Česká ekonomika

Tržby v českém maloobchodu v září zpomalily meziroční růst na 4,7 %
Tržby v maloobchodě bez aut v září zpomalily meziroční růst na 4,7 % ze srpnových osmi procent. Zatímco v srpnu bylo ale letos o dva pracovní dny více než loni, počet zářijových pracovních dní byl stejný. Meziměsíčně se maloobchodní tržby zvýšily o 0,6 %. Vyplývá to z pondělních informací Českého statistického úřadu.

Zdroj: ČTK

Studie: Nová daň z hazardu navýší obecní rozpočty o 5 %
Nová daň z hazardu, kterou stát zavede od ledna příštího roku, zvýší příjmy obecních rozpočtů zhruba o pět procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Grand Thornton, kterou má ČTK k dispozici. Nový zákon například ruší slevy na odvodech z hazardu, zvyšuje daňové sazby u technických her, především automatů, z 28 na 35 procent. Novinkou je i systém povolovacího řízení, kdy bude část pravomocí přenesena na obce.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla podle odhadů na pět procent
Říjnová nezaměstnanost klesne na pět procent ze zářijových 5,2 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Důvodem poklesu je především pokračující solidní výkon ekonomiky. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za říjen v úterý 8. listopadu.

Zdroj: ČTK

Veřejné finance budou podle odhadů ČNB v roce 2017 vyrovnané
Veřejné finance by měly být podle odhadů České národní banky (ČNB) v příštím roce vyrovnané. V předchozí prognóze přitom ČNB odhadovala přebytek 0,1 %. Pro letošek zvýšila deficit na 0,3 % ze srpnových 0,1 %. Pro rok 2018 odhaduje přebytek veřejných financí na 0,4 %. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, kterou v pátek zveřejnila ČNB.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Digitalizaci v Česku chybí smysluplná strategie, světlo na konci tunelu ale existuje SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Digitalizaci v Česku chybí smysluplná strategie, světlo na konci tunelu ale existuje

Digitalizace je součástí probíhající vlny technologických revolucí. Přináší svobodu, nové možnosti a lepší kvalitu života. Jak si v tomto procesu stojí Česká republika? Svůj pohled nabídli během expertní debaty tři odborníci.

Exportéři: Vývoz z ČR letos přesáhne rekordní čtyři biliony Kč
Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl letos vzrůst o zhruba tři procenta a přesáhnout čtyři biliony korun po loňských 3,89 bilionu. Byl by to nový rekord ve vývozu zboží z ČR. Bilance zahraničního obchodu by měla být opět kladná a dosáhnout plusu přes 170 miliard korun po 149 miliardách loni. Na čtvrtečním Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Zdroj: ČTK

Asociace exportérů: Vývoz z ČR v lednu výrazně zrychlí tempo
Český export by měl v lednu výrazně zrychlit svůj růst a meziročně by měl zaznamenat více než desetiprocentní zvýšení. Předpovídá to aktuální Index exportu Asociace exportérů a Raiffeisenbank, který pro leden vzrostl na 10,89 % z prosincových 4,27 %. Růst nad desetiprocentní hranicí Index exportu naposledy předvídal pro listopad roku 2015. Na čtvrtečním Exportním fóru v Mladých Bukách to ČTK řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v listopadu ponechala měnovou politiku beze změny. Inflace podle ní příští rok zrychlí na 2,3 %
Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání. Zároveň ponechala úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, během které byla mimo jiné představena nová makroekonomická prognóza, jsme sledovali živě.
EET přinese příští rok do rozpočtu 4,3 miliardy navíc, uvedlo MF
V příštím roce by se měly příjmy státního rozpočtu díky zavedení elektronické evidence tržeb zvýšit o 4,3 miliardy korun. Na středeční tiskové konferenci to uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Celkově by evidence tržeb měla po startu všech jejich fází v roce 2018 přinést navíc do rozpočtu 18 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Exportéři: Bez intervencí ČNB by export přišel o 608 miliard Kč
Pokud by Česká národní banka (ČNB) před třemi lety nepřistoupila k oslabení koruny a kurz by se stále držel na tehdejších 25,7 koruny za euro, přišli by čeští exportéři do letošního srpna o 608 miliard korun. V dnešní tiskové zprávě Asociace exportérů to uvedl místopředseda asociace Otto Daněk. ČNB intervencemi udržuje od listopadu 2013 kurz nad 27 korunami za euro. Asociace exportérů pokládá intervence za přínosné pro českou ekonomiku.

Zdroj: ČTK