Asijská ekonomika

Mongolsko získá mezinárodní finanční pomoc za 5,5 miliardy USD
Mezinárodní měnový fond a další instituce dohodly s vládou Mongolska podmínky záchranných úvěrů v souhrnné výši asi 5,5 miliardy dolarů. MMF o tom v neděli informoval v tiskové zprávě. Státní dluh Mongolska se pohybuje kolem 23 miliard dolarů, což je asi dvojnásobek ročního výkonu ekonomiky. V březnu má Ulánbátar splatit 580 milionů USD.

Zdroj: ČTK

Čína přestane odebírat uhlí z KLDR, chce tak podpořit sankce OSN
Peking až do konce letošního roku zastavuje veškerý dovoz uhlí ze Severní Koreje, čímž zemi připraví o důležitou část příjmů. S odvoláním na čínské ministerstvo obchodu o tom informovala agentura Reuters. Krok je součástí snah o naplnění sankcí OSN vůči Pchjongjangu za jeho jaderný a raketový program. Na Čínu naléhá nová americká vláda, která chce od Pekingu více pomoci při řešení problémů s KLDR. Nynější opatření platí od neděle.

Zdroj: ČTK

Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA doznívá, reportují například Boeing a Tesla Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna v USA doznívá, reportují například Boeing a Tesla

Hospodářské výsledky v týdnu oznámí téměř celá zbývající stovka firem z akciového indexu S&P 500. Investory budou zajímat například údaje od maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores a sledovaná ale budou také čísla výrobce elektromobilů Tesla. Pro trhy možná nejdůležitější událostí ale bude zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC.

KONTEXT: Třikrát o čínské síle aneb Co byste také měli vědět, ale nenapadlo vás se zeptat KONTEXT: Třikrát o čínské síle aneb Co byste také měli vědět, ale nenapadlo vás se zeptat

Držte si klobouky, Čína jede! Země draka svůj zdánlivě introvertní stín překročila na začátku hospodářské krize. Dnes už jasně dává najevo připravenost vyplnit vůdcovské vakuum, které na globální scéně zůstává po Spojených státech. Nejen proto KONTEXT nabízí tři méně diskutované, ale relevantní otázky související s posilováním Číny. V rámci projektu Alter Eko o nich diskutovali Michael Romancov z Metropolitní univerzity a Jan Kofroň z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.

Výhled na nový obchodní týden: V hlavní roli makrodata v čele s HDP Výhled na nový obchodní týden: V hlavní roli makrodata v čele s HDP

V první polovině týdne se dozvíme, jak se ke konci loňského roku vyvíjela ekonomika Japonska, Německa, Itálie a celé eurozóny, navíc vyjdou například údaje o japonském průmyslu, čínské, britské a německé inflaci a také index ekonomické nálady ZEW v Německu. V polovině týdne si dá dvojité dostaveníčko s kongresmeny šéfka Fedu Janet Yellenová a závěr týdne bude o amerických makrodatech.

Čínské dluhy: V čem je největší problém? Čínské dluhy: V čem je největší problém?

Dluhy v Číně rostou rychlým tempem. Konsenzus na finančních trzích je ten, že největším nebezpečím je riziko nesplácení a dluhové krize, a to jak v případě státních, tak soukromých firem. Skutečné riziko se ale může skrývat jinde.

Střední Asie v roce 2017: Proč region více netěží ze stále silného čínského růstu? Střední Asie v roce 2017: Proč region více netěží ze stále silného čínského růstu?

Řada států ve střední Asii má možná lepší růstové vyhlídky než Rusko, to se ale snaží udržet svou ze sovětských dob tradiční sféru vlivu, říká politický geograf Michael Romancov. Řeč je o zemích jako Kazachstán, Uzbekistán nebo Tádžikistán, ale také o zakavkazské oblasti.

Výhled na nový obchodní týden: Zasedat budou centrální banky v USA, Spojeném království a Japonsku, do výsledkové sezóny přispějí Apple a Facebook Výhled na nový obchodní týden: Zasedat budou centrální banky v USA, Spojeném království a Japonsku, do výsledkové sezóny přispějí Apple a Facebook

Příštímu týdnu budou dominovat zasedání centrálních bank v Japonsku, Spojených státech a Spojeném království. Změna měnové politiky se od Bank of Japan, Fedu ani Bank of England nečeká. Investoři však čekají, zda se šéf Bank of England Mark Carney na tiskové konferenci nevyjádří k brexitu. Sledovat budou investoři také pokračující výsledkovou sezónu, v USA se čísly pochlubí Apple, Facebook, ExxonMobil nebo Pfizer a Merck. Z makrodat se trhy zaměří hlavně na americkou nezaměstnanost, vývoj HDP eurozóny či finální lednové indexy nákupních manažerů. Na pražské burze se výsledky hospodaření pochlubí operátor O2 Czech Republic.

Varování do roku 2017: Bude Čína bojovat s nedostatkem kapitálu? Varování do roku 2017: Bude Čína bojovat s nedostatkem kapitálu?

Druhá největší ekonomika světa sice ve srovnání s vyspělým světem roste rychle, loni ale zaznamenala nejmenší expanzi za poslední čtvrtstoletí. K často zmiňovaným problémům, jako jsou rychlé stárnutí populace nebo rostoucí zadlužení, se přidává další. Řeč je o rychlém odlivu kapitálu.

Zahraniční obchod Japonska loni po šesti letech vykázal přebytek, potvrdila prosincová data
Výsledek zahraničního obchodu Japonska se loni poprvé po šesti letech přehoupl do přebytku díky nižším cenám ropy, které snížily dovoz. Celkový přebytek bilance zahraničního obchodu činil 4,1 bilionu jenů ve srovnání se schodkem 2,8 bilionu jenů v roce 2015. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Zdroj: ČTK