Akcie ČR

O bulharská aktiva ČEZ by mohlo projevit zájem několik subjektů, cena za jejich prodej by se mohla vyšplhat na 400 milionů eur
Agentura Bloomberg v pátek přinesla zprávu, že existuje několik možných zájemců o bulharská aktiva energetického gigantu ČEZ. Jejich cena by se údajně mohla vyšplhat až na 400 milionů eur. ČEZ na konci minulého týdne oznámil, že chce na základě podnětu od investorů zmapovat zájem o svá bulharská aktiva, možnost prodeje aktiv však firma nekomentovala.

Zdroj: Bloomberg

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden posílila o 0,8 %
Pražská burza v pátek počtvrté v řadě zpevnila, když index PX vzrostl o 0,33 % na 943,99 bodu. Nahoru burzu táhly akcie operátora O2 Czech Republic, nedařilo se likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl se 408 miliony korun podprůměrný. Za celý týden index PX vzrostl o 0,8 %.

Zdroj: BCPP, ČTK

Müller (NN): Pokud ČEZ udrží dividendu na 40 korunách, jsou jeho akcie levné Müller (NN): Pokud ČEZ udrží dividendu na 40 korunách, jsou jeho akcie levné

Akcie ČEZ jsou aktuálně levné, pokud se ovšem firmě podaří udržet dividendu na úrovni okolo 40 Kč na akcii. Na lednovém Investičním fóru o tom hovořil portfoliomanažer Igor Müller z NN Investment Partners.

Temelín vyrobil v lednu rekordních 1,6 MWh elektřiny
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v lednu rekordních 1,627 milionu megawatthodiny (MWh) elektřiny. Je to nejvyšší měsíční výroba od začátku provozu elektrárny v prosinci 2000. Pomohlo především mrazivé počasí, kdy se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. ČTK to v pátek řekl mluvčí Temelína Marek Sviták.

Zdroj: ČTK

ČEZ prý hledá kupce pro dceřinou firmu Škoda Praha
Podle tisku hledá ČEZ zájemce o svou dceřinou společnost Škoda Praha. Tato inženýrská firma staví elektrárny.
ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit. Co na to analytici?
Energetická firma ČEZ by se mohla rozdělit kvůli protichůdným postojům akcionářů, z nichž největším je český stát. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to uvedl v pátečních Lidových novinách. Blíže rozdělení nepopsal. Jako příklad ale uvedl německé firmy RWE či E.ON, kde má stát v jedné části společnosti menší podíl a druhá část je pouze státní. Vláda tak nemusí při rozhodování přihlížet k minoritním akcionářům.

Zdroj: ČTK

Pražská burza ve čtvrtek znovu uzavřela v zelených číslech, dařilo se Monetě Money Bank
Pražská burza ve čtvrtek potřetí v řadě stoupla, když si index PX připsal 0,29 % na 940,91 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Monety Money Bank, výraznější ztrátu zaznamenala tabáková firma Philip Morris ČR. Objem obchodů byl se 776 miliony korun mírně nadprůměrný.

Zdroj: BCPP

ČNB je připravena bankám více utáhnout úvěrové opratě. Co by to znamenalo pro dividendy Monety a KB?
Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík v článku pro TOP FINANCE mimo jiné uvedl, že centrální banka sleduje poskytování úvěrů na nákup nemovitosti komerčními bankami a v případě, že by se trh začal významně přehřívat, je připravena zasáhnout.