Čtvrteční masakr na Wall Street: Americké akcie po dalším zastavení obchodování v Číně krvácely
|

Čtvrteční masakr na Wall Street: Americké akcie po dalším zastavení obchodování v Číně krvácely

Americké akcie ve čtvrtek prohloubily propad a jejich hlavní indexy se nakonec sesunuly až o tři procenta. Wall Street srážely pokračující otřesy na čínských burzách a rostoucí obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Americké akcie klesly ve čtvrtek již potřetí v řadě a mají za sebou nejhorší čtyři úvodní dny roku v historii.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení čínské měny, což vyvolalo obavy, že tamní ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se ve čtvrtek navíc prakticky bezprostředně po zahájení obchodování propadly o pět procent. Po 15minutové nucené přestávce propad cen akcií pokračoval a obchodování bylo po pár dalších minutách přerušeno pro zbytek dne poté, co pokles dosáhl 7 %. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu.

Propad cen akcií na Wall Street se zastavil, když čínský burzovní regulátor oznámil, že od pátku přestane uplatňovat mechanismus pro automatické pozastavování obchodů. I tak ale zůstaly akcie v USA hluboko v červených číslech.

Čínský burzovní regulátor vyslyšel volání a zrušil pojistku proti propadu trhů
Čínský burzovní regulátor zrušil nové pravidlo, které neumožňuje čínským akcím zlevnit za jeden den o více než sedm procent. Na čínské sociální síti Weibo to ve čtvrtek napsal mluvčí regulátora Teng Ke. Na internetových stránkách šanghajské burzy se uvádí, že zrušení pravidla má za cíl "udržet trhy stabilní". Experti se shodují, že pravidlo bylo navrženo až příliš přísně a zpochybňovalo stabilitu burz v Číně.

Dow nakonec spadl o 2,32 % na 16 514,10 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,37 % na 1 943,09 bodu a Nasdaq Composite uzavřel po poklesu o 3,03 % na 4 689,43 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 21,37 % na 24,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,149 %.

Nejvýrazněji se propadly energetický sektor a odvětví základních materiálů, relativně nejlépe si naopak vedly akcie ze sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Kleslo ale všech deset hlavních sektorů.

"Další den, další devalvace jüanu. Nemyslím si, že by se toho zase tolik změnilo," řekl Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

"Prakticky totéž, co se děje dnes, jsme viděli loni v srpnu," doplnil John Bredemus, viceprezident Allianz Investment Management. "Kdyby šlo jen o jeden den, nenechal bych se tím znepokojovat, my za sebou máme ale několik podobných dnů, což zvyšuje moje obavy, zda bude americká ekonomika schopná jít nadále kupředu, pokud zbytek světa zpomalí," dodal.

"Předpokládám, že zrušení pravidla pro přerušování obchodování v Číně tamním burzám pomůže. Alespoň nebude během prvních minut po zahájení obchodování na trzích takový zmatek," poznamenal dále Jeremy Klein, hlavní tržní stratég FBN Securities.

Americké akcie (7. ledna 2016)

Nízké ceny ropy ve čtvrtek dále stahovaly akcie těžařů černého zlata. Cenné papíry společnosti Chesapeake Energy (-5,77 %) odepsaly téměř šest procent, akcie Chevronu (-3,54 %) odepsaly tři a půl procenta, akcie ExxonMobilu (-1,6 %) přišly o procento a půl a cenné papíry poskytovatele služeb v ropném průmyslu Schlumberger (-2,23 %) spadly o více než dvě procenta.

V indexu Dow ve čtvrtek stejně jako ve středu oslabilo 29 z 30 titulů. Největší propad postihl akcie konglomerátu General Electric (-4,23 %), technologické firmy Apple (-4,22 %) a výrobce letadel Boeing (-4,19 %). Nad nulou se rovněž stejně jako ve středu udržely pouze cenné papíry maloobchodního prodejce Wal-Mart (+2,33 %).

Akcie technologické společnosti Apple vytrvale klesají v reakci na spekulace, že firma a její smluvní výrobci kvůli rostoucím zásobám podstatně omezí produkci nejnovějších telefonů iPhone.

Nedařilo se ani akciím internetové firmy Yahoo! (-6,22 %), která oznámila, že pracuje na plánu snížení počtu zaměstnanců nejméně o desetinu. Z firmy by tak mělo odejít více než tisíc zaměstnanců. Zpráva přišla poté, co investor Starboard Value začal opět zvyšovat tlak na Yahoo!, zvláště pak na generální ředitelku Marissu Mayerovou a její tým.

Zhruba o dvě procenta naopak zpevnily cenné papíry maloobchodního prodejce Macy's (+2,05 %). Společnost po konci středečního obchodování oznámila, že plánuje snížit prodejní, administrativní a všeobecné náklady o 400 milionů dolarů. Macy's plánuje na jaře uzavřít 36 obchodů, přičemž se chce zcela stáhnout z některých regionů USA. Zavření obchodů se dotkne asi 3 000 zaměstnanců, některým chce společnost nabídnout možnost pracovat jinde. Dále prodejce plánuje zeštíhlit management a nabídnout některým manažerům dobrovolný odchod výměnou za finanční kompenzaci.

Výrazně proti trendu šly i akcie prodejce JCPenney (+3,71 %), který oznámil, že mu prodeje ve stejnojmenných obchodech během letošní vánoční nákupní sezóny vzrostly o 3,9 %.

V reakci na zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků stoupla o čtyři a půl procenta cena akcií výrobce a distributora alkoholu Constellation Brands (+4,53 %). Společnost oznámila, že ve třetím čtvrtletí finančního roku 2016 hospodařila s upraveným ziskem na akcii 1,42 USD nad odhadem trhu 1,30 USD. Tržby firmy dosáhly 1,64 miliardy dolarů, trh čekal 1,62 miliardy dolarů.

Zvýšená nejistota dále nahrávala japonskému jenu

Na devizových trzích ve čtvrtek dále rostl japonský jen, který k dolaru zpevnil až na čtyřměsíční maximum. Čínská centrální banka ve čtvrtek umožnila výraznější oslabení domácí měny, což investory přimělo hledat bezpečnější investice.

Dolar vůči jenu klesl o téměř procento na 117,33 JPY, což byla nejnižší úroveň od konce srpna. Ztrátu později zmírnil, kolem 17.00 SEČ ale stále odepisoval 0,4 %. Euro k dolaru přidávalo kolem páté hodiny 0,6 % na 1,0846 USD. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,0931 a kurz USD/JPY kolem 117,64.

Čínská centrální banka ve čtvrtek stanovila oficiální střední kurz jüanu na 6,5646 CNY za dolar, nejníže od března 2011. Střední kurz tak byl o 0,5 % slabší než ve středu. To je největší denní snížení od loňského srpna, kdy Peking devalvoval měnu o dvě procenta a překvapil investory po celém světě. Krok vyvolal obavy, že čínská ekonomika je zřejmě v horší kondici, než se dosud předpokládalo. Ekonomové v anketě agentury Reuters předpověděli, že čínská měna oslabí za celý tento rok o skoro dvě procenta.

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek dál prudce klesaly a přechodně sestoupily na minima za zhruba 12 let. Ropu srážel další propad cen čínských akcií a přetrvávající přetlak nabídky nad poptávkou. Odpoledne ropný trh mírně ožil.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17.25 SEČ posilovala proti středečnímu závěru o zhruba čtvrt dolaru na 34,47 USD za barel, dopoledne se přitom propadala až o pět procent na 32,16 USD za barel, minimum od dubna 2004. Americká lehká ropa WTI sestoupila až na 32,10 USD za barel, což bylo minimum od prosince 2003, později ožila o zhruba deset centů na 34,06 USD za barel. Večer se Brent prodával za 34,07 USD za barel a ropa WTI za 33,25 USD za barel.

Ropu podkopala jednak nejistota ohledně síly čínské ekonomiky, jednak nárůst zásob ropných produktů v USA. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu na trhu minulý týden stouply o 10,6 milionu barelů, tedy nejvýrazněji od roku 1993.

Odpoledne se trh stabilizoval, protože obchodníci začali v rámci takzvaných likvidací krátkých pozic ve velkém rušit sázky na další pokles cen a nakupovat ropné kontrakty zpět.

Světové ceny ropy kvůli převisu nabídky nad poptávku od června 2014 klesly zhruba o 70 %. Pro světovou ekonomiku je to celkově výrazná vzpruha, problémy ale propad cen způsobuje ropným společnostem a zemím, které jsou závislé na příjmech z prodeje této strategické suroviny.

Zlato po propadu světových akcií zdražilo. Jeho cena se ve čtvrtek poprvé po devíti týdnech vyhoupla nad 1 100 dolarů a seanci zakončila na 1 108,40 USD za trojskou unci. Cena stříbra vzrostla o 56 centů na 14,71 USD za trojskou unci.

"Zlato se jasně znovu etabluje jako bezpečné útočiště. Pokud budou světové akciové trhy, především čínské, vypadat vratce, zlato bude pravděpodobně lákat ke koupi," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti HSBC James Steel.

Podle analytika Davida Wilsona ze společnosti Citigroup bude růst zlata pravděpodobně jen krátkodobý. Žlutý kov by ale prý mohl růst, pokud bude sílit názor, že Čína zatáhne zbytek světa do hospodářské recese.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Constellation Brands ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 1,64 miliardy USD (odhad: 1,62 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je…
Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je…
včera v 22:30

Americké akcie týden zakončily na nových maximech, podporují je vyhlídky na prosazení Trumpovy daňové reformy

Americké akcie v pátek opět posílily a index Dow potřetí za sebou zakončil obchodování nad hranicí 23 000 bodů....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce vzrostl
včera v 20:41

Rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce vzrostl

Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce vzrostl na 666 miliard dolarů z 586 miliard dolarů v...
Spojené státy americké (USA) Rozpočet Deficit rozpočtu
Evropská komise provedla v BMW inspekci kvůli podezření z kartelu
včera v 20:15

Evropská komise provedla v BMW inspekci kvůli podezření z kartelu

Evropská komise tento týden v rámci vyšetřování údajného kartelu mezi německými automobilkami uskutečnila neohlášenou...
BMW Auta
Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 6 000 dolarů
Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 6 000 dolarů
včera v 19:11

Hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 6 000 dolarů

Hodnota kybernetické měny bitcoin v pátek poprvé překročila 6 000 dolarů, od začátku letošního roku se tak více než...
Bitcoin Kryptoměny
Německý fotbalový svaz musí za MS 2006 doplatit na daních přes 19…
včera v 18:25

Německý fotbalový svaz musí za MS 2006 doplatit na daních přes 19 milionů eur

Přes 19 milionů eur musí doplatit Německý fotbalový svaz v důsledku aféry s možným uplácením při získání...
Sport Německo
Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy
Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy
včera v 18:17

Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy

Američtí senátoři ve čtvrtek zamítli návrh demokratické senátorky Marie Cantwellové usilující o zamezení těžby ropy v...
Spojené státy americké (USA) Ropa Komodity
Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly…
Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly…
včera v 18:00

Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly zhruba o 0,3 %

Evropské akciové trhy v závěru týdne uzavřely smíšeně. Investoři se soustředili na napjatou situaci ve Španělsku, kde...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Členem dozorčí rady evropské CEFC se stane diplomat Füle
včera v 17:46

Členem dozorčí rady evropské CEFC se stane diplomat Füle

Tříčlennou dozorčí radu CEFC Group Europe doplní diplomat a bývalý evropský komisař pro rozšiřování Evropské unie...
Čína Evropa Management
Koncern VW mění šéfy svých divizí Bentley a Bugatti
Koncern VW mění šéfy svých divizí Bentley a Bugatti
včera v 17:32

Koncern VW mění šéfy svých divizí Bentley a Bugatti

Novým šéfem automobilky Bentley Motors, která je divizí koncernu Volkswagen, se stane Adrian Hallmark, bývalý manažer...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Výdaje na úroky z dluhu ČR ke konci září klesly na 34 miliard Kč
včera v 17:07

Výdaje na úroky z dluhu ČR ke konci září klesly na 34 miliard Kč

Čisté výdaje z úroků na státní dluh letos za tři čtvrtletí meziročně klesly na 33,7 miliardy korun. Ve stejném období...
Česká republika Zadlužení
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 0,3 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,36 % na 1 056,61 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polovina Čechů podle průzkumu očekává krizi, třetina radikální…
včera v 16:23

Polovina Čechů podle průzkumu očekává krizi, třetina radikální proměnu EU

Více než polovina Čechů vidí jako reálnou možnost příchodu krize Evropské unie a západní civilizace. Podle 32 procent...
Česká republika Evropská unie Krize
USA: Prodeje starších domů v září vzrostly o 0,7 %
včera v 16:01

USA: Prodeje starších domů v září vzrostly o 0,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně stouply o 0,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,39...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o…
včera v 15:22

Objem veřejných stavebních zakázek v Česku do konce září vzrostl o polovinu

Veřejní investoři v Česku letos do konce září zadali stavebním firmám 3 949 zakázek za 98,4 miliardy korun. Jejich...
Česká republika
Ze světa investičních doporučení (20. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu klesly o 0,3 %
včera v 14:40

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu klesly o 0,3 %

Kanadské maloobchodní tržby se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,3 % po růstu o 0,4 % v červenci. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v září meziročně stoupl o 1,6 %
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v září meziročně stoupl o 1,6 %

Inflace v Kanadě v září stoupla na 1,6 % z 1,4 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0...
Kanada Inflace
Rozpočtový deficit Británie byl v září nejnižší za deset let
Rozpočtový deficit Británie byl v září nejnižší za deset let
včera v 14:16

Rozpočtový deficit Británie byl v září nejnižší za deset let

Deficit státního rozpočtu Británie se v září snížil o téměř 11 procent na 5,902 miliardy liber. To byla nejnižší...
Spojené království Rozpočet Deficit rozpočtu
Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem
Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem
včera v 14:06

Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem

Státní ruský ropný gigant Rosněfť se dohodl na převzetí kontroly nad hlavním ropovodem v iráckém Kurdistánu. Firma...
Rusko Ropa Komodity