Byznys a podnikání

ŽIVĚ Z DAVOSU: Světové ekonomické fórum ŽIVĚ Z DAVOSU: Světové ekonomické fórum

Podtitulem letošního zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu je Reakční a zodpovědné vedení. Účast na akci, na které se budou od úterý do pátku probírat témata spojená mimo jiné s rostoucí nespokojeností společnosti s elitami a globalizací, přislíbily tři tisíce ekonomů, byznysmenů, akademiků a představitelů významných neziskových organizací. Vystoupení vybraných účastníků Světového ekonomického fóra 2017 můžete sledovat zde.

Optimismus mezi firemními šéfy roste, zejména v USA a v Británii
Firemní šéfové jsou ohledně globálního hospodářského růstu a vyhlídek svých podniků optimističtější než před rokem. Výrazný nárůst optimismu je patrný především mezi šéfy podniků ve Spojených státech a v Británii. Vyplývá to z pondělního průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) u 1 400 šéfů firem z celého světa, zveřejněného tradičně den před zahájením schůzek Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu.

Zdroj: ČTK

USA: NFIB index optimismu malých firem v prosinci díky Trumpovi vyskočil na 12leté maximum 105,8 bodu
Optimismus mezi malými podniky ve Spojených státech vzrostl v prosinci nejprudčeji za více než čtvrt století a je nejvyšší za 12 let. Důvěra podniků prudce stoupla po překvapivém vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, po nichž se všeobecně zlepšily vyhlídky vývoje americké ekonomiky. Uvedla to v úterý agentura Bloomberg s odkazem na zprávu Národní federace nezávislých společností (NFIB).

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Senátoři s podnikateli míří do Chile podpořit vzájemný obchod
Podpora česko-chilských obchodních vztahů je hlavním cílem pětidenní mise, kterou příští týden v jihoamerické zemi podniknou senátoři spolu se zástupci českých firem v potravinářství, farmaceutickém průmyslu, strojírenství, logistiky či bankovnictví. ČTK to v pátek sdělila senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Delegace povedou předseda horní parlamentní komory Milan Štěch (ČSSD) a viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.

Zdroj: ČTK

Vláda projedná vznik státního fondu na podporu startupů
Vláda v pondělí projedná přípravu vzniku státního Národního inovačního fondu (NIF), který má podpořit novou generaci začínajících podnikatelů. Na podporu zakládání nových firem a rozvoj jejich podnikání má mít fond v dalších letech 25 milionů eur (675 milionů Kč). Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce požádat Českou národní banku o licenci do února, investiční společnost by měla začít fungovat v létě. Příprava fondu nabrala v posledních měsících zpoždění oproti původnímu harmonogramu projektu ze začátku loňského roku.

Zdroj: ČTK

5 největších lží globálního kapitalismu 5 největších lží globálního kapitalismu

Svět žije v éře globálního kapitalismu. Nemusí se nám to zrovna líbit, ale je to fakt, se kterým těžko něco zmůžeme. Zajímavé nicméně je, že ne vše, co se nám velké korporace nebo politici snaží o globálním kapitalismu namluvit, je pravda. Zde je pět největších lží.

Index očekávání českých firem pro první čtvrtletí opět mírně klesl
Podnikatelé v ČR mírní optimismus. Index očekávání firem, kterým ČSOB sleduje náladu malých a středních podnikatelů a firem, pro první čtvrtletí 2017 klesl ve srovnání s minulým kvartálem o 8,6 bodu na 19,3 bodu. Důvodem byla nejistota ohledně vývoje poptávky po zboží a službách. ČSOB o tom ve středu informovala novináře.

Zdroj: ČTK

EET měla o silvestrovském večeru asi hodinu a půl problémy
Elektronická evidence tržeb měla o silvestrovském večeru problémy, které trvaly asi hodinu a půl. Registrační část evidence byla mezi 17.09 a 18.46 prakticky nedostupná, vyplývá z údajů dostupných na serveru hlidaceet.cz a Twitteru Hlídače smluv. EET funguje v ostrém provozu měsíc, první větší výpadek systém postihl 13. prosince ráno.

Zdroj: ČTK

Hodnota fúzí a akvizicí letos dosáhla 3,6 bilionu dolarů
Celosvětová hodnota fúzí a akvizicí v letošním roce dosáhla asi 3,6 bilionu dolarů. To představuje pokles o 17 % proti loňskému roku, i tak je to ale druhý nejlepší výsledek od začátku globální finanční krize v roce 2007. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na údaje společnosti Thomson Reuters.

Zdroj: ČTK

Lucembursko zpřísní pravidla pro zdanění podniků
Lucembursko začátkem příštího roku zpřísní pravidla pro zdanění podniků. Pro velké firmy tak bude obtížnější tuto malou evropskou zemi využít, když se budou chtít vyhnout placení daní. Informovaly o tom v úterý lucemburské úřady. Daňový systém Lucemburska se dostal do centra pozornosti v roce 2014 v důsledku úniku informací o kontroverzních daňových dohodách země s nadnárodními podniky.

Zdroj: ČTK