Česká ekonomika

MF v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky
Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z červencových 2,2 procenta. Pro příští rok odhad úřad také zlepšil na 2,5 procenta z předchozích 2,4 procenta. Vyplývá to z makroekonomické predikce ministerstva financí zveřejněné v pondělí. Loni ekonomika rostla o 4,5 procenta.

Zdroj: ČTK

Analytici: Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně o 2,1 %, odhadují analytici, které oslovila agentura ČTK. Mezičtvrtletní růst HDP by měl být podle jejich odhadů 0,5 %. Tahounem hospodářského růstu ČR podle ekonomů zůstává spotřeba domácností. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí 2016 v úterý 15. listopadu. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla meziročně o 2,6 % a proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 %.

Zdroj: ČTK

Výhled na nový obchodní týden: Prim budou hrát makrodata, pražskou burzu může ovlivnit převážení indexů MSCI Výhled na nový obchodní týden: Prim budou hrát makrodata, pražskou burzu může ovlivnit převážení indexů MSCI

Třetí listopadový týden bude plný důležitých dat. V Číně budou oznámeny maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Průmyslovou produkci oznámí také eurozóna a Japonsko, které navrch přidá vývoj hrubého domácího produktu. Dále se investoři dozvědí, jak se daří ekonomice v eurozóně, zvlášť o svém HDP budou informovat Itálie nebo Německo. V USA budou investoři sledovat inflační statistiku či tržby v maloobchodě. Tuzemští investoři se zaměří na výsledky tabákového výrobce Philip Morris ČR a převážení indexů MSCI. Vyjde také zpráva o vývoji české ekonomiky.

Záznam ze zasedání ČNB: Růst české ekonomiky je robustní a rovnoměrně rozložený
Růst české ekonomiky je poměrně robustní a rovnoměrně rozložený mezi domácí a zahraniční poptávku. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ČNB. Za nejvýznamnější zahraniční nejistotu dalšího ekonomického vývoje rada označila případné prodloužení uvolněné měnové politiky v eurozóně.

Zdroj: ČTK

Čtyři kanály, kterými může vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ovlivnit českou ekonomiku
Skutečnost, že příštím americkým prezidentem bude Donald Trump, může mít určité - i když asi jen omezené - dopady také na českou ekonomiku. Jaké konkrétně?
České hospodářství letos podle prognózy Evropské komise vzroste o 2,2 %
České hospodářství letos poroste o 2,2 %, uvedla ve své pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi Evropská komise. Pro příští rok čeká komise růst českého HDP o 2,6 % a v roce 2018 ještě o desetinu procenta více. Růst podpoří rostoucí investice i posilování soukromé a veřejné spotřeby.

Zdroj: ČTK

Analytici: Českou ekonomiku trápí hlavně nedostatek kvalifikovaných pracovníků
Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na letošní minimum a zároveň nejnižší hodnotu od konce roku 2008. Spíš než nezaměstnanost tak podle ČTK oslovených analytiků trápí českou ekonomiku nedostatek pracovníků. Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na 5 % ze zářijových 5,2 % a bez práce bylo více než 366 000 lidí. Naopak volných míst nabízeli zaměstnavatelé více než 139 000. Česká ekonomika si zároveň udržela nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU.

Zdroj: ČTK

ČNB v září intervenovala proti posílení koruny ve třetím největším objemu od zahájení kurzového závazku
Česká národní banka v září pokračovala v intervencích proti posilující koruně, za nákup eur utratila 99,5 miliardy Kč. Jde o třetí nejvyšší objem intervencí za jeden měsíc od jejich spuštění v listopadu 2013. Více utratila ČNB za intervence pouze při jejich zahájení v listopadu 2013, přes 200 miliard Kč, a pak v loni srpnu, kdy nakoupila eura za 101 miliard Kč.

Zdroj: ČTK

Přebytek zahraničního obchodu v září stoupl na 21 miliard Kč
Přebytek zahraničního obchodu České republiky v září meziročně stoupl o pět miliard na 21 miliard korun. Kladný vliv na celkovou bilanci měl meziroční růst přebytku obchodu s polotovary a materiály, průmyslovým spotřebním zbožím a surovinami. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zdroj: ČTK

Průmyslová výroba v ČR v září meziročně vzrostla o 2,7 %
Průmyslová výroba v ČR v září meziročně vzrostla o 2,7 %. Ve srovnání se srpnem se naopak po očištění o sezónní vlivy o 1,6 % snížila. Hodnota nových zakázek pak byla proti loňskému září vyšší o 2,4 %, což ovlivnily hlavně kontrakty ze zahraničí. Oznámil to v úterý Český statistický úřad.

Zdroj: ČTK