Akcie ČR

Pražská burza v úterý přidala zhruba půl procenta, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a Erste
Pražská burza v úterý posílila, index PX stoupl o 0,55 % na 917,48 bodu. Dařilo se především akciím energetické skupiny ČEZ a rakouské bankovní skupiny Erste. Objem obchodů dosáhl pouze zhruba poloviny průměru za poslední rok.

Zdroj: BCPP

Kofola dokončila akvizici chorvatské společnosti Studenac
Slovinská firma Radenska z nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko úspěšně dokončila akvizici chorvatského producenta minerálních vod Studenac. Koupila jej od chorvatské společnosti Podravka. Kofola tím posílí svou pozici v adriatickém regionu. Kofola to v úterý oznámila ČTK.

Zdroj: ČTK

První blok Temelína začne vyrábět elektřinu o týden později
První blok jaderné elektrárny Temelín začne kvůli zvýšené teplotě ložiska vyrábět elektřinu přibližně za týden. Původně měla výroba energie začít v úterý. Blok je odstaven od konce srpna. V sobotu energetici reaktor nastartovali, ale zjistili zvýšenou teplotu segmentu jednoho ze šesti ložisek turbíny. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták. Momentálně energetici blok vychlazují. Původně měla plánovaná odstávka prvního bloku končit první prosincový týden. ČEZ ji ale posunul například kvůli dodatečným kontrolám systému drenáže parogenerátorů.

Zdroj: ČTK

OKD požádalo vládu o 723 milionů korun jako pomoc na útlum Dolu Paskov, ministři to odmítají
Těžební společnost OKD, která je od května v úpadku, požádala vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov ve výši až 723 milionů korun. Peníze mají jít na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. ČTK to v úterý sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. O státní pomoc požádala firma dopisem adresovaným ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi (ČSSD). Vláda už letos OKD jako pomoc poskytla úvěr 700 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Pražská burza v pondělí přišla o více než půl procenta, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza zahájila týden v červených číslech, když index PX v pondělí klesl o 0,56 % na 912,46 bodu. Dolů burzu táhly finanční tituly, dařilo se naopak operátorovi O2 Czech Republic a tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl v úvodu posledního týdne před svátky s necelými 300 miliony korun výrazně podprůměrný.

Zdroj: BCPP

Zaměstnancům společnosti ČEZ v příštím roce vzrostou mzdy
Zaměstnancům energetické společnosti ČEZ v příštím roce vzrostou mzdy. Počítá s tím dodatek kolektivní smlouvy, na kterém se vedení firmy dohodlo s odboráři. ČTK to v pondělí řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Dohoda se podle něj týká mateřské společnosti ČEZ, která zaměstnává zhruba 5 500 lidí. Dceřiné firmy ČEZ jednaly o mzdách zvlášť, upozornil mluvčí. Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 26 000 lidí.

Zdroj: ČTK

ČEZ se po demonstracích zaměstnanců rozhodl zvýšit tarifní mzdy v Severočeských dolech
Energetická skupina ČEZ se po demonstracích zaměstnanců rozhodla zvýšit tarifní mzdy v Severočeských dolech plošně o 1 000 Kč. To znamená nárůst zhruba o 3 %.

Zdroj: Česká spořitelna

Pražská burza v úvodu klesá. Index PX -0,36 %, Erste -1,16 %, Komerční banka -0,67 %, ČEZ +0,29 %, VIG -0,52 %
Po konci pátečního obchodování byly převáženy indexy CECE a PX. Váha českých titulů v benchmarku CECE se zvýšila přibližně o 0,4 procentního bodu. Váha akcií ČEZ a Erste v indexu PX vzrostla o 0,9 procentního bodu, respektive o 0,5 procentního bodu.

Zdroj: BCPP