ČEZ za rok 2015 vykázal zisk EBITDA 65,1 miliardy Kč, za letošní rok čeká výsledek na úrovni 60 miliard Kč
|

ČEZ za rok 2015 vykázal zisk EBITDA 65,1 miliardy Kč, za letošní rok čeká výsledek na úrovni 60 miliard Kč

Energetická skupina ČEZ dosáhla za celý rok 2015 zisku EBITDA (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) 65,1 miliardy Kč. Skupina dříve nadvakrát snížila výhled zisku EBITDA na 64 miliard Kč z původních 70 miliard Kč. Zklamáním byl pro investory výhled firmy pro letošní rok. K výši dividendy ze zisku za loňský rok se ČEZ nevyjádřil.

ČEZ Elektřina Energetika Akcie ČR Dividendy

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl za celý loňský rok 27,7 miliardy Kč, což je více než 700 milionů Kč nad očekáváním firmy, a to navzdory dalšímu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny a nižší výrobě v jaderných elektrárnách.

Pozitivně působilo zejména vrácení části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012 a úspěšné plnění programu úspor a růstových opatření. Skupině se podařilo snížit stálé náklady o 3 miliardy Kč a současně navýšit celkové výnosy o čtyři procenta na 210 miliard Kč, a to zejména díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu a tepla koncovým zákazníkům.

ČEZ - hospodářské výsledky za rok 2015

"Skupina ČEZ dokázala v roce 2015 vygenerovat o 1,9 miliardy Kč vyšší provozní cash flow než v roce 2014 a snížit čistý dluh o 16 miliard Kč," uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Provozní výnosy ČEZ v loňském roce vzrostly o 4 % navzdory 11% poklesu objemu výroby v jaderných zdrojích způsobenému zejména neplánovanými odstávkami bloků Jaderné elektrárny Dukovany a prodloužením řádných odstávek Jaderné elektrárny Temelín. V dukovanské elektrárně vyráběl loni od poloviny září do konce prosince proud pouze jeden ze čtyř bloků. Důvodem byla opětovná kontrola několika tisíc svarů v jaderné části. Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš na začátku února uvedl, že ČEZ přišel kvůli odstavení bloků v Dukovanech loni o 2,5 miliardy korun.

Pozitivně naopak působilo 6% navýšení výroby v uhelných zdrojích a navýšení prodejů koncovým zákazníkům. Prodej elektřiny zákazníkům vzrostl meziročně o 8 %, prodej tepla o 5 % a prodej plynu o 26 %.

Analytik z BH Securities Petr Hlinomaz odhadoval, že by ČEZ měl za celý loňský rok vykázat čistý zisk 24,4 miliardy Kč. Marek Hatlapatka, analytik ze společnosti CYRRUS, před zveřejněním výsledků uvedl, že společnost zřejmě těsně splní svůj cíl na úrovni zisku EBITDA, a odhadl, že představený výhled bude opět meziročně nižší jak na úrovni EBITDA, tak na úrovni čistého zisku.

Za samotné čtvrté čtvrtletí ČEZ vykázal zisk EBITDA 16,7 miliardy Kč proti 17,8 miliardy Kč ve stejném období o rok dříve, čistý zisk 3,9 miliardy Kč proti 2,8 miliardy Kč ve 4Q2014 a očištěný čistý zisk 9 miliard Kč proti 5,2 miliardy Kč ve 4Q2014.

ČEZ - hospodářské výsledky za 4Q2015

"ČEZ výsledky za 4Q2015/FY2015 mírně překonal očekávání trhu i vlastní výhled, a to hlavně díky vyššímu zisku EBITDA v prodeji (vyšší prodej zemního plynu a tepla a vypořádání nevyfakturované elektřiny). Ve výrobě elektřiny produkce z důvodu odstávek v Jaderné elektrárně Dukovany klesla ve 4Q2015 o 9 %. To firma částečně vyvážila úsporami nákladů. Výsledek za 4Q2015 tak vnímáme neutrálně," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČEZ - reportované hospodářské výsledky za 4Q2015 vs. odhady Erste

V posledních měsících došlo k výraznému propadu velkoobchodních cen elektřiny, který svým rozsahem ohrožuje finanční stabilitu řady evropských energetik. Ratingové agentury proto přistoupily k mimořádné hromadné revizi ratingů celého odvětví. V rámci revize ratingů agentury Standard & Poor’s byly do režimu "creditwatch" indikujícího možné snížení hodnocení zařazeny mimo jiné firmy E.ON, EDF, RWE, EnBW, Vattenfall, Verbund a Engie. Společnosti ČEZ byl potvrzen rating A- se stabilním výhledem.

ČEZ uvedl, že pro rok 2017 již má předprodáno 67 % z celkového objemu očekávané výroby za průměrnou cenu 31,5 eura za MWh, pro rok 2018 35 % elektřiny rovněž za průměrnou cenu 31,5 eura za MWh a pro rok 2019 15 % elektřiny za průměrnou cenu 34,5 eura za MWh.

"Úspěšné naplňování růstových ambic a systematické snižování nákladů pomáhá zmírnit dopady dlouhodobého poklesu velkoobchodních cen elektřiny na hospodaření ČEZ," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ - vývoj zisku EBITDA vs. vývoj cen elektřiny

Ve výhledu pro letošní rok skupina uvedla, že čeká zisk EBITDA 60 miliard Kč (meziročně -7,8 %) a očištěný čistý zisk 18 miliard Kč (meziročně -35 %). Negativně budou podle podniku výsledky nadále ovlivňovat zejména klesající ceny elektřiny, pozitivně by naopak mělo působit zvyšování objemu výroby. Nejistota zůstává ohledně regulatorních a legislativních podmínek a rizikem podle ČEZ bude rovněž disponibilita výrobních zdrojů v ČR, zejména nových a obnovených uhelných zdrojů.

"Letos lze očekávat stabilní dividendu na úrovni 40 Kč na akcii (10% hrubý výnos). Mírně negativní je slabší výhled, který implikuje pro příští rok dividendu okolo 27 Kč na akcii (7% výnos). ČEZ má pro letošní rok ceny elektřiny zajištěné asi 55 % nad aktuální cenou na burze, což ukazuje na další poklesy v letech 2017 a 2018. V delším horizontu jsou však akcie ČEZ i přes slabší výhled oceněny na relativně vysokém FCF (volné cash flow) výnosu. Důležité bude, zda management nechá akcionáře na cash flow firmy sáhnout prostřednictvím dividend," dodává Bártek.

Analytik Jan Raška z Fio banky očekával, že výhled ČEZ na úrovni zisku EBITDA bude 63 až 64 miliard Kč a na úrovni očištěného čistého zisku 20 až 21 miliard Kč. Představený výhled je tak slabší.

"Čísla za 4Q2015 příjemně překvapila a překonala po očištění i náš optimistický odhad. Zklamáním je nicméně výhled na letošní rok. To je důvod, proč celý report hodnotíme negativně. Cíl ČEZ by při zachování výplatního poměru indikoval dividendu za rok 2016 v rozpětí 20-27 Kč," napsal Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

"Během konferenčního hovoru společnost bez bližších komentářů k dividendě ze zisku za loňský rok potvrdila 60-80% dividendový výplatní poměr (návrh dividendy očekáváme ve druhé polovině dubna). Výhled na produkci pro rok 2016 vnímáme jako ambiciózní (29-33 TWh). ČEZ rovněž navýšil kapitálové výdaje pro rok 2016 o cca 6 miliard Kč a pro roky 2017-2020 o 30-32 miliard Kč ročně (cílené na obnovitelné zdroje a distribuci). Firma plánuje poměr zadlužení čistý dluh/EBITDA dlouhodobě v rozmezí 2,5-3násobku (ke konci roku 2015 na úrovni 2násobku), což značí mírné navýšení oproti původnímu cíli (méně než 2,5násobek)," doplnil Bártek po skončení konferenčního hovoru.

"Výhled pro rok 2016, přestože je pod konsenzem, není dle našeho názoru konzervativní. ČEZ bohužel neplánuje další snižování nákladů. Další kapitálové výdaje budou cíleny na obnovitelné zdroje a distribuci, což není podle nás problém (nízké riziko). Vyšší cíl zadlužení indikuje, že společnost plánuje jak vyšší kapitálové výdaje v růstových oblastech, tak solidní dividendy. Nicméně ČEZ stále musí dokázat, že je schopen najít zajímavé růstové příležitosti," dodal Bártek.

ČEZ - výhled hospodaření pro rok 2016

Akcie společnosti ČEZ aktuálně podle agentury Bloomberg pokrývá 24 analytických týmů. Deset jich titul doporučuje kupovat, devět držet a pět prodávat. Průměrná cílová cena akcií ČEZ je aktuálně 492,79 Kč, v pondělí titul uzavřel na hladině 393 Kč.

ČEZ - přehled investičních doporučení (k 15. březnu 2016)
Zdroj: ČEZ
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů