Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2018
|

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2018

Bitcoin se dostane nad 60 000 dolarů, aby následně ztratil půdu pod nohama, Fed přijde o nezávislost a Apple ztratí titul největší veřejně obchodované společnosti světa. To je jen výběr z událostí, které by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2018 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další překvapivé scénáře by podle nich zahýbaly světem a finančními trhy?

Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA) Politika Bitcoin Kryptoměny Čína Volatilita Politika Evropská unie Evropa Jihoafrická republika Gender Apple Technologie Rizika Výhled na rok 2018

"Před rokem si řada lidí myslela, že letošek bude poměrně nestabilní, již kvůli nečekanému zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem či výsledku referenda o brexitu. Místo toho jsme zažili klidný rok, který vedl k nárůstu rizikových aktiv téměř po celém světě. V příštím roce se podle nás kyvadlo vychýlí na opačnou stranu ve prospěch výrazné nestability. Dlouhé období spokojenosti a klidu na trzích přispívá ke klíčení budoucí volatility, protože investoři podceňují skrytá rizika," upozorňuje John Hardy, vedoucí forexového oddělení Saxo Bank. "Možná se ve všem netrefíme, ale o to nejde. Naším úkolem je vyvolat diskuzi a zapřemýšlet, jakým směrem by se rok 2018 mohl ubírat."

Níže uvedené předpovědi nepředstavují oficiální předpovědi Saxo Bank pro trhy v roce 2018. Jedná se o možné události, které jsou málo pravděpodobné, a které by tak v případě naplnění mohly vyvést z rovnováhy celý trh, který víceméně odpovídá konsenzuálnímu výhledu.

1. Fed přijde o nezávislost, bude podřízen ministerstvu financí

Republikáni a demokraté v USA se před volbami, jež je čekají v polovině roku, perou o voliče slyšící na populistické sliby. Současně v zámoří chybí rozpočtová disciplína a daňové škrty budou znamenat obrovský úbytek příjmů, což se ještě zhorší, až Spojené státy spadnou do recese. Slabá ekonomika Fed zastihne nepřipravený, centrální banka tak nestihne adekvátně zareagovat nástroji měnové politiky. Fed se proto stane obětním beránkem slabé výkonnosti ekonomiky, chaosu na trhu s dluhopisy a zvyšující se nerovnováhy. Ministerstvo financí USA proto převezme krizové pravomoci a donutí centrální banku, aby zastropovala výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů na 2,5 %.

2. Bank of Japan se bude muset vzdát kontroly nad křivkou výnosů

Politika japonské centrální banky, jež má řídit křivku výnosů, závisí na globálních úrokových sazbách a nízkých výnosech. V roce 2018 to však nevydrží. S rostoucí inflací porostou i výnosy, výsledkem nakonec bude neuvěřitelný propad japonského jenu. Centrální banka se bude muset spolehnout na opatření podobná kvantitativnímu uvolňování. K nim ale sáhne až poté, co kurz amerického dolaru k jenu (USD/JPY) stoupne na 150 a poté prudce spadne na 100.

3. Čína přijde s ropnou měnou

Čína je největším dovozcem ropy a řada zemí produkujících černé zlato ho s radostí prodává za čínskou měnu. Vzhledem k tomu, že globální moc a dosah Spojených států upadají, a vzhledem k úspěchu komoditních futures postavených na čínském jüanu bude mít rozhodnutí šanghajské mezinárodní energetické burzy uvést na trh ropné futures postavené na jüanu obrovský úspěch. Představení petrojüanu bude znamenat více než 10% zhodnocení jüanu vůči americkému dolaru, a kurz USD/CNY se tak poprvé v historii dostane pod úroveň 6,0.

4. Prudký nárůst volatility po náhlém krachu burz

Světové trhy jsou plné neblahých předzvěstí, kolaps volatility ve všech třídách aktiv v roce 2017 nebyl výjimkou. Historická minima indexů VIX a MOVE doplněná rekordními cenami akcií a nemovitostí vytvoří pomyslný sud střelného prachu, který by mohl nečekaně explodovat. Index S&P 500 ztratí prakticky ve chvíli 25 % své hodnoty. Tato událost smete řadu fondů spekulujících na pokles volatility. Naopak do té doby neznámý obchodník spekulující na růst volatility dosáhne 1 000% zhodnocení a stane se ihned legendou.

5. Američtí voliči se ve volbách posunou výrazně doleva

Demografické změny v USA mimo jiné znamenají, že generace do 35 let nyní představuje větší skupinu než poválečná generace baby boomers. To bude mít dramatický vliv na politický vývoj v roce 2018. Odpor mladých voličů vůči Donaldu Trumpovi, prohlubující se propast nerovnosti způsobená republikánskou daňovou reformou a noví demokratičtí kandidáti, kteří se nebojí využít levicového populismu, jak jej využíval Bernie Sanders, způsobí, že v listopadu k volbám přijde velká část voličů. Demokraté směřují debatu od daňové reformy k výdajovým stimulům pro masy. Skutečný populismus znamená dávat peníze oněm 90 %. A k čertu s rozpočtovým schodkem. Výnosy 30letých amerických vládních bondů se dostanou nad 5 %.

6. Evropskou unii ovládne Rakousko-Uherská říše

Rozpory mezi zakládajícími členy EU a skeptičtějšími novými členy se v roce 2018 prohloubí do nepřekonatelné propasti. Poprvé od roku 1951 se politický střed Evropy posune od německo-francouzského spojenectví k zemím střední a východní Evropy. Obavy finančních trhů ze zablokování evropských institucí na sebe nenechají dlouho čekat. Koncem roku 2018 euro prudce posílí na nová maxima proti měnám zemí G10 a měnám řady rozvíjejících se trhů, avšak poté rychle oslabí na paritu s dolarem.

7. Bitcoin bude předhozen vlkům

Kurz bitcoinu v roce 2018 vzroste nad 60 000 USD a tržní kapitalizace bitcoinu se zvýší na více než bilion dolarů díky spuštění bitcoinových futures kontraktů v prosinci 2017. Nepotrvá to však dlouho a fenomén bitcoinu začne ztrácet půdu pod nohama, protože do hry vstoupí Čína a Rusko, které rychle zakáží kryptoměny neschválené na domácích trzích. Po dosažení maxima v roce 2018 bitcoin "zkrachuje" a do roku 2019 se jeho kurz ocitne v blízkosti své základní "výrobní" ceny 1 000 USD.

8. Jihoafrické jaro způsobí rozkvět Jižní Afriky

V subsaharské Africe proběhne vlna demokratických změn. Vynucená rezignace dlouholetého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho na konci roku 2017 spustí vlnu politických změn v dalších afrických zemích. Jihoafrický prezident Jacob Zuma bude donucen odstoupit a Joseph Kabila v Kongu bude čelit řadě nečekaných demonstrací, které ho donutí uprchnout ze země. Hlavním vítězem bude Jihoafrická republika, ta se totiž stane premiantem rozvíjejících se trhů. Jihoafrické republice a satelitním ekonomikám v regionu to přinese jeden z nejsilnějších světových růstů.

9. Tencent srazí Apple z trůnu krále trhu

Čína zůstává nejlidnatější zemí světa s prudce rostoucím životním standardem. Nyní otevírá své kapitálové trhy a její reformní programy vyvolávají rostoucí zájem investorů. To je zřejmé zejména u čínských technologických akcií, kde cenné papíry společnosti Tencent vystřelily v roce 2017 o 120 %. Koncem roku 2017 se Tencent dostal mezi pět největších společností na trhu, jeho tržní kapitalizace se přiblížila k 500 miliardám dolarů, v jednu chvíli byla dokonce vyšší než market cap Facebooku. V roce 2018 Tencent zanechá ostatní společnosti daleko za sebou, cena jeho akcií vzroste o dalších 100 %, a firma tak s hodnotou výrazně přes bilion dolarů sebere prvenství Applu.

10. Ženy prorazí "skleněný strop"

Mladé generace žen už začaly dosahovat vyššího vzdělání než muži. Na amerických univerzitách například v bakalářském stupni promuje o 50 % více žen než mužů. Ženy také tvoří téměř polovinu absolventů obchodních škol. Přesto v roce 2017 mezi výkonnými řediteli firem v seznamu Fortune 500 bylo jen 6,4 % žen, i když v průměru vydělávají více než jejich mužští kolegové. Přichází však změna – ne proto, že by to bylo férové, ale z ryze praktického důvodu. Nárůst potenciálu žen je v tuto chvíli jediný způsob jak ve vyspělých zemích se stárnoucí populací zvyšovat produktivitu práce. V roce 2018 se šovinistické pánské kluby otřesou v základech a ženy se do konce roku dostanou do vedoucích postavení ve více než 60 z 500 společností v seznamu Fortune.

Zdroj: Saxo Bank
Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC
včera v 13:50

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde...
Čína Česká republika Politika
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
včera v 03:00

Čínský parlament schválil změny struktury vlády

Poslanci čínského parlamentu v sobotu schválili plán rozsáhlých změn ve struktuře centrální vlády. Reforma je...
Čína Politika Asijská ekonomika
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
16. 3. 2018 21:30

Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní indexy klesly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily díky nejnovější ekonomické statistice z USA. Zpráva o průmyslové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny
16. 3. 2018 20:59

Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek v Paříži zavázali k vytvoření...
Eurozóna Evropská unie Politika
Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem
16. 3. 2018 20:48

Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem

Více než 100 zemí se dohodlo, že budou spolupracovat na vytvoření společného mezinárodního postupu při zdanění...
Daně Internet Byznys a podnikání
Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene
16. 3. 2018 20:20

Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene

Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) vyjádřila zájem o investici do projektu bulharské jaderné...
Čína Jaderná energetika Energetika
Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační…
16. 3. 2018 19:46

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační firmě OTE

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v největší telekomunikační skupině v zemi OTE. Řecko nyní vyzvalo...
Řecko Privatizace Telekomunikace
Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy
16. 3. 2018 19:09

Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy

Společnost Japan Tobacco se dohodla na koupi ruské Donskoy Tabak za zhruba 90 miliard rublů. Dohoda posílí pozici...
Japonsko Rusko Tabák a cigarety
V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny
16. 3. 2018 18:39

V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny

Brazilská společnost Suzano Papel e Celulose vyhrála boj o kontrolu nad větším konkurentem Fibria Celulose. Spojením...
Brazílie Latinská Amerika Fúze a akvizice
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
16. 3. 2018 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když se investoři nenechali znervóznit...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
16. 3. 2018 17:06

Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby

Německá automobilka Porsche loni zaznamenala díky rekordnímu odbytu i rekordní tržby a zisk. Ten po zdanění vzrostl o...
Volkswagen Auta Německo
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
16. 3. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl procenta

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty z předcházející seance, když index PX zpevnil o 0,28 % na 1 118,52 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let
16. 3. 2018 16:21

Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let

Hongkongský miliardář Li Ka-shing se rozhodl ve svých téměř 90 letech odejít do důchodu. Během života se vypracoval...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary
16. 3. 2018 16:04

Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary

Generální partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, energetická společnost ČEZ, po 16 letech ukončil...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Ze světa investičních doporučení (16. března)
16. 3. 2018 15:50

Ze světa investičních doporučení (16. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent
16. 3. 2018 15:30

Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent

Veřejní investoři v Česku do konce února zadali stavebním firmám 993 zakázek za 23,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu…
16. 3. 2018 15:10

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle předběžných dat stoupl na 102 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu stoupl na 112 bodů z 99,7 bodu v únoru. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord
16. 3. 2018 15:00

Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord

Američtí zaměstnavatelé v lednu prudce zvýšili poptávku po nových zaměstnancích. Počet nabízených volných pracovních...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %
16. 3. 2018 14:17

Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 %. V pátek to oznámila americká centrální...
Spojené státy americké (USA) Průmysl Průmyslová výroba