Česká ekonomika

Česká ekonomika loni vzrostla o 2,5 %, odhadují analytici
Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 %. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) podle nich v posledním čtvrtletí zrychlil na 0,8 %. Tahounem růstu byla nadále spotřeba domácností. Předloni české hospodářství přidalo 4,3 %. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad vývoje ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí v úterý 14. února.

Zdroj: ČTK

Ekonomickou úroveň ČR hodnotí pozitivně 71 % Čechů
Ekonomickou úroveň ČR nyní hodnotí pozitivně 71 % lidí. Je to výrazné zlepšení proti situaci před třemi lety, kdy naopak převažovalo negativní hodnocení. Mezi vybranými evropskými státy jsou na tom podle dotázaných ještě lépe Rakousko a Německo. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Zdroj: ČTK

Analytici: Vyšší lednová inflace může urychlit ukončení kurzového závazku ČNB
Lednová inflace překonala očekávání analytiků i odhady České národní banky, takže může znamenat rychlejší ukončení kurzového závazku centrální banky. Shodli se na tom analytici oslovení agenturou ČTK. Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. ČNB podmiňovala ukončení režimu kurzového závazku inflací stabilně poblíž dvouprocentního cíle.

Zdroj: ČTK

Spotřebitelské ceny v ČR v lednu meziročně stouply o 2,2 %
Meziroční inflace v Česku v lednu zrychlila na 2,2 % z prosincových dvou procent. Cenová hladina se zvýšila hlavně u pohonných hmot a potravin. Proti prosinci vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 %. Analytici odhadovali, že lednová inflace zůstane na úrovni 2% cíle ČNB.

Zdroj: ČTK

Český byznys: Kvalifikovaná pracovní síla jako téma roku 2017 Český byznys: Kvalifikovaná pracovní síla jako téma roku 2017

Udržet kvalitní pracovníky považuje v roce 2017 za prioritu devět z deseti českých top manažerek a manažerů. Čtyři z pěti šéfů firem se chystají přidávat. Důležitost kvalifikované pracovní síly potvrzuje také to, že ji 69 % ředitelů považuje za nejdůležitější faktor pro konkurenceschopnost Česka.

Nezaměstnanost v ČR v lednu vzrostla na 5,3 %
Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 5,3 % z prosincových 5,2 %. Lidí bez práce přibylo zhruba o 8 000 na 389 416 uchazečů. Je to ale o téměř 78 000 nezaměstnaných méně než ve stejném měsíci loni a zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 2008. Podle Úřadu práce ČR, který ve středu čísla oznámil, roste v lednu nezaměstnanost pravidelně. Od prosince přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 135 536.

Zdroj: ČTK

České stavebnictví podle analytiků brzdí málo zakázek a složité povolování
Nedostatek velkých zakázek v infrastruktuře a složité povolování nových staveb jsou podle analytiků oslovených ČTK hlavními důvody poklesu českého stavebnictví v loňském roce. Podepsala se na něm i vysoká srovnávací základna z roku 2015, kdy Česko dočerpávalo evropské dotace z programového období 2007-2013. Stavebnictví se loni meziročně propadlo o 7,6 %, což je spolu s rokem 2012 nejhorší výsledek za posledních 16 let. Letos by se měl podle analytiků propad zastavit.
Přebytek obchodní bilance bude letos dle analytiků nižší než loni
Výsledek zahraničního obchodu v prosinci byl proti očekávání slabší, když skončil v pětimiliardovém deficitu. Obchodní bilance se zahraničím za celý loňský rok nicméně skončila ve výrazném přebytku 183,9 miliardy korun, což je meziročně o 52,9 miliardy korun více. Podle analytiků oslovených ČTK bude obchodní bilance v přebytku i letos, byť bude o něco nižší než loni.
ČNB nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za 900 miliard Kč, v lednu zřejmě banka intervenovala za zhruba 400 miliard Kč
Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za zhruba 900 miliard korun. V prosinci na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun. Je to výrazně větší objem než v listopadu, kdy centrální banka za intervence utratila asi 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které banka zveřejnila v úterý. V lednu podle analytiků kvůli silnému tlaku spekulantů objem intervencí atakoval hranici 400 miliard korun. Jen o něco více banka za intervence utratila za celý loňský rok.

Zdroj: ČTK

Český průmysl loni meziročně stoupl o 2,9 %
Průmyslová výroba v Česku loni meziročně stoupla o 2,9 %. K růstu přispěly zejména automobilový průmysl, kovovýroba a výroba pryžových a plastových výrobků. V samotném prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na 2,7 % z listopadového růstu o 7 %. V úterý o tom informoval Český statistický úřad.