Česká národní banka na prvním letošním zasedání zpřísnila měnovou politiku
|

Česká národní banka na prvním letošním zasedání zpřísnila měnovou politiku

Česká národní banka na svém únorovém zasedání zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 0,75 % a lombardní sazbu posunula z 1 % na 1,5 %. Diskontní sazbu rada ponechala beze změny na 0,05 %. ČNB zveřejnila také novou makroekonomickou prognózu a odhad vývoje kurzu koruny. Průměrný kurz české koruny bude podle banky v letošním roce 24,90 EUR/CZK, příští rok pak počítá s posílením na průměrných 24,50 EUR/CZK.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo pět ze sedmi jejích členů. Na jednání nebyli přítomni viceguvernér banky Mojmír Hampl a člen bankovní rady Oldřich Dědek. Hlasování o nastavení sazeb bylo jednomyslné, nově stanovené sazby jsou platné od 2. února.

"Koruna se už před zveřejněním výsledku jednání dostala na nejsilnější úrovně od konce kurzového závazku, poté ovšem zisky mírně korigovala. Čím ale bude koruna silnější, tím bude z pohledu centrální banky menší potřeba sazby dále zvyšovat, jelikož měnové zpřísnění bude probíhat skrze silnější kurz. Díky příznivému ekonomickému vývoji však podle nás bude banka v letošním roce pokračovat s postupným zvyšováním sazeb," říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Během tiskové konference Jiřího Rusnoka koruna dále posílila, ve 14.30 se nacházela na 25,19 EUR/CZK, kde byla naposledy v prosinci 2012.

Zpevňování koruny by mělo pokračovat

Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci upozornil, že prognóza kurzu nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat ani jako žádoucí úroveň kurzu. Zveřejňování odhadů kurzu pozastavila banka v listopadu 2013 v souvislosti se zavedením kurzového závazku.

"Prognóza kurzu je spolu s prognózou všech dalších veličin podmíněna přijatými předpoklady prognózy, včetně výhledů zahraničního vývoje," uvedl Rusnok. Dodal, že příchod neočekávaných šoků může vychylovat skutečný vývoj kurzu od prognózy, a to někdy i výrazně.

Hrozba skokového posílení české koruny způsobeného prodejem pozic finančních investorů už podle Jiřího Rusnoka z velké části odezněla, byť část spekulativních investorů korunové pozice stále drží.

ČNB - prognóza vývoje kurzu koruny, zdroj: ČNB

Guvernér dále uvedl, že nová prognóza je zpracována tak, že pro letošní rok počítá s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb. "Prognóza tak, jak je zpracovaná, vidí prostor pro další zvýšení úrokových sazeb v rozsahu jednoho dalšího zvýšení v tomto roce. Ale i to je podmíněno okolnostmi a vývojem," uvedl Rusnok. Upozornil, že již dříve se vyslovil pro dvě zvýšení úrokových sazeb v letošním roce.

ČNB - prognóza vývoje sazby PRIBOR (3M), zdroj: ČNB

Růst HDP zrychlí, inflace mírně klesne

Odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce ČNB zlepšila na 3,6 % z 3,4 % odhadovaných v listopadu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 % z předchozích 3,1 %. Pro rok 2017 nechala ČNB odhad růstu na 4,5 %.

ČNB - odhad vývoje HDP ČR, zdroj: ČNB

V případě inflace ČNB odhad snížila. V prvním čtvrtletí příštího roku tak čeká inflaci 1,9 %, zatímco v listopadu hovořila o 2 %. Pro druhé čtvrtletí 2019 odhad banka ponechala na 1,8 %. "Celková inflace letos setrvá nad 2% cílem a na horizontu měnové politiky se bude pohybovat těsně pod ním," řekl Rusnok.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle ČNB vyrovnaná. Nejistotami jsou síla domácích inflačních tlaků a vývoj kurzu koruny.

ČNB - odhad vývoje inflace v ČR, zdroj: ČNB

Ministerstvo financí ve středu v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,4 %. Úřad zlepšil také odhad růstu HDP v loňském roce, a to na 4,3 %. Pro rok 2019 odhaduje ministerstvo růst hrubého domácího produktu na 2,6 %. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,3 %. V roce 2019 by česká ekonomika měla podle ČBA expandovat tempem 2,9 %.

Analytici: Sazby dále porostou

Současná úroveň úrokových sazeb je podle Jakuba Seidlera z ING v kontextu vývoje tuzemské ekonomiky neadekvátně nízká, a proto je zpřísňování měnové politiky prostřednictvím dalšího zvyšování sazeb žádoucí. Podle jeho odhadu by se sazby letos mohly zvýšit dokonce ještě dvakrát, tedy až k úrovni 1,25 %. Koruna totiž podle něj nebude posilovat tak výrazně, jak ČNB předpokládá.

"Trh si je této skutečnosti vědom a stejně jako my předpokládá, že ČNB letos zvýší sazby alespoň třikrát. Tuto skutečnost již zohledňují i delší tržní úrokové sazby, které se pohybují na nejvyšších hodnotách od konce roku 2013," říká Seidler.

Další růst úrokových sazeb čeká i hlavní ekonom Monety Money Bank Petr Gapko. "Příští zvýšení sazeb, znovu o čtvrt procentního bodu, by mohlo přijít v druhém až třetím čtvrtletí letošního roku. Záležet bude hlavně na vývoji inflace a na inflačních očekáváních," uvedl.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává v závěru roku základní úrokovou sazbu na úrovni jednoho procenta. "Samozřejmě je zde riziko i rychlejšího zvyšování sazeb. Záležet bude na vývoji kurzu koruny, její nedávné posílení v tomto ohledu hovoří proti přílišnému spěchu při dalším zvyšování úroků," podotkl.

V prosinci ČNB ponechala měnovou politiku beze změny, o měsíc dříve zvýšila dvoutýdenní repo sazbu z 0,25 % na 0,5 % a lombardní sazbu posunula z 0,5 % na 1 %. Diskontní sazba zůstala i v listopadu beze změny na 0,05 %.

Od základní úrokové sazby se odvíjí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

Česká ekonomika ve výborné kondici

Ekonomická aktivita v Česku se vyvíjí nad očekávání příznivě, meziroční expanze tuzemské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlila na 5 %, inflace se nadále pohybuje bezpečně nad 2% cílem a nezaměstnanost je nejnižší v celé EU.

K růstu tuzemské ekonomiky pomohla v třetím kvartálu podle Českého statistického úřadu hlavně domácí poptávka. "Na růstu domácí poptávky se podílely rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů," uvádějí statistici. Reálná spotřeba domácností vzrostla oproti loňsku o 4,4 %, a přispěla tak ke zvýšení celkových výdajů na konečnou spotřebu o 3,4 %.

"Ekonomická aktivita se nadále vyvíjí příznivě, trh práce láme historické rekordy a vykazuje známky přehřívání, mzdy rostou, důvěra domácností se dostala na své nejvyšší úrovně. Poslední data z ekonomiky nenaznačila žádné negativní skutečnosti, které by mohly bankovní radu ČNB přinutit rozhodnutí o dalším růstu sazeb odložit," dodává Jakub Seidler z ING.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Poprvé v Česku úrokové sazby stouply na začátku srpna. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká, kanadská a britská centrální banka. Evropská centrální banka podle analytiků své sazby poprvé zvýší zřejmě v druhé polovině tohoto roku.

Zdroj: ČNB, ČTK
Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC
včera v 13:50

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde...
Čína Česká republika Politika
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
včera v 03:00

Čínský parlament schválil změny struktury vlády

Poslanci čínského parlamentu v sobotu schválili plán rozsáhlých změn ve struktuře centrální vlády. Reforma je...
Čína Politika Asijská ekonomika
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
16. 3. 2018 21:30

Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní indexy klesly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily díky nejnovější ekonomické statistice z USA. Zpráva o průmyslové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny
16. 3. 2018 20:59

Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek v Paříži zavázali k vytvoření...
Eurozóna Evropská unie Politika
Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem
16. 3. 2018 20:48

Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem

Více než 100 zemí se dohodlo, že budou spolupracovat na vytvoření společného mezinárodního postupu při zdanění...
Daně Internet Byznys a podnikání
Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene
16. 3. 2018 20:20

Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene

Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) vyjádřila zájem o investici do projektu bulharské jaderné...
Čína Jaderná energetika Energetika
Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační…
16. 3. 2018 19:46

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační firmě OTE

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v největší telekomunikační skupině v zemi OTE. Řecko nyní vyzvalo...
Řecko Privatizace Telekomunikace
Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy
16. 3. 2018 19:09

Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy

Společnost Japan Tobacco se dohodla na koupi ruské Donskoy Tabak za zhruba 90 miliard rublů. Dohoda posílí pozici...
Japonsko Rusko Tabák a cigarety
V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny
16. 3. 2018 18:39

V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny

Brazilská společnost Suzano Papel e Celulose vyhrála boj o kontrolu nad větším konkurentem Fibria Celulose. Spojením...
Brazílie Latinská Amerika Fúze a akvizice
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
16. 3. 2018 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když se investoři nenechali znervóznit...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
16. 3. 2018 17:06

Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby

Německá automobilka Porsche loni zaznamenala díky rekordnímu odbytu i rekordní tržby a zisk. Ten po zdanění vzrostl o...
Volkswagen Auta Německo
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
16. 3. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl procenta

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty z předcházející seance, když index PX zpevnil o 0,28 % na 1 118,52 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let
16. 3. 2018 16:21

Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let

Hongkongský miliardář Li Ka-shing se rozhodl ve svých téměř 90 letech odejít do důchodu. Během života se vypracoval...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary
16. 3. 2018 16:04

Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary

Generální partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, energetická společnost ČEZ, po 16 letech ukončil...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Ze světa investičních doporučení (16. března)
16. 3. 2018 15:50

Ze světa investičních doporučení (16. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent
16. 3. 2018 15:30

Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent

Veřejní investoři v Česku do konce února zadali stavebním firmám 993 zakázek za 23,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu…
16. 3. 2018 15:10

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle předběžných dat stoupl na 102 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu stoupl na 112 bodů z 99,7 bodu v únoru. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord
16. 3. 2018 15:00

Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord

Američtí zaměstnavatelé v lednu prudce zvýšili poptávku po nových zaměstnancích. Počet nabízených volných pracovních...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %
16. 3. 2018 14:17

Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 %. V pátek to oznámila americká centrální...
Spojené státy americké (USA) Průmysl Průmyslová výroba