Analytici ČS

The Economist: Vliv Číny na deficit obchodní bilance USA se přeceňuje
Papírově Čína stojí za polovinou deficitu obchodní bilance USA. List The Economist ale přišel se zajímavou analýzou, která tvrdí, že ve skutečnosti to ani zdaleka tak špatné není.
Erste: Ekonomický a tržní výhled na první kvartál 2017 Erste: Ekonomický a tržní výhled na první kvartál 2017

Kondice světové ekonomiky se zlepšuje a okamžik obratu v politikách Fedu a ECB je naplno ve hře. Akciové trhy by měly těžit z očekávaného růstu zisků firem a vysokovýnosové dluhopisy by měly nabídnout zajímavější zhodnocení peněz než firemní dluhopisy investičního stupně. Takzvaně bezpečná aktiva by měla dosahovat jen podprůměrné výkonnosti během celého roku 2017 po konsolidaci v prvním čtvrtletí.

Co dostalo Donalda Trumpa do Bílého domu? Bolavá záda, dioptrie a berle
Někteří lidé se stále nepřestávají ptát, jak se to jen mohlo stát. Ano, řeč je stále o vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. S dalším možným vysvětlením přišel The Economist. Trumpovi dali ve větší míře hlas lidé s horším zdravím. Těch "čipernějších" bylo sice více, vzhledem k systému voleb lze ale říci, že zkrátka žijí ve špatných státech.
Výhled na nový obchodní týden: Zasedne bankovní rada ČNB, v Německu vychází Ifo a v USA revize vývoje ekonomiky Výhled na nový obchodní týden: Zasedne bankovní rada ČNB, v Německu vychází Ifo a v USA revize vývoje ekonomiky

Předvánoční týden by na světových trzích mohl být klidnější, i tradeři (ne ti robotičtí) musejí shánět dárky a zdobit stromeček. Makroekonomický kalendář ale několik zajímavých dat nabídne.

Ranní analytická poznámka (16. prosince): Investoři si před koncem týdne užívají klid
Čtvrteční americká makrodata nepřinesla větší překvapení, a akcie v zámoří tak pokračovaly v započítávání rostoucího inflačního výhledu. Technické oslabení dolaru pomohlo stabilizovat asijské trhy. Obchodování v Evropě také začalo poklidně, z dat v pátek vyjdou údaje z amerického realitního trhu.
Měla by se ČNB učit od ECB? Měla by se ČNB učit od ECB?

Provokativní otázka, na kterou neexistuje jasná odpověď. Na prahu roku 2017 navíc získává nebývalý, byť dlouho očekávaný rozměr.

Ministerstvo financí zrušilo poslední dvě letošní aukce státních dluhopisů
Ministerstvo financí zrušilo poslední dvě letošní aukce státních dluhopisů, omezilo počet zbývajících aukcí pokladničních poukázek ze tří na dvě a posunulo je na konec prosince. Jinými slovy se již MF v letošním roce dostatečně financovalo a poslední dvě aukce pokladničních poukázek si nechává jen pro jistotu.
Ranní analytická poznámka (15. prosince): Fed po roce znovu zvýšil sazby, trhy jsou rozpačité
Americká centrální banka (Fed) ve středu v souladu s očekáváním zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,5-0,75% a naznačila, že v roce 2017 chce sazbu zvýšit třikrát. Proti Fedu ale šla středeční makrodata. Maloobchodní tržby v listopadu stouply jen o 0,1 % a průmyslová produkce klesla o 0,6 %.
EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.