Centrální banky

Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB Úroky v Česku ve stínu exitu ČNB

Oživení inflace v České republice nemá vliv jen na takzvaný exit České národní banky a na českou korunu, ale také na úrokové riziko. I když ČNB sazby letos zvyšovat nebude, úroky u zajištění se již zvedají a mohou dále narůst. Dvěma hlavními riziky vyšších sazeb jsou změna inflačních očekávání, pokud míra růstu cen dále poroste, a možnost, že měnové podmínky nebudou dostatečně utaženy.

ECB zatím nechystá omezování stimulů, ukázal poslední zápis
Zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky (ECB) signalizuje, že její představitelé zatím nemají chuť omezovat stimulační opatření. Domnívají se, že současný růst inflace je pouze dočasný a že hospodářské oživení stále čelí rizikům. Ponechávají dokonce prostor pro případné rozšíření stimulačních opatření.

Zdroj: ČTK

Bude Fed zvyšovat úrokové sazby v březnu? Analytici počítají spíše s červnem
Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v tomto týdnu vystoupila v obou komorách amerického kongresu a nepřímo znovu potvrdila, že Fed v tomto roce počítá s trojím zvyšováním úrokových sazeb. Yellenová zároveň uvedla, že by nebylo moudré čekat na zvyšování příliš dlouho, což zvýšilo pravděpodobnost, že k utažení měnové politiky Fed přistoupí již na březnovém zasedání. Nahrává tomu i středeční inflační statistika, která dopadla lépe, než trhy očekávali. Přestože se pravděpodobnost zvyšování zvýšila z původních zhruba 30 %, analytici spíše počítají, že k němu dojde až v květnu či v červnu.

Zdroj: Twitter

Zisk ECB loni díky nákupům cenných papírů stoupl o desetinu
Čistý zisk Evropské centrální banky (ECB) v loňském roce stoupl zhruba o desetinu na 1,19 miliardy eur (přes 32 miliard Kč). K jeho růstu přispěly vyšší výnosy z cenných papírů, které ECB nakupuje v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a inflace v eurozóně.
Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu

Spotřebitelská inflace v lednu překonala tržní očekávání, když v Česku vzrostla dále nad cíl ČNB a dosáhla 2,2 %. Překonala i očekávání ČNB. Do popředí se tedy naplno dostává otázka, jak daleko je termín ukončení intervencí proti posilování koruny.

Ranní analytická poznámka (15. února): Yellenová posílila jestřábí tón, šance na brzký růst sazeb se zvyšují
Janet Yellenová se v úterý nechala slyšet, že si americká centrální banka musí dát pozor, aby příliš neotálela s dalším zvyšování úrokových sazeb. Přirozeně se tak zvýšila šance na dřívější utažení monetárních kohoutků. První příležitost dostane výbor Fedu v březnu. Na druhou stranu nadále zůstává v rozhodovacím procesu významná nejistota v podobě Donalda Trumpa.
Lacker (richmondský Fed): Další zvýšení sazeb by mělo přijít spíše dříve než později
Další zvýšení základní úrokové sazby americké centrální banky by mělo přijít spíše dříve než později. V úterý to řekl prezident richmondského Fedu Jeffrey Lacker. Současně upozornil, že kolem pozitivních dopadů politiky prezidenta Donalda Trumpa na americkou ekonomiku panuje značná nejistota.
Mládek: Největším rizikem po konci intervencí je fluktuace kurzu koruny
Největším rizikem pro české exportéry není zpevnění koruny po ukončení intervencí, ale to, aby nenastala fluktuace kurzu měny kvůli spekulantům. Na tiskové konferenci agentury CzechTrade to v úterý uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). ČR podle něj také chce tzv. "velvet brexit", tedy sametový rozvod s Velkou Británií.

Zdroj: ČTK

Španělsko vyšetřuje bývalého šéfa centrální banky
Španělský nejvyšší soud vyšetřuje bývalého šéfa španělské centrální banky a sedm dalších úředníků v souvislosti s primární nabídkou akcií finančního domu Bankia, který se dostal do problémů a nyní je pod kontrolou státu. Mezi vyšetřovanými úředníky je pět zaměstnanců centrální banky a dva bývalí nejvyšší představitelé úřadu pro regulaci akciového trhu CNMV.

Zdroj: ČTK

Dědek v ČNB dohlédne na rozpočet, Mora na řízení rizik
Bankovní rada České národní banky si v pondělí v novém složení na mimořádném zasedání rozdělila kompetence. Nový člen Oldřich Dědek bude dohlížet na rozpočet a účetnictví a na sekci statistiky a datové podpory. Další nový člen Marek Mora bude mít na starost sekci řízení rizik a podpory obchodů, dále sekci informatiky a samostatný odbor restrukturalizace. ČNB o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK