Čtvrteční masakr na Wall Street: Americké akcie po dalším zastavení obchodování v Číně krvácely
|

Čtvrteční masakr na Wall Street: Americké akcie po dalším zastavení obchodování v Číně krvácely

Americké akcie ve čtvrtek prohloubily propad a jejich hlavní indexy se nakonec sesunuly až o tři procenta. Wall Street srážely pokračující otřesy na čínských burzách a rostoucí obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Americké akcie klesly ve čtvrtek již potřetí v řadě a mají za sebou nejhorší čtyři úvodní dny roku v historii.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení čínské měny, což vyvolalo obavy, že tamní ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se ve čtvrtek navíc prakticky bezprostředně po zahájení obchodování propadly o pět procent. Po 15minutové nucené přestávce propad cen akcií pokračoval a obchodování bylo po pár dalších minutách přerušeno pro zbytek dne poté, co pokles dosáhl 7 %. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu.

Propad cen akcií na Wall Street se zastavil, když čínský burzovní regulátor oznámil, že od pátku přestane uplatňovat mechanismus pro automatické pozastavování obchodů. I tak ale zůstaly akcie v USA hluboko v červených číslech.

Čínský burzovní regulátor vyslyšel volání a zrušil pojistku proti propadu trhů
Čínský burzovní regulátor zrušil nové pravidlo, které neumožňuje čínským akcím zlevnit za jeden den o více než sedm procent. Na čínské sociální síti Weibo to ve čtvrtek napsal mluvčí regulátora Teng Ke. Na internetových stránkách šanghajské burzy se uvádí, že zrušení pravidla má za cíl "udržet trhy stabilní". Experti se shodují, že pravidlo bylo navrženo až příliš přísně a zpochybňovalo stabilitu burz v Číně.

Dow nakonec spadl o 2,32 % na 16 514,10 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,37 % na 1 943,09 bodu a Nasdaq Composite uzavřel po poklesu o 3,03 % na 4 689,43 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 21,37 % na 24,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,149 %.

Nejvýrazněji se propadly energetický sektor a odvětví základních materiálů, relativně nejlépe si naopak vedly akcie ze sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Kleslo ale všech deset hlavních sektorů.

"Další den, další devalvace jüanu. Nemyslím si, že by se toho zase tolik změnilo," řekl Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

"Prakticky totéž, co se děje dnes, jsme viděli loni v srpnu," doplnil John Bredemus, viceprezident Allianz Investment Management. "Kdyby šlo jen o jeden den, nenechal bych se tím znepokojovat, my za sebou máme ale několik podobných dnů, což zvyšuje moje obavy, zda bude americká ekonomika schopná jít nadále kupředu, pokud zbytek světa zpomalí," dodal.

"Předpokládám, že zrušení pravidla pro přerušování obchodování v Číně tamním burzám pomůže. Alespoň nebude během prvních minut po zahájení obchodování na trzích takový zmatek," poznamenal dále Jeremy Klein, hlavní tržní stratég FBN Securities.

Americké akcie (7. ledna 2016)

Nízké ceny ropy ve čtvrtek dále stahovaly akcie těžařů černého zlata. Cenné papíry společnosti Chesapeake Energy (-5,77 %) odepsaly téměř šest procent, akcie Chevronu (-3,54 %) odepsaly tři a půl procenta, akcie ExxonMobilu (-1,6 %) přišly o procento a půl a cenné papíry poskytovatele služeb v ropném průmyslu Schlumberger (-2,23 %) spadly o více než dvě procenta.

V indexu Dow ve čtvrtek stejně jako ve středu oslabilo 29 z 30 titulů. Největší propad postihl akcie konglomerátu General Electric (-4,23 %), technologické firmy Apple (-4,22 %) a výrobce letadel Boeing (-4,19 %). Nad nulou se rovněž stejně jako ve středu udržely pouze cenné papíry maloobchodního prodejce Wal-Mart (+2,33 %).

Akcie technologické společnosti Apple vytrvale klesají v reakci na spekulace, že firma a její smluvní výrobci kvůli rostoucím zásobám podstatně omezí produkci nejnovějších telefonů iPhone.

Nedařilo se ani akciím internetové firmy Yahoo! (-6,22 %), která oznámila, že pracuje na plánu snížení počtu zaměstnanců nejméně o desetinu. Z firmy by tak mělo odejít více než tisíc zaměstnanců. Zpráva přišla poté, co investor Starboard Value začal opět zvyšovat tlak na Yahoo!, zvláště pak na generální ředitelku Marissu Mayerovou a její tým.

Zhruba o dvě procenta naopak zpevnily cenné papíry maloobchodního prodejce Macy's (+2,05 %). Společnost po konci středečního obchodování oznámila, že plánuje snížit prodejní, administrativní a všeobecné náklady o 400 milionů dolarů. Macy's plánuje na jaře uzavřít 36 obchodů, přičemž se chce zcela stáhnout z některých regionů USA. Zavření obchodů se dotkne asi 3 000 zaměstnanců, některým chce společnost nabídnout možnost pracovat jinde. Dále prodejce plánuje zeštíhlit management a nabídnout některým manažerům dobrovolný odchod výměnou za finanční kompenzaci.

Výrazně proti trendu šly i akcie prodejce JCPenney (+3,71 %), který oznámil, že mu prodeje ve stejnojmenných obchodech během letošní vánoční nákupní sezóny vzrostly o 3,9 %.

V reakci na zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků stoupla o čtyři a půl procenta cena akcií výrobce a distributora alkoholu Constellation Brands (+4,53 %). Společnost oznámila, že ve třetím čtvrtletí finančního roku 2016 hospodařila s upraveným ziskem na akcii 1,42 USD nad odhadem trhu 1,30 USD. Tržby firmy dosáhly 1,64 miliardy dolarů, trh čekal 1,62 miliardy dolarů.

Zvýšená nejistota dále nahrávala japonskému jenu

Na devizových trzích ve čtvrtek dále rostl japonský jen, který k dolaru zpevnil až na čtyřměsíční maximum. Čínská centrální banka ve čtvrtek umožnila výraznější oslabení domácí měny, což investory přimělo hledat bezpečnější investice.

Dolar vůči jenu klesl o téměř procento na 117,33 JPY, což byla nejnižší úroveň od konce srpna. Ztrátu později zmírnil, kolem 17.00 SEČ ale stále odepisoval 0,4 %. Euro k dolaru přidávalo kolem páté hodiny 0,6 % na 1,0846 USD. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,0931 a kurz USD/JPY kolem 117,64.

Čínská centrální banka ve čtvrtek stanovila oficiální střední kurz jüanu na 6,5646 CNY za dolar, nejníže od března 2011. Střední kurz tak byl o 0,5 % slabší než ve středu. To je největší denní snížení od loňského srpna, kdy Peking devalvoval měnu o dvě procenta a překvapil investory po celém světě. Krok vyvolal obavy, že čínská ekonomika je zřejmě v horší kondici, než se dosud předpokládalo. Ekonomové v anketě agentury Reuters předpověděli, že čínská měna oslabí za celý tento rok o skoro dvě procenta.

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek dál prudce klesaly a přechodně sestoupily na minima za zhruba 12 let. Ropu srážel další propad cen čínských akcií a přetrvávající přetlak nabídky nad poptávkou. Odpoledne ropný trh mírně ožil.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17.25 SEČ posilovala proti středečnímu závěru o zhruba čtvrt dolaru na 34,47 USD za barel, dopoledne se přitom propadala až o pět procent na 32,16 USD za barel, minimum od dubna 2004. Americká lehká ropa WTI sestoupila až na 32,10 USD za barel, což bylo minimum od prosince 2003, později ožila o zhruba deset centů na 34,06 USD za barel. Večer se Brent prodával za 34,07 USD za barel a ropa WTI za 33,25 USD za barel.

Ropu podkopala jednak nejistota ohledně síly čínské ekonomiky, jednak nárůst zásob ropných produktů v USA. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu na trhu minulý týden stouply o 10,6 milionu barelů, tedy nejvýrazněji od roku 1993.

Odpoledne se trh stabilizoval, protože obchodníci začali v rámci takzvaných likvidací krátkých pozic ve velkém rušit sázky na další pokles cen a nakupovat ropné kontrakty zpět.

Světové ceny ropy kvůli převisu nabídky nad poptávku od června 2014 klesly zhruba o 70 %. Pro světovou ekonomiku je to celkově výrazná vzpruha, problémy ale propad cen způsobuje ropným společnostem a zemím, které jsou závislé na příjmech z prodeje této strategické suroviny.

Zlato po propadu světových akcií zdražilo. Jeho cena se ve čtvrtek poprvé po devíti týdnech vyhoupla nad 1 100 dolarů a seanci zakončila na 1 108,40 USD za trojskou unci. Cena stříbra vzrostla o 56 centů na 14,71 USD za trojskou unci.

"Zlato se jasně znovu etabluje jako bezpečné útočiště. Pokud budou světové akciové trhy, především čínské, vypadat vratce, zlato bude pravděpodobně lákat ke koupi," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti HSBC James Steel.

Podle analytika Davida Wilsona ze společnosti Citigroup bude růst zlata pravděpodobně jen krátkodobý. Žlutý kov by ale prý mohl růst, pokud bude sílit názor, že Čína zatáhne zbytek světa do hospodářské recese.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Constellation Brands ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 1,64 miliardy USD (odhad: 1,62 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké banky prošly zátěžovými testy Fedu, ustály by i hlubokou recesi
včera v 23:00

Americké banky prošly zátěžovými testy Fedu, ustály by i hlubokou recesi

Americká centrální banka ve čtvrtek zveřejnila výsledky zátěžových testů 34 domácích bank. Testy amerických...
Zátěžové testy Americké banky Finanční sektor
včera v 22:38

Elektrárna v Pásmu Gazy díky egyptskému palivu obnovila provoz

V palestinském Pásmu Gazy ve čtvrtek obnovila provoz jeho jediná elektrárna. Umožnil to Egypt, který ve středu...
Izrael Blízký a Střední východ Egypt
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, výraznějšímu poklesu bránil růst odvětví zdravotní péče
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, výraznějšímu poklesu bránil růst odvětví zdravotní péče

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně klesly. Výraznějšímu poklesu bránil velmi dobrý výkon odvětví zdravotní péče,...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:52

Americký Senát představil svůj návrh náhrady Obamacare

Republikánští senátoři ve čtvrtek představili dlouho očekávaný návrh zákona, který má nahradit systém zdravotního...
Spojené státy americké (USA) Politika Zdravotnictví
včera v 20:50

USA vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů Volkswagenu

Spojené státy vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů německé automobilky Volkswagen v souvislosti s...
Volkswagen Spojené státy americké (USA) Auta
USA a EU apelují na Čínu, aby omezila kontrolu dovozu potravin
včera v 18:34

USA a EU apelují na Čínu, aby omezila kontrolu dovozu potravin

Spojené státy, země Evropské unie a další exportéři potravin zvyšují tlak na Čínu, aby ustoupila od plánované...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Čína
Evropské burzy zakončily čtvrteční seanci okolo nuly, akcie Imagination Technologies zdražily o více než 16 %
včera v 18:00

Evropské burzy zakončily čtvrteční seanci okolo nuly, akcie Imagination Technologies zdražily o více než 16 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely bez výraznějších procentuálních změn. Investoři sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:40

Polsko vykázalo nejnižší rozpočtový schodek ze 18 let

Polsko letos vykázalo nejnižší rozpočtový schodek za nejméně 18 let díky výběrům daně z přidané hodnoty, které...
Polsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 17:25

Dozorčí agentury EMA a EBA se přestěhují do Německa a Francie

Bankovní a lékový dozor si po brexitu mezi sebou rozdělí Německo a Francie. O stěhování evropských dozorčích agentur...
Evropská unie Německo Francie
včera v 17:10

Řetězec Sears Canada požádal o ochranu před věřiteli

Maloobchodní řetězec Sears Canada podal k soudu žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli a oznámil, že je...
Kanada Maloobchod Kanada
včera v 17:00

USA: Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v červnu stoupl na 23 bodů (květen: -1 bod)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v negativním pásmu, nedařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v negativním pásmu, nedařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek třetí den v řadě ztratila, když index PX odepsal 0,67 % na 988,30 bodu. Dolů burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BNP Paribas ve Francii zruší 640 míst v retailovém bankovnictví
včera v 16:17

BNP Paribas ve Francii zruší 640 míst v retailovém bankovnictví

Francouzská banka BNP Paribas do konce roku 2020 zruší ve Francii 640 pracovních míst v retailovém bankovnictví....
Francie Pracovní trh BNP Paribas
včera v 16:01

Spotřebitelská důvěra v eurozóně je na 16letém maximu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v červnu vzrostla na 16leté maximum a vysoko překonala odhady analytiků. Ve svém...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Qatar Airways chtějí koupit 10procentní podíl v American Airlines
včera v 15:50

Qatar Airways chtějí koupit 10procentní podíl v American Airlines

Katarská letecká společnost Qatar Airways má zájem o převzetí desetiprocentního podílu ve společnosti American...
Katar Americké akcie Fúze a akvizice
včera v 15:19

Studie: Brexit může ohrozit tisíce míst v německém autoprůmyslu

V německém automobilovém průmyslu by mohly zaniknout tisíce pracovních míst, pokud Británie v rámci odchodu z...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 15:02

USA: Index cen domů FHFA v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,7 %, meziročně vzrostl o 6,8 % (leden: +6,2 %)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Analytici: Macron chystá reformy, ale možná na úkor jiných
včera v 14:47

Analytici: Macron chystá reformy, ale možná na úkor jiných

Vysílání zaměstnanců do zahraničí ze zemí východní a střední Evropy bylo jedním z centrálních témat v kampani...
Francie Evropská ekonomika Politika
včera v 14:36

Kanada: Maloobchodní tržby v dubnu meziměsíčně stouply o 0,8 %

Kanadské maloobchodní tržby se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % po růstu o 0,5 % v březnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod