Americká ekonomika

Co schází Fedu ke spokojenosti aneb Proč je trh práce v USA potřeba přehřát
Z amerického trhu práce již delší dobu přicházejí velice pozitivní údaje. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se již 97 týdnů drží pod 300 tisíci, tedy hranicí, pod níž zůstává trh práce silný. Podobně pozitivně vyznívají počty vytvořených pracovních míst (payrolls) mimo zemědělství. Ve světle těchto dat není divu, že se v listopadu míra nezaměstnanosti svezla na 9leté minimum 4,6 %.
Výhled na nový obchodní týden: Dění na trzích vévodí výsledková sezóna v USA, německý index Ifo a americký HDP Výhled na nový obchodní týden: Dění na trzích vévodí výsledková sezóna v USA, německý index Ifo a americký HDP

První týden s novou americkou administrativou nabídne i řadu zajímavých ekonomických a firemních dat. Těm vévodí odhady vývoje ekonomiky Spojeného království a USA za poslední kvartál minulého roku, předběžné indexy nákupních manažerů a německý index podnikatelské nálady Ifo. V rámci výsledkové sezóny se o svá čísla za stejné období podělí například McDonald's, Verizon nebo Amazon.

Obama: Toto byla moje nejděsivější chvíle v Bílém domě
Co byla pro Baracka Obamu za osm let v prezidentském úřadu nejtěžší zkouška? Vyjednávání s Íránem o jeho jaderném programu? Zapojení Spojených států do leteckých útoků proti Islámskému státu? Nebo snad prosazování zdravotnické reformy známé jako Obamacare? Samá voda.

Zdroj: Crooked Media

Redford očekává vzpouru proti rozpočtovým škrtům Trumpovy vlády
Očekávané rozpočtové škrty ze strany nové americké vlády vyvolají protestní lidové hnutí. Je o tom alespoň přesvědčený americký herec Robert Redford. Při zahájení tradičního filmového festivalu Sundance krátce před páteční inaugurací nového prezidenta Donalda Trumpa žijící legenda světové kinematografie uvedla, že se sníží i státní financování kultury a celkově bude "chmurněji".

Zdroj: ČTK

Ranní analytická poznámka (20. ledna): Den D(onald) je tady!
Jakkoli jde o pouhou oficialitu, celý svět netrpělivě vyhlíží stvrzení Donalda Trumpa ve funkci amerického prezidenta. S nástupem excentrického miliardáře do Bílého domu se otevírá prostor pro řadu spekulací o podobě jeho politiky. I proto bude zajímavé sledovat, jak si ve vleku velkých očekávání finančních trhů Trump povede.
Trump v Bílém domě: Ekonomika ani trhy se nezblázní, shodují se experti Trump v Bílém domě: Ekonomika ani trhy se nezblázní, shodují se experti

V pátek 20. ledna 2017 se americkým prezidentem stává Donald Trump. Trhy již velice podstatně zareagovaly na jeho zvolení, ekonomické dopady jím navrhovaných opatření naproti tomu ještě nějaký čas zaberou. Žádnou bouři bychom proto v příštích měsících kvůli Trumpovi zažít neměli, shodli se ve vysílá pořadu Investice ZET Petr Gapko (MONETA Money Bank) a Jiří Dopita (Verdi Capital).

Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci stoupla o 11,3 %
Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostla o 11,3 % na celoročně přepočítané tempo 1,226 milionu jednotek. Analytici očekávali růst na 1,2 milionu jednotek po předchozím revidovaném propadu o 16,5 % na 1,05 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně klesl o 0,2 % na 1,21 milionu (listopad: -3,8 % na 1,201 milionu jednotek).

Zdroj: Bloomberg

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 14. ledna klesl na 234 tisíc
Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 14. ledna klesl na 234 tisíc z 249 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 247 tisíc). Trh čekal růst na 254 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 7. ledna klesl na 2,046 milionu z 2,093 milionu (revidováno z 2,087 milionu), očekávalo se 2,073 milionu.

Zdroj: Bloomberg

Ranní analytická poznámka (19. ledna): Spokojená Yellenová a solidní kondice amerických bank
Trochu do ústraní se konečně stáhla, byť možná pouze na chvíli, politická témata. Trhy se tak ve středu mohly soustředit i na jiné faktory, mezi nimiž vyčnívalo zejména veřejné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové.