Česká ekonomika

Průměrná mzda v Česku stoupla podle odhadů o více než čyři procenta
Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí stoupla až o 4,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Reálný růst mezd, tedy po odečtení inflace, by tak měl být kolem čtyř procent. Loni ve třetím čtvrtletí byla průměrná mzda 26 072 korun. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za třetí čtvrtletí v pondělí 5. prosince.

Zdroj: ČTK

Sněmovna bude hlasovat o rozpočtu a možná i o výjimkách z EET
Sněmovna bude schvalovat návrh státního rozpočtu pro příští rok. Poslanci by mohli hlasovat také o takzvaném protikuřáckém zákonu a případně i o vládním daňovém balíčku, k němuž se sešly různé úpravy k elektronické evidenci tržeb. Schůze dolní komory bude pokračovat od úterního odpoledne.

Zdroj: ČTK

Přebytek letošního rozpočtu chce MF využít na snížení dluhu
Případný přebytek státního rozpočtu za letošní rok navrhne ministerstvo financí využít na snížení státního dluhu. Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku. Vyplývá to z materiálu, který pro informaci předložilo na pondělní jednání vlády ministerstvo financí.

Zdroj: ČTK

Růst ekonomiky byl ve 3. čtvrtletí nižší než odhady ČNB
Růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí byl proti odhadům České národní banky nižší o 0,6 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření. V pátek to uvedl ředitel měnové sekce Tomáš Holub. Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle pátečních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stoupl meziročně o 1,9 % a proti předchozímu čtvrtletí o 0,2 %.

Zdroj: ČTK

Analytici: Přes zpomalení stoupne HDP za celý rok o 2,5 %
Páteční zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí ukazují podle analytiků oslovených ČTK, že za celý letošní rok ekonomika stoupne o zhruba 2,5 %. Příští rok by pak měl růst zrychlit na přibližně 2,7 %. Páteční údaje podle ekonomů nemění celkový obraz vývoje ekonomiky.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 1,9 %
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,9 %, což je v souladu s předběžným odhadem Českého statistického úřadu (ČSÚ) z půlky listopadu. Šlo tak o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Ve druhém čtvrtletí hospodářství posílilo meziročně o 2,6 %.

Zdroj: ČTK

Přebytek státního rozpočtu ČR v listopadu klesl na 55,5 miliardy Kč
Přebytek českého státního rozpočtu klesl ke konci listopadu na 55,5 miliardy korun z říjnových 98,3 miliardy korun. Jde o nejlepší listopadový výsledek od vzniku České republiky. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 29,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zhoršily
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v listopadu zhoršily. Index PMI klesl z říjnových 53,3 bodu na 52,2 bodu v listopadu, uvedla ve čtvrtek společnost Markit Economics. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. K poklesu indexu v listopadu přispěly výroba, nové zakázky a zásoby.

Zdroj: ČTK

Sobotka: EET zabrání únikům a srovná podmínky pro podnikání
Elektronická evidence tržeb (EET) je podle premiéra Bohuslava Sobotky jedním z klíčových opatření, která prosadila koaliční vláda v rámci boje proti šedé ekonomice. Za klíčové cíle považuje zabránění daňovým únikům, zajištění srovnatelných podmínek pro podnikání, zdaňování. Pomůže poctivým podnikatelům, řekl ve čtvrtek Sobotka novinářům. Provozovatelé restaurací a hotelů musejí od 1. prosince elektronicky evidovat tržby. Týká se to zhruba 40 000 podnikatelů.

Zdroj: ČTK

Finanční úřady budou nově prověřovat původ majetku
Finanční správa od 1. prosince může prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Účinnost nabyl zákon o prokazování původu majetku. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než pět milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit. Norma ale zároveň neznamená zavedení plošných majetkových přiznání.

Zdroj: ČTK