Erste Group Bank loni dosáhla čistého zisku 968,2 milionu eur, navrhuje dividendu 0,5 eura na akcii
|

Erste Group Bank loni dosáhla čistého zisku 968,2 milionu eur, navrhuje dividendu 0,5 eura na akcii

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank vykázala za celý loňský rok čistý zisk 968,2 milionu eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 204 milionů eur, analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali v průměru výsledek 155 milionů eur. Banka současně uvedla, že hodlá ze zisku za loňský rok vyplatit dividendu 0,5 eura na akcii.

Akcie ČR Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem Erste dosáhl v posledních třech měsících loňského roku 1,12 miliardy eur (v souladu s odhady), za celý rok pak činil 4,44 miliardy eur. Ve čtvrtém čtvrtletí 2014 dosáhl čistý úrokový příjem 1,13 miliardy eur a za celý rok 2014 společnost vykázala výsledek 4,5 miliardy eur.

Čistý příjem z poplatků a provizí byl ve 4Q2015 489,2 milionu eur a za celý rok dosáhl 1,86 miliardy eur. O rok dříve byl výsledek za čtvrté čtvrtletí 497,1 milionu eur a za celý rok 1,87 miliardy eur.

Provozní výnosy skupiny ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 1,68 miliardy eur, když o rok dříve dosáhly 1,76 miliardy eur, a za celý rok skupina vykázala výsledek 6,77 miliardy eur proti 6,88 miliardy eur o rok dříve. Provozní náklady se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně nepatrně zvýšily na 1,02 miliardy eur z jedné miliardy eur a za celý rok stouply na 3,87 miliardy eur z 3,79 miliardy eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 4Q2015 a celý rok 2015

Poměr úvěrů ke vkladům ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o dvě desetiny procentního bodu na 98,4 %, proti třetímu čtvrtletí se ale snížil z 99,3 %. Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 se loni meziročně zvýšil na 12,3 % z 10,6 %, ve třetím kvartálu loňského roku dosahoval 11,5 %.

Erste Group Bank - bilance a provozní ukazatele

Generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl ve výsledkové zprávě uvedl, že oceňuje loňský pokles rizikových nákladů banky. "Prostředí (nízkých) úrokových sazeb zůstává výzvou a dopad je viditelný v poklesu našeho provozního zisku. Pozitivní stránkou je, že jsme dosáhli solidního růstu úvěrů v retailové o korporátní oblasti," doplnil.

Na tiskové konferenci Treichl uvedl, že regulace a standardy EBA zůstávají pro bankovní sektor výzvou, věří ale v ustálení regulace na úrovni požadované kapitálové přiměřenosti.

Náklady na rizika představující ztrátu ze znehodnocení finančních aktiv nevykázaných do zisku nebo ztráty, klesly loni o 65 % na 729,1 milionu eur. O rok dříve dosáhly 2,08 miliardy eur.

"Rozdíl oproti odhadům na úrovni čistého zisku za 4Q2015 je dán výhradně nižší korporátní daní, která byla pouze 2 milionu eur, čekalo se 63 milionů. Důvodem je přecenění (zvýšení hodnoty) odložené daně. Na provozní úrovni výsledek zaostal za našimi odhady. Úrokové výnosy jsou víceméně stabilní v meziročním srovnání, k čemuž pomáhá růst úvěrového portfolia. Výrazný pokles ostatních výnosů je způsoben slabým výsledkem výnosů z obchodování s cennými papíry. Tvorba opravných položek nadále zůstává na relativně nízké úrovni zásluhou poklesu v Maďarsku a Rumunsku," vysvětluje analytik Milan Lávička z J&T Banky. "Pro rok 2016 společnost zopakovala předchozí výhled na dosažení návratnosti vlastního kapitálu (ROTE) v rozmezí 10–11 %, což by mělo být podpořeno dalším zlepšením kvality úvěrů a očekávaným ziskem z prodeje podílu ve VISA Europe ve výši 127 milionů eur. Pozitivní je další zvýšení kapitálové přiměřenosti (CET 1) na 12,3 %. Výše kapitálu tak pro banku v současné době nepředstavuje žádné výraznější riziko. Celkové vyznění výsledků je pro nás neutrální až lehce pozitivní. Čistý zisk sice výrazně překonal odhady, nicméně provozní úroveň byla slabší, výhled pro tento rok je poměrně konzervativní."

Srovnání výkonnosti akcií evropských bank s akciemi Erste Group Bank

Akcie Erste Group Bank aktuálně podle agentury Bloomberg pokrývá 27 analytických týmů. Sedmnáct doporučení je na stupni "kupovat", osm "držet" a dvě "prodávat". Průměrná cílová cena analytiků je 853,91 Kč, ve čtvrtek akcie Erste na pražské burze uzavřely na 665,90 Kč. Růstový potenciál tak dosahuje více než 28 %.

Erste Group Bank - přehled investičních doporučení (k 26. únoru 2016)

Výsledky České spořitelny

České spořitelně loni čistý zisk meziročně klesl o 5,2 % na 14,29 miliardy korun z 15,07 miliardy korun v roce 2014. Důvodem byly klesající provozní výnosy a mírný růst provozních nákladů.

Celkové provozní výnosy České spořitelny loni byly 39,74 miliardy korun, a meziročně se tak snížily o 3,4 % z 41,14 miliardy korun. Provozní náklady meziročně vzrostly o 1,9 % na 18,57 miliardy korun z 18,23 miliardy korun a provozní zisk klesl meziročně o 7,6 % na 21,16 miliardy Kč z 22,91 miliardy Kč.

"Provozní výnosy se snížily v důsledku přetrvávajících nízkých tržních úrokových sazeb, kde ani zrychlený růst úvěrů nedokázal zvrátit negativní vývoj čistého úrokového výnosu," uvedla banka. Za růstem provozních nákladů byly mimo jiné investice do vývoje nových digitálních aplikací.

Jak se hospodářské výsledky České spořitelny líbily jejímu finančnímu řediteli a místopředsedovi představenstva Wolfgangu Schopfovi?

Provozní náklady zahrnují mimo jiné příspěvek do Fondu pojištění vkladů, který poprvé překročil hranici miliardy korun, proti roku 2014 narostl příspěvek o 8 % v souvislosti s nárůstem objemu pojištěných vkladů.

Čistý úrokový výnos se meziročně snížil o 3 % na 25,86 miliardy korun a čistý zisk z poplatků a provizí spadl o 9,3 % na 10,25 miliardy korun. Náklady na rizika loni České spořitelně meziročně klesly o 29 % na 2,65 miliardy korun z 3,73 miliardy korun o rok dříve. Poměr nákladů a výnosů se loni zvýšil na 46,8 % ze 44,3 % o rok dříve.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za rok 2015

Čisté klientské úvěry vzrostly o 6,5 %, přičemž pozitivní vývoj byl tažen zejména robustním růstem úvěrů velkým podnikům (hrubé objemy +22,2 % meziročně) a pokračujícím silným nárůstem hypoték poskytnutým fyzickým osobám (objem hrubého zůstatku meziročně vzrostl o 11,8 %). V hrubém vyčíslení klientské úvěry vzrostly o 5,9 % na 548,8 miliardy korun. Vklady se meziročně zvýšily o 4,9 % na 713,8 miliardy korun a bilanční suma vzrostla o 6,3 % na 959,6 miliardy korun.

Objem nově uzavřených hypoték fyzickým osobám loni meziročně vzrostl téměř o 50 miliard korun (+39 %), což vedlo k navýšení podílu České spořitelny na trhu o dva procentní body na 27 %.

Kapitálová přiměřenost České spořitelny měřená ukazatelem Tier 1 byla ke konci minulého roku 21,2 %, o rok dříve dosahovala 18,4 %.

Česká spořitelna - přehled provozních ukazatelů ke konci roku 2015

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Western Digital podala novou nabídku na čipovou divizi Toshiby
před 19 minutami

Western Digital podala novou nabídku na čipovou divizi Toshiby

Americká společnost Western Digital v úterý spolu s investiční společností KKR předložila japonské skupině Toshiba...
Japonsko Japonské akcie Asijské akcie
Provozovatelé plynovodů ukazují rizika jednání o Nord Stream 2
před 32 minutami

Provozovatelé plynovodů ukazují rizika jednání o Nord Stream 2

Šest evropských provozovatelů plynovodů varovalo Evropskou komisi, že jednání s Ruskem o plynovodu Nord Stream 2 může...
Evropská unie Rusko Zemní plyn
Bankia koupí za 825 milionů eur menší španělskou banku BMN
12:33

Bankia koupí za 825 milionů eur menší španělskou banku BMN

Španělská bankovní společnost Bankia se dohodla na převzetí menšího konkurenta Banco Mare Nostrum (BMN). Transakce...
Španělsko Banky Evropské banky
Výrobce čipů Nvidia bude spolupracovat s Volvem a VW
12:14

Výrobce čipů Nvidia bude spolupracovat s Volvem a VW

Americký výrobce čipů Nvidia je připraven zahájit spolupráci s automobilkou Volvo a švédským dodavatelem...
Americké akcie Volkswagen Evropské akcie
Evropská komise Googlu vyměřila pokutu ve výši 2,7 miliardy dolarů
Evropská komise Googlu vyměřila pokutu ve výši 2,7 miliardy dolarů
11:59

Evropská komise Googlu vyměřila pokutu ve výši 2,7 miliardy dolarů

Evropská komise v úterý vyměřila americké internetové společnosti Google rekordní pokutu za porušování...
Alphabet (Google) Americké akcie Evropská unie
Goldman Sachs: Za růstem amerického akciového trhu stojí boom ETF
11:45

Goldman Sachs: Za růstem amerického akciového trhu stojí boom ETF

Pasivní investování si přivlastňuje čím dál větší podíl amerického akciového trhu a pomáhá mu k vyšším ziskům, tvrdí...
ETF Americké akcie Americká ekonomika
Kofola potvrdila novou dividendovou politiku i výhled provozního…
Kofola potvrdila novou dividendovou politiku i výhled provozního…
11:44

Kofola potvrdila novou dividendovou politiku i výhled provozního zisku a sdělila některé podrobnosti k plánovanému odkupu akcií

Nápojářská společnost Kofola ČeskoSlovensko uspořádala setkání s investory. Na něm potvrdila novou dividendovou...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
Rosněfť chce být třetím největším těžařem plynu na světě
Rosněfť chce být třetím největším těžařem plynu na světě
11:24

Rosněfť chce být třetím největším těžařem plynu na světě

Ruská ropná jednička Rosněfť se chce stát třetím největším těžařem zemního plynu na světě. V úterním vydání listu...
Rusko Ropa Zemní plyn
Euler Hermes Česku skokově zvedla rating na úroveň Japonska
11:05

Euler Hermes Česku skokově zvedla rating na úroveň Japonska

Česká ekonomika se pro investory stává jistější zemí z hlediska obchodního rizika. Výbor pro teritoriální rizika...
Česká republika Česká ekonomika Rating
Draghi: Evropská ekonomika oživuje, stimuly ECB jsou však stále nutné
10:51

Draghi: Evropská ekonomika oživuje, stimuly ECB jsou však stále nutné

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi ve svém úterním vystoupení v portugalské Sintře na fóru pořádaném...
ECB Evropská ekonomika Centrální banky
Čína má finanční rizika pod kontrolou, tvrdí premiér
10:35

Čína má finanční rizika pod kontrolou, tvrdí premiér

Čína má finanční rizika pod kontrolou a je schopna splnit i cíle hospodářského růstu plánované na letošní rok. Na...
Čína Hospodářský růst HDP
Ranní analytická poznámka (27. června): Na americké burzy míří deset…
Ranní analytická poznámka (27. června): Na americké burzy míří deset…
10:30

Ranní analytická poznámka (27. června): Na americké burzy míří deset nováčků, zájem o IPO zvyšuje utahování měnové politiky Fedu

Na americké burzy se hromadně ženou nové firmy. Tento týden má být v tomto ohledu nejnabitější od června 2015. Celkem...
Primární úpis akcií (IPO) Americké akcie Wall Street
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
10:15

Asijské trhy se v úterý na směru neshodly

Asijské akciové trhy v úterý uzavřely smíšeně. Investoři vyhodnocovali setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Itálie: Spotřebitelská důvěra v červnu stoupla na 106,4 bodu ze 105,4…
10:00

Itálie: Spotřebitelská důvěra v červnu stoupla na 106,4 bodu ze 105,4 bodu v květnu

Italská spotřebitelská důvěra v červnu vzrostla na 106,4 bodu z květnových 105,4 bodu (odhad: 106,2 bodu). Stoupl i...
Itálie Spotřebitelská důvěra Byznys a podnikání
Čína otevírá pět pilotních zón na podporu tzv. zelených financí
Čína otevírá pět pilotních zón na podporu tzv. zelených financí
09:37

Čína otevírá pět pilotních zón na podporu tzv. zelených financí

Čína otevírá pět pilotních zón na podporu takzvaných zelených financí. Mají být jedním z možných způsobů boje se...
Čína Zelené investice Životní prostředí
Nezaměstnanost ve Francii zůstává vysoká
Nezaměstnanost ve Francii zůstává vysoká
09:00

Nezaměstnanost ve Francii zůstává vysoká

Ve Francii hledá práci 3,5 milionu lidí. Počet nezaměstnaných se v květnu sice meziročně snížil o 0,8 procenta, ale...
Francie Nezaměstnanost
Člen dozorčí rady Unipetrolu Piotr Robert Kearney oznámil rezignaci…
Člen dozorčí rady Unipetrolu Piotr Robert Kearney oznámil rezignaci…
včera v 23:55

Člen dozorčí rady Unipetrolu Piotr Robert Kearney oznámil rezignaci na svoji funkci

Petrochemická společnost Unipetrol v pondělí informovala, že Piotr Robert Kearney rezignoval na funkci člena dozorčí...
Unipetrol Management Akcie ČR
Americké akcie týden zahájily nejednoznačně, nevydařený den za sebou…
Americké akcie týden zahájily nejednoznačně, nevydařený den za sebou…
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily nejednoznačně, nevydařený den za sebou má technologický sektor

Americké akcie během pondělního obchodování mírně posilovaly, dolů však zamířily technologické podniky, například...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie