Monetě Money Bank v pololetí klesl čistý zisk na 2,2 miliardy Kč, management ale zlepšil celoroční výhled
|

Monetě Money Bank v pololetí klesl čistý zisk na 2,2 miliardy Kč, management ale zlepšil celoroční výhled

Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za prvních šest měsíců letošního roku zisk po zdanění 2,2 miliardy Kč. Meziročně tak společnosti čistý zisk klesl o 3,6 %, snížily se čistý úrokový příjem i výnos z poplatků a provizí. Banka ovšem zaznamenala významný nárůst v segmentech nezajištěných spotřebitelských úvěrů, úvěrů poskytnutých malým firmám a hypotečních úvěrů a zlepšila celoroční výhled čistého zisku.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem Monetě klesl o 13,2 % na 3,72 miliardy Kč a výnos z poplatků a provizí se jí snížil o 7,1 % na 918 milionů Kč. Naopak čistý zisk z finančních operací bance vyskočil o 65,9 % na 516 milionů Kč, a to díky zaúčtování jednorázového příjmu 343 milionů Kč z prodeje držených dluhopisů.

Provozní náklady Monetě v pololetí klesly o dvě procenta na 2,3 miliardy Kč, a to navzdory růstu počtu zaměstnanců, tlakům na mzdy a investicím do digitalizace. Poměr nákladů k výnosům dosáhl 43,3 %, což představuje pokles proti druhé polovině loňského roku a lepší výsledek ve srovnání s cílem managementu pro letošní rok.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 1H2017

Banka vykázala návratnost kapitálu (RoTE) na úrovni 19,1 % proti 15,3 % vykázaným na konci loňského roku. MONETA má nadále velmi silnou kapitálovou pozici, kapitálový poměr CET1 dosahuje 18,4 %, společnost má přebytečný kapitál v objemu 3,2 miliardy Kč. Minimální hodnota ukazatele CET1 je podle vyhlášky České národní banky osm procent.

Silná kapitálová pozice a zlepšený výhled

Přebytečný kapitál bude podle Monety použit na pokrytí jednorázového dopadu zavedení mezinárodního účetního standardu IFRS9, na investice do růstových aktivit, další růst rizikově vážených aktiv a výplatu dividend. Banka znovu potvrdila svou dividendovou politiku a cíl rozdělit zbývající přebytečný kapitál akcionářům. Likvidita zůstává velice silná s ukazatelem krytí na úrovni 160 %, což je vysoko nad regulatorními požadavky.

Management Monety současně se zveřejněním výsledků zvýšil celoroční odhad čistého zisku banky z 3,4 miliardy Kč na 3,65 miliardy Kč a snížil odhad nákladů na rizika z 80 až 90 bazických bodů na 60 až 70 bazických bodů.

"Mimořádný zisk z prodeje dluhopisů pomůže celoročnímu zisku a s tím související dividendě. Výhled managementu je podle našeho názoru na úrovni čistého zisku konzervativní a neměl by být problém jej překonat," říká analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Růst úvěrového portfolia pokračuje

Meziroční nárůst bilance úvěrů dosáhl 8,9 %, růst čistých úvěrů pro malé firmy činil 31,5 % a růst čistých investičních úvěrů dosáhl 20,4 %. Prudký růst banka zaznamenala v segmentu hypoték, kde objem nových úvěrů vystřelil o 236,7 %. MONETA díky tomu dosáhla 4% podílu na trhu hypoték. Čistá hodnota hypotečního portfolia stoupla díky prudkému růstu nových hypoték o 17,5 % na 17,7 miliardy Kč.

"Navzdory konkurenčním tlakům jsme dosáhli velmi dobrého výsledku v retailovém i komerčním segmentu a udrželi jsme si kontrolu nad náklady. To vedlo k významnému posílení výkonnosti a dalšímu růstu návratnosti kapitálu," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

"Nadále se soustředíme na splnění slibu stát se šampionem českých živnostníků, svobodných povolání a malých firem, kterým pomáháme růst. V segmentu malých firem jsme investovali do rozšíření obchodní sítě, klientského servisu a vývoje produktů a dosáhli jsme meziročního růstu objemu nových splátkových úvěrů o 152,1 % na 898,3 milionu Kč," uvedl dále Spurný.

Celkový objem úvěrů v segmentu malých firem vzrostl meziročně v čisté hodnotě o 31,5 % na 2,2 miliardy Kč. Zároveň vzrostl i objem investičních úvěrů, meziročně v čisté výši o 20,4 %. Výkonné retailové úvěry vzrostly bance meziročně v čisté hodnotě o 8,1 % na 56,4 miliardy Kč.

MONETA Money Bank - retailové a korporátní úvěry (1H2017)

Spotřebitelské úvěry vzrostly meziročně o 5,5 % na čistou hodnotu 33,7 miliardy Kč. Objem půjček na koupi vozidel výrazně vzrostl díky akvizici nových klientů, bilance v čisté hodnotě meziročně stoupla o 18,9 % na 2,4 miliardy Kč.

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala pokles čistého zisku z 1,2 miliardy Kč na 1,16 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem Monetě v druhém čtvrtletí klesl z 2,11 miliardy Kč na 1,82 miliardy Kč a čistý příjem z poplatků a provizí klesl z 498 milionů Kč na 460 milionů Kč, zatímco čistý zisk z finančních operací se díky prodeji dluhopisů zvýšil z 238 milionů Kč na 413 milionů Kč.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 2Q2017

Rizikem zůstává pokles úrokové marže

"Druhý kvartál nepřinesl zvrat v dlouhodobých trendech. Čistý úrokový i neúrokový výnos byl pod naším i tržním očekáváním. Čistá úroková marže pokračovala v poklesu a ve druhém čtvrtletí dosáhla 4,7 %, očekávali jsme 5 %. Celkové provozní výnosy a čistý zisk ale výrazně překonaly očekávání trhu. Důvodem byl výnos z finančních transakcí, v rámci kterého byl zaúčtován prodej držených dluhopisů," říká analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

"Monetě se dařilo navyšovat objem poskytnutých úvěrů ve spotřebním i komerčním segmentu, vysvětlením pokračujícího poklesu čisté úrokové marže je tedy agresivní cenová politika. Výsledky s ohledem na výrazně vyšší čistý zisk a zlepšený celoroční výhled celkově vnímáme mírně pozitivně," dodává Miřátský.

"Za hlavní problém Monety nadále považujeme pokračující pokles čisté úrokové marže. Předpokládáme, že trend bude pokračovat s tím, jak konkurence tlačí na ceny především v oblasti spotřebitelských úvěrů. Nedávné zvýšení sazeb České národní banky by však mohlo Monetě pomoci tento příjem stabilizovat. Za předpokladu, že se to společnosti podaří (očekáváme stabilizaci v roce 2018), lze současnou cenu akcií banky považovat za atraktivní," napsal analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

MONETA pokračuje v investicích do digitálních bankovních produktů pro klienty a digitalizace podpůrných procesů. Z plánovaných 600 milionů již investovala 120 milionů Kč. Banka pokračuje i s modernizací pobočkové a bankomatové sítě, dosud v této oblasti MONETA investovala 146 z plánovaných 800 milionů Kč.

MONETA Money Bank na trhu do loňského května působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a 653 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,8 %, S&P 500 +0,66 %, Nasdaq +0,62 %
před 12 minutami

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,8 %, S&P 500 +0,66 %, Nasdaq +0,62 %

Všechny tři americké indexy v úvodu obchodování vytvořily nová historická maxima.
Americké akcie
Ze světa investičních doporučení (18. prosince)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (18. prosince)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Textilka Pegas Nonwovens přestěhuje sídlo z Lucemburska do Česka
Textilka Pegas Nonwovens přestěhuje sídlo z Lucemburska do Česka
před hodinou

Textilka Pegas Nonwovens přestěhuje sídlo z Lucemburska do Česka

Výrobce netkaných textilií pro stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví Pegas Nonwovens bude sídlit v České...
Pegas Nonwovens Akcie ČR
Šéf dánské centrální banky varuje před investicemi do bitcoinu
Šéf dánské centrální banky varuje před investicemi do bitcoinu
13:53

Šéf dánské centrální banky varuje před investicemi do bitcoinu

Guvernér dánské centrální banky Lars Rohde varoval před investicemi do digitální měny bitcoin. Případné zájemce o...
Bitcoin Kryptoměny Měny
Bitcoin se v pondělí pohybuje v červených číslech, stále se však drží…
13:35

Bitcoin se v pondělí pohybuje v červených číslech, stále se však drží nad 19 000 USD

Digitální měna v úvodu nového týdne oslabuje, drží se však na dohled hranici 20 000 USD. Podle serveru coinmarketcap...
Bitcoin Kryptoměny Měny
Seidler (ING Bank): Šance pro čtvrteční zvýšení sazeb ČNB jsou vysoké…
13:17

Seidler (ING Bank): Šance pro čtvrteční zvýšení sazeb ČNB jsou vysoké, pravděpodobnější je však únor

Poslední data z české ekonomiky vyznívají spíše příznivě a podporují další utahování měnové politiky. Zvyšování...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
EK zahájila prověrku přístupu nizozemských úřadů k firmě IKEA
EK zahájila prověrku přístupu nizozemských úřadů k firmě IKEA
12:58

EK zahájila prověrku přístupu nizozemských úřadů k firmě IKEA

Evropská komise zahájila hloubkovou prověrku přístupu nizozemských daňových úřadů ke společnosti Inter IKEA. V...
Evropská unie Nizozemsko Daně
České firmy se podle průzkumu nejvíce obávají nedostatku pracovních…
12:00

České firmy se podle průzkumu nejvíce obávají nedostatku pracovních sil

Za největší riziko pro své podnikání pokládají české firmy nedostatek pracovních sil. Následuje růst administrativní...
Česká republika Byznys a podnikání Pracovní trh
Francie žaluje Amazon za zneužití postavení na trhu
11:38

Francie žaluje Amazon za zneužití postavení na trhu

Francouzská vláda podala k pařížskému obchodnímu soudu žalobu na amerického internetového prodejce Amazon. V pondělí...
Francie Amazon Americké akcie
IEA čeká v příštích letech jen pomalý růst poptávky po uhlí
IEA čeká v příštích letech jen pomalý růst poptávky po uhlí
11:20

IEA čeká v příštích letech jen pomalý růst poptávky po uhlí

Celosvětová poptávka po uhlí v loňském roce klesla o téměř dvě procenta a v příštích pěti letech by měla vykazovat...
Uhlí a koks Komodity
Inflace v eurozóně v listopadu stoupla na 1,5 %
11:03

Inflace v eurozóně v listopadu stoupla na 1,5 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v listopadu podle očekávání stouplo na 1,5 % z 1,4 % v předchozím měsíci....
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Banky v Česku mají podle ČNB dost kapitálu i při poklesu ekonomické…
Banky v Česku mají podle ČNB dost kapitálu i při poklesu ekonomické…
10:45

Banky v Česku mají podle ČNB dost kapitálu i při poklesu ekonomické aktivity

Kapitálová vybavenost tuzemského bankovního sektoru zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v...
Česká republika ČNB Centrální banky
Asijské trhy začaly nový týden převážně v plusu
Asijské trhy začaly nový týden převážně v plusu
10:30

Asijské trhy začaly nový týden převážně v plusu

Většina asijských akciových trhů v pondělí stoupla, když se investoři soustředili zejména na americkou daňovou...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta
ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta
10:16

ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta

Česká národní banka zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Banky
Ceny v českém průmyslu v listopadu zpomalily meziroční růst na 0,9 %
Ceny v českém průmyslu v listopadu zpomalily meziroční růst na 0,9 %
09:45

Ceny v českém průmyslu v listopadu zpomalily meziroční růst na 0,9 %

Ceny průmyslových výrobců v Česku v listopadu zpomalily meziroční růst na 0,9 % z říjnových 1,1 %. Ceny v zemědělství...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Burza CME spustila obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin
Burza CME spustila obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin
09:30

Burza CME spustila obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin

S digitální měnou bitcoin se v noci na pondělí začalo obchodovat na dalším velkém termínovém trhu. Hodnota kontraktu...
Bitcoin Kryptoměny Měny
Pražská burza v úvodu roste. Index PX +0,28 %, Erste +0,6 %, Komerční…
09:20

Pražská burza v úvodu roste. Index PX +0,28 %, Erste +0,6 %, Komerční banka +0,11 %, O2 C.R. +1,43 %, Unipetrol +0,24 %

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v pondělí pořádá mimořádnou valnou hromadu. Na programu jsou personální...
Akcie ČR Pegas Nonwovens