku 480 milionů eur
14:13

Lotyšská banka ABLV žádá o mimořádnou půjčku 480 milionů eur

Finanční ústav ABLV Bank, který je třetí největší bankou v Lotyšsku, požádal tamní centrální banku o mimořádnou...
Lotyšsko Evropské banky ECB