Česká ekonomika

Výhled na nový obchodní týden: Česká inflace by se měla vyšplhat ke 2 %, svět bude sledovat data z Číny a USA Výhled na nový obchodní týden: Česká inflace by se měla vyšplhat ke 2 %, svět bude sledovat data z Číny a USA

Stav české ekonomiky v novém týdnu poodhalí údaje o vývoji nezaměstnanosti, maloobchodních tržeb a inflace. Růst spotřebitelských cen by se měl přiblížit 2 %, cíli České národní banky. Nejdůležitější makrodata ale k investorům dorazí až v závěru týdne.

ČNB v listopadu intervenovala proti koruně za 14 miliard Kč
Česká národní banka v listopadu pokračovala v intervencích proti koruně, na devizovém trhu utratila za nákup eur zhruba 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ČNB zveřejnila v pátek. Je to ale výrazně menší objem než v říjnu. Tehdy centrální banka za intervence utratila zhruba 107 miliard korun, což byl druhý nejvyšší objem za jeden měsíc od zahájení intervencí.

Zdroj: ČTK

Průmyslová výroba v ČR v listopadu vzrostla o 7 %
Průmyslová výroba v Česku se po překvapivém říjnovém poklesu vrátila v listopadu minulého roku k růstu, meziročně si polepšila o 7 %. Nejvíce se na tom podílela produkce motorových vozidel, pryžových a plastových výrobků a výroba a rozvod energií. Tržby vzrostly o 7,8 %, hodnota nových zakázek se pak zvýšila o 10,7 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: ČTK

ČNB a česká ekonomika v roce 2017 aneb #CZKExit podle tří scénářů ČNB a česká ekonomika v roce 2017 aneb #CZKExit podle tří scénářů

Přestože rok 2016 přinesl mnoho nečekaných zvratů, rok 2017 jej může překonat. Jak na politické, tak na ekonomické scéně nás čeká hned několik událostí, které mohou zahýbat ekonomikami i finančními trhy. Česká koruna se přitom může stát jedním z highlightů roku.

Plojhar (ČS): Očekávám, že exit ČNB z kurzového závazku přijde v době, kdy ještě půjde v Jizerských horách lyžovat
Pokračování intervencí České národní banky již v současné době nedává smysl. Ve středu to na 12. Investičním fóru řekl investiční stratég České spořitelny Miroslav Plojhar. Konec intervencí ČNB by podle Plojhara mohl přijít v době, kdy ještě bude možné v Jizerských horách lyžovat. To by odpovídalo začátku druhého čtvrtletí. Podle Miroslava Nováka, hlavního analytika ve společnosti AKCENTA CZ, by konec intervencí ČNB mohl přijít v závěru třetího čtvrtletí a Jaroslava Brychtu, hlavního analytika firmy X-Trade Brokers, by nepřekvapilo ani to, kdyby "exit" přišel až v roce 2018.
Index očekávání českých firem pro první čtvrtletí opět mírně klesl
Podnikatelé v ČR mírní optimismus. Index očekávání firem, kterým ČSOB sleduje náladu malých a středních podnikatelů a firem, pro první čtvrtletí 2017 klesl ve srovnání s minulým kvartálem o 8,6 bodu na 19,3 bodu. Důvodem byla nejistota ohledně vývoje poptávky po zboží a službách. ČSOB o tom ve středu informovala novináře.

Zdroj: ČTK

Výsledek státního rozpočtu za rok 2016 podle analytiků odráží výkon ekonomiky a nižší investice
Výsledek státního rozpočtu za rok 2016, který skončil přebytkem 61,8 miliardy korun, podle analytiků oslovených ČTK obecně odráží dobrý výkon ekonomiky a nižší vládní investice. Jako problém však analytici vidí sestavování rozpočtu ministerstvem, a to nejen pro loňský rok, kdy se plány výrazně liší od skutečnosti. Zároveň oceňují, že vláda peníze neutrácela za každou cenu a snažila se chovat relativně hospodárně.

Zdroj: ČTK

Komerční banka: Akcie v Evropě a USA by letos mohly přidat 10 %, ČNB opustí kurzový závazek již ve druhém čtvrtletí
Přestože americké burzy zakončily poslední týden roku mírným poklesem, mohou být investoři s uplynulými dvanácti měsíci celkově spokojeni. Jak se bude podle expertů z Komerční banky akciím na světových trzích dařit v roce 2017 a co čekat v České republice?

Zdroj: Komerční banka

Ministerstvo financí bude v úterý informovat o výsledku státního rozpočtu, bude asi nejlepší za 20 let
Hospodaření státu za loňský rok by mělo skončit nejlepším výsledkem za posledních 20 let. Vyplývá to z vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) z posledních týdnů. O výsledku bude ministr informovat na tiskové konferenci v úterý 3. ledna. Na celý rok 2016 byl schválen státní rozpočet se schodkem 70 miliard korun. Ke konci listopadu ovšem stát hospodařil s přebytkem 55,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

13 strašáků roku 2017 (13. díl – speciál): Doktorka Zkáza a její černočerný scénář aneb Čím jsme v prosinci (ještě) nestrašili 13 strašáků roku 2017 (13. díl – speciál): Doktorka Zkáza a její černočerný scénář aneb Čím jsme v prosinci (ještě) nestrašili

Rok 2016 byl bodem zlomu, ale až rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Jak by to mohlo vypadat? Globální obchod přidusí zákopová válka, eurozóna se ocitne na hraně propasti, v Česku začne růst nezaměstnanost a euro bude stát 28 korun. To vše a ještě více, pokud nás překvapí hejno černých labutí, říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, která se vžila do role Doktorky Zkázy a vykreslila příští rok v nejčernějších barvách.