Česká ekonomika

Více daňových pásem by podle analytiků dále zkomplikovalo daňový systém
Zavedení více daňových pásem pro fyzické osoby a firmy by dále zkomplikovalo současný složitý daňový systém, shodli se analytici oslovení ČTK. Progresivní zdanění slouží ke snížení příjmové nerovnosti, která přitom podle nich v Česku patří k nejnižším na světě. ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem.
ČSSD chce jít do voleb s návrhem tří pásem pro zdanění firem, pro zdanění zaměstnanců navrhuje pásma čtyři
(AKTUALIZOVÁNO) ČSSD v rámci své volební kampaně navrhne tři pásma pro korporátní daň. Zisky nad 100 milionů Kč by byly zdaněny sazbou 24 %, na pásmo 5–100 milionů Kč by připadla aktuální 19% sazba a zisky pod 5 milionů Kč by stát zdanil 14 %. Čtyři daňové sazby by ČSSD chtěla zavést pro daň z příjmu fyzických osob.
Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu Česká inflace a ČNB: Ukončení kurzového závazku ovlivňují dva protichůdné faktory, centrální banka ale využije příležitost k rychlému exitu

Spotřebitelská inflace v lednu překonala tržní očekávání, když v Česku vzrostla dále nad cíl ČNB a dosáhla 2,2 %. Překonala i očekávání ČNB. Do popředí se tedy naplno dostává otázka, jak daleko je termín ukončení intervencí proti posilování koruny.

EET: Čísla nesedí, ale na rozsudek je ještě brzy EET: Čísla nesedí, ale na rozsudek je ještě brzy

Ministerstvo financí se ještě v lednu pochlubilo, že zavedení elektronické evidence tržeb (EET) zajistilo dvojnásobný nárůst vykazovaných tržeb v sektoru restauračních služeb a hotelů. Ačkoli tento výpočet byl založen na vzorku, o kterém lze říci pouze to, že byl velikostí (1 600 podniků) ze statistického hlediska dostatečný, jeho reprezentativnost prozatím potvrdit nelze. Pádný argument do debaty o smyslu a efektivitě EET to určitě je, ovšem zatím jediný.

Asociace: Nebankovní firmy loni poskytly o 7 % více peněz
Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v roce 2016 poskytly klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 155 miliard korun, což je o sedm procent více než předloni. ČTK o tom informovala ČLFA. O 8,4 procenta stouplo financování podnikatelských investic úvěry a leasingem, o 7,1 procenta spotřebitelskými úvěry či spotřebitelským leasingem a o 12,1 procenta financování factoringem.

Zdroj: ČTK

Za zpomalením růstu českého HDP byla podle analytiků nižší investiční aktivita
Za zpomalením růstu české ekonomiky v roce 2016 stála především nižší investiční aktivita. Růst naopak táhla chuť spotřebitelů utrácet, shodli se analytici oslovení ČTK. Růst ekonomiky loni podle v úterý zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického činil 2,3 % proti předloňským 4,6 %. V letošním roce ekonomové čekají podobný růst jako loni, případně mírně vyšší.
Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,3 % z předloňských 4,6 %
Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,3 %. Předloni růst činil 4,6 %. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst HDP zpomalil také ve 4. čtvrtletí roku 2016, když meziročně stoupl o 1,7 %. Mezičtvrtletní růst stagnoval na 0,2 %.
Rusnok (ČNB): Intervenční režim bude trvat nejméně do konce prvního čtvrtletí
Česká národní banka bude nadále provádět devizové intervence nejméně do konce prvního čtvrtletí. Nic se tak nemění na prohlášení bankovní rady ČNB z počátku února. Na tiskové konferenci po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to v pondělí řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Sobotka pak ocenil dobrou spolupráci mezi vládou a ČNB, která je nezávislou institucí.

Zdroj: ČTK

Evropská komise: Růst české ekonomiky letos zrychlí na 2,6 %
Hospodářský růst České republiky v loňském roce podle odhadů Evropské komise zpomalil na 2,4 % z předloňských 4,5 %. Příznivý vliv spotřeby domácností totiž podkopala slabší investiční aktivita. Letos by měl růst díky oživení investic zrychlit na 2,6 %, v příštím roce by pak měl činit 2,7 %, uvedla v pondělí komise ve své zimní makroekonomické prognóze. Předpověděla také, že průměrná inflace v Česku letos vystoupí na 2 % z loňských 0,6 %.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomika loni vzrostla o 2,5 %, odhadují analytici
Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 %. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) podle nich v posledním čtvrtletí zrychlil na 0,8 %. Tahounem růstu byla nadále spotřeba domácností. Předloni české hospodářství přidalo 4,3 %. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad vývoje ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí v úterý 14. února.

Zdroj: ČTK