Česká ekonomika

Listopadový růst inflace v Česku podle analytiků naznačuje, že konec intervencí je na dohled
K překvapivému nárůstu listopadové inflace na 1,5 % podle analytiků oslovených ČTK přispěla částečně i příprava restaurací na elektronickou evidenci tržeb (EET), když zdražily své služby. Údaje navíc podle ekonomů naznačují, že inflace může dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB) dosáhnout již v prvních měsících roku 2017. Díky tomu by centrální banka nemusela prodlužovat režim devizových intervencí a mohla jej ukončit již v průběhu příštího roku.

Zdroj: ČTK

Čtyři, nebo pět procent? Hádanka jménem česká nezaměstnanost
Ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí statistiku Úřadu práce ČR za listopad. Podle těchto dat podíl nezaměstnaných osob v ČR v listopadu klesl na 4,9 %. Přitom je to ale týden, co Český statistický úřad oznámil, že v říjnu činila obecná míra nezaměstnanosti 3,9 %. S kolísáním makroekonomických čísel se musíme umět smířit, ale skok o procentní bod u nezaměstnanosti během jediného měsíce je trochu moc.
Inflace v Česku v listopadu zrychlila na 1,5 %, ceny rostou nejrychleji od června 2013
Meziroční inflace v Česku v listopadu zrychlila na 1,5 % z říjnových 0,8 %. Je tak nejvyšší od června 2013. V pátek to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst spotřebitelských cen tak překonal i odhady analytiků. Cenová hladina se zvýšila především u potravin, nápojů či tabáku. Proti říjnu ceny stouply o 0,3 %, což byl stejný meziměsíční posun jako v říjnu proti září.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v ČR podle analytiků v dalších měsících stoupne, pak bude opět klesat
Po listopadovém mírně překvapivém poklesu nezaměstnanosti přijde v dalších měsících její růst zpět nad pět procent. Důvodem bude především konec sezónních prací a smluv na dobu určitou. Poté ovšem podle analytiků nezaměstnanost začne opět klesat, ale mírnějším tempem. Trh práce totiž začíná narážet na své limity, upozornili ve čtvrtek někteří ekonomové.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v ČR klesla v listopadu na 4,9 %
Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla o desetinu procentního bodu na 4,9 %. V evidenci úřadů bylo 362 755 uchazečů o práci, nejméně od prosince 2008. Naopak volných míst zaměstnavatelé nabízeli nejvíce od listopadu 2007, bylo jich 135 300. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici, které oslovila ČTK, odhadovali, že nezaměstnanost v listopadu zůstane na říjnových pěti procentech.

Zdroj: ČTK

Postamerický svět, rok jedna: Zasedne EU k jednacímu stolu, nebo bude na jídelníčku? Postamerický svět, rok jedna: Zasedne EU k jednacímu stolu, nebo bude na jídelníčku?

Evropa by mohla skončit naservírovaná na talíři asijským zájmům. Do toho, jak si ji naporcují, pak nebude mít co mluvit, varuje jeden z nejznámějších českých ekonomů a zakladatel EU Office České spořitelny Petr Zahradník. Pokud k tomu dojde, Evropská unie se nejspíše rozpadne na několik menších bloků. Česko se v takovém případě jen stěží připojí k tomu nejprogresivnějšímu, říká Zahradník. I proto je podle něj v našem zájmu, aby Evropané co nejrychleji našli a začali hovořit společným hlasem.

Inflace v ČR se podle odhadů analytiků v listopadu dostala nad jedno procento
Meziroční inflace v ČR se v listopadu poprvé od prosince 2013 dostala nad jedno procento. V průměru analytici oslovení ČTK očekávají inflaci 1,3 %. K růstu přispělo především odeznění efektu meziročního zlevnění pohonných hmot. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v pátek 9. prosince.

Zdroj: ČTK

Meziroční pokles českého stavebnictví se v říjnu prohloubil na 8,5 %
České stavebnictví v říjnu prohloubilo meziroční pokles na 8,5 % ze zářijových revidovaných 7,7 %. V letošním říjnu bylo ale dokončeno o 75,4 % bytů více, zahájeno jich bylo méně. Stavební úřady vydaly meziročně více stavebních povolení. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: ČTK

Tržby v českém maloobchodu v říjnu vzrostly pouze o 2 %
Tržby v českém maloobchodě bez aut v říjnu zpomalily meziroční růst na 2 % ze zářijových revidovaných 5 %. Lidé více než před rokem utratili za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží, naopak klesly tržby za potraviny. Nejvyšším tempem rostl v říjnu internetový prodej. V úterý to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: ČTK

Průměrná měsíční mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27 220 Kč
Průměrná mzda v ČR se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 1 170 korun na 27 220 Kč, tedy o 4,5 %. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o 4 %. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: ČTK