Česká ekonomika

Dvě analytické poznámky k českému rozpočtu a honění politických bodů Dvě analytické poznámky k českému rozpočtu a honění politických bodů

Hlavní analytik společnosti Conseq Investment Management Martin Lobotka a ekonom z České spořitelny Michal Skořepa nabízejí své stručné postřehy k rozpočtovému přebytku za rok 2016 a vnášejí trochu světla do aktuálních politických strkanic.

Růst maloobchodních tržeb v ČR v listopadu zrychlil na 7,9 %
Tržby v českém maloobchodě bez aut loni v listopadu zrychlily meziroční růst na 7,9 % z říjnových 2 %. Uvedl to ve středu Český statistický úřad. Růst zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Lidé více utráceli za pohonné hmoty, nepotravinářské zboží i za potraviny. Nejvíce vzrostl internetový prodej.

Zdroj: ČTK

Český vývoz by měl v prvním čtvrtletí vzrůst nejvíce za poslední dva roky
V prvních třech měsících letošního roku vzroste vývoz tuzemských firem meziročně o více než 8 %, tedy nejrychlejším tempem za poslední dva roky, a měsíční hodnota vývozu se opakovaně přehoupne přes hranici 300 miliard korun. Naznačuje to Index exportu. Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace exportérů a Raiffeisenbank.

Zdroj: ČTK

Český absurdistán: Inflace letí vzhůru, výnosy krátkodobých vládních dluhopisů se dále potápějí
V pondělí se dvouletý český vládní dluhopis obchodoval s výnosem pod -1 %. Český krátkodobý vládní dluh je tak prakticky nejníže úročeným dluhem na světě. Konkuruje nám již pouze Švýcarsko. Výnos českého vládního dluhu je přitom o to absurdnější, že inflace roste.
Inflace již podle analytiků nebrání konci intervencí ČNB
Prosincová data o inflaci podle analytiků potvrdily, že v letošním roce už nebude inflace překážkou pro ukončení režimu devizových intervencí České národní banky. Mohly by tak podle nich skončit kolem druhého čtvrtletí. Inflace podle ekonomů kvůli regulovaným cenám v lednu ještě mírně klesne, ale po zbytek roku by se měla držet kolem 2 %.

Zdroj: ČTK

Meziroční inflace v Česku v prosinci zrychlila na 2 %
Spotřebitelské ceny v Česku za loňský rok v průměru vzrostly o 0,7 %, což je nejvíc za poslední tři roky. O rok dříve byla průměrná míra inflace 0,3 %. V úterý to uvedl Český statistický úřad. V prosinci spotřebitelské ceny zrychlily meziroční růst na 2 % z listopadových 1,5 %, když zdražily potraviny, pohonné hmoty, restaurace a ubytování. Byl to podle statistiků nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012.

Zdroj: ČTK

Meziroční inflace v ČR se podle odhadů přiblížila k dvěma procentům
Meziroční inflace se v prosinci přiblížila dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky, když stoupla na 1,9 procenta z listopadových 1,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Inflaci podporuje růst cen potravin, rostoucí ceny ropy a zvyšování cen v restauracích kvůli zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Údaje zveřejní Český statistický úřad v úterý 10. ledna.

Zdroj: ČTK

Zeman: Ministři, kteří už rozdělují rozpočtový přebytek, jsou analfabeti
Prezident Miloš Zeman v neděli označil za ekonomické analfabety ty ministry, kteří po úterním oznámení, že loňský rozpočet skončil s přebytkem 61,8 miliardy korun, už začali plánovat, jak s penězi naloží. Hlava státu to řekla v rozhovoru pro Blesk.cz. Přebytkové hospodaření bude podle Zemana velice důležitým faktorem ve prospěch ministra financí Andreje Babiše (ANO) při rozhodování voličů.

Zdroj: ČTK

Analýza: Podnikatelé nemají motivaci podporovat veřejný výzkum
Spolupráce mezi podnikateli a veřejným výzkumem, tedy vysokými školami a akademickými ústavy, je stále nedostatečná, a to i přesto, že ji podporuje stát. Z téměř jedné miliardy korun v roce 2013 sice loni tato podpora vzrostla na 1,4 miliardy, ale v mezinárodním srovnání je stále nízká, uvádí Analýza stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR za rok 2015, kterou má ČTK k dispozici. V pondělí bude o dokumentu, který předloží vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jednat vláda. Podle dokumentu nemají k veřejnému výzkumu podnikatelé zjevně důvěru a nejsou motivovaní, aby navýšili svůj kapitál.

Zdroj: ČTK

Stát loni na daních vybíral více, vyplývá z dat Finanční správy
Finanční úřady loni vybraly na dani z přidané hodnoty (DPH) téměř 350 miliard korun, což je meziročně o 18 miliard korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o 17 miliard Kč více, celkem 164,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat Finanční správy. Meziročně vyšší daňové příjmy finanční správa zaznamenala také u daní z příjmu fyzických osob nebo u odvodů z loterií.

Zdroj: ČTK