Americké akcie ve čtvrtek ožily, podpořily je růst cen ropy a komentář Maria Draghiho po zasedání ECB
|

Americké akcie ve čtvrtek ožily, podpořily je růst cen ropy a komentář Maria Draghiho po zasedání ECB

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Náladu na trzích podpořily růst cen ropy a komentář šéfa ECB Maria Draghiho, který přinesl naději na další stimulační opatření v eurozóně. Ve středu index S&P 500 kvůli pokračujícímu poklesu cen ropy a obavám ze zpomalení globálního ekonomického růstu klesl nejníže od října 2014.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

V USA také ve čtvrtek pokračovala výsledková sezóna, která bude mít vliv na další vývoj cen akcií. Thomson Reuters očekává, že společnosti z S&P 500 vykáží v průměru pokles zisku o 4,5 %. Bez energetického sektoru by měly zisky firem stoupnout o 1,6 %.

Dow ve čtvrtek nakonec připsal 0,74 % na 15 882,68 bodu, S&P 500 posílil o 0,52 % na 1 868,99 bodu a Nasdaq Composite uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 4 472,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,26 % na 26,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,026 %.

V zelených číslech ve čtvrtek skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply energetický sektor, odvětví základních materiálů a telekomunikační odvětví. Klesl jen sektor zdravotní péče.

Americké akcie (21. ledna 2016)

ECB na čtvrtečním zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Základní úrokovou sazbu banka ponechala na 0,05 % a depozitní sazbu na -0,3 %. V prosinci depozitní sazbu snížila z -0,2 %. Zápůjční sazba zůstává na 0,3 %. Ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních se všeobecně očekávalo. Rovněž pokračuje kvantitativní uvolňování v objemu 60 miliard eur měsíčně, a to minimálně do března 2017.

Na tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi řekl, inflace zůstane i v následujících měsících velmi slabá, případně se dokonce dostane do záporných čísel. Nebezpečí dalšího poklesu cen se podle něj opět zvýšilo v úvodu tohoto roku spolu se zvýšenou nejistotou ohledně vyhlídek růstu rozvíjejících se ekonomik a výkyvů na finančních a komoditních trzích a rovněž vzhledem ke geopolitickým rizikům. Zaktualizovanou ekonomickou prognózu ECB představí na březnovém zasedání. Dále Mario Draghi řekl, že ECB v březnu svoji měnovou politiku opět zváží a možná i přehodnotí.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na lednovém zasedání ponechala politiku beze změny, Draghi ale naznačil její možnou úpravu v březnu
Evropská centrální banka (ECB) na svém lednovém zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Zachovány zůstaly výše úrokových sazeb i parametry a časový harmonogram kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB Mario Draghi ale na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že v březnu centrální banka politiku opět zváží a možná i přehodnotí. Upozornil, že inflace se bude nadále pohybovat na nízkých hodnotách, možná dokonce spadne do záporu. Euro po těchto slovech oslabilo a proti dolaru spadlo na nejnižší hodnotu za dva týdny.

"Výhled, že Mario Draghi brzy představí další opatření na podporu ekonomiky, podporuje očekávání dalšího zvýšení likvidity," říká Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve společnosti First Standard Financial.

Podle Dana Veru, šéfa investic ve společnosti Palisade Capital Management, není příliš pravděpodobné, že by se akciové trhy v USA po současných propadech odrazily a výrazně ožily. Odhaduje, že ceny ropy budou nadále nízké a nezmizí ani obavy z dění v Číně.

Jack Ablin, investiční šéf v BMO Private Bank, na rozdíl od Dana Veru oživení akcií nevylučuje, avšak říká, že před odrazem by je rád viděl sestoupit ještě na nižší úrovně. Férová cena akcií je podle něj zhruba 10 % pod čtvrtečními ranními hodnotami.

Z jednotlivých titulů se v USA dařilo například provozovateli plynovodů a ropovodů Kinder Morgan (+15,57 %). Akcie firmy vyskočily o více než 15 % poté, co ve středu výrazně zlevnily v reakci na slabé hospodářské výsledky. Dařilo se i dalším titulům z energetického odvětví, například akciím CONSOL Energy (+19,13 %) či Southwestern Energy (+19,24 %).

Zpevnily rovněž akcie telekomunikační společnosti Verizon Communications (+3,26 %), která před začátkem čtvrtečního obchodování v USA zveřejnila výsledky za 4Q2015, které překonaly odhady trhu. Firma uvedla, že po očištění výsledků o jednorázové položky dosáhla zisku na akcii 0,89 USD při tržbách 3,2 miliardy USD. Analytici, které oslovila agentura Reuters, v průměru odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 0,88 USD. Tržby se Verizonu meziročně zvýšily o 3,2 %.

Výsledky před zahájeném obchodování zveřejnila také pojišťovna Travelers (-0,92 %). Ta sice překonala odhad trhu na rovině provozního zisku (2,90 USD vs. odhad 2,67 USD), na rovině tržeb ale výsledek na odhad trhu nedosáhl (6,67 miliardy USD vs. odhad 6,79 miliardy USD). Společnost uvedla, že její výsledky v meziročním srovnání negativně ovlivnily nízké úroky a nižší ceny energií.

V indexu Dow nejvíce zdražily vedle akcií Verizonu cenné papíry maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+3,23 %) a akcie energetické firmy Chevron (+2,62 %). Nedařilo se naopak akciím investiční banky Goldman Sachs (-1,37 %) nebo zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (-1,12 %).

Po konci obchodování zveřejnily kvartální čísla například firmy Schlumberger, Starbucks či American Express.

Poskytovatel služeb v ropném průmyslu Schlumberger (v řádném obchodování +1,71 %) vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí zisk na akcii 0,65 USD nad odhadem 0,63 USD a tržby 7,7 miliardy USD v souladu s odhadem trhu. Společnost současně oznámila schválení programu zpětného odkupu akcií za 10 miliard dolarů. Akcie Schlumbergeru v reakci na výsledky v poobchodní fázi zdražovaly zhruba o procento.

Vydavatel platebních karet American Express (v řádném obchodování -0,62 %) reportoval za poslední loňské čtvrtletí upravený zisk na akcii 1,23 USD, analytici v anketě agentury FactSet odhadovali v průměru zisk po očištění o jednorázové položky 1,12 USD. Tržby firmy dosáhly v uplynulém kvartálu 8,39 miliardy USD proti 9,08 miliardy USD ve stejném období o rok dříve, analytici čekali podle FactSetu 8,38 miliardy USD. V after-marketu akcie American Express odepisovaly kolem čtyř procent.

Kavárenský řetězec Starbucks (v řádném obchodování +3,59 %) za své první finanční čtvrtletí vykázal zisk na akcii 0,46 USD nad odhadem trhu 0,45 USD a tržby 5,47 miliardy USD pod odhadem trhu 5,39 miliardy USD. Akcie firmy na výsledky v poobchodní fázi reagovaly poklesem o přibližně čtyři procenta.

Výrobce letadel Boeing (v řádném obchodování +1,03 %) po konci obchodování oznámil, že ve výsledcích za poslední loňské čtvrtletí zaúčtuje negativní položku 569 milionů dolarů kvůli plánovanému snížení výroby nákladního letadla Boeing 747-8. Od září má Boeing v plánu vyrábět pouze jedno letadlo za dva měsíce, celkem tedy šest letadel za rok. Nyní firma vyrábí v průměru 1,3 letadla za měsíc. "Poptávka po letadlech pro osobní přepravu zůstává silná, avšak poptávka po nákladních letadlech po oživení v roce 2013 oslabuje," napsala firma v tiskové zprávě. Akcie Boeingu v poobchodní fázi klesaly o procento.

Dolar po náznaku dalšího uvolnění politiky ECB výrazně zpevnil

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval a k euru se dostal na nejvyšší hodnotu za poslední dva týdny. Trhy reagovaly na vyjádření šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, který po jednání bankovní rady řekl, že banka zváží další kroky na podporu ekonomiky eurozóny.

Euro k dolaru poprvé po dvou týdnech sestoupilo pod 1,08 USD a krátce po 17.00 SEČ se jednotná evropská měna prodávala za zhruba 1,083 USD. To byl proti předchozímu dni pokles asi o 0,5 %. Dolar k japonskému jenu vykazoval růst o 0,4 % na 117,46 JPY.

Dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával půl procenta na 99,55 bodu. Dostal se tak nejvýše od 3. prosince.

Analytik Joe Manimbo z Western Union Business Solutions podle agentury Reuters řekl, že pokud bude trh výrazně kolísat a ceny ropy dále klesat, zvýší se pravděpodobnost, že ECB na své březnové schůzce zasáhne. Kurz eura by pak zřejmě dál klesal.

Ceny ropy se ve čtvrtek odpoutaly od dvanáctiletých minim a poměrně výrazně se zotavily, rovněž zejména díky komentáři Maria Draghiho o dalším možném uvolnění měnové politiky v eurozóně.

Kolem 17.30 SEČ cena severomořské ropy Brent s dodáním v březnu rostla o 2,7 % na zhruba 28,65 USD za barel. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) si připisoval 2,9 % a nacházel se na 29,15 USD. Růst cen nezastavila ani zpráva o vyšším než očekávaném růstu zásob ropy na území USA. Analytici odhadovali, že se zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu zvýšily o 2,811 milionu barelů, podle vládních dat ale stouply o 3,979 milionu barelů.

Nálada na trhu ale zůstává i navzdory čtvrtečnímu růstu cen ropy pesimistická. Ropa od začátku roku ztratila asi 25 %, jen málo analytiků ale věří, že již je pokles u konce, protože celková produkce ve světě možná až o dva miliony barelů denně převyšuje poptávku. Nadbytek černého zlata se zřejmě ještě zvýší, protože se na trh vrací Írán, jemuž vývoz ropy v posledních letech znemožňovaly mezinárodní sankce.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o 42 centů na 1 101,92 USD za trojskou unci, cena stříbra naopak klesla o pět centů na 14,143 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Verizon ve 4Q2015: Očištěný zisk na akcii 89 centů (odhad: 88 centů). Akcie ve čtvrtek +3,26 %.
  • Výsledky Travelers ve 4Q2015: Provozní zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,66 USD). Akcie ve čtvrtek -0,92 %.
  • Výsledky Schlumberger ve 4Q2015: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 7,7 miliardy USD (v souladu s odhadem). Akcie Schlumbergeru ve čtvrtečním after-marketu +1 %.
  • Výsledky American Express ve 4Q2015: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 8,39 miliardy USD (odhad: 8,38 miliardy USD). Akcie American Express ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
  • Výsledky Starbucks v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 5,47 miliardy USD (odhad: 5,39 miliardy USD). Akcie Starbucksu ve čtvrtečním after-marketu -4 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké banky prošly zátěžovými testy Fedu, ustály by i hlubokou recesi
včera v 23:00

Americké banky prošly zátěžovými testy Fedu, ustály by i hlubokou recesi

Americká centrální banka ve čtvrtek zveřejnila výsledky zátěžových testů 34 domácích bank. Testy amerických...
Zátěžové testy Americké banky Finanční sektor
včera v 22:38

Elektrárna v Pásmu Gazy díky egyptskému palivu obnovila provoz

V palestinském Pásmu Gazy ve čtvrtek obnovila provoz jeho jediná elektrárna. Umožnil to Egypt, který ve středu...
Izrael Blízký a Střední východ Egypt
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, výraznějšímu poklesu bránil růst odvětví zdravotní péče
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, výraznějšímu poklesu bránil růst odvětví zdravotní péče

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně klesly. Výraznějšímu poklesu bránil velmi dobrý výkon odvětví zdravotní péče,...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:52

Americký Senát představil svůj návrh náhrady Obamacare

Republikánští senátoři ve čtvrtek představili dlouho očekávaný návrh zákona, který má nahradit systém zdravotního...
Spojené státy americké (USA) Politika Zdravotnictví
včera v 20:50

USA vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů Volkswagenu

Spojené státy vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů německé automobilky Volkswagen v souvislosti s...
Volkswagen Spojené státy americké (USA) Auta
USA a EU apelují na Čínu, aby omezila kontrolu dovozu potravin
včera v 18:34

USA a EU apelují na Čínu, aby omezila kontrolu dovozu potravin

Spojené státy, země Evropské unie a další exportéři potravin zvyšují tlak na Čínu, aby ustoupila od plánované...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Čína
Evropské burzy zakončily čtvrteční seanci okolo nuly, akcie Imagination Technologies zdražily o více než 16 %
včera v 18:00

Evropské burzy zakončily čtvrteční seanci okolo nuly, akcie Imagination Technologies zdražily o více než 16 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely bez výraznějších procentuálních změn. Investoři sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:40

Polsko vykázalo nejnižší rozpočtový schodek ze 18 let

Polsko letos vykázalo nejnižší rozpočtový schodek za nejméně 18 let díky výběrům daně z přidané hodnoty, které...
Polsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 17:25

Dozorčí agentury EMA a EBA se přestěhují do Německa a Francie

Bankovní a lékový dozor si po brexitu mezi sebou rozdělí Německo a Francie. O stěhování evropských dozorčích agentur...
Evropská unie Německo Francie
včera v 17:10

Řetězec Sears Canada požádal o ochranu před věřiteli

Maloobchodní řetězec Sears Canada podal k soudu žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli a oznámil, že je...
Kanada Maloobchod Kanada
včera v 17:00

USA: Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v červnu stoupl na 23 bodů (květen: -1 bod)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v negativním pásmu, nedařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v negativním pásmu, nedařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek třetí den v řadě ztratila, když index PX odepsal 0,67 % na 988,30 bodu. Dolů burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BNP Paribas ve Francii zruší 640 míst v retailovém bankovnictví
včera v 16:17

BNP Paribas ve Francii zruší 640 míst v retailovém bankovnictví

Francouzská banka BNP Paribas do konce roku 2020 zruší ve Francii 640 pracovních míst v retailovém bankovnictví....
Francie Pracovní trh BNP Paribas
včera v 16:01

Spotřebitelská důvěra v eurozóně je na 16letém maximu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v červnu vzrostla na 16leté maximum a vysoko překonala odhady analytiků. Ve svém...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Qatar Airways chtějí koupit 10procentní podíl v American Airlines
včera v 15:50

Qatar Airways chtějí koupit 10procentní podíl v American Airlines

Katarská letecká společnost Qatar Airways má zájem o převzetí desetiprocentního podílu ve společnosti American...
Katar Americké akcie Fúze a akvizice
včera v 15:19

Studie: Brexit může ohrozit tisíce míst v německém autoprůmyslu

V německém automobilovém průmyslu by mohly zaniknout tisíce pracovních míst, pokud Británie v rámci odchodu z...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 15:02

USA: Index cen domů FHFA v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,7 %, meziročně vzrostl o 6,8 % (leden: +6,2 %)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Analytici: Macron chystá reformy, ale možná na úkor jiných
včera v 14:47

Analytici: Macron chystá reformy, ale možná na úkor jiných

Vysílání zaměstnanců do zahraničí ze zemí východní a střední Evropy bylo jedním z centrálních témat v kampani...
Francie Evropská ekonomika Politika
včera v 14:36

Kanada: Maloobchodní tržby v dubnu meziměsíčně stouply o 0,8 %

Kanadské maloobchodní tržby se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % po růstu o 0,5 % v březnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod