Česká ekonomika

Průměrná měsíční mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27 220 Kč
Průměrná mzda v ČR se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 1 170 korun na 27 220 Kč, tedy o 4,5 %. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o 4 %. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: ČTK

Středula: Minimální mzda v roce 2018 by měla být 12 000 korun
Minimální mzda v Česku by od roku 2018 měla činit zhruba 12 000 korun. V Otázkách Václava Moravce České televize to uvedl předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula. Od příštího roku se minimální mzda zvýší o 11 procent na 11 000 Kč. Středula věří, že vláda splní svoje programové prohlášení a minimální mzdu dostane na 40 procent průměrné mzdy. Viceprezidentovi Svazu průmyslu a dopravy Radku Špicarovi vadí, že minimální mzda není navázána na vývoj ekonomiky a rozhoduje o ní politika.

Zdroj: ČTK

Průměrná mzda v Česku stoupla podle odhadů o více než čyři procenta
Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí stoupla až o 4,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Reálný růst mezd, tedy po odečtení inflace, by tak měl být kolem čtyř procent. Loni ve třetím čtvrtletí byla průměrná mzda 26 072 korun. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za třetí čtvrtletí v pondělí 5. prosince.

Zdroj: ČTK

Sněmovna bude hlasovat o rozpočtu a možná i o výjimkách z EET
Sněmovna bude schvalovat návrh státního rozpočtu pro příští rok. Poslanci by mohli hlasovat také o takzvaném protikuřáckém zákonu a případně i o vládním daňovém balíčku, k němuž se sešly různé úpravy k elektronické evidenci tržeb. Schůze dolní komory bude pokračovat od úterního odpoledne.

Zdroj: ČTK

Přebytek letošního rozpočtu chce MF využít na snížení dluhu
Případný přebytek státního rozpočtu za letošní rok navrhne ministerstvo financí využít na snížení státního dluhu. Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku. Vyplývá to z materiálu, který pro informaci předložilo na pondělní jednání vlády ministerstvo financí.

Zdroj: ČTK

Růst ekonomiky byl ve 3. čtvrtletí nižší než odhady ČNB
Růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí byl proti odhadům České národní banky nižší o 0,6 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření. V pátek to uvedl ředitel měnové sekce Tomáš Holub. Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle pátečních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stoupl meziročně o 1,9 % a proti předchozímu čtvrtletí o 0,2 %.

Zdroj: ČTK

Analytici: Přes zpomalení stoupne HDP za celý rok o 2,5 %
Páteční zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí ukazují podle analytiků oslovených ČTK, že za celý letošní rok ekonomika stoupne o zhruba 2,5 %. Příští rok by pak měl růst zrychlit na přibližně 2,7 %. Páteční údaje podle ekonomů nemění celkový obraz vývoje ekonomiky.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 1,9 %
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,9 %, což je v souladu s předběžným odhadem Českého statistického úřadu (ČSÚ) z půlky listopadu. Šlo tak o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Ve druhém čtvrtletí hospodářství posílilo meziročně o 2,6 %.

Zdroj: ČTK

Přebytek státního rozpočtu ČR v listopadu klesl na 55,5 miliardy Kč
Přebytek českého státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 29,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zhoršily
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v listopadu zhoršily. Index PMI klesl z říjnových 53,3 bodu na 52,2 bodu v listopadu, uvedla ve čtvrtek společnost Markit Economics. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. K poklesu indexu v listopadu přispěly výroba, nové zakázky a zásoby.

Zdroj: ČTK