Pojišťovnické skupině VIG v prvních třech čtvrtletích roku vzrostlo hrubé předepsané pojistné, čistý zisk jí ale klesl
|

Pojišťovnické skupině VIG v prvních třech čtvrtletích roku vzrostlo hrubé předepsané pojistné, čistý zisk jí ale klesl

Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 215 milionů eur při hrubém předepsaném pojistném 7,15 miliardy eur. Hrubé předepsané pojistné tak společnosti stouplo o 2,7 %, zisk ale meziročně klesl o 2,2 %.

Vienna Insurance Group (VIG) smazat-wdfvfsdgvd Pojišťovny Akcie ČR Výsledková sezóna

Na úrovni zisku před zdaněním vykázala VIG výsledek 331,2 milionu eur, loni reportovala společnost za stejné období zisk před zdaněním 301,3 milionu eur. Celková hodnota investic včetně hotovosti a hotovostních ekvivalentů VIG dosahovala ke konci září 37,2 miliardy eur, na konci loňského roku to bylo 36,2 miliardy eur a ke konci prvního pololetí letošního roku 36,8 miliardy eur. Výnosy z investic VIG vzrostly o 4,1 % na 732,1 milionu eur, za čímž částečně stojí nová konsolidace podílů v některých společnostech.

Bez započtení segmentu jednorázového životního pojištění se objem hrubého předepsaného pojistného zvýšil meziročně o 5,6 % na 6,34 miliardy eur. Objem hrubého předepsaného pojistného v segmentu jednorázového životního pojištění se snížil z 960 milionů eur na 815 milionů eur.

Nejvíce se VIG hrubé předepsané pojistné zvýšilo na pobaltských trzích (+129,4 % na 239,7 milionu eur). V ČR stouplo o 4,3 % na 1,21 miliardy eur, v Polsku se zvýšilo o 9,5 % na 675,2 milionu eur a na Slovensku stouplo o 7,5 % na 589,2 milionu eur. V Rakousku naopak kleslo o 3,1 % na tři miliardy eur a v Rumunsku se snížilo o 4,7 % na 373,4 milionu eur. Více než 10% růst vykázalo Bulharsko.

Náklady na hlášené pojistné události meziročně stouply o 1,5 % na 5,17 miliardy eur. Náklady na akvizice a administrativní činnost stouply o 6,4 % na 1,51 miliardy eur a ostatní náklady se zvýšily o 4,3 % na 177,1 milionu eur.

Kombinovaný poměr, ukazatel ziskovosti pojišťoven, se meziročně snížil na 97,3 % z 97,9 %. Mezikvartálně ukazatel stoupl z 96,9 %. Čím hlouběji je poměr pod 100 %, tím větší je ziskovost pojišťovny. Výsledek nad 100 % znamená ztrátu.

V ČR kombinovaný poměr meziročně stoupl z 92,9 % na 96,8 % a na Slovensku se zvýšil o 0,6 procentního bodu na 95,8 %. Tyto nárůsty ale byly kompenzovány poklesem ukazatele na všech ostatních trzích s výjimkou Turecka a Gruzie. Nejvýrazněji se kombinovaný poměr snížil v Pobaltí, a to na 102,2 % ze 133,4 %. V Rakousku se ukazatel snížil o 2,3 procentního bodu na 97 %, v Rumunsku klesl o 3,4 procentního bodu na 98,2 %, v Polsku se snížil o šest procentních bodů na 94,7 % a v Bulharsku klesl o 1,2 procentního bodu na 97,1 %.

Za samotné třetí čtvrtletí společnost vykázala hrubé předepsané pojistné 2,18 miliardy eur (3Q2016: 2,03 miliardy eur), zisk před zdaněním 110,7 milionu eur (3Q2016: 100 milionů eur) a čistý zisk 68,4 milionu eur (3Q2016: 67,1 milionu eur). Kombinovaný poměr dosáhl v samotném třetím čtvrtletí 98 % (meziročně beze změny).

Ve výhledu společnost zopakovala, že plánuje dále postupně navyšovat objem hrubého předepsaného pojistného, a to až do úrovně 9,5 miliardy eur do roku 2019. Na úrovni zisku před zdaněním čeká společnost do roku 2019 nadále výsledek 450-470 milionů eur. Kombinovaný poměr by se měl ve střednědobém horizontu snížit na zhruba 95 %.

Šéfka VIG Elisabeth Stadlerová uvedla, že čtvrté čtvrtletí letošního roku by nemělo nijak vybočovat z dosavadního trendu. Výsledky za celý rok by tak měly být výrazně lepší než čísla vykázaná za rok 2016. Otázkou podle Stadlerové v této chvíli je, jaké výše nakonec dosáhnou náklady spojené s pojistnými hlášeními kvůli orkánu Herwart, který na konci října zasáhl střední Evropu. VIG očekává, že výše pojistného plnění bude 40-45 milionů eur.

"Výsledky za třetí čtvrtletí jsou ve shodě s naším očekáváním. Ziskovost společnosti byla v posledních třech kvartálech stabilní a VIG očekává tento vývoj i ve čtvrtém kvartálu. Nastínění výrazně lepších výsledků společnosti v meziročním srovnání není překvapením. Co se týče zisku před zdaněním, očekáváme meziroční nárůst o 7 %," říká analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"Solventnost pojišťovny zůstává silná, její ukazatel dosáhl téměř 225 %. Zveřejněné výsledky hodnotíme pozitivně, akcie by na ně měly reagovat posílením," doplnil analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. Pozitivně hodnotí výsledky i analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Vienna Insurance Group je předním specialistou na pojištění v Rakousku a zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 firem v 25 zemích. V Česku společnost působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.

V polovině listopadu VIG oznámila, že spojí své dceřiné společnosti Wiener Städtische a Sparkassen Versicherung. Vznikne tak největší životní pojišťovna v Rakousku. "Důvodem sloučení je především rozšířit možnosti poskytování produktů prostřednictvím Erste Group. Sloučená společnost by podle čísel za první pololetí letošního roku měla přibližně 24% podíl na rakouském trhu. Z našeho pohledu by tento krok neměl mít výraznější dopad na akcie VIG," uvedl k informaci Milan Lávička.

Zdroj: VIG, ČTK
Lukoil zahájil provoz závodu v Uzbekistánu
před hodinou

Lukoil zahájil provoz závodu v Uzbekistánu

Ruská energetická společnost Lukoil zahájila provoz závodu na zpracování zemního plynu v Uzbekistánu. Závod v hodnotě...
Rusko Zemní plyn
Facebook dělá, co může, aby mohl ve světě pokračovat ve zneužívání…
před hodinou

Facebook dělá, co může, aby mohl ve světě pokračovat ve zneužívání dat uživatelů

Pokud by nařízení Evropské unie o ochraně osobních dat označované zkratkou GDPR začalo platit dnes, týkalo by se...
Facebook Americké akcie Evropská unie
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 232…
před hodinou

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 232 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 14. dubna 232 tisíc žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 233...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Kanada: V březnu přibylo 42 700 pracovních míst
před hodinou

Kanada: V březnu přibylo 42 700 pracovních míst

Kanadská ekonomika vygenerovala v březnu o 42 700 pracovních míst více, než o kolik přišla. V únoru činil přírůstek...
Kanada Pracovní trh
USA: Aktivita výrobního sektoru nečekaně stoupla
před hodinou

USA: Aktivita výrobního sektoru nečekaně stoupla

Index filadelfského Fedu, jenž měří aktivitu ve výrobním sektoru v oblasti spadající pod tamní pobočku Fedu, dosáhl v...
Americká ekonomika Fed
Australská Commonwealth Bank okrádala mrtvé
14:02

Australská Commonwealth Bank okrádala mrtvé

Finanční poradci pracující pro největší australskou banku Commonwealth Bank of Australia (CBA) si nechali platit za...
Austrálie Banky
Rusko zvažuje znárodnění Rusalu, chce kompenzace za cla
12:52

Rusko zvažuje znárodnění Rusalu, chce kompenzace za cla

Rusko zvažuje přechodné znárodnění hliníkárenského koncernu Rusal. Mluvčí Kremlu ve čtvrtek prohlásil, že by šlo o...
Rusko Hliník Mezinárodní obchod
American Express výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, překonal odhady
12:31

American Express výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, překonal odhady

Americký vydavatel kreditních karet American Express díky nižším daním a vyšším výdajům klientů zvýšil v prvním...
American Express Americké akcie Výsledková sezóna
Nespokojené skupiny ve Francii se snaží sjednotit proti Macronovi
12:23

Nespokojené skupiny ve Francii se snaží sjednotit proti Macronovi

Francouzské odborové svazy CGT a Solidaires vyhlásily na čtvrtek mobilizaci v celé řadě odvětví ve snaze dosáhnout...
Francie Odbory
Eurozóna: Přebytek běžného účtu v únoru meziročně vzrostl
12:01

Eurozóna: Přebytek běžného účtu v únoru meziročně vzrostl

Přebytek běžného účtu eurozóny činil v únoru letošního roku 22,7 miliardy eur. Ve stejném období loňského roku čítal...
Eurozóna Evropská ekonomika