Analytici ČS

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika Výsledková sezóna v uplynulém týdnu: Co zaujalo analytika

Na akciové půdě vzplála výsledková vřava. Zorientovat se v záplavě čísel a udržet byť jen část z nich déle v hlavě se aktuálně jeví jako nadlidský úkol, ale i tak se vyplatí ohlédnout se za některými kvartálními údaji. Jakkoli výčet není úplný, věřím, že přidá do mozaiky informací o současných trendech alespoň malý (a snad ucelený) střípek.

O brexitu a doufání britských bank
Britská premiérka Theresa Mayová nedávno potvrdila záměr Spojeného království podstoupit takzvaný tvrdý brexit. Plánuje tedy opustit nejen Evropskou unii, ale také jednotný evropský trh. Mayová se svá vyjádření snažila částečně zmírnit poznámkou, že finanční odvětví a automobilový průmysl budou mít pravděpodobně vyjednané speciální podmínky s charakteristikami jednotného trhu. Londýnská City tak doufá, že nepřijde zcela o vstup na evropský trh. Nicméně dvě velké banky, HSBC a UBS, minulý týden oznámily, že plánují přesunout asi tisíc zaměstnanců z Londýna.
Výsledková sezóna v Praze: Co čekají analytici? Výhled se točí okolo dividend Výsledková sezóna v Praze: Co čekají analytici? Výhled se točí okolo dividend

Jaké hospodářské výsledky od firem, s jejichž akciemi se obchoduje na burze v Praze, očekávají analytici z České spořitelny?

ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro týdeník Ekonom mimo jiné uvedl, že přijetí eura je politickým rozhodnutím. Ekonomicky vzato je dle něj sladěnost Česka větší a schopnost plnit kritéria přijetí společné evropské měny se zlepšuje. V podstatě je již nyní plníme. Stále ale existují indikátory nedokonalé konvergence české ekonomiky s eurozónou, zejména cenová i mzdová hladina. To by mohlo způsobit problémy, nemluvě o tom, že samotná eurozóna má řadu vlastních nedořešených témat, doplnil Rusnok.

ČNB se probudila s nožem v zádech, končící člen bankovní rady označil intervence za chybu
Končící člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek v bilančním rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že řízené oslabování koruny bylo špatné a opuštění intervencí nebude bezbolestné. Zároveň potvrdil, že je kritikem nulových sazeb.
FTV Prima změnila majitele. Co si z toho mohou vzít akcionáři CME?
Skupina Modern Times Group (MTG) prodala 50% podíl ve skupině FTV Prima Holding, majiteli televizních kanálů Prima. Denemo Media, kterou vlastní Vladimír Komár a Ivan Zach, za podíl zaplatila 6,4 miliardy korun.
Ranní analytická poznámka (26. ledna): Trump řádí jako černá ruka, index Dow katapultoval nad 20 000 bodů
Americký akciový index Dow Jones Industrial Average úspěšně prolomil magickou hranici 20 000 bodů. Dopomohlo tomu obrozené nadšení z Donalda Trumpa. Ten prozatím v Oválné pracovně řádí jako černá ruka a rozdává úkoly na všechny strany. Trhy tak čím dál více věří ve schopnost amerického prezidenta oživit americké hospodářství.
Komunikace ČNB zůstává neměnná. Banka čeká exit kolem poloviny roku a záporné sazby nepovažuje za preferovanou variantu
Prezentace člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy na úterní konferenci ING Client Breakfast se celkově nesla v duchu dosavadní komunikace centrální banky. ČNB tak nadále předpokládá, že k ukončení režimu devizových intervencí dojde pravděpodobně kolem poloviny roku. Nic se nemění ani na tom, že zavedení záporných sazeb při tzv. exitu není pro banku preferovanou variantou.
Ranní analytická poznámka (25. ledna): Trump staví zeď a vrací do hry ropovody
Úterní obchodování v USA se až na výjimky neslo na pozitivní vlně. Index S&P 500 posílil o 0,66 %, čímž se posunul na nové historické zavírací maximum 2 280,07 bodů.
Ranní analytická poznámka (24. ledna): Trump ukazuje, že to s protekcionismem myslí vážně, TPP padlo
Po prvním kroku ke zrušení Obamacare podepsal Donald Trump exekutivní nařízení, v jehož důsledku se USA stahují z dohody o Transpacifickém partnerství (TPP). Víc než o cokoliv jiného se však jedná o gesto, jelikož dohoda o TPP by stejně pravděpodobně nebyla ratifikována Kongresem.