Čtvrteční masakr na Wall Street: Americké akcie po dalším zastavení obchodování v Číně krvácely
|

Čtvrteční masakr na Wall Street: Americké akcie po dalším zastavení obchodování v Číně krvácely

Americké akcie ve čtvrtek prohloubily propad a jejich hlavní indexy se nakonec sesunuly až o tři procenta. Wall Street srážely pokračující otřesy na čínských burzách a rostoucí obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Americké akcie klesly ve čtvrtek již potřetí v řadě a mají za sebou nejhorší čtyři úvodní dny roku v historii.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení čínské měny, což vyvolalo obavy, že tamní ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se ve čtvrtek navíc prakticky bezprostředně po zahájení obchodování propadly o pět procent. Po 15minutové nucené přestávce propad cen akcií pokračoval a obchodování bylo po pár dalších minutách přerušeno pro zbytek dne poté, co pokles dosáhl 7 %. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu.

Propad cen akcií na Wall Street se zastavil, když čínský burzovní regulátor oznámil, že od pátku přestane uplatňovat mechanismus pro automatické pozastavování obchodů. I tak ale zůstaly akcie v USA hluboko v červených číslech.

Čínský burzovní regulátor vyslyšel volání a zrušil pojistku proti…
Čínský burzovní regulátor zrušil nové pravidlo, které neumožňuje čínským akcím…

Dow nakonec spadl o 2,32 % na 16 514,10 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,37 % na 1 943,09 bodu a Nasdaq Composite uzavřel po poklesu o 3,03 % na 4 689,43 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 21,37 % na 24,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,149 %.

Nejvýrazněji se propadly energetický sektor a odvětví základních materiálů, relativně nejlépe si naopak vedly akcie ze sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Kleslo ale všech deset hlavních sektorů.

"Další den, další devalvace jüanu. Nemyslím si, že by se toho zase tolik změnilo," řekl Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

"Prakticky totéž, co se děje dnes, jsme viděli loni v srpnu," doplnil John Bredemus, viceprezident Allianz Investment Management. "Kdyby šlo jen o jeden den, nenechal bych se tím znepokojovat, my za sebou máme ale několik podobných dnů, což zvyšuje moje obavy, zda bude americká ekonomika schopná jít nadále kupředu, pokud zbytek světa zpomalí," dodal.

"Předpokládám, že zrušení pravidla pro přerušování obchodování v Číně tamním burzám pomůže. Alespoň nebude během prvních minut po zahájení obchodování na trzích takový zmatek," poznamenal dále Jeremy Klein, hlavní tržní stratég FBN Securities.

Americké akcie (7. ledna 2016)

Nízké ceny ropy ve čtvrtek dále stahovaly akcie těžařů černého zlata. Cenné papíry společnosti Chesapeake Energy (-5,77 %) odepsaly téměř šest procent, akcie Chevronu (-3,54 %) odepsaly tři a půl procenta, akcie ExxonMobilu (-1,6 %) přišly o procento a půl a cenné papíry poskytovatele služeb v ropném průmyslu Schlumberger (-2,23 %) spadly o více než dvě procenta.

V indexu Dow ve čtvrtek stejně jako ve středu oslabilo 29 z 30 titulů. Největší propad postihl akcie konglomerátu General Electric (-4,23 %), technologické firmy Apple (-4,22 %) a výrobce letadel Boeing (-4,19 %). Nad nulou se rovněž stejně jako ve středu udržely pouze cenné papíry maloobchodního prodejce Wal-Mart (+2,33 %).

Akcie technologické společnosti Apple vytrvale klesají v reakci na spekulace, že firma a její smluvní výrobci kvůli rostoucím zásobám podstatně omezí produkci nejnovějších telefonů iPhone.

Nedařilo se ani akciím internetové firmy Yahoo! (-6,22 %), která oznámila, že pracuje na plánu snížení počtu zaměstnanců nejméně o desetinu. Z firmy by tak mělo odejít více než tisíc zaměstnanců. Zpráva přišla poté, co investor Starboard Value začal opět zvyšovat tlak na Yahoo!, zvláště pak na generální ředitelku Marissu Mayerovou a její tým.

Zhruba o dvě procenta naopak zpevnily cenné papíry maloobchodního prodejce Macy's (+2,05 %). Společnost po konci středečního obchodování oznámila, že plánuje snížit prodejní, administrativní a všeobecné náklady o 400 milionů dolarů. Macy's plánuje na jaře uzavřít 36 obchodů, přičemž se chce zcela stáhnout z některých regionů USA. Zavření obchodů se dotkne asi 3 000 zaměstnanců, některým chce společnost nabídnout možnost pracovat jinde. Dále prodejce plánuje zeštíhlit management a nabídnout některým manažerům dobrovolný odchod výměnou za finanční kompenzaci.

Výrazně proti trendu šly i akcie prodejce JCPenney (+3,71 %), který oznámil, že mu prodeje ve stejnojmenných obchodech během letošní vánoční nákupní sezóny vzrostly o 3,9 %.

V reakci na zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků stoupla o čtyři a půl procenta cena akcií výrobce a distributora alkoholu Constellation Brands (+4,53 %). Společnost oznámila, že ve třetím čtvrtletí finančního roku 2016 hospodařila s upraveným ziskem na akcii 1,42 USD nad odhadem trhu 1,30 USD. Tržby firmy dosáhly 1,64 miliardy dolarů, trh čekal 1,62 miliardy dolarů.

Zvýšená nejistota dále nahrávala japonskému jenu

Na devizových trzích ve čtvrtek dále rostl japonský jen, který k dolaru zpevnil až na čtyřměsíční maximum. Čínská centrální banka ve čtvrtek umožnila výraznější oslabení domácí měny, což investory přimělo hledat bezpečnější investice.

Dolar vůči jenu klesl o téměř procento na 117,33 JPY, což byla nejnižší úroveň od konce srpna. Ztrátu později zmírnil, kolem 17.00 SEČ ale stále odepisoval 0,4 %. Euro k dolaru přidávalo kolem páté hodiny 0,6 % na 1,0846 USD. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,0931 a kurz USD/JPY kolem 117,64.

Čínská centrální banka ve čtvrtek stanovila oficiální střední kurz jüanu na 6,5646 CNY za dolar, nejníže od března 2011. Střední kurz tak byl o 0,5 % slabší než ve středu. To je největší denní snížení od loňského srpna, kdy Peking devalvoval měnu o dvě procenta a překvapil investory po celém světě. Krok vyvolal obavy, že čínská ekonomika je zřejmě v horší kondici, než se dosud předpokládalo. Ekonomové v anketě agentury Reuters předpověděli, že čínská měna oslabí za celý tento rok o skoro dvě procenta.

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek dál prudce klesaly a přechodně sestoupily na minima za zhruba 12 let. Ropu srážel další propad cen čínských akcií a přetrvávající přetlak nabídky nad poptávkou. Odpoledne ropný trh mírně ožil.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17.25 SEČ posilovala proti středečnímu závěru o zhruba čtvrt dolaru na 34,47 USD za barel, dopoledne se přitom propadala až o pět procent na 32,16 USD za barel, minimum od dubna 2004. Americká lehká ropa WTI sestoupila až na 32,10 USD za barel, což bylo minimum od prosince 2003, později ožila o zhruba deset centů na 34,06 USD za barel. Večer se Brent prodával za 34,07 USD za barel a ropa WTI za 33,25 USD za barel.

Ropu podkopala jednak nejistota ohledně síly čínské ekonomiky, jednak nárůst zásob ropných produktů v USA. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu na trhu minulý týden stouply o 10,6 milionu barelů, tedy nejvýrazněji od roku 1993.

Odpoledne se trh stabilizoval, protože obchodníci začali v rámci takzvaných likvidací krátkých pozic ve velkém rušit sázky na další pokles cen a nakupovat ropné kontrakty zpět.

Světové ceny ropy kvůli převisu nabídky nad poptávku od června 2014 klesly zhruba o 70 %. Pro světovou ekonomiku je to celkově výrazná vzpruha, problémy ale propad cen způsobuje ropným společnostem a zemím, které jsou závislé na příjmech z prodeje této strategické suroviny.

Zlato po propadu světových akcií zdražilo. Jeho cena se ve čtvrtek poprvé po devíti týdnech vyhoupla nad 1 100 dolarů a seanci zakončila na 1 108,40 USD za trojskou unci. Cena stříbra vzrostla o 56 centů na 14,71 USD za trojskou unci.

"Zlato se jasně znovu etabluje jako bezpečné útočiště. Pokud budou světové akciové trhy, především čínské, vypadat vratce, zlato bude pravděpodobně lákat ke koupi," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti HSBC James Steel.

Podle analytika Davida Wilsona ze společnosti Citigroup bude růst zlata pravděpodobně jen krátkodobý. Žlutý kov by ale prý mohl růst, pokud bude sílit názor, že Čína zatáhne zbytek světa do hospodářské recese.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Constellation Brands ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 1,64 miliardy USD (odhad: 1,62 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod