Analytici ČS

Ranní analytická poznámka (23. prosince): Evropské banky si "užívají" předčasnou vánoční nadílku
Na trzích panuje sváteční nálada, a tak se investoři nepouštějí do velkých akcí. Za pozornost stojí snad jenom diskuze amerického ministerstva spravedlnosti s evropskými bankami.
Ekonomika, politika, trhy: 7 šedých labutí roku 2017 Ekonomika, politika, trhy: 7 šedých labutí roku 2017

Jiří Polanský, Jan Šumbera a Roman Sedmera z analytického týmu České spořitelny ukazují na sedm významných rizik, která sice nejsou úplně neznámá, ale jejichž dopady na světovou ekonomiku a trhy by v příštím roce mohly být srovnatelné s naprosto nečekanými událostmi označovanými jako černé labutě.

Jsou Češi pracující chudinou Evropy? Jak se to vezme
V posledních dnech se v české kotlině opět rozhořel dlouhodobě doutnající plamen debaty na téma, jak nízké jsou příjmy tuzemských domácností proti cizině. Pod kotel přiložil ČSÚ, když na základě dat Eurostatu uvedl, že roční mzdy v ČR byly v roce 2014 na úrovni 37 % průměru Evropské unie. To Česko zařadilo na 19. pozici v žebříčku unijních zemí. Plameny následně rozfoukal šéf odborů Josef Středula, který na svém twitterovém účtu napsal, že v kontextu těchto dat je potřeba v Česku rychle zvyšovat mzdy.
EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Ranní analytická poznámka (21. prosince): Kvartální výsledky Niku investory potěšily, Monte dei Paschi pokračuje v rekapitalizaci
Po konci úterního obchodování se hospodářskými výsledky za oceánem pochlubil výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike. Čísla investory celkově potěšila. Trhy nadále pozorně sledují také dění v evropské bankovním sektoru.
Ceny ropy jsou na 18měsíčních maximech. Nadechnou se členové OPEC nad mazlavou hladinou?
S růstem cen ropy na 18měsíční maxima je dobré si připomenout, jak mají členové těžařského kartelu OPEC nastavené státní rozpočty. Příjmy z těžby a exportu černého zlata jsou pro většinu z nich klíčovým zdrojem financí, ani současné ceny suroviny pro ně ale nejsou dost vysoké na to, aby jim zajistily alespoň vyrovnané státní rozpočty.
Zrušme daně na zahraniční zisky amerických podniků, navrhuje šéf Sněmovny reprezentantů
Jedním z mnoha problémů, co pálí USA, jsou více než dva biliony dolarů, jež americké podniky drží na zahraničích účtech. Jedná se o zisky, které nepodléhají zdanění, dokud se je společnosti nerozhodnou přivést zpět domů. A to se firmám při současném nastavení daňových sazeb rozhodně nevyplatí, a tudíž ani nechce. Řešení problému je ale možná jednodušší, než se zdá.
Proč je pro Čínu tak důležitá nálepka tržní ekonomiky?
Před dvěma týdny uplynulo 15 let od vstupu Číny do Světové obchodní organizace. Nejednalo se ale jen o obyčejné výročí. Měl to být také den, kdy bude Číně přiřknut status tržní ekonomiky. Nestalo se tak.
Ranní analytická poznámka (20. prosince): Tragická událost v Berlíně začátek evropského obchodování neovlivnila
Úterý se po berlínské tragédii ponese ve smutném duchu. Podle zpráv německých médií stál za útokem, při němž v pondělí zemřelo pod koly nákladního automobilu 12 lidí, uprchlík, který přišel do Německa z Afghánistánu nebo z Pákistánu. Na evropských burzách se nicméně alespoň zatím ponurá nálada neprojevuje. Z korporátních událostí investoři věnují zvýšenou pozornost sporu švýcarské Credit Suisse s americkými úřady.