Česká ekonomika

MF očekává za loňský rok přebytek veřejných financí
Ministerstvo financí očekává, že veřejné finance se za loňský rok dostanou do přebytku 0,5 % hrubého domácího produktu (HDP). Úřad to v pondělí uvedl v rámci nově zveřejněné makroekonomické predikce. Podle MF tak země dosáhla přebytku veřejných financí poprvé. Za výsledkem je především lepší hospodaření státu. Rozpočet totiž loni vykázal přebytek 61,8 miliardy korun. MF dále upozornilo, že pomohlo i hospodaření místních samospráv.

Zdroj: ČTK

MF v nové prognóze počítá letos s lepším růstem české ekonomiky
Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 % z listopadových 2,5 %. Pro loňský rok odhad úřad také zlepšil na 2,5 % z předchozích 2,4 %. V roce 2018 by měl ekonomický růst podle prognózy mírně zpomalit na 2,4 %.

Zdroj: ČTK

Analytici ve čtvrtek změnu měnové politiky ČNB nečekají
Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 2. února ponechá sazby na minimech a oznámí pokračování devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka ve čtvrtek zveřejní také novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové očekávají zohlednění výrazného růstu inflace koncem loňského roku. To by podle nich mohlo vést k rychlejšímu konci režimu řízeného oslabování české koruny k euru.

Zdroj: ČTK

ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro týdeník Ekonom mimo jiné uvedl, že přijetí eura je politickým rozhodnutím. Ekonomicky vzato je dle něj sladěnost Česka větší a schopnost plnit kritéria přijetí společné evropské měny se zlepšuje. V podstatě je již nyní plníme. Stále ale existují indikátory nedokonalé konvergence české ekonomiky s eurozónou, zejména cenová i mzdová hladina. To by mohlo způsobit problémy, nemluvě o tom, že samotná eurozóna má řadu vlastních nedořešených témat, doplnil Rusnok.

Analytici: Řežábkova slova překvapila, oslabují komunikaci ČNB
Čtvrteční vyjádření člena bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka o tom, že zavedení devizových intervencí byla chyba, považují analytici, které oslovila ČTK, za překvapivé. Členové bankovní rady dosud devizové intervence hájili. Řežábkovo vyjádření podle analytiků oslabuje jednotnou komunikaci centrální banky ohledně ukončení kurzového závazku, což podle některých ekonomů může vyvolat další vlnu spekulací s kurzem koruny. Sám fakt, že Řežábek je odpůrcem intervencí, podle ekonomů překvapivý není.

Zdroj: ČTK

ČNB se probudila s nožem v zádech, končící člen bankovní rady označil intervence za chybu
Končící člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek v bilančním rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že řízené oslabování koruny bylo špatné a opuštění intervencí nebude bezbolestné. Zároveň potvrdil, že je kritikem nulových sazeb.
Komunikace ČNB zůstává neměnná. Banka čeká exit kolem poloviny roku a záporné sazby nepovažuje za preferovanou variantu
Prezentace člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy na úterní konferenci ING Client Breakfast se celkově nesla v duchu dosavadní komunikace centrální banky. ČNB tak nadále předpokládá, že k ukončení režimu devizových intervencí dojde pravděpodobně kolem poloviny roku. Nic se nemění ani na tom, že zavedení záporných sazeb při tzv. exitu není pro banku preferovanou variantou.
Důvěra v českou ekonomiku se v lednu mírně zvýšila na 99,2 bodu
Důvěra v českou ekonomiku se na začátku roku mírně zvýšila, a vrátila se tak k růstu, který předtím trval od července do listopadu. Souhrnný indikátor důvěry se v lednu meziměsíčně zvýšil o 0,1 bodu na 99,2 bodu. Mezi podnikateli se důvěra snížila o 0,1 bodu, u spotřebitelů vzrostla o 1,3 bodu. Vyplývá to z údajů zveřejněných v úterý Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

Zdroj: ČTK

Co si vlastně ČNB myslí o české inflaci? Co si vlastně ČNB myslí o české inflaci?

Pro ty, kdo se zajímají o vývoj kurzu koruny v letošním roce, byla minulý týden v rozhovoru guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka pro Seznam zajímavá mimo jiné tato věta: "Máme tady inflaci, která, zdá se, se nějakým způsobem etabluje na té odpovídající, žádoucí úrovni pevně, nejenom nějakým výkyvem." Opravdu?

Schillerová (MF): Díky kontrolnímu hlášení stoupl výběr DPH o 10 miliard korun
Díky zavedení kontrolního hlášení se výběr daně z přidané hodnoty (DPH) v loňském roce zvýšil o 10-12 miliard korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Finanční úřady loni vybraly na DPH téměř 350 miliard korun, což je meziročně o 18 miliard korun více.

Zdroj: ČTK