Erste Group Bank loni dosáhla čistého zisku 968,2 milionu eur, navrhuje dividendu 0,5 eura na akcii
|

Erste Group Bank loni dosáhla čistého zisku 968,2 milionu eur, navrhuje dividendu 0,5 eura na akcii

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank vykázala za celý loňský rok čistý zisk 968,2 milionu eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 204 milionů eur, analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali v průměru výsledek 155 milionů eur. Banka současně uvedla, že hodlá ze zisku za loňský rok vyplatit dividendu 0,5 eura na akcii.

Akcie ČR Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem Erste dosáhl v posledních třech měsících loňského roku 1,12 miliardy eur (v souladu s odhady), za celý rok pak činil 4,44 miliardy eur. Ve čtvrtém čtvrtletí 2014 dosáhl čistý úrokový příjem 1,13 miliardy eur a za celý rok 2014 společnost vykázala výsledek 4,5 miliardy eur.

Čistý příjem z poplatků a provizí byl ve 4Q2015 489,2 milionu eur a za celý rok dosáhl 1,86 miliardy eur. O rok dříve byl výsledek za čtvrté čtvrtletí 497,1 milionu eur a za celý rok 1,87 miliardy eur.

Provozní výnosy skupiny ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 1,68 miliardy eur, když o rok dříve dosáhly 1,76 miliardy eur, a za celý rok skupina vykázala výsledek 6,77 miliardy eur proti 6,88 miliardy eur o rok dříve. Provozní náklady se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně nepatrně zvýšily na 1,02 miliardy eur z jedné miliardy eur a za celý rok stouply na 3,87 miliardy eur z 3,79 miliardy eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 4Q2015 a celý rok 2015

Poměr úvěrů ke vkladům ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o dvě desetiny procentního bodu na 98,4 %, proti třetímu čtvrtletí se ale snížil z 99,3 %. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 se loni meziročně zvýšil na 12,3 % z 10,6 %, ve třetím kvartálu loňského roku dosahoval 11,5 %.

Erste Group Bank - bilance a provozní ukazatele

Generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl ve výsledkové zprávě uvedl, že oceňuje loňský pokles rizikových nákladů banky. "Prostředí (nízkých) úrokových sazeb zůstává výzvou a dopad je viditelný v poklesu našeho provozního zisku. Pozitivní stránkou je, že jsme dosáhli solidního růstu úvěrů v retailové o korporátní oblasti," doplnil.

Na tiskové konferenci Treichl uvedl, že regulace a standardy EBA zůstávají pro bankovní sektor výzvou, věří ale v ustálení regulace na úrovni požadované kapitálové přiměřenosti.

Náklady na rizika představující ztrátu ze znehodnocení finančních aktiv nevykázaných do zisku nebo ztráty, klesly loni o 65 % na 729,1 milionu eur. O rok dříve dosáhly 2,08 miliardy eur.

"Rozdíl oproti odhadům na úrovni čistého zisku za 4Q2015 je dán výhradně nižší korporátní daní, která byla pouze 2 milionu eur, čekalo se 63 milionů. Důvodem je přecenění (zvýšení hodnoty) odložené daně. Na provozní úrovni výsledek zaostal za našimi odhady. Úrokové výnosy jsou víceméně stabilní v meziročním srovnání, k čemuž pomáhá růst úvěrového portfolia. Výrazný pokles ostatních výnosů je způsoben slabým výsledkem výnosů z obchodování s cennými papíry. Tvorba opravných položek nadále zůstává na relativně nízké úrovni zásluhou poklesu v Maďarsku a Rumunsku," vysvětluje analytik Milan Lávička z J&T Banky. "Pro rok 2016 společnost zopakovala předchozí výhled na dosažení návratnosti vlastního kapitálu (ROTE) v rozmezí 10–11 %, což by mělo být podpořeno dalším zlepšením kvality úvěrů a očekávaným ziskem z prodeje podílu ve VISA Europe ve výši 127 milionů eur. Pozitivní je další zvýšení kapitálové přiměřenosti (CET 1) na 12,3 %. Výše kapitálu tak pro banku v současné době nepředstavuje žádné výraznější riziko. Celkové vyznění výsledků je pro nás neutrální až lehce pozitivní. Čistý zisk sice výrazně překonal odhady, nicméně provozní úroveň byla slabší, výhled pro tento rok je poměrně konzervativní."

Srovnání výkonnosti akcií evropských bank s akciemi Erste Group Bank

Akcie Erste Group Bank aktuálně podle agentury Bloomberg pokrývá 27 analytických týmů. Sedmnáct doporučení je na stupni "kupovat", osm "držet" a dvě "prodávat". Průměrná cílová cena analytiků je 853,91 Kč, ve čtvrtek akcie Erste na pražské burze uzavřely na 665,90 Kč. Růstový potenciál tak dosahuje více než 28 %.

Erste Group Bank - přehled investičních doporučení (k 26. únoru 2016)

Výsledky České spořitelny

České spořitelně loni čistý zisk meziročně klesl o 5,2 % na 14,29 miliardy korun z 15,07 miliardy korun v roce 2014. Důvodem byly klesající provozní výnosy a mírný růst provozních nákladů.

Celkové provozní výnosy České spořitelny loni byly 39,74 miliardy korun, a meziročně se tak snížily o 3,4 % z 41,14 miliardy korun. Provozní náklady meziročně vzrostly o 1,9 % na 18,57 miliardy korun z 18,23 miliardy korun a provozní zisk klesl meziročně o 7,6 % na 21,16 miliardy Kč z 22,91 miliardy Kč.

"Provozní výnosy se snížily v důsledku přetrvávajících nízkých tržních úrokových sazeb, kde ani zrychlený růst úvěrů nedokázal zvrátit negativní vývoj čistého úrokového výnosu," uvedla banka. Za růstem provozních nákladů byly mimo jiné investice do vývoje nových digitálních aplikací.

Jak se hospodářské výsledky České spořitelny líbily jejímu finančnímu řediteli a místopředsedovi představenstva Wolfgangu Schopfovi?

Provozní náklady zahrnují mimo jiné příspěvek do Fondu pojištění vkladů, který poprvé překročil hranici miliardy korun, proti roku 2014 narostl příspěvek o 8 % v souvislosti s nárůstem objemu pojištěných vkladů.

Čistý úrokový výnos se meziročně snížil o 3 % na 25,86 miliardy korun a čistý zisk z poplatků a provizí spadl o 9,3 % na 10,25 miliardy korun. Náklady na rizika loni České spořitelně meziročně klesly o 29 % na 2,65 miliardy korun z 3,73 miliardy korun o rok dříve. Poměr nákladů a výnosů se loni zvýšil na 46,8 % ze 44,3 % o rok dříve.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za rok 2015

Čisté klientské úvěry vzrostly o 6,5 %, přičemž pozitivní vývoj byl tažen zejména robustním růstem úvěrů velkým podnikům (hrubé objemy +22,2 % meziročně) a pokračujícím silným nárůstem hypoték poskytnutým fyzickým osobám (objem hrubého zůstatku meziročně vzrostl o 11,8 %). V hrubém vyčíslení klientské úvěry vzrostly o 5,9 % na 548,8 miliardy korun. Vklady se meziročně zvýšily o 4,9 % na 713,8 miliardy korun a bilanční suma vzrostla o 6,3 % na 959,6 miliardy korun.

Objem nově uzavřených hypoték fyzickým osobám loni meziročně vzrostl téměř o 50 miliard korun (+39 %), což vedlo k navýšení podílu České spořitelny na trhu o dva procentní body na 27 %.

Kapitálová přiměřenost České spořitelny měřená ukazatelem Tier 1 byla ke konci minulého roku 21,2 %, o rok dříve dosahovala 18,4 %.

Česká spořitelna - přehled provozních ukazatelů ke konci roku 2015

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Analytici: Posílení koruny zatím problémy podnikům nepřináší
před 17 minutami

Analytici: Posílení koruny zatím problémy podnikům nepřináší

Současné posílení koruny exportérům příliš problémů nepřináší. Podniky s určitým posílením koruny po konci devizových...
Česká koruna
Bloomberg: Na černé listině daňových rájů EU může být i Turecko
před 23 minutami

Bloomberg: Na černé listině daňových rájů EU může být i Turecko

Evropská unie zvažuje, zda na černou listinu daňových rájů zařadí i Turecko. Rozhodnutí by zřejmě ještě víc zhoršilo...
Turecko Evropská unie Daně
Kanada: Maloobchodní tržby v září zklamaly
před hodinou

Kanada: Maloobchodní tržby v září zklamaly

Zářijové tržby kanadských maloobchodníků byly o 0,1 procenta vyšší než v srpnu. Po poklesu o 0,1 procenta z...
Kanada Maloobchod
Švýcarsko pošle na rozvoj východních členů EU 28,5 miliardy Kč
14:36

Švýcarsko pošle na rozvoj východních členů EU 28,5 miliardy Kč

Částkou 1,3 miliardy franků přispěje v následujících deseti letech švýcarská vláda do kohezního fondu Evropské unie s...
Švýcarsko Evropská unie
Ministr Oreškin: Dohoda s OPEC poškozuje ruskou ekonomiku
14:14

Ministr Oreškin: Dohoda s OPEC poškozuje ruskou ekonomiku

Hospodářský růst Ruska byl v říjnu negativně ovlivněn dohodou předních producentů ropy o omezování těžby. Prohlásil...
Rusko Ropa OPEC
Pojišťovny: Odhalené podvody klesly, loni ale byly rekordní
13:35

Pojišťovny: Odhalené podvody klesly, loni ale byly rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů za tři čtvrtletí dosáhl stovek milionů Kč. Proti stejnému období loni jde o...
Pojišťovny Česká republika
Teva se prý chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a USA
13:09

Teva se prý chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a USA

Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries se chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a...
Farmacie Izrael Evropské akcie
Palác Anděl na Smíchově koupila LaSalle za téměř 1,5 miliardy Kč
12:54

Palác Anděl na Smíchově koupila LaSalle za téměř 1,5 miliardy Kč

Investiční společnost LaSalle koupila prostřednictvím svého fondu LaSalle E-Regi Palác Anděl v Praze na Smíchově za...
Nemovitosti Česká republika
Čínská firma Watertek chce prý koupit švédskou společnost Fingerprint…
12:38

Čínská firma Watertek chce prý koupit švédskou společnost Fingerprint Cards

Čínská společnost Beijing Watertek připravuje nabídku na převzetí švédské firmy Fingerprint Cards (FPC), jejíž čtečku...
Čína Evropské akcie Fúze a akvizice
Pojišťovna UNIQA vybrala letos na pojistném o šest procent více
11:49

Pojišťovna UNIQA vybrala letos na pojistném o šest procent více

Pojišťovna UNIQA, která patří do osmičky největších pojišťoven na českém trhu, vybrala za tři čtvrtletí 2017 na...
Pojišťovny Uniqa Výsledková sezóna
Slovenské firmy odmítají vyšší příplatky k platům
11:24

Slovenské firmy odmítají vyšší příplatky k platům

Většina podniků na Slovensku odmítla plány koalice na zvýšení příplatků ke mzdám pracovníků za práci v noci či o...
Slovensko Pracovní trh
Podnikatelská aktivita signalizuje zrychlení růstu HDP eurozóny
10:50

Podnikatelská aktivita signalizuje zrychlení růstu HDP eurozóny

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu roste nejrychlejším tempem za více než šest let. Uvedla to ve čtvrtek...
Eurozóna Indexy nákupních manažerů
Britská ekonomika zrychluje, překvapily spotřebitelské výdaje
10:43

Britská ekonomika zrychluje, překvapily spotřebitelské výdaje

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila růst, hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,4 procenta po růstu o 0,3...
Spojené království HDP Investice
Německo: Zpracovatelský sektor v listopadu překvapivě oživil
10:27

Německo: Zpracovatelský sektor v listopadu překvapivě oživil

Index nákupních manažerů v německém zpracovatelském sektoru od firmy Markit v listopadu podle prvních zpráv dosáhl...
Německo Indexy nákupních manažerů
EIB vyzývá členské země EU k vyšším investicím do infrastruktury
10:20

EIB vyzývá členské země EU k vyšším investicím do infrastruktury

Členské země Evropské unie by měly více investovat do digitální a dopravní infrastruktury. Uvedla to Evropská...
Evropská unie Evropská ekonomika Investice
Tesla v Austrálii dokončila stavbu největší světové lithium-iontové…
10:14

Tesla v Austrálii dokončila stavbu největší světové lithium-iontové baterie

Americká společnost Tesla dokončila v Austrálii výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě, která má pomoci...
Tesla Energetika Austrálie
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, čínské burzy ztratily téměř tři…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, čínské burzy ztratily téměř tři…
10:07

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, čínské burzy ztratily téměř tři procenta

Ceny akcií na velkých asijských burzách během čtvrtečního obchodování mířily převážně dolů. Tamní trhy tak navázaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Přesun výroby Superbu do Německa je hotová věc, řekl HN Povšík
09:52

Přesun výroby Superbu do Německa je hotová věc, řekl HN Povšík

Přesun výroby nové generace Škody Superb z Česka do Německa je navzdory tvrzení Škody Auto prakticky hotová věc....
Volkswagen Auta Česká republika