Česká ekonomika

Finanční úřady budou nově prověřovat původ majetku
Finanční správa od 1. prosince může prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Účinnost nabyl zákon o prokazování původu majetku. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než pět milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit. Norma ale zároveň neznamená zavedení plošných majetkových přiznání.

Zdroj: ČTK

Dluhy domácností v říjnu stouply na 1,409 bilionu korun
Domácnosti ke konci října dlužily bankám přes 1,409 bilionu korun, což je zhruba o 11 miliard Kč více než v září. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o téměř 94 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka. Vzrostla i zadluženost podniků.

Zdroj: ČTK

Neovlivní: Hartenberg není investiční fond registrovaný u ČNB, Babiš má na něj vliv
Fond Hartenberg, který investuje do zdravotnictví peníze ministra financí Andreje Babiše (ANO), není registrovaným investičním fondem. Na dotaz serveru Neovlivní.cz to sdělila Česká národní banka. Babiš tak může ovlivňovat jednotlivé investice firmy, na kterou by se proto vztahovala novela zákona o střetu zájmů, o které v úterý jedná Poslanecká sněmovna, napsal server.

Zdroj: ČTK

VELKÝ PŘEHLED: EET ve čtvrtek přejde do ostrého provozu. Koho se bude týkat a jak bude fungovat?
Elektronická evidence tržeb (EET) začne platit už 1. prosince. Koho se bude od čtvrtka týkat, co má podle vlády přinést a jak bude konkrétně fungovat? Zde je přehled toho nejdůležitějšího, co o EET potřebujete vědět.

Zdroj: ČTK

Rusnok (ČNB): Závazek neukončit intervenční program do konce prvního čtvrtletí 2017 platí, poté se může stát cokoli
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ve středu potvrdil, že tvrdý závazek instituce neukončit intervenční program do konce prvního čtvrtletí příštího roku platí. Pak se podle něj může stát cokoli.

Zdroj: Komerční banka

Index důvěry v českou ekonomiku v listopadu stoupl o 1,8 bodu
Důvěra v českou ekonomiku v listopadu meziměsíčně stoupla o 1,8 bodu na 99,3 bodu. Zvýšila se tak pátý měsíc za sebou a je nejvyšší od května 2008, kdy dosáhla 100,2 bodu. Mezi podnikateli se od října zvýšila důvěra o 2,3 bodu, u spotřebitelů o bod klesla.

Zdroj: ČTK

Babiš couvá a chce od EET osvobodit nejmenší živnostníky. Návrh vyvolal roztržku na koaliční radě
Roztržku při jednání koaliční rady ve středu vyvolal návrh hnutí ANO na změny v elektronické evidenci tržeb (EET), která má pro některé podnikatele začít platit už od prosince. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) návrh znepokojil a rozčílil, předlohu chce posoudit. Podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky jde návrh na možnost pro malé živnostníky vyhnout se EET správným směrem a dochází na dřívější připomínky jeho strany.

Zdroj: ČTK

Čerpání EU fondů: Čeká nás znovu jízda na horské dráze?
Ministr dopravy Dan Ťok oznámil, že modernizace dálnice D1 se přece jen možná stihne do roku 2020, tedy podle původních představ (které jsou ale u dálničních projektů brány vždy spíše trochu jako sci-fi). Jen to prý bude vyžadovat vyšší tempo oprav.
GfK: Kupní síla Čechů roste, vyšší ale mají Slováci či Litevci
Kupní síla obyvatel Česka po tříleté stagnaci roste a je nejvyšší za posledních deset let. V mezinárodním žebříčku 42 zemí podle kupní síly je ČR na 26. místě, kromě Slovinska a Slovenska ale Českou republiku v regionu letos předběhlo i Estonsko a Litva. Úroveň kupní síly na obyvatele v České republice dosahuje 56,8 procenta průměru Evropy. Ukázala to studie společnosti GfK Czech Kupní síla v okresech a obcích ČR 2016.

Zdroj: ČTK

Stát vybral tři lokality pro vznik nových průmyslových zón
Nové průmyslové zóny by mohly vzniknout s podporou státu v letech 2017 až 2022 u Chebu, Veselí nad Moravou a v Moravských Budějovicích. Počítá s tím materiál, který ve středu opět projedná vláda. Celkové náklady by činily 765 milionů korun, maximální dotace ze státního rozpočtu by neměla přesáhnout 573 milionů korun. Původní návrh počítal i s lokalitou u Veselí nad Lužnicí.

Zdroj: ČTK