Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, ropa díky očekávání sněhové kalamity na východě USA a rušení krátkých pozic vstoupila do býčího trendu
|

Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, ropa díky očekávání sněhové kalamity na východě USA a rušení krátkých pozic vstoupila do býčího trendu

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek výrazně posílily a zároveň zaznamenaly první týdenní nárůst v letošním roce. Náladu investorů podpořilo zejména prudké zdražení ropy v důsledku očekávání příchodu velké sněhové bouře na východní pobřeží USA a zavírání krátkých pozic zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů. Ropa se díky páteční rally dostala dvacet procent nad svá 13letá minima z předchozích dní, čímž vstoupila do býčího trendu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v pátek vzrostl o 1,33 % na 16 093,51 bodu, širší S&P 500 připsal 2,03 % na 1 906,90 bodu a Nasdaq Composite vyskočil o 2,66 % na 4 591,18 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,3 % na 22,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva a půl bazického bodu na 2,055 %.

V zelených číslech v pátek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce, téměř o pět procent, stouplo energetické odvětví, přes tři procenta přidalo telekomunikační odvětví a o více než dvě procenta vzrostly sektor veřejných služeb a technologické a finanční odvětví.

"Většina dnešního dne byla o ropě," říká Chris Gaffney, prezident v EverBank World Markets. Díky vyšším cenám ropy se osmělili i investoři na akciových trzích. Kromě ropy pak působila i slova guvernéra ECB Maria Draghiho o tom, že je centrální banka pod jeho vedením odhodlaná udělat cokoli, aby podpořila ekonomiku," dodal Gaffney.

Americké akcie (22. ledna 2016)

Přes procento v pátek zlevnily akcie průmyslového konglomerátu General Electric (-1,22 %), který před začátkem obchodování reportoval výsledky za poslední loňské čtvrtletí. Společnost oznámila, že jí ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl zisk o 22 % na 6,28 miliardy USD, zisk v průmyslové divizi však klesl, hlavně kvůli slabšímu výkonu aktivit v oblasti ropy a plynu. Výsledky za čtvrtletí zahrnují také mimořádný zisk 175 milionů USD z kolapsu dohody o prodeji divize domácích spotřebičů švédskému Electroluxu. Celkové příjmy firmě stouply o 1,4 % na 33,89 miliardy USD.

O více než dvanáct procent se propadla cena akcií vydavatele platebních karet American Express (-12,1 %) poté, co společnost ve čtvrtek po konci obchodování oznámila, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 1,23 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali v průměru zisk po očištění o jednorázové položky 1,12 USD. Tržby firmy dosáhly v uplynulém kvartálu 8,39 miliardy USD, analytici čekali podle FactSetu 8,38 miliardy USD. Na akcie firmy doléhala zpráva, že hedgeový fond ValueAct aktivistického investora Jeffa Ubbena prodal svůj podíl v podniku. Loni ValueAct koupil akcie American Express za zhruba miliardu dolarů. Za poslední rok spadla tržní hodnota podniku zhruba o třetinu. Investoři firmu pozorně sledují mimo jiné také proto, že v ní drží 15% podíl Warren Buffett, který je tak jejím největším akcionářem.

Nahoru se naopak vydaly cenné papíry poskytovatele služeb v ropném průmyslu Schlumberger (+6,1 %), který rovněž již ve čtvrtek večer vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí zisk na akcii 0,65 USD nad odhadem 0,63 USD a tržby 7,7 miliardy USD v souladu s odhadem trhu. Firma rovněž oznámila schválení programu zpětného odkupu akcií za 10 miliard dolarů.

O necelé procento zpevnily také akcie výrobce letadel Boeing (+0,98 %), který ve čtvrtek oznámil, že od září má v plánu vyrábět pouze jedno nákladní letadlo typu 747-8 za dva měsíce, celkem tedy šest letadel za rok. Nyní firma vyrábí v průměru 1,3 letadla za měsíc. Důvodem je slabá poptávka v nákladní letecké dopravě. V souvislosti s tímto opatřením firma za loňské čtvrté čtvrtletí zaúčtuje mimořádné náklady 569 milionů USD. Loni získal Boeing pouze dvě objednávky na model 747. Celkem firma loni prodala 768 letadel.

V indexu Dow v pátek zpevnilo 27 z 30 titulů. Nejvíce stoupla cena akcií technologické společnosti Apple (+5,32 %), které analytici z investiční banky Piper Jaffray označili za žhavý tip pro nákup. Analytici uvedli, že do uvedení iPhonu 7 na trh čekají růst ceny titulu o 50 %. Dařilo se také cenným papírům softwarové firmy Microsoft (+3,59 %) či investiční banky Goldman Sachs (+3,44 %). V mínusu skončily kromě akcií American Express a General Electric ještě cenné papíry počítačové firmy IBM.

Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 0,66 %, S&P 500 si připsal 1,42 % a Nasdaq Composite 2,29 %. Od začátku roku nicméně S&P 500 stále ztrácí zhruba sedm procent a nachází se v blízkosti minim z loňského srpna, kdy trhy otřásly obavy o čínskou ekonomiku.

"Myslím si, že nikdo skutečně nevěří, že už jsme dosáhli dna," řekl agentuře Reuters analytik Warren West ze společnosti Greentree Brokerage Services. "Je to pěkné oživení, stále se ale pohybujeme v oblasti srpnových minim," dodal.

Americké akcie (18.-22. ledna 2016)

Dolar posílil k euru i jenu

Americký dolar na devizových trzích v závěru týdne zpevňoval. Přispěla k tomu hlavně nejnovější statistika z amerického trhu s bydlením a také očekávaní dalšího uvolnění měnové politiky v Japonsku a eurozóně. Kolem 18.00 SEČ euro k dolaru ztrácelo půl procenta na 1,0812 USD, k japonskému jenu klesalo pouze nepatrně a nacházelo se poblíž 128 JPY. Dolar k jenu připisoval 0,5 % na 118,38 JPY. Večer se euro pohybovalo kolem 1,08 USD a dolar k jenu kolem 118,85 JPY.

Americkou měnu podpořila mimo jiné statistika z trhu s bydlením. Prodej starších domů v USA podle ní stoupl v prosinci o rekordních 14,7 % a za celý rok se zvýšil o 6,5 %, nejvíce od roku 2006. Trh sledoval rovněž ceny ropy, které v pátek prudce vzrostly díky očekávání příchodu velké sněhové bouře na východní pobřeží Spojených států a zavírání krátkých pozic.

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda v pátek řekl, že existuje prostor pro rozšíření programu kvantitativního uvolňování, pokud bude mít na inflaci i nadále vliv pokles cen ropy a ekonomický růst bude zpomalovat. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi už ve čtvrtek uvedl, že bude zřejmě nutné v březnu přehodnotit postoj banky k měnové politice.

Ropa s výhledem sněhové kalamity v USA zdražila téměř o 10 %

Ceny ropy se v pátek zvýšily o bezmála deset procent a dostaly se nad 32 dolarů za barel. Vzestup iniciovalo chladné počasí ve Spojených státech a Evropě a urychlila jej snaha investorů vytěžit zisky ze sázek na cenový pokles. Ceny jsou tak nyní asi 20 % nad svými minimy za téměř 13 let, kam spadly v minulých dnech, což znamená, že ropa vstoupila do býčího trendu.

Severomořská ropa Brent ke konci obchodování rostla proti čtvrtečnímu závěru o devět procent na 32,82 dolaru za barel a zaznamenávala nejsilnější jednodenní růst od loňského srpna. V minulých dnech přitom sestoupila až na 27,10 USD za barel. Americká lehká ropa WTI, která se v předešlých dnech propadla až na 26,19 USD za barel, byla ke konci dne s 8,4% nárůstem na 32,20 USD za barel. Za celý týden ceny získaly kolem 10 %.

Manažeři fondů navršili v posledních měsících rekordní objem sázek na pokles cen ropy a letošní prudké zlevnění suroviny až o čtvrtinu jim poskytlo šanci na řadě z těchto takzvaných krátkých pozic velmi vydělat. V posledních dvou dnech tudíž táhne ceny vzhůru zejména rušení těchto pozic, které se odehrává zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů.

Ceny ropy se začaly zotavovat už ve čtvrtek, když šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi naznačil možnost dalších kroků na podporu ekonomiky. V pátek k růstu cen přispělo silné sněžení na východě USA a mrazivé počasí v částech kontinentální Evropy, které zvýšilo poptávku po topném oleji. Východ USA se připravuje na víkendovou sněhovou kalamitu.

Málokdo z analytiků ale věří, že ropa bude schopna delšího oživení. Poukazují na rostoucí přetlak nabídky nad poptávkou a na to, že k podobně prudkému oživení cen došlo i ke konci srpna. Po něm ale následovalo osm týdnů kolísání a ropa nakonec spadla na nová minima.

"Není důvod si myslet, že současný klesající trend se mění," řekl agentuře Reuters analytik londýnské makléřské společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga. Naopak James Cordier, zakladatele serveru Optionsellers.com, jako jeden z mála tvrdí, že by pozitivní sentiment na trhu s ropou mohl vydržet a rally pokračovat.

Ve čtvrtek zhoršila svou prognózu cen ropy mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Ta svou předpověď průměrné letošní ceny Brentu snížila o deset dolarů na 33 dolarů za barel.

Zlato v pátek zlevnilo o 0,83 % na 1 097,03 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 0,68 % na 14,046 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Hlavní události minulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Verizon ve 4Q2015: Očištěný zisk na akcii 89 centů (odhad: 88 centů). Akcie ve čtvrtek +3,26 %.
 • Výsledky Travelers ve 4Q2015: Provozní zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,66 USD). Akcie ve čtvrtek -0,92 %.
 • Výsledky Schlumberger ve 4Q2015: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 7,7 miliardy USD (v souladu s odhadem). Akcie Schlumbergeru ve čtvrtečním after-marketu +1 %.
 • Výsledky American Express ve 4Q2015: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 8,39 miliardy USD (odhad: 8,38 miliardy USD). Akcie American Express ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
 • Výsledky Starbucks v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 5,47 miliardy USD (odhad: 5,39 miliardy USD). Akcie Starbucksu ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
 • Výsledky Goldman Sachs ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 4,78 USD (odhad: 3,57 USD), výnosy 7,27 miliardy USD (odhad: 7,17 miliardy USD).
 • Americký finanční ústav Bank of America v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 9,8 % na zhruba tři miliardy dolarů. Druhé největší bance v USA podle objemu aktiv pomohly nižší výdaje, zatímco výnosy se nadále zvyšovaly pouze mírně.
 • Americká investiční banka Morgan Stanley ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 753 milionů dolarů po ztrátě 1,75 miliardy dolarů před rokem. V celém loňském roce tak její zisk stoupl o 80 % na 5,67 miliardy dolarů.
 • Výsledky Delta Air Lines ve 4Q: Zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,19 USD), provozní tržby 9,5 miliardy USD (odhad: 9,61 miliardy USD).
 • Výsledky UnitedHealth Group ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,38 USD), tržby 43,6 miliardy USD (odhad: 43,2 miliardy USD).
 • Výsledky IBM ve 4Q: Upravený zisk na akcii 4,84 USD (odhad: 4,81 USD), tržby 22,06 miliardy USD (odhad: 22,09 miliardy USD). Akcie IBM v úterním after-marketu -1 %.
 • Výsledky Netflixu ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 1,82 miliardy USD (odhad: 1,83 miliardy USD). Akcie Netflixu v úterním after-marketu +5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet
včera v 19:52

Až 32 % lidí v subsaharské Africe nemá přístup k pitné vodě

Až 32 %obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti středečního...
Voda Afrika
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
včera v 18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal v loňském roce rekordní zisk 1,1 miliardy eur

Francouzský výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal loni rekordní zisk 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy Kč)....
Francie Luxus Výsledková sezóna
včera v 17:18

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou přesnou aktuální...
Alphabet (Google) Americké akcie Technologie
včera v 17:02

Sinopec získá rafinerii v Africe, podíl koupí od Chevronu

Čínská společnost Sinopec získá první velkou rafinerii v Africe. Za většinový podíl zaplatí americké ropné firmě...
Čína Chevron Americké akcie
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, když index PX klesl o 0,39 % na 978,91 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky
včera v 16:30

Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky

Cena zlata je aktuálně poměrně vysoko, s nákupy tohoto drahého kovu by proto investoři měli vyčkat na zajímavější...
Komodity Průmyslové kovy Vzácné kovy
včera v 16:13

Nizozemská ING je vyšetřována kvůli transakcím v Uzbekistánu

Nizozemskou bankovní společnost ING začali vyšetřovat státní zástupci kvůli podezření na možné praní špinavých peněz...
Nizozemsko Banky Evropské banky
Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna
včera v 15:56

Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna

Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do...
Banky Americké banky Spojené království
Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června
včera v 15:37

Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června

Bookmakeři sázkové společnosti Fortuna očekávají, že Česká národní banka (ČNB) ukončí devizové intervence na svém...
Česká republika Česká koruna Měny
Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů
včera v 15:20

Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů

Ceny komodit ovlivňuje kromě jiného i vývoj úrokových sazeb velkých centrálních bank. Kromě zpřísňování měnové...
Úrokové sazby Centrální banky Fed
včera v 15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru klesly o 3,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,48...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
včera v 14:35

Jih EU kritizoval šéfa euroskupiny kvůli výroku o pití a ženách

Portugalský premiér António Costa ve středu vyzval předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reaguje...
Evropská unie Politika
včera v 14:19

Rusko zmírní daňovou povinnost lidem zasaženým sankcemi

Ruští poslanci ve středu schválili zákon, který umožní ruským podnikatelům neplatit v Rusku daně z majetku v...
Rusko Daně