Česká ekonomika

Přebytek zahraničního obchodu ČR loni vzrostl na 184 miliard Kč
Bilance zahraničního obchodu ČR skončila loni přebytkem 183,9 miliardy Kč, meziročně o 52,9 miliardy korun vyšším. V úterý to uvedl Český statistický úřad. Český vývoz se loni meziročně zvýšil o 1,4 %, zatímco dovoz klesl o 0,2 %. Za prosinec vykázal zahraniční obchod schodek pět miliard korun, což byl meziročně o 3,8 miliardy horší výsledek.

Zdroj: ČTK

Maloobchodní tržby v Česku se loni zvýšily o 5,6 %, rostly každý měsíc
Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 5,6 %, rostly ve všech měsících roku. V prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnily meziroční růst na 3 % po listopadových 7,9 %. V pondělí to oznámil Český statistický úřad.

Zdroj: ČTK

KONTEXT: Čeho se dnes Češi (ne)musejí bát aneb Jak vydělat na strašácích současnosti KONTEXT: Čeho se dnes Češi (ne)musejí bát aneb Jak vydělat na strašácích současnosti

Poradce amerického prezidenta Steve Bannon mluví o nevyhnutelnosti války s Čínou a oficiální webové stránky čínské armády mu nepřímo přitakávají. Toto virtuální přetahování nejvýznamnějších mocností se (snad) ukáže být jen bouří ve sklenici vody z Jihočínského moře, pro období narůstající nejistoty je ale symptomatické. Bagatelizování podobných věcí je nebezpečné. I proto se dnešní KONTEXT věnuje třem rizikům, kterým čelí Česko. Recepty, jak na ně, nabízí majitel nakladatelství Aligier Roman Lesný, který čerpá inspiraci z globálně oceňovaných knih, které v Česku vydal.

Ministerstvo financí počítá s růstem ekonomické úrovně ČR k 19 zemím eurozóny
Ekonomická úroveň ČR v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech mírně poroste. Ministerstvo financí v makroekonomické prognóze počítá letos s růstem českého hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně na 84 % z loňských odhadovaných 83 %. V roce 2018 by měl poměr stoupnout na 85 %. Česko by tak na tom bylo lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko či Slovinsko.

Zdroj: ČTK

Zeptali jsme se tří expertů: Má Česko přijmout euro? Zeptali jsme se tří expertů: Má Česko přijmout euro?

Na lednovém Investičním fóru v Praze se vše netočilo pouze okolo investičních tipů a strategií. Tří zkušených finančních profesionálů se tam šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný mimo jiné zeptal, zda má Česko přijmout euro, případně zda je to otázka pro příští volební období.

Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna na BCPP pokračuje čísly od Monety, KB a CME, bohatý je i český makroekonomický kalendář Výhled na nový obchodní týden: Výsledková sezóna na BCPP pokračuje čísly od Monety, KB a CME, bohatý je i český makroekonomický kalendář

Výsledková sezóna v USA je v plném proudu, v novém týdnu zveřejní své údaje například General Motors, Coca-Cola, Tesla Motors nebo NVIDIA. Pozadu nezůstane ani pražská burza, kterou čekají reporty od Monety Money Bank, CME a Komerční banky. Makroekonomický kalendář je ve světě relativně skromnější, v Česku ale slibuje mnoho zajímavého.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB v únoru ponechala měnovou politiku beze změny, konec intervencí stále předpokládá v polovině roku
Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání bankovní rada ČNB. Změny nedoznaly ani úrokové sazby, které jsou na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě. Během ní Rusnok potvrdil, že by exit z kurzového závazku měl přijít zhruba v polovině roku, a zopakoval, že závazek neskončí dříve než ve druhém čtvrtletí.
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru jsou nejlepší za 12 měsíců
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu dostaly na nejvyšší úroveň za posledních 12 měsíců. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ČR stoupl z prosincových 53,8 bodu na 55,7 bodu, uvedla ve středu společnost IHS Markit.

Zdroj: ČTK

MF očekává za loňský rok přebytek veřejných financí
Ministerstvo financí očekává, že veřejné finance se za loňský rok dostanou do přebytku 0,5 % hrubého domácího produktu (HDP). Úřad to v pondělí uvedl v rámci nově zveřejněné makroekonomické predikce. Podle MF tak země dosáhla přebytku veřejných financí poprvé. Za výsledkem je především lepší hospodaření státu. Rozpočet totiž loni vykázal přebytek 61,8 miliardy korun. MF dále upozornilo, že pomohlo i hospodaření místních samospráv.

Zdroj: ČTK

MF v nové prognóze počítá letos s lepším růstem české ekonomiky
Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 % z listopadových 2,5 %. Pro loňský rok odhad úřad také zlepšil na 2,5 % z předchozích 2,4 %. V roce 2018 by měl ekonomický růst podle prognózy mírně zpomalit na 2,4 %.

Zdroj: ČTK