Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, ropa díky očekávání sněhové kalamity na východě USA a rušení krátkých pozic vstoupila do býčího trendu
|

Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, ropa díky očekávání sněhové kalamity na východě USA a rušení krátkých pozic vstoupila do býčího trendu

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek výrazně posílily a zároveň zaznamenaly první týdenní nárůst v letošním roce. Náladu investorů podpořilo zejména prudké zdražení ropy v důsledku očekávání příchodu velké sněhové bouře na východní pobřeží USA a zavírání krátkých pozic zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů. Ropa se díky páteční rally dostala dvacet procent nad svá 13letá minima z předchozích dní, čímž vstoupila do býčího trendu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v pátek vzrostl o 1,33 % na 16 093,51 bodu, širší S&P 500 připsal 2,03 % na 1 906,90 bodu a Nasdaq Composite vyskočil o 2,66 % na 4 591,18 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,3 % na 22,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva a půl bazického bodu na 2,055 %.

V zelených číslech v pátek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce, téměř o pět procent, stouplo energetické odvětví, přes tři procenta přidalo telekomunikační odvětví a o více než dvě procenta vzrostly sektor veřejných služeb a technologické a finanční odvětví.

"Většina dnešního dne byla o ropě," říká Chris Gaffney, prezident v EverBank World Markets. Díky vyšším cenám ropy se osmělili i investoři na akciových trzích. Kromě ropy pak působila i slova guvernéra ECB Maria Draghiho o tom, že je centrální banka pod jeho vedením odhodlaná udělat cokoli, aby podpořila ekonomiku," dodal Gaffney.

Americké akcie (22. ledna 2016)

Přes procento v pátek zlevnily akcie průmyslového konglomerátu General Electric (-1,22 %), který před začátkem obchodování reportoval výsledky za poslední loňské čtvrtletí. Společnost oznámila, že jí ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl zisk o 22 % na 6,28 miliardy USD, zisk v průmyslové divizi však klesl, hlavně kvůli slabšímu výkonu aktivit v oblasti ropy a plynu. Výsledky za čtvrtletí zahrnují také mimořádný zisk 175 milionů USD z kolapsu dohody o prodeji divize domácích spotřebičů švédskému Electroluxu. Celkové příjmy firmě stouply o 1,4 % na 33,89 miliardy USD.

O více než dvanáct procent se propadla cena akcií vydavatele platebních karet American Express (-12,1 %) poté, co společnost ve čtvrtek po konci obchodování oznámila, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 1,23 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali v průměru zisk po očištění o jednorázové položky 1,12 USD. Tržby firmy dosáhly v uplynulém kvartálu 8,39 miliardy USD, analytici čekali podle FactSetu 8,38 miliardy USD. Na akcie firmy doléhala zpráva, že hedgeový fond ValueAct aktivistického investora Jeffa Ubbena prodal svůj podíl v podniku. Loni ValueAct koupil akcie American Express za zhruba miliardu dolarů. Za poslední rok spadla tržní hodnota podniku zhruba o třetinu. Investoři firmu pozorně sledují mimo jiné také proto, že v ní drží 15% podíl Warren Buffett, který je tak jejím největším akcionářem.

Nahoru se naopak vydaly cenné papíry poskytovatele služeb v ropném průmyslu Schlumberger (+6,1 %), který rovněž již ve čtvrtek večer vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí zisk na akcii 0,65 USD nad odhadem 0,63 USD a tržby 7,7 miliardy USD v souladu s odhadem trhu. Firma rovněž oznámila schválení programu zpětného odkupu akcií za 10 miliard dolarů.

O necelé procento zpevnily také akcie výrobce letadel Boeing (+0,98 %), který ve čtvrtek oznámil, že od září má v plánu vyrábět pouze jedno nákladní letadlo typu 747-8 za dva měsíce, celkem tedy šest letadel za rok. Nyní firma vyrábí v průměru 1,3 letadla za měsíc. Důvodem je slabá poptávka v nákladní letecké dopravě. V souvislosti s tímto opatřením firma za loňské čtvrté čtvrtletí zaúčtuje mimořádné náklady 569 milionů USD. Loni získal Boeing pouze dvě objednávky na model 747. Celkem firma loni prodala 768 letadel.

V indexu Dow v pátek zpevnilo 27 z 30 titulů. Nejvíce stoupla cena akcií technologické společnosti Apple (+5,32 %), které analytici z investiční banky Piper Jaffray označili za žhavý tip pro nákup. Analytici uvedli, že do uvedení iPhonu 7 na trh čekají růst ceny titulu o 50 %. Dařilo se také cenným papírům softwarové firmy Microsoft (+3,59 %) či investiční banky Goldman Sachs (+3,44 %). V mínusu skončily kromě akcií American Express a General Electric ještě cenné papíry počítačové firmy IBM.

Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 0,66 %, S&P 500 si připsal 1,42 % a Nasdaq Composite 2,29 %. Od začátku roku nicméně S&P 500 stále ztrácí zhruba sedm procent a nachází se v blízkosti minim z loňského srpna, kdy trhy otřásly obavy o čínskou ekonomiku.

"Myslím si, že nikdo skutečně nevěří, že už jsme dosáhli dna," řekl agentuře Reuters analytik Warren West ze společnosti Greentree Brokerage Services. "Je to pěkné oživení, stále se ale pohybujeme v oblasti srpnových minim," dodal.

Americké akcie (18.-22. ledna 2016)

Dolar posílil k euru i jenu

Americký dolar na devizových trzích v závěru týdne zpevňoval. Přispěla k tomu hlavně nejnovější statistika z amerického trhu s bydlením a také očekávaní dalšího uvolnění měnové politiky v Japonsku a eurozóně. Kolem 18.00 SEČ euro k dolaru ztrácelo půl procenta na 1,0812 USD, k japonskému jenu klesalo pouze nepatrně a nacházelo se poblíž 128 JPY. Dolar k jenu připisoval 0,5 % na 118,38 JPY. Večer se euro pohybovalo kolem 1,08 USD a dolar k jenu kolem 118,85 JPY.

Americkou měnu podpořila mimo jiné statistika z trhu s bydlením. Prodej starších domů v USA podle ní stoupl v prosinci o rekordních 14,7 % a za celý rok se zvýšil o 6,5 %, nejvíce od roku 2006. Trh sledoval rovněž ceny ropy, které v pátek prudce vzrostly díky očekávání příchodu velké sněhové bouře na východní pobřeží Spojených států a zavírání krátkých pozic.

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda v pátek řekl, že existuje prostor pro rozšíření programu kvantitativního uvolňování, pokud bude mít na inflaci i nadále vliv pokles cen ropy a ekonomický růst bude zpomalovat. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi už ve čtvrtek uvedl, že bude zřejmě nutné v březnu přehodnotit postoj banky k měnové politice.

Ropa s výhledem sněhové kalamity v USA zdražila téměř o 10 %

Ceny ropy se v pátek zvýšily o bezmála deset procent a dostaly se nad 32 dolarů za barel. Vzestup iniciovalo chladné počasí ve Spojených státech a Evropě a urychlila jej snaha investorů vytěžit zisky ze sázek na cenový pokles. Ceny jsou tak nyní asi 20 % nad svými minimy za téměř 13 let, kam spadly v minulých dnech, což znamená, že ropa vstoupila do býčího trendu.

Severomořská ropa Brent ke konci obchodování rostla proti čtvrtečnímu závěru o devět procent na 32,82 dolaru za barel a zaznamenávala nejsilnější jednodenní růst od loňského srpna. V minulých dnech přitom sestoupila až na 27,10 USD za barel. Americká lehká ropa WTI, která se v předešlých dnech propadla až na 26,19 USD za barel, byla ke konci dne s 8,4% nárůstem na 32,20 USD za barel. Za celý týden ceny získaly kolem 10 %.

Manažeři fondů navršili v posledních měsících rekordní objem sázek na pokles cen ropy a letošní prudké zlevnění suroviny až o čtvrtinu jim poskytlo šanci na řadě z těchto takzvaných krátkých pozic velmi vydělat. V posledních dvou dnech tudíž táhne ceny vzhůru zejména rušení těchto pozic, které se odehrává zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů.

Ceny ropy se začaly zotavovat už ve čtvrtek, když šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi naznačil možnost dalších kroků na podporu ekonomiky. V pátek k růstu cen přispělo silné sněžení na východě USA a mrazivé počasí v částech kontinentální Evropy, které zvýšilo poptávku po topném oleji. Východ USA se připravuje na víkendovou sněhovou kalamitu.

Málokdo z analytiků ale věří, že ropa bude schopna delšího oživení. Poukazují na rostoucí přetlak nabídky nad poptávkou a na to, že k podobně prudkému oživení cen došlo i ke konci srpna. Po něm ale následovalo osm týdnů kolísání a ropa nakonec spadla na nová minima.

"Není důvod si myslet, že současný klesající trend se mění," řekl agentuře Reuters analytik londýnské makléřské společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga. Naopak James Cordier, zakladatele serveru Optionsellers.com, jako jeden z mála tvrdí, že by pozitivní sentiment na trhu s ropou mohl vydržet a rally pokračovat.

Ve čtvrtek zhoršila svou prognózu cen ropy mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Ta svou předpověď průměrné letošní ceny Brentu snížila o deset dolarů na 33 dolarů za barel.

Zlato v pátek zlevnilo o 0,83 % na 1 097,03 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 0,68 % na 14,046 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Hlavní události minulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Verizon ve 4Q2015: Očištěný zisk na akcii 89 centů (odhad: 88 centů). Akcie ve čtvrtek +3,26 %.
 • Výsledky Travelers ve 4Q2015: Provozní zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,66 USD). Akcie ve čtvrtek -0,92 %.
 • Výsledky Schlumberger ve 4Q2015: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 7,7 miliardy USD (v souladu s odhadem). Akcie Schlumbergeru ve čtvrtečním after-marketu +1 %.
 • Výsledky American Express ve 4Q2015: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 8,39 miliardy USD (odhad: 8,38 miliardy USD). Akcie American Express ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
 • Výsledky Starbucks v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 5,47 miliardy USD (odhad: 5,39 miliardy USD). Akcie Starbucksu ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
 • Výsledky Goldman Sachs ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 4,78 USD (odhad: 3,57 USD), výnosy 7,27 miliardy USD (odhad: 7,17 miliardy USD).
 • Americký finanční ústav Bank of America v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 9,8 % na zhruba tři miliardy dolarů. Druhé největší bance v USA podle objemu aktiv pomohly nižší výdaje, zatímco výnosy se nadále zvyšovaly pouze mírně.
 • Americká investiční banka Morgan Stanley ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 753 milionů dolarů po ztrátě 1,75 miliardy dolarů před rokem. V celém loňském roce tak její zisk stoupl o 80 % na 5,67 miliardy dolarů.
 • Výsledky Delta Air Lines ve 4Q: Zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,19 USD), provozní tržby 9,5 miliardy USD (odhad: 9,61 miliardy USD).
 • Výsledky UnitedHealth Group ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,38 USD), tržby 43,6 miliardy USD (odhad: 43,2 miliardy USD).
 • Výsledky IBM ve 4Q: Upravený zisk na akcii 4,84 USD (odhad: 4,81 USD), tržby 22,06 miliardy USD (odhad: 22,09 miliardy USD). Akcie IBM v úterním after-marketu -1 %.
 • Výsledky Netflixu ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 1,82 miliardy USD (odhad: 1,83 miliardy USD). Akcie Netflixu v úterním after-marketu +5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Analytici: Posílení koruny zatím problémy podnikům nepřináší
před 17 minutami

Analytici: Posílení koruny zatím problémy podnikům nepřináší

Současné posílení koruny exportérům příliš problémů nepřináší. Podniky s určitým posílením koruny po konci devizových...
Česká koruna
Bloomberg: Na černé listině daňových rájů EU může být i Turecko
před 23 minutami

Bloomberg: Na černé listině daňových rájů EU může být i Turecko

Evropská unie zvažuje, zda na černou listinu daňových rájů zařadí i Turecko. Rozhodnutí by zřejmě ještě víc zhoršilo...
Turecko Evropská unie Daně
Kanada: Maloobchodní tržby v září zklamaly
před hodinou

Kanada: Maloobchodní tržby v září zklamaly

Zářijové tržby kanadských maloobchodníků byly o 0,1 procenta vyšší než v srpnu. Po poklesu o 0,1 procenta z...
Kanada Maloobchod
Švýcarsko pošle na rozvoj východních členů EU 28,5 miliardy Kč
14:36

Švýcarsko pošle na rozvoj východních členů EU 28,5 miliardy Kč

Částkou 1,3 miliardy franků přispěje v následujících deseti letech švýcarská vláda do kohezního fondu Evropské unie s...
Švýcarsko Evropská unie
Ministr Oreškin: Dohoda s OPEC poškozuje ruskou ekonomiku
14:14

Ministr Oreškin: Dohoda s OPEC poškozuje ruskou ekonomiku

Hospodářský růst Ruska byl v říjnu negativně ovlivněn dohodou předních producentů ropy o omezování těžby. Prohlásil...
Rusko Ropa OPEC
Pojišťovny: Odhalené podvody klesly, loni ale byly rekordní
13:35

Pojišťovny: Odhalené podvody klesly, loni ale byly rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů za tři čtvrtletí dosáhl stovek milionů Kč. Proti stejnému období loni jde o...
Pojišťovny Česká republika
Teva se prý chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a USA
13:09

Teva se prý chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a USA

Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries se chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a...
Farmacie Izrael Evropské akcie
Palác Anděl na Smíchově koupila LaSalle za téměř 1,5 miliardy Kč
12:54

Palác Anděl na Smíchově koupila LaSalle za téměř 1,5 miliardy Kč

Investiční společnost LaSalle koupila prostřednictvím svého fondu LaSalle E-Regi Palác Anděl v Praze na Smíchově za...
Nemovitosti Česká republika
Čínská firma Watertek chce prý koupit švédskou společnost Fingerprint…
12:38

Čínská firma Watertek chce prý koupit švédskou společnost Fingerprint Cards

Čínská společnost Beijing Watertek připravuje nabídku na převzetí švédské firmy Fingerprint Cards (FPC), jejíž čtečku...
Čína Evropské akcie Fúze a akvizice
Pojišťovna UNIQA vybrala letos na pojistném o šest procent více
11:49

Pojišťovna UNIQA vybrala letos na pojistném o šest procent více

Pojišťovna UNIQA, která patří do osmičky největších pojišťoven na českém trhu, vybrala za tři čtvrtletí 2017 na...
Pojišťovny Uniqa Výsledková sezóna
Slovenské firmy odmítají vyšší příplatky k platům
11:24

Slovenské firmy odmítají vyšší příplatky k platům

Většina podniků na Slovensku odmítla plány koalice na zvýšení příplatků ke mzdám pracovníků za práci v noci či o...
Slovensko Pracovní trh
Podnikatelská aktivita signalizuje zrychlení růstu HDP eurozóny
10:50

Podnikatelská aktivita signalizuje zrychlení růstu HDP eurozóny

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu roste nejrychlejším tempem za více než šest let. Uvedla to ve čtvrtek...
Eurozóna Indexy nákupních manažerů
Britská ekonomika zrychluje, překvapily spotřebitelské výdaje
10:43

Britská ekonomika zrychluje, překvapily spotřebitelské výdaje

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila růst, hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,4 procenta po růstu o 0,3...
Spojené království HDP Investice
Německo: Zpracovatelský sektor v listopadu překvapivě oživil
10:27

Německo: Zpracovatelský sektor v listopadu překvapivě oživil

Index nákupních manažerů v německém zpracovatelském sektoru od firmy Markit v listopadu podle prvních zpráv dosáhl...
Německo Indexy nákupních manažerů
EIB vyzývá členské země EU k vyšším investicím do infrastruktury
10:20

EIB vyzývá členské země EU k vyšším investicím do infrastruktury

Členské země Evropské unie by měly více investovat do digitální a dopravní infrastruktury. Uvedla to Evropská...
Evropská unie Evropská ekonomika Investice
Tesla v Austrálii dokončila stavbu největší světové lithium-iontové…
10:14

Tesla v Austrálii dokončila stavbu největší světové lithium-iontové baterie

Americká společnost Tesla dokončila v Austrálii výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě, která má pomoci...
Tesla Energetika Austrálie
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, čínské burzy ztratily téměř tři…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, čínské burzy ztratily téměř tři…
10:07

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, čínské burzy ztratily téměř tři procenta

Ceny akcií na velkých asijských burzách během čtvrtečního obchodování mířily převážně dolů. Tamní trhy tak navázaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Přesun výroby Superbu do Německa je hotová věc, řekl HN Povšík
09:52

Přesun výroby Superbu do Německa je hotová věc, řekl HN Povšík

Přesun výroby nové generace Škody Superb z Česka do Německa je navzdory tvrzení Škody Auto prakticky hotová věc....
Volkswagen Auta Česká republika