Monetě Money Bank v pololetí klesl čistý zisk na 2,2 miliardy Kč, management ale zlepšil celoroční výhled
|

Monetě Money Bank v pololetí klesl čistý zisk na 2,2 miliardy Kč, management ale zlepšil celoroční výhled

Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za prvních šest měsíců letošního roku zisk po zdanění 2,2 miliardy Kč. Meziročně tak společnosti čistý zisk klesl o 3,6 %, snížily se čistý úrokový příjem i výnos z poplatků a provizí. Banka ovšem zaznamenala významný nárůst v segmentech nezajištěných spotřebitelských úvěrů, úvěrů poskytnutých malým firmám a hypotečních úvěrů a zlepšila celoroční výhled čistého zisku.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem Monetě klesl o 13,2 % na 3,72 miliardy Kč a výnos z poplatků a provizí se jí snížil o 7,1 % na 918 milionů Kč. Naopak čistý zisk z finančních operací bance vyskočil o 65,9 % na 516 milionů Kč, a to díky zaúčtování jednorázového příjmu 343 milionů Kč z prodeje držených dluhopisů.

Provozní náklady Monetě v pololetí klesly o dvě procenta na 2,3 miliardy Kč, a to navzdory růstu počtu zaměstnanců, tlakům na mzdy a investicím do digitalizace. Poměr nákladů k výnosům dosáhl 43,3 %, což představuje pokles proti druhé polovině loňského roku a lepší výsledek ve srovnání s cílem managementu pro letošní rok.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 1H2017

Banka vykázala návratnost kapitálu (RoTE) na úrovni 19,1 % proti 15,3 % vykázaným na konci loňského roku. MONETA má nadále velmi silnou kapitálovou pozici, kapitálový poměr CET1 dosahuje 18,4 %, společnost má přebytečný kapitál v objemu 3,2 miliardy Kč. Minimální hodnota ukazatele CET1 je podle vyhlášky České národní banky osm procent.

Silná kapitálová pozice a zlepšený výhled

Přebytečný kapitál bude podle Monety použit na pokrytí jednorázového dopadu zavedení mezinárodního účetního standardu IFRS9, na investice do růstových aktivit, další růst rizikově vážených aktiv a výplatu dividend. Banka znovu potvrdila svou dividendovou politiku a cíl rozdělit zbývající přebytečný kapitál akcionářům. Likvidita zůstává velice silná s ukazatelem krytí na úrovni 160 %, což je vysoko nad regulatorními požadavky.

Management Monety současně se zveřejněním výsledků zvýšil celoroční odhad čistého zisku banky z 3,4 miliardy Kč na 3,65 miliardy Kč a snížil odhad nákladů na rizika z 80 až 90 bazických bodů na 60 až 70 bazických bodů.

"Mimořádný zisk z prodeje dluhopisů pomůže celoročnímu zisku a s tím související dividendě. Výhled managementu je podle našeho názoru na úrovni čistého zisku konzervativní a neměl by být problém jej překonat," říká analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Růst úvěrového portfolia pokračuje

Meziroční nárůst bilance úvěrů dosáhl 8,9 %, růst čistých úvěrů pro malé firmy činil 31,5 % a růst čistých investičních úvěrů dosáhl 20,4 %. Prudký růst banka zaznamenala v segmentu hypoték, kde objem nových úvěrů vystřelil o 236,7 %. MONETA díky tomu dosáhla 4% podílu na trhu hypoték. Čistá hodnota hypotečního portfolia stoupla díky prudkému růstu nových hypoték o 17,5 % na 17,7 miliardy Kč.

"Navzdory konkurenčním tlakům jsme dosáhli velmi dobrého výsledku v retailovém i komerčním segmentu a udrželi jsme si kontrolu nad náklady. To vedlo k významnému posílení výkonnosti a dalšímu růstu návratnosti kapitálu," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

"Nadále se soustředíme na splnění slibu stát se šampionem českých živnostníků, svobodných povolání a malých firem, kterým pomáháme růst. V segmentu malých firem jsme investovali do rozšíření obchodní sítě, klientského servisu a vývoje produktů a dosáhli jsme meziročního růstu objemu nových splátkových úvěrů o 152,1 % na 898,3 milionu Kč," uvedl dále Spurný.

Celkový objem úvěrů v segmentu malých firem vzrostl meziročně v čisté hodnotě o 31,5 % na 2,2 miliardy Kč. Zároveň vzrostl i objem investičních úvěrů, meziročně v čisté výši o 20,4 %. Výkonné retailové úvěry vzrostly bance meziročně v čisté hodnotě o 8,1 % na 56,4 miliardy Kč.

MONETA Money Bank - retailové a korporátní úvěry (1H2017)

Spotřebitelské úvěry vzrostly meziročně o 5,5 % na čistou hodnotu 33,7 miliardy Kč. Objem půjček na koupi vozidel výrazně vzrostl díky akvizici nových klientů, bilance v čisté hodnotě meziročně stoupla o 18,9 % na 2,4 miliardy Kč.

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala pokles čistého zisku z 1,2 miliardy Kč na 1,16 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem Monetě v druhém čtvrtletí klesl z 2,11 miliardy Kč na 1,82 miliardy Kč a čistý příjem z poplatků a provizí klesl z 498 milionů Kč na 460 milionů Kč, zatímco čistý zisk z finančních operací se díky prodeji dluhopisů zvýšil z 238 milionů Kč na 413 milionů Kč.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 2Q2017

Rizikem zůstává pokles úrokové marže

"Druhý kvartál nepřinesl zvrat v dlouhodobých trendech. Čistý úrokový i neúrokový výnos byl pod naším i tržním očekáváním. Čistá úroková marže pokračovala v poklesu a ve druhém čtvrtletí dosáhla 4,7 %, očekávali jsme 5 %. Celkové provozní výnosy a čistý zisk ale výrazně překonaly očekávání trhu. Důvodem byl výnos z finančních transakcí, v rámci kterého byl zaúčtován prodej držených dluhopisů," říká analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

"Monetě se dařilo navyšovat objem poskytnutých úvěrů ve spotřebním i komerčním segmentu, vysvětlením pokračujícího poklesu čisté úrokové marže je tedy agresivní cenová politika. Výsledky s ohledem na výrazně vyšší čistý zisk a zlepšený celoroční výhled celkově vnímáme mírně pozitivně," dodává Miřátský.

"Za hlavní problém Monety nadále považujeme pokračující pokles čisté úrokové marže. Předpokládáme, že trend bude pokračovat s tím, jak konkurence tlačí na ceny především v oblasti spotřebitelských úvěrů. Nedávné zvýšení sazeb České národní banky by však mohlo Monetě pomoci tento příjem stabilizovat. Za předpokladu, že se to společnosti podaří (očekáváme stabilizaci v roce 2018), lze současnou cenu akcií banky považovat za atraktivní," napsal analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

MONETA pokračuje v investicích do digitálních bankovních produktů pro klienty a digitalizace podpůrných procesů. Z plánovaných 600 milionů již investovala 120 milionů Kč. Banka pokračuje i s modernizací pobočkové a bankomatové sítě, dosud v této oblasti MONETA investovala 146 z plánovaných 800 milionů Kč.

MONETA Money Bank na trhu do loňského května působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a 653 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
George Soros věnoval téměř 80 % svého majetku na charitu
George Soros věnoval téměř 80 % svého majetku na charitu
včera v 23:30

George Soros věnoval téměř 80 % svého majetku na charitu

Americký miliardář maďarského původu George Soros převedl svůj majetek v hodnotě zhruba 18 miliard dolarů na...
Nejbohatší investoři a byznysmeni George Soros
Americké akcie v úterý opět přepisovaly historii, index Dow se během…
Americké akcie v úterý opět přepisovaly historii, index Dow se během…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý opět přepisovaly historii, index Dow se během dne poprvé dostal nad 23 000 bodů

Americké akcie se v úterý vyšplhaly na nová rekordní maxima a index Dow Jones Industrial Average se během dne poprvé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Trump je pro odpovědné zmírnění řeckého dluhu
včera v 21:40

Trump je pro odpovědné zmírnění řeckého dluhu

Americký prezident Donald Trump v úterý vyzval řeckou vládu, aby pokračovala v prosazování hospodářských reforem, a...
Řecko PIIGS Dluhová krize
Španělská vláda kvůli Katalánsku zhoršila hospodářský výhled
včera v 21:21

Španělská vláda kvůli Katalánsku zhoršila hospodářský výhled

Španělská vláda kvůli nejistotě kolem budoucnosti Katalánska zhoršila odhad růstu španělské ekonomiky pro příští rok....
Španělsko Hospodářský růst HDP
Trump si výrazně pohoršil v žebříčku nejbohatších lidí v USA
včera v 21:06

Trump si výrazně pohoršil v žebříčku nejbohatších lidí v USA

Americký prezident Donald Trump si výrazně pohoršil v nejnovějším žebříčku 400 nejbohatších lidí v USA, který...
Donald Trump Nejbohatší investoři a byznysmeni Spojené státy americké (USA)
Automobilka Volvo Cars představila první model značky Polestar
včera v 21:01

Automobilka Volvo Cars představila první model značky Polestar

Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars v úterý představil první model značky Polestar zaměřené na elektrické...
Auta Švédsko
Evropské firmy jsou velmi znepokojené pomalým jednáním o brexitu
včera v 19:45

Evropské firmy jsou velmi znepokojené pomalým jednáním o brexitu

Evropské podnikatelské sdružení BusinessEurope je velmi znepokojeno pomalým tempem jednání o odchodu Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Řecká ekonomika byla loni podle revidované zprávy statistického úřadu…
včera v 18:50

Řecká ekonomika byla loni podle revidované zprávy statistického úřadu v recesi

Řecká ekonomika byla loni proti očekávání v recesi. Statistický úřad ELSTAT v úterý zveřejnil revidovanou zprávu,...
Řecko HDP Hospodářský růst
OECD: Odvrat od brexitu by výrazně pomohl britské ekonomice
včera v 18:20

OECD: Odvrat od brexitu by výrazně pomohl britské ekonomice

Pokud by se Británie odvrátila od plánovaného odchodu z Evropské unie, znamenalo by to výraznou podporu pro její...
Spojené království Evropská unie Politika
Dow Jonesův index poprvé překonal hranici 23 000 bodů
Dow Jonesův index poprvé překonal hranici 23 000 bodů
včera v 18:10

Dow Jonesův index poprvé překonal hranici 23 000 bodů

Akcie v USA pokračují v lámání rekordů. Dow Jonesův index, který zahrnuje třicet předních amerických podniků, v úterý...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské burzy v úterý klesly, akcie Airbusu ale vyskočily o téměř…
Evropské burzy v úterý klesly, akcie Airbusu ale vyskočily o téměř…
včera v 17:55

Evropské burzy v úterý klesly, akcie Airbusu ale vyskočily o téměř pět procent

Obchodování na velkých západoevropských burzách v úterý skončilo v červených číslech. Mezi jednotlivými tituly se ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Maďarsko a Slovensko začaly stavět nový most přes Dunaj
včera v 17:37

Maďarsko a Slovensko začaly stavět nový most přes Dunaj

Maďarsko a Slovensko spojí nový silniční most přes řeku Dunaj, přičemž většinu z předpokládaných nákladů na projekt v...
Maďarsko Slovensko Infrastruktura
Přemístění sídla z Katalánska oznámilo už téměř 700 firem
včera v 17:26

Přemístění sídla z Katalánska oznámilo už téměř 700 firem

Kvůli nejistému vývoji v Katalánsku se rozhodlo přesunout své sídlo z tohoto autonomního regionu do jiné části...
Koruna posunula nejsilnější úroveň od intervencí na 25,71 EUR/CZK
včera v 17:19

Koruna posunula nejsilnější úroveň od intervencí na 25,71 EUR/CZK

Koruna v úterý vůči euru opět mírně posílila a během dne otestovala další nejsilnější hodnotu od zahájení intervencí...
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Projekt největší srbské větrné farmy získá úvěr od EBRD a IFC
včera v 16:58

Projekt největší srbské větrné farmy získá úvěr od EBRD a IFC

Projekt výstavby největší větrné farmy v Srbsku získá 215 milionů eur ve formě syndikovaného úvěru od Evropské banky...
Větrná energie Energetika Srbsko
Pražská burza v úterý zpevnila, dařilo se zejména akciím Erste a…
Pražská burza v úterý zpevnila, dařilo se zejména akciím Erste a…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý zpevnila, dařilo se zejména akciím Erste a skupiny ČEZ

Pražská burza v úterý posílila, index PX stoupl o 0,31 % na 1 055,99 bodu. Nahoru burzu táhly akcie energetické...
Pražská burza Shrnutí obchodování v ČR
Analytici: Vývoj kurzu koruny výsledek voleb neovlivní
včera v 16:22

Analytici: Vývoj kurzu koruny výsledek voleb neovlivní

Kurz koruny na výsledek voleb do Poslanecké sněmovny nebude reagovat. Stejně tak by v nejbližších týdnech neměl mít...
Česká koruna EUR/CZK Forex
Datank: Běžný účet v ČR stojí proti loňsku ve většině bank méně peněz
včera v 16:01

Datank: Běžný účet v ČR stojí proti loňsku ve většině bank méně peněz

Za běžný účet zaplatí nyní lidé ve většině tuzemských bank méně peněz než před rokem, často bývá i zadarmo. Nejméně...
Banky Finanční sektor
USA: Průmyslová výroba v září meziměsíčně stoupla o 0,3 % (odhad: +0…
včera v 15:15

USA: Průmyslová výroba v září meziměsíčně stoupla o 0,3 % (odhad: +0,2 %, srpen revidován z -0,9 % na -0,7 %)

Využití kapacit v září dosáhlo 76 % (odhad: 76,2 %, srpen revidován ze 76,1 % na 75,8 %).
Průmyslová výroba Průmysl Americká ekonomika