Americké akcie v úterý v očekávání výsledku zasedání Fedu převážně zlevnily
|

Americké akcie v úterý v očekávání výsledku zasedání Fedu převážně zlevnily

Americké akcie v úterý mírně klesly. Obchodování bylo ale druhý den po sobě klidné, protože se investoři před středečním koncem zasedání Fedu nepouštěli do riskantních transakcí.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow sice posílil o 0,13 % na 17 251,53 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,18 % na 2 015,93 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,45 % na 4 728,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,47 % na 16,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 1,9628 %.

Americké akcie (15. března 2016)

V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nedařilo se zejména odvětví zdravotní péče a sektoru základních materiálů. Nad nulou se udrželo technologické odvětví.

Index farmaceutického sektoru ztratil téměř dvě procenta. O 50 % se propadly akcie kanadské firmy Valeant Pharmaceuticals (-51,46 %), která snížila odhad letošních tržeb a naznačila, že pokud by kvůli účetním problémům musela odložit podání své výroční zprávy americkým úřadům, mohlo by to znamenat porušení smlouvy s věřiteli. Velký americký výrobce léků Eli Lilly (-3,61 %) pak ztratil takřka čtyři procenta a byl největší brzdou indexu S&P 500.

"Investoři dnes nakupovali zejména akcie ze sektorů, jež jsou obecně považovány za bezpečnější, což ukazuje, že mají jisté pochybnosti ohledně současné rally," řekl John Conlon, hlavní akciový stratég ve společnosti People's United Wealth Management.

Obchodníci čekají, jak ve středu skončí dvoudenní zasedání Fedu. Změna nastavení měnové politiky se neočekává, pozornost investoři zaměří hlavně na tiskovou konferenci šéfky banky Janet Yellenové a novou makroekonomickou prognózu. Na konci minulého roku trh odhadoval, že Fed po prosincovém zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 % letos se sazbami pohne ještě čtyřikrát, aktuálně jsou ale očekávání nastavena na maximálně jedno zvýšení sazeb.

"Investoři nechtějí dopustit, aby je Fed nachytal. Nikdo není přehnaně optimistický a nikdo není přehnaně pesimistický," uvedl Robert Pavlik, hlavní tržní stratég v Boston Private Wealth. "Obchodníci nechtěli být přehnaně agresivní a spíše vyčkávali," potvrdil Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve First Standard Financial.

Akcie těžařů ropy a zemního plynu převážně zlevnily. Cenné papíry Chesapeake Energy (-4,57 %) odepsaly téměř pět procent a akcie Murphy Oil (-0,76 %) přišly o necelé procento. Cenné papíry Marathon Oil (+1,98 %) ale naopak bezmála dvě procenta přidaly.

Dvě procenta připsaly i akcie technologické společnosti Apple (+2,01 %). Titul podporovalo vyjádření analytiků banky Morgan Stanley, že poptávka po mobilních telefonech iPhone za první tři měsíce letošního roku zřejmě překoná odhad trhu. Analytička Katy Hubertyová uvedla, že by Apple měl v prvním čtvrtletí prodat 56,5 milionu iPhonů. Trh čeká, že firma prodá jenom 50 milionů iPhonů. Banka UBS navíc uvedla, že uvedení nového 4palcového telefonu na trh by mělo k zisku Applu přidat 0,25 USD na akcii. Nový telefon by společnost měla představit během tiskové konference, která je naplánovaná na 21. března, jeho prodej by měl začít brzy poté.

Nedařilo se naopak akciím poskytovatele finančních informací FactSet Research Systems (-5,27 %), který oznámil, že ve čtvrtletí končícím 29. únorem hospodařil se ziskem 67,8 milionu dolarů neboli 1,63 USD na akcii při tržbách 281,8 milionu USD. Upravený zisk na akcii dosáhl 1,59 USD. Ve výhledu společnost uvedla, že za své třetí finanční čtvrtletí čeká zisk na akcii 1,60 až 1,64 USD (odhad trhu: 1,56 USD) při tržbách 286 až 289 milionů USD (odhad trhu: 288 milionů USD).

V indexu Dow vedle akcií Applu nejvíce zpevnily cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,08 %) a pojišťovny Travelers (+0,98 %). Nedařilo se akciím farmaceutických společností Pfizer (-1,86 %) a Merck (-1,24 %) nebo investiční banky Goldman Sachs (-0,95 %).

Zasedání Bank of Japan podpořilo japonský jen

Na devizových trzích v úterý k americkému dolaru posiloval japonský jen, který tak reagoval na zasedání měnového výboru japonské centrální banky. Ke ztrátám dolaru přispěla také nová statistika z USA.

Kolem 17.55 SEČ jen vůči euru posiloval o 0,8 % na 125,34 EUR/JPY a k dolaru rostl o 0,7 % na 112,97 USD/JPY. Euro vůči dolaru klesalo 0,1 % na 1,1094 EUR/USD. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,1108 a dolar k jenu ztrácel 0,56 % na 113,14 USD/JPY.

Japonská centrální banka na svém úterním zasedání nechala svou měnovou politiku bez větších změn. Koncem ledna centrální banka překvapivě zavedla negativní úrokovou sazbu na část vkladů, které u ní mají finanční instituce. Guvernér Haruhiko Kuroda uvedl, že banka bude nyní nějakou dobu sledovat dopad svého rozhodnutí.

Nejnovější statistika z USA ukázala, že maloobchodní tržby v únoru klesly méně, než se čekalo. Údaje za leden však byly revidovány prudce směrem dolů, což posílilo obavy trhu o další výhled růstu americké ekonomiky.

Světové ceny ropy v úterý klesly druhý den za sebou a znovu se vzdálily od letošních maxim z minulého týdne. Ropný kartel OPEC zmařil naděje na pokles přebytku ropy ve světě a trh se obává, že šestitýdenní ožívání ropy po dosažení 12letých minim skončilo.

Brent kolem 17.50 SEČ oslaboval o 2,6 % na 38,50 USD za barel. Minulý týden přitom jeho cena vystoupila na tříměsíční maximum nad 41 USD za barel. Americká ropa WTI ztrácela ve stejnou chvíli 2,8 % a pohybovala se kolem 36,10 USD za barel. Večer se barel Brentu prodával za 38,98 USD.

Obchodníci poukazují na to, že po výstupu nad 40 USD za barel ceny ropy narazily na technickou hranici odporu. Za posledních šest týdnů ropa získala asi 50 %, zejména díky zprávám o přípravách na dohodu předních světových producentů o zmrazení těžby.

OPEC ale v pondělí snížil odhad letošní světové poptávky po své ropě. Přebytek suroviny na trhu se tak dále zvýší, předpověděla organizace. Investoři se také obávají dalšího vzestupu ropných zásob na americkém trhu. Oficiální údaje o vývoji zásob vyjdou ve středu.

Na zmrazení produkce ropy se v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Začíná být ale jasné, že k omezení produkce se nepřipojí Írán, který po zrušení sankcí hodlá těžbu a vývoz naopak výrazně zvyšovat. Těžařské země by měly o zmrazení produkce dále jednat zřejmě příští měsíc.

Zlato v úterý zlevnilo o dva a půl dolaru na 1 232,65 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 16 centů na 15,207 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Valeant Pharmaceuticals ve 4Q: Zisk na akcii 2,50 USD (odhad: 2,62 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,77 miliardy USD). Akcie v úterý -51,46 %.
  • Výsledky Oracle ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 9 miliard USD (odhad: 9,13 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +4,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké banky prošly zátěžovými testy Fedu, ustály by i hlubokou recesi
včera v 23:00

Americké banky prošly zátěžovými testy Fedu, ustály by i hlubokou recesi

Americká centrální banka ve čtvrtek zveřejnila výsledky zátěžových testů 34 domácích bank. Testy amerických...
Zátěžové testy Americké banky Finanční sektor
včera v 22:38

Elektrárna v Pásmu Gazy díky egyptskému palivu obnovila provoz

V palestinském Pásmu Gazy ve čtvrtek obnovila provoz jeho jediná elektrárna. Umožnil to Egypt, který ve středu...
Izrael Blízký a Střední východ Egypt
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, výraznějšímu poklesu bránil růst odvětví zdravotní péče
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, výraznějšímu poklesu bránil růst odvětví zdravotní péče

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně klesly. Výraznějšímu poklesu bránil velmi dobrý výkon odvětví zdravotní péče,...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:52

Americký Senát představil svůj návrh náhrady Obamacare

Republikánští senátoři ve čtvrtek představili dlouho očekávaný návrh zákona, který má nahradit systém zdravotního...
Spojené státy americké (USA) Politika Zdravotnictví
včera v 20:50

USA vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů Volkswagenu

Spojené státy vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů německé automobilky Volkswagen v souvislosti s...
Volkswagen Spojené státy americké (USA) Auta
USA a EU apelují na Čínu, aby omezila kontrolu dovozu potravin
včera v 18:34

USA a EU apelují na Čínu, aby omezila kontrolu dovozu potravin

Spojené státy, země Evropské unie a další exportéři potravin zvyšují tlak na Čínu, aby ustoupila od plánované...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Čína
Evropské burzy zakončily čtvrteční seanci okolo nuly, akcie Imagination Technologies zdražily o více než 16 %
včera v 18:00

Evropské burzy zakončily čtvrteční seanci okolo nuly, akcie Imagination Technologies zdražily o více než 16 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely bez výraznějších procentuálních změn. Investoři sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:40

Polsko vykázalo nejnižší rozpočtový schodek ze 18 let

Polsko letos vykázalo nejnižší rozpočtový schodek za nejméně 18 let díky výběrům daně z přidané hodnoty, které...
Polsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 17:25

Dozorčí agentury EMA a EBA se přestěhují do Německa a Francie

Bankovní a lékový dozor si po brexitu mezi sebou rozdělí Německo a Francie. O stěhování evropských dozorčích agentur...
Evropská unie Německo Francie
včera v 17:10

Řetězec Sears Canada požádal o ochranu před věřiteli

Maloobchodní řetězec Sears Canada podal k soudu žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli a oznámil, že je...
Kanada Maloobchod Kanada
včera v 17:00

USA: Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v červnu stoupl na 23 bodů (květen: -1 bod)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v negativním pásmu, nedařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v negativním pásmu, nedařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek třetí den v řadě ztratila, když index PX odepsal 0,67 % na 988,30 bodu. Dolů burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BNP Paribas ve Francii zruší 640 míst v retailovém bankovnictví
včera v 16:17

BNP Paribas ve Francii zruší 640 míst v retailovém bankovnictví

Francouzská banka BNP Paribas do konce roku 2020 zruší ve Francii 640 pracovních míst v retailovém bankovnictví....
Francie Pracovní trh BNP Paribas
včera v 16:01

Spotřebitelská důvěra v eurozóně je na 16letém maximu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v červnu vzrostla na 16leté maximum a vysoko překonala odhady analytiků. Ve svém...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Qatar Airways chtějí koupit 10procentní podíl v American Airlines
včera v 15:50

Qatar Airways chtějí koupit 10procentní podíl v American Airlines

Katarská letecká společnost Qatar Airways má zájem o převzetí desetiprocentního podílu ve společnosti American...
Katar Americké akcie Fúze a akvizice
včera v 15:19

Studie: Brexit může ohrozit tisíce míst v německém autoprůmyslu

V německém automobilovém průmyslu by mohly zaniknout tisíce pracovních míst, pokud Británie v rámci odchodu z...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 15:02

USA: Index cen domů FHFA v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,7 %, meziročně vzrostl o 6,8 % (leden: +6,2 %)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Analytici: Macron chystá reformy, ale možná na úkor jiných
včera v 14:47

Analytici: Macron chystá reformy, ale možná na úkor jiných

Vysílání zaměstnanců do zahraničí ze zemí východní a střední Evropy bylo jedním z centrálních témat v kampani...
Francie Evropská ekonomika Politika
včera v 14:36

Kanada: Maloobchodní tržby v dubnu meziměsíčně stouply o 0,8 %

Kanadské maloobchodní tržby se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % po růstu o 0,5 % v březnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod