Analytici ČS

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza? EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

Ranní analytická poznámka (14. prosince): Další otočka na akciovém trhu, vyšší sazby Fedu investory nechávají v klidu
Americké akciové indexy po pondělním mírném poklesu v úterý zamířily zostra vzhůru. Severním směrem se vydaly také evropské burzy.
Svět podle Trumpa: Obchodní válka jako strategie Svět podle Trumpa: Obchodní válka jako strategie

Ve světě Donalda Trumpa neslouží obchodní smlouvy ke vzájemnému prospěchu, naopak vytvářejí napětí a rivalitu. Příští americký prezident zejména poukazuje na negativní dopady na pracovní místa ve výrobním sektoru.

Ranní analytická poznámka (13. prosince): Čínská data příjemně překvapila, strach z Itálie opadá
V noci na úterý na trhy dorazila sada příznivých čísel z čínské ekonomiky. Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 10,8 %, čekal se růst jenom o 10,1 %. Taktéž průmyslová produkce byla nad očekáváním. Pro investory jde o příjemné uklidnění, že situace v Číně nadále vypadá solidně.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se bude v roce 2017 vyvíjet měnová politika ČNB? SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak se bude v roce 2017 vyvíjet měnová politika ČNB?

Stále více se diskutuje o tom, jaký bude exit České národní banky z politiky kurzového závazku, tedy řízeného oslabování české koruny k jednotné evropské měně. Institut pro politiku a společnost na toto téma ve spolupráci s Českou spořitelnou uspořádal debatu Co dále s měnovou politikou. Hosty byli odborníci, kteří k blížícímu se konci intervenčního režimu ČNB rozhodně mají co říct.

Ranní analytická poznámka (12. prosince): Americké akcie na vrcholu, barel ropy za 57 USD
Americké indexy v pátek nadále rostly, když akcie ze sektorů zdravotnictví a spotřebního zboží doháněly výkonností zbytek trhu. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity vyskočil na 98 bodů (čekalo se 94,5 bodu), což samozřejmě spotřebitelské tituly podpořilo. Trh ale nadále podporují také rostoucí ceny ropy.

Zdroj: Česká spořitelna

Výhled na nový obchodní týden: Trhy očekávají zvýšení úrokových sazeb v USA, v eurozóně vychází inflační statistika Výhled na nový obchodní týden: Trhy očekávají zvýšení úrokových sazeb v USA, v eurozóně vychází inflační statistika

Hlavní očekávanou událostí závěru roku je zasedání FOMC, od kterého se po několikerém odsunutí čeká zvýšení základní úrokové sazby, trh doufá také ve výhled na rok 2017.

Ranní analytická poznámka (9. prosince): Od ECB k Fedu. Utáhne příští týden americká centrální banka měnovou politiku?
Evropská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání prodloužila program kvantitativního uvolňování, trh se tak nyní může soustředit pro změnu na zasedání Fedu, které se bude konat příští týden.
ČNB má nového spojence. Udrží společně korunu na uzdě? ČNB má nového spojence. Udrží společně korunu na uzdě?

Česká národní banka minulý týden zveřejnila sadu čísel z oblasti bankovní, měnové a úrokové statistiky. Velmi zajímavá je situace u úvěrů českým nefinančním podnikům. Pod celkem nezáživnou pokličkou růstu celkových firemních úvěrů mírně pod 7 % je skryt jeden zarážející trend. A ten jde na ruku bankovní radě ČNB.