Analytici ČS

ČNB letos může přijít o desítky miliard. Je to problém? ČNB letos může přijít o desítky miliard. Je to problém?

Stav devizových rezerv ČNB a vývoj kurzu, který předpokládá naše nová prognóza, může způsobit ztrátu centrální banky za rok 2017 přes 60 miliard Kč, za rok 2018 dalších 40 miliard Kč. Kapitál ČNB tak letos nejspíše klesne k nule a příští rok výrazně pod nulu. Na první pohled je tento výsledek alarmující. Bližší zamyšlení nad způsobem, jakým centrální banky fungují, však vede k závěru, že se o drama nejedná. Pokud má centrální banka záporný kapitál, není to problém. Tedy dokud to tak nezačne vnímat její okolí.

Ranní analytická poznámka (31. ledna): Trump, Apple a Fed
Jestli něco finanční trhy z duše nenávidí, tak je to nejistota. Právě víkendová prohlášení a kroky Donalda Trumpa v oblasti imigrační politiky připomněly, že osoba amerického prezidenta může jednu takovou nejistotu představovat.
Ranní analytická poznámka (30. ledna): Trump pokračuje v divoké jízdě, začal filtrovat příchozí do USA
Víkendovým událostem dominovalo exekutivní nařízení prezidenta USA Donalda Trumpa o 90denním zákazu vstupu občanů ze sedmi zemí do USA. To vyústilo ve zmatky na letištích a vyvolalo to negativní reakci představitelů ostatních států.
Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou investoři nejvíce sledovat? Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou investoři nejvíce sledovat?

Tradičně až na konci ledna startuje výsledková sezóna firem obchodovaných na pražské burze. Kdy čekat alespoň trochu vzruchu v Rybné a co od jednotlivých společností čekají analytici z České spořitelny?

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika

Na akciové půdě vzplála výsledková vřava. Zorientovat se v záplavě čísel a udržet byť jen část z nich déle v hlavě se aktuálně jeví jako nadlidský úkol, ale i tak se vyplatí ohlédnout se za některými kvartálními údaji. Jakkoli výčet není úplný, věřím, že přidá do mozaiky informací o současných trendech alespoň malý (a snad ucelený) střípek.

O brexitu a doufání britských bank
Britská premiérka Theresa Mayová nedávno potvrdila záměr Spojeného království podstoupit takzvaný tvrdý brexit. Plánuje tedy opustit nejen Evropskou unii, ale také jednotný evropský trh. Mayová se svá vyjádření snažila částečně zmírnit poznámkou, že finanční odvětví a automobilový průmysl budou mít pravděpodobně vyjednané speciální podmínky s charakteristikami jednotného trhu. Londýnská City tak doufá, že nepřijde zcela o vstup na evropský trh. Nicméně dvě velké banky, HSBC a UBS, minulý týden oznámily, že plánují přesunout asi tisíc zaměstnanců z Londýna.
Výsledková sezóna v Praze: Co čekají analytici? Výhled se točí okolo dividend Výsledková sezóna v Praze: Co čekají analytici? Výhled se točí okolo dividend

Jaké hospodářské výsledky od firem, s jejichž akciemi se obchoduje na burze v Praze, očekávají analytici z České spořitelny?

ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro týdeník Ekonom mimo jiné uvedl, že přijetí eura je politickým rozhodnutím. Ekonomicky vzato je dle něj sladěnost Česka větší a schopnost plnit kritéria přijetí společné evropské měny se zlepšuje. V podstatě je již nyní plníme. Stále ale existují indikátory nedokonalé konvergence české ekonomiky s eurozónou, zejména cenová i mzdová hladina. To by mohlo způsobit problémy, nemluvě o tom, že samotná eurozóna má řadu vlastních nedořešených témat, doplnil Rusnok.

ČNB se probudila s nožem v zádech, končící člen bankovní rady označil intervence za chybu
Končící člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek v bilančním rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že řízené oslabování koruny bylo špatné a opuštění intervencí nebude bezbolestné. Zároveň potvrdil, že je kritikem nulových sazeb.