Jablečné úterý: Apple prodal v posledních třech měsících roku 2015 méně iPhonů, než se čekalo, vykázal ale rekordní zisk
|

Jablečné úterý: Apple prodal v posledních třech měsících roku 2015 méně iPhonů, než se čekalo, vykázal ale rekordní zisk

AKTUALIZOVÁNO (22.35) Americká technologická společnost Apple v prvním čtvrtletí svého nového finančního roku prodala 74,78 milionu telefonů iPhone. To je méně, než se čekalo. Analytici v průměru odhadovali, že společnost prodala 75 milionů iPhonů. Prodeje iPhonů jsou přitom pro Apple klíčové, jelikož tržby z nich se na celkových výnosech firmy podílejí více než 60 %. Společnost současně odhadla, že za probíhající kvartál vykáže první meziroční pokles tržeb od roku 2003.

Technologie Apple Počítače Tablety Mobilní telefony Výsledková sezóna Americké akcie

Výsledky Applu za 1QFY2016 najdete níže na této stránce.

Výhled

Ačkoli se americká výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí teprve rozjíždí, již v úterý večer investoři zažijí její pomyslný vrchol. S čísly se totiž vytasí gigant mezi giganty, technologická firma Apple. Očekávání jsou opatrná, někteří analytici dokonce tvrdí, že před čtyřmi týdny skončený kvartál udělá definitivní tečku za nepřerušeným meziročním růstem výnosů technologického lídra v jeho moderní historii.

Hospodářské výsledku Applu za poslední loňské čtvrtletí (první čtvrtletí nového finančního roku firmy) budou podle analytiků jedny z nejdůležitějších v jeho historii. Pokud by se totiž potvrdily obavy ohledně vývoje prodeje iPhonů, mohlo by to potvrdit definitivní obrat v hospodaření společnosti a zásadně ovlivnit výhledy nejen pro další čtvrtletí, ale i celé roky.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují, že společnost vykáže za poslední tři měsíce loňského roku upravený zisk na akcii 3,22 USD při tržbách 76,57 miliardy dolarů. Zisk EBITDA by podle nich měl činit 27,21 miliardy USD, provozní zisk 24,15 miliardy USD a upravený čistý zisk 18,11 miliardy USD. Meziročně by se tak všechny hlavní ukazatele měly zlepšit, upravený zisk na akcii o 5,4 %, tržby o 2,64 % a upravený čistý zisk o 0,6 %. Za poslední čtvrtletí kalendářního roku 2014 firma vykázala tržby 74,6 miliardy USD.

Apple - očekávané hospodářské výsledky za 1QFY2016 podle analytiků

Zisk a tržby společnosti nicméně tentokrát zřejmě nebudou tím nejdůležitějším. V první řadě totiž půjde o prodeje telefonů iPhone, které v roce 2007 způsobily revoluci v chápání mobilních telekomunikačních zařízení. Apple dnes stojí a padá s iPhony. Výnosy z jejich prodejů se na celkových tržbách Applu podílejí více než 60 %.

Čeká se, že v úterý večer Apple oznámí, že v uplynulém kvartálu prodal celosvětově 75 milionů iPhonů. V posledních třech měsících roku 2014 firma prodala dosud rekordních 74,47 milionu iPhonů, v následujících třech čtvrtletích pak 61,17 milionu, 47,53 milionu a 48,05 milionu těchto telefonů.

Apple - podíl výnosů z prodeje iPhonů na celkových tržbách firmy

Jakkoli všechna tato čísla na první pohled vypadají senzačně, pod pokličkou to pěkně vře. Japonský list Nikkei na začátku ledna upozornil, že se Apple v tomto čtvrtletí údajně chystá asi o 30 % snížit výrobu svých nejnovějších telefonů iPhone, jejichž zásoby u výrobců se zvyšují, zatímco zájem o ně již není tak zázračný, jak bylo dosud zvykem. Tyto spekulace navíc zintenzivnily poté, co na trh ve stejný den (6. ledna) dorazila informace, že tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem většiny nejnovějších iPhonů, během týdne oslav začátku nového lunárního roku nezvykle omezí produkci a pracovní dobu.

Apple - vývoj prodeje mobilních telefonů iPhone (v kusech)

Prodeje iPhonů podle všeho skutečně začínají váznout. Analytici odhadují, že za druhé finanční čtvrtletí (první tři měsíce roku 2016) Apple vykáže celkové tržby jen 55,7 miliardy USD, což by znamenalo 4% meziroční pokles, první od roku 2003.

A podle některých odhadů může být ještě hůř! Nejslabší odhad pro poslední tři měsíce loňského roku říká, že Apple vykáže tržby jen 70,65 miliardy USD, což by znamenalo, že firma první pokles tržeb od roku 2003 vykáže již dnes večer. Problémem je, že se Apple podle technologických odborníků nyní dostal do bodu, kdy již bude velmi složité přinášet zásadní vylepšení iPhonů, která by majitele starších verzí podporovala v jejich výměně za novější modely.

Právě tato očekávání jsou jedním z hlavních důvodů, proč se akcie Applu ocitly pod silným tlakem. Z maxima z května minulého roku titul sestoupil dosud zhruba o 25 %.

Nicméně není vše černobílé. Podle agentury Bloomberg aktuálně titul pokrývá 52 analytických týmů. Celkem 45 doporučení je "kupovat", 6 "držet" a pouze jedno "prodávat". Průměrná cílová cena je aktuálně podle Bloombergu 141,21 USD, přičemž aktuálně se titul pohybuje kolem 100 USD. Podle analytiků tak nabízí více než 40% růstový potenciál.

Jedním příkladem za všechny je analytička Simona Jankowski z Goldman Sachs, která nedávno prohlásila, že akcie Applu představují zajímavou růstovou příležitost. V jejich nízké ceně je již prý započteno i špatné vedení firmy, takže je titul pro investory poměrně lákavý. Její cílová cena činí dokonce 155 dolarů.

Apple - přehled investičních doporučení (k 26. lednu 2016)

 Výsledky

Apple večer oznámil, že v posledních třech měsících loňského roku dosáhl rekordního čistého zisku 18,36 miliardy dolarů neboli 3,28 USD na akcii. Trh čekal, že firma vykáže zisk na akcii 3,23 USD. Tržby Applu činily 75,9 miliardy dolarů, odhad trhu byl ale nastavený na 76,57 miliardy dolarů. V posledních třech měsících roku 2014 společnost dosáhla tržeb 74,6 miliardy USD, meziročně tak došlo k jejich navýšení o 1,7 %. Obavy některých skeptiků, že by Apple mohl vykázat první meziroční pokles tržeb od roku 2003, tedy vyšly naprázdno.

Společnost v rámci výsledků předpověděla, že její tržby v prvních třech měsících letošního roku budou 50-53 miliard USD, což je pod konsenzem trhu 55,7 miliardy USD. Za první tři měsíce loňského roku Apple vykázal tržby 58,01 miliardy USD. Pokud se tedy predikce Applu naplní, čeká firmu zanedlouho první pokles tržeb v její novodobé historii.

Prodej iPhonů se v prvním finančním čtvrtletí Applu (posledním čtvrtletí kalendářního roku 2015) zvýšil meziročně o 0,4 % na 74,78 milionu kusů, prodeje počítačů Mac a tabletů iPad klesly. iPadů Apple prodal 16,1 milionu kusů, před rokem to přitom ve stejném období bylo 21 milionů. V segmentu "ostatní produkty", kam spadají mimo jiné chytré hodinky Apple Watch, firma utržila 4,35 milionu dolarů, což je pod odhadem trhu 4,7 milionu dolarů, avšak stále výrazně výše proti výsledku za stejné období loňského roku (2,7 milionu dolarů).

Z výsledků Applu je zřejmé, že prudce padá zájem o tablety iPad, zatímco zájem o telefony iPhone roste jen velmi mírně. Problémy s prodejem tabletů se ovšem netýkají pouze Applu. Technologičtí odborníci upozorňují, že zájem uživatelů o tablety klesá na úkor mobilních telefonů s většími úhlopříčkami, případně takzvaných phabletů, které jsou považovány za produkty na pomezí telefonů a tabletů, a hybridních zařízení, která je možné používat jednak jako tablet, jednak jako klasický notebook. Apple zatím žádné hybridní zařízení nevyrábí.

Shrnutí základních čísel z výsledků za 1QFY2016:

  • tržby: 75,9 miliardy USD (odhad: 76,57 miliardy USD)
  • zisk na akcii: 3,28 USD (odhad: 3,23 USD)
  • meziroční změna tržeb: +1,7 %
  • prodej iPhonů: 74,78 milionu kusů (odhad: 75 milionů kusů)
  • meziroční změna počtu prodaných iPhonů: +0,4 %
  • meziroční změna počtu prodaných iPadů: -24,7 %
  • meziroční změna tržeb z prodeje "ostatních produktů": +42,7 %

"Tim Cook musí investorům dát něco, na co si budou moci pověsit klobouk. Všechno je to teď o iPhonu 7," řekl bezprostředně po zveřejnění výsledků analytik Daniel Ives z FBR Capital Markets. "Investoři se budou více zajímat také o vývoj prodejů na čínském trhu a o vývoj prodeje hodinek Apple Watch. Těm se podle čísel během vánoční sezóny docela dařilo," dodal Ives.

"Apple má i další produkty a potenciál představit další novinky, díra vytvořená zpomalováním prodeje iPhonů se ale bude zasypávat jen těžko," řekl podle agentury Bloomberg Abhey Lamba, analytik z Mizuho Securities USA.

Apple - příspěvek tržeb v jednotlivých segmentech (1QFY2016)

Průměrná prodejní cena iPhonu dosáhla 690 dolarů, což je mírně více, než se čekalo (680 dolarů). Vyšší průměrnou cenu podpořil zájem o dražší modely iPhonu s větší obrazovkou.

"Všude, kam se podíváte, jsme čelili extrémním podmínkám, jaké jsme dosud nikdy neviděli," poznamenal generální ředitel Applu Tim Cook během konferenčního hovoru. Problémem podle něj byly kurzové výkyvy. Dvě třetiny tržeb Applu totiž pocházejí z neamerických trhů. Pokud by tržby nebyly ovlivněny kurzovými výkyvy, zvýšily by se meziročně místo o 1,7 % o 8 %.

Cook se problémům s kurzovými výkyvy věnoval během konferenčního hovoru poměrně dlouho, což je nezvyklé a rozhodně to není dobré znamení. Většinou Cook mluví hlavně o výsledcích, tentokrát se ale poměrně obšírně věnoval popisu toho, proč čísla nebyla lepší. Problémům spojeným s kurzovými výkyvy se během konferenčního hovoru věnoval i finanční ředitel Applu Luca Maestri. Mimo jiné řekl, že na některých trzích již Apple kvůli tomuto vývoji zvýšil ceny svých produktů.

Cook dále uvedl, že ačkoli se mnozí investoři obávají, jak se Applu daří v Číně, má z tohoto trhu veskrze dobré zprávy. V prosinci se firmě tržby na tamním trhu meziročně zvýšily o 14 %, což je historicky nejlepší výsledek, hlavně díky silnému prodeji iPhonů a výsledkům obchodu s aplikacemi. Současně ale potvrdil, že v aktuálním čtvrtletí čeká pokles celkových dodávek iPhonů na trh.

Apple - hospodářské výsledky za 1QFY2016

Z pohledu prodeje Apple Watch za sebou firma má podle Cooka rekordní kvartál. Služba Apple Music pak prý má deset milionů předplatitelů.

Ke konci loňského roku měl Apple na bankovních účtech 216 miliard dolarů. V přepočtu na jednu akcii dosahuje podle Cooka hotovostní pozice firmy zhruba 39 dolarů. Hotovostní pozice podniku prudce roste, ještě ve druhém čtvrtletí kalendářního roku 2014 měla firma na účtech po celém světě jen 150 milionů dolarů. Maestri nicméně během konferenčního hovoru uvedl, že Apple neplánuje hotovost mimo USA repatriovat. Místo toho podle něj firma plánuje být aktivní na dluhopisových trzích. Apple se tím chce vyhnout platbám repatriačních daní.

"My, investoři, jsme přelétaví. Můžeme milovat vaše produkty, ale pokud nebudete v dalším roce vydělávat více peněz, oplatíme vám to," řekla Kim Caughey Forrestová z Fort Pitt Capital Group. "Je otázkou, jestli zpomalování prodeje iPhonů bylo sekulární. A také se musíme ptát, jestli prodeje iPhonů v Číně rostou stále stejným tempem," dodala.

Akcie Applu na výsledky v poobchodní fázi krátce před půlnocí SEČ reagovaly zlevňováním o zhruba dvě a půl procenta na 97,50 USD. V řádném obchodování titul skončil na ceně 99,99 USD.

Zdroj: Apple, Bloomberg, MarketWatch, CNBC

Kurz bitcoinu se na burze Coinbase zřítil pod 10 000 USD
Kurz bitcoinu se na burze Coinbase zřítil pod 10 000 USD
včera v 23:59

Kurz bitcoinu se na burze Coinbase zřítil pod 10 000 USD

Kurz kryptoměny bitcoin se v úterý odpoledne na burze Coinbase dostal pod 10 000 USD. Za posledních 24 hodin se tak...
Bitcoin Kryptoměny
Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři…
Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři hlavní indexy dostaly na nová maxima

Americké akcie v úterý navzdory počátečnímu růstu oslabily. V červených číslech skončil i index Dow, během dne však...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nazarbajev: Kazachstán dohodl v USA kontrakty za 7,5 mld. USD
včera v 20:41

Nazarbajev: Kazachstán dohodl v USA kontrakty za 7,5 mld. USD

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v úterý po setkání s hlavou USA Donaldem Trumpem ve Washingtonu oznámil, že...
Kazachstán Spojené státy americké (USA)
Nestlé prodává své cukrářské aktivity v USA firmě Ferrero
včera v 19:26

Nestlé prodává své cukrářské aktivity v USA firmě Ferrero

Švýcarská potravinářská skupina Nestlé se dohodla, že prodá své cukrářské aktivity ve Spojených státech italské firmě...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Trump a čínský prezident doufají ve změnu chování KLDR
včera v 18:37

Trump a čínský prezident doufají ve změnu chování KLDR

Americký prezident Trump si v úterý volal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle Bílého domu vyjádřili oba...
Donald Trump KLDR Politika
Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům
Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý mírně stouply, nedařilo se však těžařům

Většina evropských akciových trhů v úterý uzavřela v zelených číslech, když je podpořil rekordní úvod seance na Wall...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zákonodárci v USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei
Zákonodárci v USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei
včera v 17:40

Zákonodárci v USA prý vyzývají AT&T k přerušení vztahů s Huawei

Američtí zákonodárci vyzývají mobilního operátora AT&T k přerušení obchodních vztahů s čínským výrobcem mobilních...
Spojené státy americké (USA) Mobilní telefony Čína
ČR se zřejmě přidá k polské žalobě proti limitům znečištění ovzduší
včera v 17:24

ČR se zřejmě přidá k polské žalobě proti limitům znečištění ovzduší

Česko se zřejmě přidá k žalobě proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie v loňském roce....
Česká republika Polsko Evropská unie
Na fóru v Davosu promluví Trump, Macron či Mayová
včera v 17:03

Na fóru v Davosu promluví Trump, Macron či Mayová

Americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron či britská premiérka Theresa Mayová promluví...
Donald Trump Světová ekonomika Globalizace
Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky…
Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky…
včera v 16:45

Pražská burza si v úterý připsala zhruba půl procenta, akcie likérky Stock Spirits zdražily zhruba o 4 %

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě stoupla, když index PX zpevnil o 0,53 % na 1 114,92 bodu. Jedná se o nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Energizer koupí za dvě miliardy USD baterie Rayovac a Vatra
včera v 16:18

Energizer koupí za dvě miliardy USD baterie Rayovac a Vatra

Výrobce baterií Energizer Holdings koupí za dvě miliardy dolarů aktivity v oblasti výroby baterií a přenosného...
Spojené státy americké (USA) Fúze a akvizice
Nezaměstnanost v Irsku je nejnižší za více než 9 let
včera v 15:59

Nezaměstnanost v Irsku je nejnižší za více než 9 let

Míra nezaměstnanosti v Irsku v prosinci klesla na 6,2 % z 6,4 % v předchozím měsíci, a dostala se tak nejníže od...
Irsko Nezaměstnanost
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,85 %, S&P 500 +0,54 %, Nasdaq +0,75 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,85 %, S&P 500 +0,54 %, Nasdaq +0,75 %

Všechny tři hlavní americké indexy v úvodu vytvořily nová historická maxima, Dow Jones Industrial Average se navíc...
Americké akcie
Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent
Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent
včera v 15:19

Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent

Francouzská automobilka PSA Group loni zvýšila odbyt o 15,4 procenta. Silný růst na Blízkém východě a v Latinské...
Francie Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (16. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. ledna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let
Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let
včera v 14:44

Rozpočtový deficit Francie byl loni nejnižší za devět let

Deficit státního rozpočtu Francie byl vloni nejnižší od roku 2008, k poklesu přispěly vyšší příjmy z daní díky...
Francie Rozpočet Deficit rozpočtu
Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
včera v 14:15

Německo mělo loni nejvyšší přebytek běžného účtu na světě

Přebytek bilance běžného účtu Německa byl za loňský rok již druhým rokem za sebou největší na světě. V úterý to uvedl...
Německo Mezinárodní obchod
Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty
Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty
včera v 14:01

Citigroup se kvůli mimořádným odpisům propadla do ztráty

Americká banka Citigroup se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty 18,3 miliardy USD, důvodem byly...
Citigroup Americké banky Výsledková sezóna
Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie
Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie
včera v 13:48

Čínská agentura zhoršila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie

Čínská ratingová agentura Dagong Global Credit Rating zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na...
Spojené státy americké (USA) Rating Ratingové agentury