Česká ekonomika

13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna? 13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. V předposlední části se zaměřujeme na očekávané zrušení kurzového závazku ČNB.

Index důvěry v českou ekonomiku v prosinci klesl na 99,1 bodu
Index důvěry v českou ekonomiku se v závěru roku mírně snížil. V prosinci meziměsíčně klesl o 0,2 bodu na 99,1 bodu, přičemž v předchozích pěti měsících rostl a v listopadu byl nejvyšší od května 2008. Mezi podnikateli se od listopadu důvěra snížila o 0,4 bodu, u spotřebitelů se zvýšila o 0,8 bodu. Meziročně je důvěra v hospodářství u obou skupin vyšší. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zdroj: ČTK

Zájemci o evropské dotace mohou žádat o 70 % z celkové částky
Zájemci o evropské dotace v České republice už mohou žádat o 70 % z celkové částky na programové období 2014-2020, která činí zhruba 648 miliard korun. Jednotlivá ministerstva již vyhlásila 404 výzev za 455,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní rozvoj, které má ČTK k dispozici.

Zdroj: ČTK

Prezident Zeman ocenil, že se stav ekonomiky promítá do životní úrovně, a připomněl diplomatický úspěch s Číňany
Prezident Miloš Zeman v pondělí ve vánočním poselství ocenil stav české ekonomiky. Promítá se podle něj i do životní úrovně prostřednictvím růstu průměrné mzdy, valorizace důchodů a nízké nezaměstnanosti. Hlavě státu vadí nízký objem veřejných investic, zatížení ekonomiky dotacemi na obnovitelné zdroje či některé sociální dávky, které podle Zemana podporují lidí odmítající nabízenou práci. Stejné problémy vytkl Zeman rozpočtu na rok 2017 při svém nedávném projevu před jeho schvalováním poslanci.

Zdroj: ČTK

NKÚ: Za přebytkem českého rozpočtu je růst ekonomiky a nižší investice
Pololetní přebytek státního rozpočtu není výsledkem zlepšeného hospodaření, ale způsobil ho především růst ekonomiky, který se projevil vyšším výběrem daní, a také meziroční pokles výdajů na investice. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala ve stanovisku NKÚ ke zprávě vlády o pololetním hospodaření státního rozpočtu. K 30. červnu vykázal rozpočet přebytek téměř 41 miliard korun, což byl nejlepší červnový výsledek od roku 1993.

Zdroj: ČTK

České stavebnictví bylo za tři čtvrtletí 2016 v rámci EU šesté nejhorší
Výkon českého stavebnictví byl v prvních třech čtvrtletích letošního roku ze 28 zemí Evropské unie šestý nejhorší. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. Podle nich české stavebnictví ke konci září meziročně kleslo o 8,9 %.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomika: Růst HDP příští rok zrychlí, porostou mzdy, ale také inflace
Růst české ekonomiky byl měl příští rok mírně zrychlit na 2,6 % z letošních 2,5 %. Zároveň by měla ještě více klesnout míra nezaměstnanosti, což by mělo být doprovázeno růstem platů a mezd. Inflace by měla rovněž růst a přiblížit se k hranici 2 %. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 19 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.

Zdroj: ČTK

Státní dluh ČR za letošek klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu Kč
Státní dluh ČR za letošní rok meziročně klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, řekl ČTK ministr financí Andrej Babiš (ANO). Loni byl dluh 1,673 bilionu korun. "Za dobu našeho vládnutí se státní dluh snížil o 70 miliard korun," dodal.

Zdroj: ČTK

České ministerstvo financí bude potřebovat na financování dluhu v roce 2017 méně peněz
Ministerstvo financí bude příští rok potřebovat na financování státního dluhu 290,6 miliardy korun, což je o 58,3 miliardy méně, než činil plán z loňského roku. Uvedlo to ministerstvo financí s odkazem na zveřejněnou Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2017.

Zdroj: ČTK

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Inovace v Česku: Kdo a jak zaplatí budoucnost tuzemské ekonomiky? SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Inovace v Česku: Kdo a jak zaplatí budoucnost tuzemské ekonomiky?

Představuje nízká diverzifikace finančního sektoru překážku investicím do začínajících podniků, nebo jen reflektuje podmínky v české ekonomice? Do jaké míry může rozvoj inovativního podnikání a investice podniků do nových technologií ovlivňovat nedostupnost finančních zdrojů? Nakolik může začínajícím společnostem pomoci veřejná podpora z evropských a národních zdrojů a jakou roli může sehrát připravovaný Národní inovační fond? Na tyto a další otázky odpovídali experti v debatě uspořádané portálem EurActiv.cz ve spolupráci s EU Office České spořitelny.