Erste Group Bank loni dosáhla čistého zisku 968,2 milionu eur, navrhuje dividendu 0,5 eura na akcii
|

Erste Group Bank loni dosáhla čistého zisku 968,2 milionu eur, navrhuje dividendu 0,5 eura na akcii

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank vykázala za celý loňský rok čistý zisk 968,2 milionu eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 204 milionů eur, analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali v průměru výsledek 155 milionů eur. Banka současně uvedla, že hodlá ze zisku za loňský rok vyplatit dividendu 0,5 eura na akcii.

Akcie ČR Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem Erste dosáhl v posledních třech měsících loňského roku 1,12 miliardy eur (v souladu s odhady), za celý rok pak činil 4,44 miliardy eur. Ve čtvrtém čtvrtletí 2014 dosáhl čistý úrokový příjem 1,13 miliardy eur a za celý rok 2014 společnost vykázala výsledek 4,5 miliardy eur.

Čistý příjem z poplatků a provizí byl ve 4Q2015 489,2 milionu eur a za celý rok dosáhl 1,86 miliardy eur. O rok dříve byl výsledek za čtvrté čtvrtletí 497,1 milionu eur a za celý rok 1,87 miliardy eur.

Provozní výnosy skupiny ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 1,68 miliardy eur, když o rok dříve dosáhly 1,76 miliardy eur, a za celý rok skupina vykázala výsledek 6,77 miliardy eur proti 6,88 miliardy eur o rok dříve. Provozní náklady se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně nepatrně zvýšily na 1,02 miliardy eur z jedné miliardy eur a za celý rok stouply na 3,87 miliardy eur z 3,79 miliardy eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 4Q2015 a celý rok 2015

Poměr úvěrů ke vkladům ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o dvě desetiny procentního bodu na 98,4 %, proti třetímu čtvrtletí se ale snížil z 99,3 %. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 se loni meziročně zvýšil na 12,3 % z 10,6 %, ve třetím kvartálu loňského roku dosahoval 11,5 %.

Erste Group Bank - bilance a provozní ukazatele

Generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl ve výsledkové zprávě uvedl, že oceňuje loňský pokles rizikových nákladů banky. "Prostředí (nízkých) úrokových sazeb zůstává výzvou a dopad je viditelný v poklesu našeho provozního zisku. Pozitivní stránkou je, že jsme dosáhli solidního růstu úvěrů v retailové o korporátní oblasti," doplnil.

Na tiskové konferenci Treichl uvedl, že regulace a standardy EBA zůstávají pro bankovní sektor výzvou, věří ale v ustálení regulace na úrovni požadované kapitálové přiměřenosti.

Náklady na rizika představující ztrátu ze znehodnocení finančních aktiv nevykázaných do zisku nebo ztráty, klesly loni o 65 % na 729,1 milionu eur. O rok dříve dosáhly 2,08 miliardy eur.

"Rozdíl oproti odhadům na úrovni čistého zisku za 4Q2015 je dán výhradně nižší korporátní daní, která byla pouze 2 milionu eur, čekalo se 63 milionů. Důvodem je přecenění (zvýšení hodnoty) odložené daně. Na provozní úrovni výsledek zaostal za našimi odhady. Úrokové výnosy jsou víceméně stabilní v meziročním srovnání, k čemuž pomáhá růst úvěrového portfolia. Výrazný pokles ostatních výnosů je způsoben slabým výsledkem výnosů z obchodování s cennými papíry. Tvorba opravných položek nadále zůstává na relativně nízké úrovni zásluhou poklesu v Maďarsku a Rumunsku," vysvětluje analytik Milan Lávička z J&T Banky. "Pro rok 2016 společnost zopakovala předchozí výhled na dosažení návratnosti vlastního kapitálu (ROTE) v rozmezí 10–11 %, což by mělo být podpořeno dalším zlepšením kvality úvěrů a očekávaným ziskem z prodeje podílu ve VISA Europe ve výši 127 milionů eur. Pozitivní je další zvýšení kapitálové přiměřenosti (CET 1) na 12,3 %. Výše kapitálu tak pro banku v současné době nepředstavuje žádné výraznější riziko. Celkové vyznění výsledků je pro nás neutrální až lehce pozitivní. Čistý zisk sice výrazně překonal odhady, nicméně provozní úroveň byla slabší, výhled pro tento rok je poměrně konzervativní."

Srovnání výkonnosti akcií evropských bank s akciemi Erste Group Bank

Akcie Erste Group Bank aktuálně podle agentury Bloomberg pokrývá 27 analytických týmů. Sedmnáct doporučení je na stupni "kupovat", osm "držet" a dvě "prodávat". Průměrná cílová cena analytiků je 853,91 Kč, ve čtvrtek akcie Erste na pražské burze uzavřely na 665,90 Kč. Růstový potenciál tak dosahuje více než 28 %.

Erste Group Bank - přehled investičních doporučení (k 26. únoru 2016)

Výsledky České spořitelny

České spořitelně loni čistý zisk meziročně klesl o 5,2 % na 14,29 miliardy korun z 15,07 miliardy korun v roce 2014. Důvodem byly klesající provozní výnosy a mírný růst provozních nákladů.

Celkové provozní výnosy České spořitelny loni byly 39,74 miliardy korun, a meziročně se tak snížily o 3,4 % z 41,14 miliardy korun. Provozní náklady meziročně vzrostly o 1,9 % na 18,57 miliardy korun z 18,23 miliardy korun a provozní zisk klesl meziročně o 7,6 % na 21,16 miliardy Kč z 22,91 miliardy Kč.

"Provozní výnosy se snížily v důsledku přetrvávajících nízkých tržních úrokových sazeb, kde ani zrychlený růst úvěrů nedokázal zvrátit negativní vývoj čistého úrokového výnosu," uvedla banka. Za růstem provozních nákladů byly mimo jiné investice do vývoje nových digitálních aplikací.

Jak se hospodářské výsledky České spořitelny líbily jejímu finančnímu řediteli a místopředsedovi představenstva Wolfgangu Schopfovi?

Provozní náklady zahrnují mimo jiné příspěvek do Fondu pojištění vkladů, který poprvé překročil hranici miliardy korun, proti roku 2014 narostl příspěvek o 8 % v souvislosti s nárůstem objemu pojištěných vkladů.

Čistý úrokový výnos se meziročně snížil o 3 % na 25,86 miliardy korun a čistý zisk z poplatků a provizí spadl o 9,3 % na 10,25 miliardy korun. Náklady na rizika loni České spořitelně meziročně klesly o 29 % na 2,65 miliardy korun z 3,73 miliardy korun o rok dříve. Poměr nákladů a výnosů se loni zvýšil na 46,8 % ze 44,3 % o rok dříve.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za rok 2015

Čisté klientské úvěry vzrostly o 6,5 %, přičemž pozitivní vývoj byl tažen zejména robustním růstem úvěrů velkým podnikům (hrubé objemy +22,2 % meziročně) a pokračujícím silným nárůstem hypoték poskytnutým fyzickým osobám (objem hrubého zůstatku meziročně vzrostl o 11,8 %). V hrubém vyčíslení klientské úvěry vzrostly o 5,9 % na 548,8 miliardy korun. Vklady se meziročně zvýšily o 4,9 % na 713,8 miliardy korun a bilanční suma vzrostla o 6,3 % na 959,6 miliardy korun.

Objem nově uzavřených hypoték fyzickým osobám loni meziročně vzrostl téměř o 50 miliard korun (+39 %), což vedlo k navýšení podílu České spořitelny na trhu o dva procentní body na 27 %.

Kapitálová přiměřenost České spořitelny měřená ukazatelem Tier 1 byla ke konci minulého roku 21,2 %, o rok dříve dosahovala 18,4 %.

Česká spořitelna - přehled provozních ukazatelů ke konci roku 2015

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
před 35 minutami

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
před hodinou

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo
před hodinou

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v lednu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
před hodinou

Primární nabídky akcií v Británii jsou letos nejnižší za pět let

Primární nabídky akcií (IPO) společností sídlících v Británii vynesly doposud v letošním roce 1,53 miliardy USD (3,8...
Spojené království Primární úpis akcií (IPO) IPO
Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky
před hodinou

Slovenská centrální banka mírně zvýšila odhad růstu ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) mírně zvýšila výhled letošního růstu místní ekonomiky, a to na 3,2 procenta z...
Slovensko Centrální banky Výhled na rok 2017
před hodinou

USA: Velkoobchodní skladové zásoby v únoru podle předběžných dat stouply o 0,4 %

Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v únoru vzrostl ve srovnání s lednem o 0,4 %. V lednu se objem...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
14:15

Ze světa investičních doporučení (28. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:49

MPO: Důvěra v energetický trh neexistuje, vliv státu bude růst

V Evropě v současnosti neexistuje důvěra ve volný energetický trh, do budoucna bude naopak růst vliv státu. Na úterní...
Česká republika Energetika
13:25

Davis: Imigrace do Británie bude po brexitu kopírovat ekonomiku

Až Británie opustí Evropskou unii, měla by imigrace do země růst nebo klesat podle potřeb britské ekonomiky, řekl...
Evropská unie Spojené království
Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta
13:02

Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta

Německý veřejný dluh se loni lehce snížil o 0,8 procenta na 2,006 bilionu eur (54,2 bilionu Kč). V úterý to oznámil...
Německo Zadlužení
12:19

Asahi si na nákup Plzeňského Prazdroje půjčí

Japonský pivovar Asahi si vezme bankovní půjčku 7,4 miliardy eur (200 miliard Kč). Chce tak financovat koupi...
Asijské akcie Česká republika Fúze a akvizice
Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com
12:00

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový obchod Amazon.com v úterý oznámil, že koupí dubajského internetového prodejce Souq.com. částka,...
Amazon Americké akcie Internet
11:37

ČR je pro německé investory nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je mezi zeměmi střední a východní Evropy nejatraktivnější investiční lokalitou pro německé investory....
Česká republika Německo
Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku
11:16

Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku

Restrikce, které přijala Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským podnikům, včetně...
Evropská unie Rusko Politika
11:02

Itálie: Tržby v průmyslu v lednu meziměsíčně klesly o 3,5 %, meziročně o 1,5 % zpevnily

Italské průmyslové objednávky v lednu meziročně stouply o 8,6 % (prosinec: -0,9 %), meziměsíčně se snížily o 2,9 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací
10:50

Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací

Prezident USA Donald Trump v úterý exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace, jimiž jeho předchůdce...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
10:37

Italská Eni plánuje expanzi na francouzském maloobchodním trhu

Italská energetická společnost Eni plánuje letos získat milion odběratelů elektřiny na francouzském maloobchodním...
Evropské akcie Energetika Itálie