Americké akcie ve čtvrtek ožily, podpořily je růst cen ropy a komentář Maria Draghiho po zasedání ECB
|

Americké akcie ve čtvrtek ožily, podpořily je růst cen ropy a komentář Maria Draghiho po zasedání ECB

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Náladu na trzích podpořily růst cen ropy a komentář šéfa ECB Maria Draghiho, který přinesl naději na další stimulační opatření v eurozóně. Ve středu index S&P 500 kvůli pokračujícímu poklesu cen ropy a obavám ze zpomalení globálního ekonomického růstu klesl nejníže od října 2014.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

V USA také ve čtvrtek pokračovala výsledková sezóna, která bude mít vliv na další vývoj cen akcií. Thomson Reuters očekává, že společnosti z S&P 500 vykáží v průměru pokles zisku o 4,5 %. Bez energetického sektoru by měly zisky firem stoupnout o 1,6 %.

Dow ve čtvrtek nakonec připsal 0,74 % na 15 882,68 bodu, S&P 500 posílil o 0,52 % na 1 868,99 bodu a Nasdaq Composite uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 4 472,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,26 % na 26,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,026 %.

V zelených číslech ve čtvrtek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply energetický sektor, odvětví základních materiálů a telekomunikační odvětví. Klesl jen sektor zdravotní péče.

Americké akcie (21. ledna 2016)

ECB na čtvrtečním zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Základní úrokovou sazbu banka ponechala na 0,05 % a depozitní sazbu na -0,3 %. V prosinci depozitní sazbu snížila z -0,2 %. Zápůjční sazba zůstává na 0,3 %. Ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních se všeobecně očekávalo. Rovněž pokračuje kvantitativní uvolňování v objemu 60 miliard eur měsíčně, a to minimálně do března 2017.

Na tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi řekl, inflace zůstane i v následujících měsících velmi slabá, případně se dokonce dostane do záporných čísel. Nebezpečí dalšího poklesu cen se podle něj opět zvýšilo v úvodu tohoto roku spolu se zvýšenou nejistotou ohledně vyhlídek růstu rozvíjejících se ekonomik a výkyvů na finančních a komoditních trzích a rovněž vzhledem ke geopolitickým rizikům. Zaktualizovanou ekonomickou prognózu ECB představí na březnovém zasedání. Dále Mario Draghi řekl, že ECB v březnu svoji měnovou politiku opět zváží a možná i přehodnotí.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na lednovém zasedání ponechala politiku beze…
Evropská centrální banka (ECB) na svém lednovém zasedání rozhodla, že bude…

"Výhled, že Mario Draghi brzy představí další opatření na podporu ekonomiky, podporuje očekávání dalšího zvýšení likvidity," říká Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve společnosti First Standard Financial.

Podle Dana Veru, šéfa investic ve společnosti Palisade Capital Management, není příliš pravděpodobné, že by se akciové trhy v USA po současných propadech odrazily a výrazně ožily. Odhaduje, že ceny ropy budou nadále nízké a nezmizí ani obavy z dění v Číně.

Jack Ablin, investiční šéf v BMO Private Bank, na rozdíl od Dana Veru oživení akcií nevylučuje, avšak říká, že před odrazem by je rád viděl sestoupit ještě na nižší úrovně. Férová cena akcií je podle něj zhruba 10 % pod čtvrtečními ranními hodnotami.

Z jednotlivých titulů se v USA dařilo například provozovateli plynovodů a ropovodů Kinder Morgan (+15,57 %). Akcie firmy vyskočily o více než 15 % poté, co ve středu výrazně zlevnily v reakci na slabé hospodářské výsledky. Dařilo se i dalším titulům z energetického odvětví, například akciím CONSOL Energy (+19,13 %) či Southwestern Energy (+19,24 %).

Zpevnily rovněž akcie telekomunikační společnosti Verizon Communications (+3,26 %), která před začátkem čtvrtečního obchodování v USA zveřejnila výsledky za 4Q2015, které překonaly odhady trhu. Firma uvedla, že po očištění výsledků o jednorázové položky dosáhla zisku na akcii 0,89 USD při tržbách 3,2 miliardy USD. Analytici, které oslovila agentura Reuters, v průměru odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 0,88 USD. Tržby se Verizonu meziročně zvýšily o 3,2 %.

Výsledky před zahájeném obchodování zveřejnila také pojišťovna Travelers (-0,92 %). Ta sice překonala odhad trhu na rovině provozního zisku (2,90 USD vs. odhad 2,67 USD), na rovině tržeb ale výsledek na odhad trhu nedosáhl (6,67 miliardy USD vs. odhad 6,79 miliardy USD). Společnost uvedla, že její výsledky v meziročním srovnání negativně ovlivnily nízké úroky a nižší ceny energií.

V indexu Dow nejvíce zdražily vedle akcií Verizonu cenné papíry maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+3,23 %) a akcie energetické firmy Chevron (+2,62 %). Nedařilo se naopak akciím investiční banky Goldman Sachs (-1,37 %) nebo zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (-1,12 %).

Po konci obchodování zveřejnily kvartální čísla například firmy Schlumberger, Starbucks či American Express.

Poskytovatel služeb v ropném průmyslu Schlumberger (v řádném obchodování +1,71 %) vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí zisk na akcii 0,65 USD nad odhadem 0,63 USD a tržby 7,7 miliardy USD v souladu s odhadem trhu. Společnost současně oznámila schválení programu zpětného odkupu akcií za 10 miliard dolarů. Akcie Schlumbergeru v reakci na výsledky v poobchodní fázi zdražovaly zhruba o procento.

Vydavatel platebních karet American Express (v řádném obchodování -0,62 %) reportoval za poslední loňské čtvrtletí upravený zisk na akcii 1,23 USD, analytici v anketě agentury FactSet odhadovali v průměru zisk po očištění o jednorázové položky 1,12 USD. Tržby firmy dosáhly v uplynulém kvartálu 8,39 miliardy USD proti 9,08 miliardy USD ve stejném období o rok dříve, analytici čekali podle FactSetu 8,38 miliardy USD. V after-marketu akcie American Express odepisovaly kolem čtyř procent.

Kavárenský řetězec Starbucks (v řádném obchodování +3,59 %) za své první finanční čtvrtletí vykázal zisk na akcii 0,46 USD nad odhadem trhu 0,45 USD a tržby 5,47 miliardy USD pod odhadem trhu 5,39 miliardy USD. Akcie firmy na výsledky v poobchodní fázi reagovaly poklesem o přibližně čtyři procenta.

Výrobce letadel Boeing (v řádném obchodování +1,03 %) po konci obchodování oznámil, že ve výsledcích za poslední loňské čtvrtletí zaúčtuje negativní položku 569 milionů dolarů kvůli plánovanému snížení výroby nákladního letadla Boeing 747-8. Od září má Boeing v plánu vyrábět pouze jedno letadlo za dva měsíce, celkem tedy šest letadel za rok. Nyní firma vyrábí v průměru 1,3 letadla za měsíc. "Poptávka po letadlech pro osobní přepravu zůstává silná, avšak poptávka po nákladních letadlech po oživení v roce 2013 oslabuje," napsala firma v tiskové zprávě. Akcie Boeingu v poobchodní fázi klesaly o procento.

Dolar po náznaku dalšího uvolnění politiky ECB výrazně zpevnil

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval a k euru se dostal na nejvyšší hodnotu za poslední dva týdny. Trhy reagovaly na vyjádření šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, který po jednání bankovní rady řekl, že banka zváží další kroky na podporu ekonomiky eurozóny.

Euro k dolaru poprvé po dvou týdnech sestoupilo pod 1,08 USD a krátce po 17.00 SEČ se jednotná evropská měna prodávala za zhruba 1,083 USD. To byl proti předchozímu dni pokles asi o 0,5 %. Dolar k japonskému jenu vykazoval růst o 0,4 % na 117,46 JPY.

Dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával půl procenta na 99,55 bodu. Dostal se tak nejvýše od 3. prosince.

Analytik Joe Manimbo z Western Union Business Solutions podle agentury Reuters řekl, že pokud bude trh výrazně kolísat a ceny ropy dále klesat, zvýší se pravděpodobnost, že ECB na své březnové schůzce zasáhne. Kurz eura by pak zřejmě dál klesal.

Ceny ropy se ve čtvrtek odpoutaly od dvanáctiletých minim a poměrně výrazně se zotavily, rovněž zejména díky komentáři Maria Draghiho o dalším možném uvolnění měnové politiky v eurozóně.

Kolem 17.30 SEČ cena severomořské ropy Brent s dodáním v březnu rostla o 2,7 % na zhruba 28,65 USD za barel. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) si připisoval 2,9 % a nacházel se na 29,15 USD. Růst cen nezastavila ani zpráva o vyšším než očekávaném růstu zásob ropy na území USA. Analytici odhadovali, že se zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu zvýšily o 2,811 milionu barelů, podle vládních dat ale stouply o 3,979 milionu barelů.

Nálada na trhu ale zůstává i navzdory čtvrtečnímu růstu cen ropy pesimistická. Ropa od začátku roku ztratila asi 25 %, jen málo analytiků ale věří, že již je pokles u konce, protože celková produkce ve světě možná až o dva miliony barelů denně převyšuje poptávku. Nadbytek černého zlata se zřejmě ještě zvýší, protože se na trh vrací Írán, jemuž vývoz ropy v posledních letech znemožňovaly mezinárodní sankce.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o 42 centů na 1 101,92 USD za trojskou unci, cena stříbra naopak klesla o pět centů na 14,143 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Verizon ve 4Q2015: Očištěný zisk na akcii 89 centů (odhad: 88 centů). Akcie ve čtvrtek +3,26 %.
  • Výsledky Travelers ve 4Q2015: Provozní zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,66 USD). Akcie ve čtvrtek -0,92 %.
  • Výsledky Schlumberger ve 4Q2015: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 7,7 miliardy USD (v souladu s odhadem). Akcie Schlumbergeru ve čtvrtečním after-marketu +1 %.
  • Výsledky American Express ve 4Q2015: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 8,39 miliardy USD (odhad: 8,38 miliardy USD). Akcie American Express ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
  • Výsledky Starbucks v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 5,47 miliardy USD (odhad: 5,39 miliardy USD). Akcie Starbucksu ve čtvrtečním after-marketu -4 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet
včera v 19:52

Až 32 % lidí v subsaharské Africe nemá přístup k pitné vodě

Až 32 %obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti středečního...
Voda Afrika
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
včera v 18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal v loňském roce rekordní zisk 1,1 miliardy eur

Francouzský výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal loni rekordní zisk 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy Kč)....
Francie Luxus Výsledková sezóna
včera v 17:18

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou přesnou aktuální...
Alphabet (Google) Americké akcie Technologie
včera v 17:02

Sinopec získá rafinerii v Africe, podíl koupí od Chevronu

Čínská společnost Sinopec získá první velkou rafinerii v Africe. Za většinový podíl zaplatí americké ropné firmě...
Čína Chevron Americké akcie
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, když index PX klesl o 0,39 % na 978,91 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky
včera v 16:30

Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky

Cena zlata je aktuálně poměrně vysoko, s nákupy tohoto drahého kovu by proto investoři měli vyčkat na zajímavější...
Komodity Průmyslové kovy Vzácné kovy
včera v 16:13

Nizozemská ING je vyšetřována kvůli transakcím v Uzbekistánu

Nizozemskou bankovní společnost ING začali vyšetřovat státní zástupci kvůli podezření na možné praní špinavých peněz...
Nizozemsko Banky Evropské banky
Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna
včera v 15:56

Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna

Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do...
Banky Americké banky Spojené království
Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června
včera v 15:37

Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června

Bookmakeři sázkové společnosti Fortuna očekávají, že Česká národní banka (ČNB) ukončí devizové intervence na svém...
Česká republika Česká koruna Měny
Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů
včera v 15:20

Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů

Ceny komodit ovlivňuje kromě jiného i vývoj úrokových sazeb velkých centrálních bank. Kromě zpřísňování měnové...
Úrokové sazby Centrální banky Fed
včera v 15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru klesly o 3,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,48...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
včera v 14:35

Jih EU kritizoval šéfa euroskupiny kvůli výroku o pití a ženách

Portugalský premiér António Costa ve středu vyzval předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reaguje...
Evropská unie Politika
včera v 14:19

Rusko zmírní daňovou povinnost lidem zasaženým sankcemi

Ruští poslanci ve středu schválili zákon, který umožní ruským podnikatelům neplatit v Rusku daně z majetku v...
Rusko Daně