O2 Czech Republic loni vydělala 5,6 miliardy korun. Výsledky byly podpořeny pokračujícím zájmem o O2 TV a finanční služby
|

O2 Czech Republic loni vydělala 5,6 miliardy korun. Výsledky byly podpořeny pokračujícím zájmem o O2 TV a finanční služby

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic za loňský rok vykázala čistý zisk 5,59 miliardy Kč. Meziročně tak společnost vydělala o 6,2 % více. Pokles cen v tradičních oblastech a dopad zrušení roamingu v EU vyvážila nabídka nových služeb. Nárůst zisku pak ovlivnil prodej podílu ve společnosti Taxify.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR Výsledková sezóna

Provozní zisk EBITDA se proti roku 2016 změnil minimálně, zvýšil se o 0,6 % na 10,51 miliardy Kč. Konsolidované výnosy se zvýšily o 0,5 % na 37,71 miliardy Kč, provozní náklady stouply o 3,5 % na 8,24 miliardy Kč.

Výnosy z pevných linek se snížily o 6,7 % na 10,79 miliardy Kč. Výnosy z O2 TV se naopak o desetinu zvýšily. Mobilní výnosy vzrostly o 3,4 % na 19,99 miliardy Kč, a to i přes dopad evropské regulace roamingu, která se ve výsledcích negativně projevuje od třetího čtvrtletí. Jednou z nejrychleji rostoucích oblastí z pohledu tržeb byly pro O2 finanční služby.

"Rok 2017 byl rokem zvýšených investic. Zajistili jsme si prodloužení užívání značky O2 a získali jsme nové frekvenční licence. Na Slovensku jsme se díky nárůstu investic do vlastní sítě stali jedničkou v pokrytí nejrychlejší datové sítě LTE," uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil.

Investice firmy loni dosáhly 4,4 miliardy Kč, což je prakticky totožná výše jako v předloňském roce. Kromě jednorázových položek, jako byly obnova kmitočtové licence v pásmu 450 MHz, příděl kmitočtové licence v pásmu 3 700 MHz nebo prodloužení licenční smlouvy za užívání značky O2, byly hlavní investice spojeny s transformací IT a s mobilní sítí.

Podnikání v České republice

Počet mobilních zákazníků O2 stagnoval na 4,938 milionu. Z toho počet zákazníků smluvních služeb vzrostl o 2,2 % na 3,429 milionu. Průměrný měsíční výnos na zákazníka (ARPU) stoupl o čtyři koruny na 293 Kč. V síti operátora O2 má 63 % telefonů operační systém a 46 % podporuje LTE.

Počet zákazníků služby O2 TV na pevných linkách se zvýšil o 7,5 % na 237 000. Množství přípojek xDSL kleslo o 5 % na 729 000, počet rychlejších připojení VDSL ale stoupl o 7 % na 535 000. Počet hlasových pevných linek klesl o 12 % na 613 000.

Podnikání na Slovensku

Počet mobilních zákazníků na Slovensku vzrostl do konce prosince 2017 meziročně o 2,3 % na 1,937 milionu, z toho počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o 5,9 % na 1,141 milionu. Provozní výnosy vzrostly o pět procent na 7,13 miliardy Kč. Meziroční srovnání bylo negativně ovlivněno posilováním koruny, výnosy v eurech vzrostly o 7,8 % na 271 milionů eur. Za nárůstem stály vyšší výnosy z mobilních datových služeb a z prodeje zařízení.

Za samotné čtvrté čtvrtletí společnost vykázala tržby 9,84 miliardy Kč (meziročně +0,1 %), provozní zisk EBITDA 2,71 miliardy Kč (+4,4 %) a čistý zisk 1,47 miliardy Kč (+18,2 %). V Česku firmě výnosy klesly o 0,4 % na 7,96 miliardy Kč, na Slovensku se tržby zvýšily o 2,4 % na 1,9 miliardy Kč. Zisk EBITDA v Česku v posledních třech měsících roku stoupl o 1,9 % na 2,05 miliardy Kč, na Slovensku vyskočil o 12,8 % na 661 milionů Kč. EBITDA marže dosáhla 27,6 %, což znamená nárůst o 1,1 procentního bodu v porovnání s čtvrtým kvartálem roku 2016.

Čistý zisk byl pozitivně ovlivněn příjmem z prodeje podílu v estonské společnosti Taxify prostřednictvím dceřiné společnosti Bolt Start Up Development, který zvýšil finanční výnosy o zhruba 60 milionů Kč.

Celkové provozní náklady bez zahrnutí odpisů dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 7,1 miliardy Kč. V číslech je nadále patrný vliv insourcingu zaměstnanců call center a přeměny franšízových prodejen na vlastní. Díky tomu klesly provize, náklady na IT a náklady na externí call centra, na druhou stranu ale kvůli vyššímu počtu zaměstnanců došlo ke zvýšení osobních nákladů o 7,3 %. Kromě toho se v nákladech negativně projevil růst roamingových poplatků, které musí společnost platit velkoobchodním zahraničním partnerům za využívání roamingových služeb svými zákazníky mimo ČR.

"Firma zveřejnila překvapivě dobré kvartální výsledky, které překonaly i nejoptimističtější odhady. Čísla hodnotíme jednoznačně pozitivně, cena akcií by měla reagovat růstem. Management O2 bohužel v tiskové zprávě nezveřejnil návrh na výplatu dividendy ani neposkytl žádnou indicii. V souladu s trhem očekáváme výplatu na úrovni 21 Kč na akcii včetně části postupně vypláceného emisního ážia," uvedl analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. "Za největší riziko pro cenu akcií považujeme přísnější regulaci. Dalším je výrazné posílení české koruny vůči euru, které by se projevilo v nižších tržbách ze slovenského mobilního segmentu po převodu na české koruny. Případný příchod čtvrtého operátora na český trh by mohl tlačit na marže společnosti," dodal Frayer

"Společnost se vyjádřila, že vzhledem k interním faktorům (změny ve vedení, audit a podobně) dojde ke zveřejnění návrhu na výplatu dividendy později. Na dividendové politice ani přístupu se ale podle komentáře O2 nic nemění. Očekáváme, že trh mohou ovlivňovat různé spekulace, a to včetně scénářů s variantou nevyplacení dividendy. Proto očekáváme navzdory slušným číslům spíše mírně nepříznivou reakci trhu," napsal analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Během konferenčního hovoru vedení společnosti uvedlo, že kapitálové náklady (CAPEX) pro rok 2018 by měly nadále růst, a to i kvůli nákupu výhradních práv pro vysílání Ligy mistrů UEFA na O2 TV.

Společnost O2 Czech Republic vlastní s majoritním podílem zhruba 80 % investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem skupiny PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Zdroj: O2 Czech Republic, ČTK
Americké akcie ve čtvrtek posílily, v centru pozornosti byla…
Americké akcie ve čtvrtek posílily, v centru pozornosti byla…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Růst amerických akcií ve čtvrtek podpořily silné kvartální hospodářské výsledky a oživení technologických akcií v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bayer prodá firmě BASF část svých aktivit za 1,7 miliardy eur
včera v 22:05

Bayer prodá firmě BASF část svých aktivit za 1,7 miliardy eur

Německý chemický a farmaceutický obr Bayer se dohodl se skupinou BASF na prodeji části svého zemědělského podnikání...
BASF Bayer Zemědělství
Desítky zemí se zavázaly přitvrdit boj s financováním terorismu
včera v 21:38

Desítky zemí se zavázaly přitvrdit boj s financováním terorismu

Ministři 72 zemí se na konferenci v Paříži zavázali k posílení svých domácích a kolektivních snah v boji proti...
Terorismus
Zisk ruského Gazpromu loni klesl o čtvrtinu
včera v 19:17

Zisk ruského Gazpromu loni klesl o čtvrtinu

Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom loni klesl o 25 % na 714 miliard rublů (239,6 miliardy Kč). Výsledky...
Rusko Zemní plyn Rusko
Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ostře sledované zasedání ECB…
Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ostře sledované zasedání ECB…
včera v 18:15

Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ostře sledované zasedání ECB nepřineslo nic nového

Evropské akciové indexy zakončily čtvrteční seanci v plusu. Investoři vyhodnocovali sérii firemních hospodářských...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bulharsko by se mohlo zapojit do "čekárny" na euro do roka
včera v 17:44

Bulharsko by se mohlo zapojit do "čekárny" na euro do roka

Bulharsko by se mohlo zapojit do mechanismu směnných kurzů označovaného ERM-2, který je jakousi dvouletou čekárnou na...
Bulharsko Euro
Auto.cz: Škoda Auto bude část produkce vyrábět v Německu
včera v 17:03

Auto.cz: Škoda Auto bude část produkce vyrábět v Německu

Česká automobilka Škoda Auto bude část produkce vyrábět v německém Osnabrücku, řekl serveru Auto.cz ředitel firmy...
Volkswagen Auta Česká republika
USA: Zásoby plynu se ztenčily o 18 miliard krychlových stop
včera v 16:53

USA: Zásoby plynu se ztenčily o 18 miliard krychlových stop

Ze zásob zemního plynu na území Spojených států ubylo v týdnu do 20. dubna 18 miliard krychlových stop. Vylývá to ze...
Americká ekonomika Zemní plyn
Zisk ropné firmy Shell v prvním čtvrtletí vzrostl o 67 %
včera v 16:49

Zisk ropné firmy Shell v prvním čtvrtletí vzrostl o 67 %

Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell vzrostl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 67 procent na 5,9...
Evropské akcie Ropa Výsledková sezóna
Pražská burza ve čtvrtek přidala čtvrt procenta, vzestup vedly akcie…
Pražská burza ve čtvrtek přidala čtvrt procenta, vzestup vedly akcie…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala čtvrt procenta, vzestup vedly akcie ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek vzrostla, index PX stoupl o 0,26 % na 1 124,64 bodu. Vzhůru šly akcie energetické firmy ČEZ,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČEZ navrhl dividendu 33 Kč na akcii, celkově by v případě schválení…
ČEZ navrhl dividendu 33 Kč na akcii, celkově by v případě schválení…
včera v 16:28

ČEZ navrhl dividendu 33 Kč na akcii, celkově by v případě schválení měl akcionářům poslat 17,8 miliardy Kč

Představenstvo energetické společnosti ČEZ navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 33 korun na akcii před...
ČEZ Energetika Akcie ČR
RWE: Prodej české sítě Innogy neohrozí dohodu s firmou E.ON
včera v 16:24

RWE: Prodej české sítě Innogy neohrozí dohodu s firmou E.ON

Případný prodej aktivit společnosti Innogy v České republice by neohrozil dohodu o rozdělení Innogy, kterou minulý...
RWE Zemní plyn Evropské akcie
Automobilce Fiat Chrysler v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk o 60 %
včera v 15:58

Automobilce Fiat Chrysler v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk o 60 %

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o téměř 60 procent na 1,02 miliardy...
Evropské akcie Výsledková sezóna