Asijská ekonomika

Světová banka: Růst globálního hospodářství letos zrychlí na 2,7 %
Růst světové ekonomiky letos zřetelně zrychlí na 2,7 %, předpověděla v úterý Světová banka. Loni tempo růstu kleslo na 2,3 %, nejnižší úroveň od finanční krize z konce minulého desetiletí.

Zdroj: ČTK

Výhled na nový obchodní týden: Česká inflace by se měla vyšplhat ke 2 %, svět bude sledovat data z Číny a USA Výhled na nový obchodní týden: Česká inflace by se měla vyšplhat ke 2 %, svět bude sledovat data z Číny a USA

Stav české ekonomiky v novém týdnu poodhalí údaje o vývoji nezaměstnanosti, maloobchodních tržeb a inflace. Růst spotřebitelských cen by se měl přiblížit 2 %, cíli České národní banky. Nejdůležitější makrodata ale k investorům dorazí až v závěru týdne.

Asie se pomalu vrací tam, kam patří aneb Jedna ekonomika vládne všem
Analytici se sice v poslední době dohadují o tom, zda v příštím roce zpomalí růst čínské ekonomiky a jaký to vlastně bude mít efekt na světové trhy, v širším měřítku je to však jen malý zádrhel pro asijský region. Ten se ve třetím tisíciletí dostal do pozice, kdy znovu dominuje světové ekonomice.

Zdroj: Twitter

Jižní Korea zhoršila odhad růstu ekonomiky na příští rok
Jižní Korea upravila odhad růstu tamní ekonomiky na příští rok na 2,6 %, dosud očekávala 3% růst. Důvodem je nejistota kolem dalšího vývoje v USA a rovněž slábnoucí ožívání domácí poptávky. Oznámilo to ve čtvrtek tamní ministerstvo financí. Jižní Korea má čtvrtou největší ekonomiku v Asii.

Zdroj: ČTK

Tyto tři asijské ekonomiky mohou být v roce 2017 za hvězdy Tyto tři asijské ekonomiky mohou být v roce 2017 za hvězdy

Rozvíjející se trhy byly ještě před několika lety považovány za motor světové ekonomiky. Situace se ale změnila, komodity přestaly být takovým tahákem a mladé trhy se ne vždy dokázaly popasovat s vlastními problémy, takže na ně investoři částečně zanevřeli. Ne všechny rozvíjející se ekonomiky ale musejí mít to nejlepší za sebou.

Čína plánuje masivní investice do rozvoje cestovního ruchu
Čína plánuje do roku 2020 investovat do rozvoje cestovního ruchu dva biliony jüanů (7,4 bilionu Kč). Zaměří se hlavně na regiony, kde upadá průmyslová výroba, mezi hlavní cíle patří i modernizace veřejných toalet. Uvedla to v úterý agentura Reuters. Peking tak chce zvýšit podíl turistiky na celkovém růstu své ekonomiky.

Zdroj: ČTK

Zisk čínských průmyslových firem v listopadu vzrostl o 14,5 %
Zisk čínských průmyslových společností v listopadu stoupl o 14,5 % na 774,6 miliardy jüanů (2,9 bilionu Kč). Tempo růstu bylo nejvyšší za tři měsíce, což podle analytiků naznačuje, že stav druhé největší ekonomiky světa se zlepšuje, přestože někteří poznamenávají, že růst je příliš závislý na oživení cen ropných produktů, železa a ocele, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

AIIB schválila úvěr pro plynovod mezi Ázerbájdžánem a Tureckem
Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) schválila úvěr 600 milionů USD na financování plynovodu z Ázerbájdžánu do Turecka. Za první rok své existence tak asijská rozvojová banka podporovaná Čínou již poskytla úvěry za 1,73 miliardy USD.

Zdroj: ČTK

Výhled na nový obchodní týden: Zasedne bankovní rada ČNB, v Německu vychází Ifo a v USA revize vývoje ekonomiky Výhled na nový obchodní týden: Zasedne bankovní rada ČNB, v Německu vychází Ifo a v USA revize vývoje ekonomiky

Předvánoční týden by na světových trzích mohl být klidnější, i tradeři (ne ti robotičtí) musejí shánět dárky a zdobit stromeček. Makroekonomický kalendář ale několik zajímavých dat nabídne.

ADB mírně zhoršila odhad růstu rozvíjejících se ekonomik v Asii
Asijská rozvojová banka (ADB) mírně zhoršila odhad růstu rozvíjejících se asijských ekonomik na letošní rok. Zatímco dosud počítala s růstem o 5,7 %, nyní odhad upravila na 5,6 %. Příčinou je zejména slabší růst v Indii. Region jako celek si však v celosvětovém měřítku udržuje nadprůměrný růst a jeho ekonomiky dále expandují.

Zdroj: ČTK