Monetě Money Bank v pololetí klesl čistý zisk na 2,2 miliardy Kč, management ale zlepšil celoroční výhled
|

Monetě Money Bank v pololetí klesl čistý zisk na 2,2 miliardy Kč, management ale zlepšil celoroční výhled

Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za prvních šest měsíců letošního roku zisk po zdanění 2,2 miliardy Kč. Meziročně tak společnosti čistý zisk klesl o 3,6 %, snížily se čistý úrokový příjem i výnos z poplatků a provizí. Banka ovšem zaznamenala významný nárůst v segmentech nezajištěných spotřebitelských úvěrů, úvěrů poskytnutých malým firmám a hypotečních úvěrů a zlepšila celoroční výhled čistého zisku.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem Monetě klesl o 13,2 % na 3,72 miliardy Kč a výnos z poplatků a provizí se jí snížil o 7,1 % na 918 milionů Kč. Naopak čistý zisk z finančních operací bance vyskočil o 65,9 % na 516 milionů Kč, a to díky zaúčtování jednorázového příjmu 343 milionů Kč z prodeje držených dluhopisů.

Provozní náklady Monetě v pololetí klesly o dvě procenta na 2,3 miliardy Kč, a to navzdory růstu počtu zaměstnanců, tlakům na mzdy a investicím do digitalizace. Poměr nákladů k výnosům dosáhl 43,3 %, což představuje pokles proti druhé polovině loňského roku a lepší výsledek ve srovnání s cílem managementu pro letošní rok.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 1H2017

Banka vykázala návratnost kapitálu (RoTE) na úrovni 19,1 % proti 15,3 % vykázaným na konci loňského roku. MONETA má nadále velmi silnou kapitálovou pozici, kapitálový poměr CET1 dosahuje 18,4 %, společnost má přebytečný kapitál v objemu 3,2 miliardy Kč. Minimální hodnota ukazatele CET1 je podle vyhlášky České národní banky osm procent.

Silná kapitálová pozice a zlepšený výhled

Přebytečný kapitál bude podle Monety použit na pokrytí jednorázového dopadu zavedení mezinárodního účetního standardu IFRS9, na investice do růstových aktivit, další růst rizikově vážených aktiv a výplatu dividend. Banka znovu potvrdila svou dividendovou politiku a cíl rozdělit zbývající přebytečný kapitál akcionářům. Likvidita zůstává velice silná s ukazatelem krytí na úrovni 160 %, což je vysoko nad regulatorními požadavky.

Management Monety současně se zveřejněním výsledků zvýšil celoroční odhad čistého zisku banky z 3,4 miliardy Kč na 3,65 miliardy Kč a snížil odhad nákladů na rizika z 80 až 90 bazických bodů na 60 až 70 bazických bodů.

"Mimořádný zisk z prodeje dluhopisů pomůže celoročnímu zisku a s tím související dividendě. Výhled managementu je podle našeho názoru na úrovni čistého zisku konzervativní a neměl by být problém jej překonat," říká analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Růst úvěrového portfolia pokračuje

Meziroční nárůst bilance úvěrů dosáhl 8,9 %, růst čistých úvěrů pro malé firmy činil 31,5 % a růst čistých investičních úvěrů dosáhl 20,4 %. Prudký růst banka zaznamenala v segmentu hypoték, kde objem nových úvěrů vystřelil o 236,7 %. MONETA díky tomu dosáhla 4% podílu na trhu hypoték. Čistá hodnota hypotečního portfolia stoupla díky prudkému růstu nových hypoték o 17,5 % na 17,7 miliardy Kč.

"Navzdory konkurenčním tlakům jsme dosáhli velmi dobrého výsledku v retailovém i komerčním segmentu a udrželi jsme si kontrolu nad náklady. To vedlo k významnému posílení výkonnosti a dalšímu růstu návratnosti kapitálu," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

"Nadále se soustředíme na splnění slibu stát se šampionem českých živnostníků, svobodných povolání a malých firem, kterým pomáháme růst. V segmentu malých firem jsme investovali do rozšíření obchodní sítě, klientského servisu a vývoje produktů a dosáhli jsme meziročního růstu objemu nových splátkových úvěrů o 152,1 % na 898,3 milionu Kč," uvedl dále Spurný.

Celkový objem úvěrů v segmentu malých firem vzrostl meziročně v čisté hodnotě o 31,5 % na 2,2 miliardy Kč. Zároveň vzrostl i objem investičních úvěrů, meziročně v čisté výši o 20,4 %. Výkonné retailové úvěry vzrostly bance meziročně v čisté hodnotě o 8,1 % na 56,4 miliardy Kč.

MONETA Money Bank - retailové a korporátní úvěry (1H2017)

Spotřebitelské úvěry vzrostly meziročně o 5,5 % na čistou hodnotu 33,7 miliardy Kč. Objem půjček na koupi vozidel výrazně vzrostl díky akvizici nových klientů, bilance v čisté hodnotě meziročně stoupla o 18,9 % na 2,4 miliardy Kč.

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala pokles čistého zisku z 1,2 miliardy Kč na 1,16 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem Monetě v druhém čtvrtletí klesl z 2,11 miliardy Kč na 1,82 miliardy Kč a čistý příjem z poplatků a provizí klesl z 498 milionů Kč na 460 milionů Kč, zatímco čistý zisk z finančních operací se díky prodeji dluhopisů zvýšil z 238 milionů Kč na 413 milionů Kč.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 2Q2017

Rizikem zůstává pokles úrokové marže

"Druhý kvartál nepřinesl zvrat v dlouhodobých trendech. Čistý úrokový i neúrokový výnos byl pod naším i tržním očekáváním. Čistá úroková marže pokračovala v poklesu a ve druhém čtvrtletí dosáhla 4,7 %, očekávali jsme 5 %. Celkové provozní výnosy a čistý zisk ale výrazně překonaly očekávání trhu. Důvodem byl výnos z finančních transakcí, v rámci kterého byl zaúčtován prodej držených dluhopisů," říká analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

"Monetě se dařilo navyšovat objem poskytnutých úvěrů ve spotřebním i komerčním segmentu, vysvětlením pokračujícího poklesu čisté úrokové marže je tedy agresivní cenová politika. Výsledky s ohledem na výrazně vyšší čistý zisk a zlepšený celoroční výhled celkově vnímáme mírně pozitivně," dodává Miřátský.

"Za hlavní problém Monety nadále považujeme pokračující pokles čisté úrokové marže. Předpokládáme, že trend bude pokračovat s tím, jak konkurence tlačí na ceny především v oblasti spotřebitelských úvěrů. Nedávné zvýšení sazeb České národní banky by však mohlo Monetě pomoci tento příjem stabilizovat. Za předpokladu, že se to společnosti podaří (očekáváme stabilizaci v roce 2018), lze současnou cenu akcií banky považovat za atraktivní," napsal analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

MONETA pokračuje v investicích do digitálních bankovních produktů pro klienty a digitalizace podpůrných procesů. Z plánovaných 600 milionů již investovala 120 milionů Kč. Banka pokračuje i s modernizací pobočkové a bankomatové sítě, dosud v této oblasti MONETA investovala 146 z plánovaných 800 milionů Kč.

MONETA Money Bank na trhu do loňského května působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a 653 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC
13:50

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde...
Čína Česká republika Politika
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
03:00

Čínský parlament schválil změny struktury vlády

Poslanci čínského parlamentu v sobotu schválili plán rozsáhlých změn ve struktuře centrální vlády. Reforma je...
Čína Politika Asijská ekonomika
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní indexy klesly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily díky nejnovější ekonomické statistice z USA. Zpráva o průmyslové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny
včera v 20:59

Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek v Paříži zavázali k vytvoření...
Eurozóna Evropská unie Politika
Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem
včera v 20:48

Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem

Více než 100 zemí se dohodlo, že budou spolupracovat na vytvoření společného mezinárodního postupu při zdanění...
Daně Internet Byznys a podnikání
Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene
včera v 20:20

Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene

Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) vyjádřila zájem o investici do projektu bulharské jaderné...
Čína Jaderná energetika Energetika
Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační…
včera v 19:46

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační firmě OTE

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v největší telekomunikační skupině v zemi OTE. Řecko nyní vyzvalo...
Řecko Privatizace Telekomunikace
Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy
včera v 19:09

Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy

Společnost Japan Tobacco se dohodla na koupi ruské Donskoy Tabak za zhruba 90 miliard rublů. Dohoda posílí pozici...
Japonsko Rusko Tabák a cigarety
V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny
včera v 18:39

V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny

Brazilská společnost Suzano Papel e Celulose vyhrála boj o kontrolu nad větším konkurentem Fibria Celulose. Spojením...
Brazílie Latinská Amerika Fúze a akvizice
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
včera v 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když se investoři nenechali znervóznit...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
včera v 17:06

Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby

Německá automobilka Porsche loni zaznamenala díky rekordnímu odbytu i rekordní tržby a zisk. Ten po zdanění vzrostl o...
Volkswagen Auta Německo
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl procenta

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty z předcházející seance, když index PX zpevnil o 0,28 % na 1 118,52 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let
včera v 16:21

Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let

Hongkongský miliardář Li Ka-shing se rozhodl ve svých téměř 90 letech odejít do důchodu. Během života se vypracoval...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary
včera v 16:04

Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary

Generální partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, energetická společnost ČEZ, po 16 letech ukončil...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Ze světa investičních doporučení (16. března)
včera v 15:50

Ze světa investičních doporučení (16. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent
včera v 15:30

Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent

Veřejní investoři v Česku do konce února zadali stavebním firmám 993 zakázek za 23,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu…
včera v 15:10

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle předběžných dat stoupl na 102 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu stoupl na 112 bodů z 99,7 bodu v únoru. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord
včera v 15:00

Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord

Američtí zaměstnavatelé v lednu prudce zvýšili poptávku po nových zaměstnancích. Počet nabízených volných pracovních...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %
včera v 14:17

Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 %. V pátek to oznámila americká centrální...
Spojené státy americké (USA) Průmysl Průmyslová výroba