ČEZ za rok 2015 vykázal zisk EBITDA 65,1 miliardy Kč, za letošní rok čeká výsledek na úrovni 60 miliard Kč
|

ČEZ za rok 2015 vykázal zisk EBITDA 65,1 miliardy Kč, za letošní rok čeká výsledek na úrovni 60 miliard Kč

Energetická skupina ČEZ dosáhla za celý rok 2015 zisku EBITDA (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) 65,1 miliardy Kč. Skupina dříve nadvakrát snížila výhled zisku EBITDA na 64 miliard Kč z původních 70 miliard Kč. Zklamáním byl pro investory výhled firmy pro letošní rok. K výši dividendy ze zisku za loňský rok se ČEZ nevyjádřil.

ČEZ Elektřina Energetika Akcie ČR Dividendy Výsledková sezóna

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl za celý loňský rok 27,7 miliardy Kč, což je více než 700 milionů Kč nad očekáváním firmy, a to navzdory dalšímu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny a nižší výrobě v jaderných elektrárnách.

Pozitivně působilo zejména vrácení části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012 a úspěšné plnění programu úspor a růstových opatření. Skupině se podařilo snížit stálé náklady o 3 miliardy Kč a současně navýšit celkové výnosy o čtyři procenta na 210 miliard Kč, a to zejména díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu a tepla koncovým zákazníkům.

ČEZ - hospodářské výsledky za rok 2015

"Skupina ČEZ dokázala v roce 2015 vygenerovat o 1,9 miliardy Kč vyšší provozní cash flow než v roce 2014 a snížit čistý dluh o 16 miliard Kč," uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Provozní výnosy ČEZ v loňském roce vzrostly o 4 % navzdory 11% poklesu objemu výroby v jaderných zdrojích způsobenému zejména neplánovanými odstávkami bloků Jaderné elektrárny Dukovany a prodloužením řádných odstávek Jaderné elektrárny Temelín. V dukovanské elektrárně vyráběl loni od poloviny září do konce prosince proud pouze jeden ze čtyř bloků. Důvodem byla opětovná kontrola několika tisíc svarů v jaderné části. Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš na začátku února uvedl, že ČEZ přišel kvůli odstavení bloků v Dukovanech loni o 2,5 miliardy korun.

Pozitivně naopak působilo 6% navýšení výroby v uhelných zdrojích a navýšení prodejů koncovým zákazníkům. Prodej elektřiny zákazníkům vzrostl meziročně o 8 %, prodej tepla o 5 % a prodej plynu o 26 %.

Analytik z BH Securities Petr Hlinomaz odhadoval, že by ČEZ měl za celý loňský rok vykázat čistý zisk 24,4 miliardy Kč. Marek Hatlapatka, analytik ze společnosti CYRRUS, před zveřejněním výsledků uvedl, že společnost zřejmě těsně splní svůj cíl na úrovni zisku EBITDA, a odhadl, že představený výhled bude opět meziročně nižší jak na úrovni EBITDA, tak na úrovni čistého zisku.

Za samotné čtvrté čtvrtletí ČEZ vykázal zisk EBITDA 16,7 miliardy Kč proti 17,8 miliardy Kč ve stejném období o rok dříve, čistý zisk 3,9 miliardy Kč proti 2,8 miliardy Kč ve 4Q2014 a očištěný čistý zisk 9 miliard Kč proti 5,2 miliardy Kč ve 4Q2014.

ČEZ - hospodářské výsledky za 4Q2015

"ČEZ výsledky za 4Q2015/FY2015 mírně překonal očekávání trhu i vlastní výhled, a to hlavně díky vyššímu zisku EBITDA v prodeji (vyšší prodej zemního plynu a tepla a vypořádání nevyfakturované elektřiny). Ve výrobě elektřiny produkce z důvodu odstávek v Jaderné elektrárně Dukovany klesla ve 4Q2015 o 9 %. To firma částečně vyvážila úsporami nákladů. Výsledek za 4Q2015 tak vnímáme neutrálně," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČEZ - reportované hospodářské výsledky za 4Q2015 vs. odhady Erste

V posledních měsících došlo k výraznému propadu velkoobchodních cen elektřiny, který svým rozsahem ohrožuje finanční stabilitu řady evropských energetik. Ratingové agentury proto přistoupily k mimořádné hromadné revizi ratingů celého odvětví. V rámci revize ratingů agentury Standard & Poor’s byly do režimu "creditwatch" indikujícího možné snížení hodnocení zařazeny mimo jiné firmy E.ON, EDF, RWE, EnBW, Vattenfall, Verbund a Engie. Společnosti ČEZ byl potvrzen rating A- se stabilním výhledem.

ČEZ uvedl, že pro rok 2017 již má předprodáno 67 % z celkového objemu očekávané výroby za průměrnou cenu 31,5 eura za MWh, pro rok 2018 35 % elektřiny rovněž za průměrnou cenu 31,5 eura za MWh a pro rok 2019 15 % elektřiny za průměrnou cenu 34,5 eura za MWh.

"Úspěšné naplňování růstových ambic a systematické snižování nákladů pomáhá zmírnit dopady dlouhodobého poklesu velkoobchodních cen elektřiny na hospodaření ČEZ," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ - vývoj zisku EBITDA vs. vývoj cen elektřiny

Ve výhledu pro letošní rok skupina uvedla, že čeká zisk EBITDA 60 miliard Kč (meziročně -7,8 %) a očištěný čistý zisk 18 miliard Kč (meziročně -35 %). Negativně budou podle podniku výsledky nadále ovlivňovat zejména klesající ceny elektřiny, pozitivně by naopak mělo působit zvyšování objemu výroby. Nejistota zůstává ohledně regulatorních a legislativních podmínek a rizikem podle ČEZ bude rovněž disponibilita výrobních zdrojů v ČR, zejména nových a obnovených uhelných zdrojů.

"Letos lze očekávat stabilní dividendu na úrovni 40 Kč na akcii (10% hrubý výnos). Mírně negativní je slabší výhled, který implikuje pro příští rok dividendu okolo 27 Kč na akcii (7% výnos). ČEZ má pro letošní rok ceny elektřiny zajištěné asi 55 % nad aktuální cenou na burze, což ukazuje na další poklesy v letech 2017 a 2018. V delším horizontu jsou však akcie ČEZ i přes slabší výhled oceněny na relativně vysokém FCF (volné cash flow) výnosu. Důležité bude, zda management nechá akcionáře na cash flow firmy sáhnout prostřednictvím dividend," dodává Bártek.

Analytik Jan Raška z Fio banky očekával, že výhled ČEZ na úrovni zisku EBITDA bude 63 až 64 miliard Kč a na úrovni očištěného čistého zisku 20 až 21 miliard Kč. Představený výhled je tak slabší.

"Čísla za 4Q2015 příjemně překvapila a překonala po očištění i náš optimistický odhad. Zklamáním je nicméně výhled na letošní rok. To je důvod, proč celý report hodnotíme negativně. Cíl ČEZ by při zachování výplatního poměru indikoval dividendu za rok 2016 v rozpětí 20-27 Kč," napsal Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

"Během konferenčního hovoru společnost bez bližších komentářů k dividendě ze zisku za loňský rok potvrdila 60-80% dividendový výplatní poměr (návrh dividendy očekáváme ve druhé polovině dubna). Výhled na produkci pro rok 2016 vnímáme jako ambiciózní (29-33 TWh). ČEZ rovněž navýšil kapitálové výdaje pro rok 2016 o cca 6 miliard Kč a pro roky 2017-2020 o 30-32 miliard Kč ročně (cílené na obnovitelné zdroje a distribuci). Firma plánuje poměr zadlužení čistý dluh/EBITDA dlouhodobě v rozmezí 2,5-3násobku (ke konci roku 2015 na úrovni 2násobku), což značí mírné navýšení oproti původnímu cíli (méně než 2,5násobek)," doplnil Bártek po skončení konferenčního hovoru.

"Výhled pro rok 2016, přestože je pod konsenzem, není dle našeho názoru konzervativní. ČEZ bohužel neplánuje další snižování nákladů. Další kapitálové výdaje budou cíleny na obnovitelné zdroje a distribuci, což není podle nás problém (nízké riziko). Vyšší cíl zadlužení indikuje, že společnost plánuje jak vyšší kapitálové výdaje v růstových oblastech, tak solidní dividendy. Nicméně ČEZ stále musí dokázat, že je schopen najít zajímavé růstové příležitosti," dodal Bártek.

ČEZ - výhled hospodaření pro rok 2016

Akcie společnosti ČEZ aktuálně podle agentury Bloomberg pokrývá 24 analytických týmů. Deset jich titul doporučuje kupovat, devět držet a pět prodávat. Průměrná cílová cena akcií ČEZ je aktuálně 492,79 Kč, v pondělí titul uzavřel na hladině 393 Kč.

ČEZ - přehled investičních doporučení (k 15. březnu 2016)
Zdroj: ČEZ
Člen dozorčí rady Unipetrolu Piotr Robert Kearney oznámil rezignaci…
Člen dozorčí rady Unipetrolu Piotr Robert Kearney oznámil rezignaci…
včera v 23:55

Člen dozorčí rady Unipetrolu Piotr Robert Kearney oznámil rezignaci na svoji funkci

Petrochemická společnost Unipetrol v pondělí informovala, že Piotr Robert Kearney rezignoval na funkci člena dozorčí...
Unipetrol Management Akcie ČR
Americké akcie týden zahájily nejednoznačně, nevydařený den za sebou…
Americké akcie týden zahájily nejednoznačně, nevydařený den za sebou…
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily nejednoznačně, nevydařený den za sebou má technologický sektor

Americké akcie během pondělního obchodování mírně posilovaly, dolů však zamířily technologické podniky, například...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Státy EU našly shodu na směrnici o energetické účinnosti
včera v 20:25

Státy EU našly shodu na směrnici o energetické účinnosti

Členské země Evropské unie se v pondělí shodly na postoji k návrhu Evropské komise na změny směrnice o energetické...
Energetika Evropská unie
Facebook začne ve spolupráci s Hollywoodem točit vlastní seriály
včera v 19:54

Facebook začne ve spolupráci s Hollywoodem točit vlastní seriály

Americký provozovatel sociální sítě Facebook jedná s hollywoodskými studii o natáčení vlastních pořadů televizního...
Facebook Americké akcie Televize
Podle Kyjeva může mít plynovod Nord Stream II katastrofální důsledky
včera v 19:45

Podle Kyjeva může mít plynovod Nord Stream II katastrofální důsledky

Ukrajina naléhá na Evropskou unii, aby ještě před začátkem výstavby plynovodu Nord Stream II žádala od Ruska více...
Zemní plyn Rusko Ukrajina
Státy EU potvrdily pravidla pro jednodušší energetické štítky
včera v 19:38

Státy EU potvrdily pravidla pro jednodušší energetické štítky

Ministři energetiky členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili nařízení, které zjednodušuje evropský systém...
Energetika Regulace Evropská unie
Reuters: Brusel zřejmě v úterý vyměří Googlu rekordní pokutu
včera v 19:11

Reuters: Brusel zřejmě v úterý vyměří Googlu rekordní pokutu

Evropská komise pravděpodobně již v úterý vyměří americké internetové společnosti Google rekordní pokutu za...
Evropská unie Alphabet (Google) Americké akcie
Evropské burzy v pondělí zpevnily, akcie Nestlé zdražily o více než 4…
Evropské burzy v pondělí zpevnily, akcie Nestlé zdražily o více než 4…
včera v 18:00

Evropské burzy v pondělí zpevnily, akcie Nestlé zdražily o více než 4 %

Evropské akciové trhy v první seanci nového týdne stouply, když jim k růstu pomohla víkendová dohoda o likvidaci dvou...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
BMW investuje dalších 600 milionů dolarů do továrny v USA
BMW investuje dalších 600 milionů dolarů do továrny v USA
včera v 17:23

BMW investuje dalších 600 milionů dolarů do továrny v USA

Německý výrobce luxusních automobilů BMW investuje dalších 600 milionů dolarů do své továrny v Jižní Karolíně. Firma...
BMW Německo Spojené státy americké (USA)
Slavný francouzský obchod s levnou módou Tati koupí konkurence
včera v 17:08

Slavný francouzský obchod s levnou módou Tati koupí konkurence

Legendární francouzskou síť prodejen s levným oblečením a doplňky Tati koupí jeho domácí konkurent Gifi. Uvedl to...
Francie Móda a design Fúze a akvizice
Pražská burza v pondělí klesla, akcie ČEZ zlevnily bez nároku na…
Pražská burza v pondělí klesla, akcie ČEZ zlevnily bez nároku na…
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, akcie ČEZ zlevnily bez nároku na dividendu o 8 %

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela v červených číslech. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ, které...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Šéf Rosněfti Igor Sečin odchází z vedení komoditní burzy SPIMEX
včera v 16:02

Šéf Rosněfti Igor Sečin odchází z vedení komoditní burzy SPIMEX

Šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin opouští místo předsedy komoditní burzy SPIMEX v Petrohradě. V...
Rusko Management Komodity
Vývoz českých firem do Rakouska se letos zvýšil o 12 %
včera v 15:25

Vývoz českých firem do Rakouska se letos zvýšil o 12 %

Český export do Rakouska se v prvních čtyřech měsících roku zvýšil o 12,4 % na 61 miliard korun. Vývoz k jižnímu...
Rakousko Česká republika Mezinárodní obchod
Berkshire Hathaway získala 9,8% podíl ve STORE Capital
včera v 15:14

Berkshire Hathaway získala 9,8% podíl ve STORE Capital

Společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta koupila 9,8% podíl ve společnosti STORE Capital, která se...
Americké akcie Berkshire Hathaway Fúze a akvizice
Litva uzavřela první kontrakt na nákup zemního plynu z USA
Litva uzavřela první kontrakt na nákup zemního plynu z USA
včera v 15:06

Litva uzavřela první kontrakt na nákup zemního plynu z USA

Litevský státní obchodník s plynem LDT v pondělí uzavřel svůj první kontrakt na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG...
Litva Spojené státy americké (USA) Zemní plyn
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v květnu klesly více, než…
včera v 14:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v květnu klesly více, než se čekalo

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesly o 1,1 % po dubnovém revidovaném...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
USA, Čína a Indie od začátku roku dál zvyšují těžbu uhlí
včera v 14:16

USA, Čína a Indie od začátku roku dál zvyšují těžbu uhlí

Tři největší spotřebitelé uhlí na světě - Čína, USA a Indie - letos pokračují ve svižném zvyšování těžby. Od začátku...
Uhlí a koks Těžba Životní prostředí