Česká ekonomika

Zahraniční dluh Česka ve 3. čtvrtletí vzrostl na 3,423 bilionu Kč
Zahraniční dluh České republiky vzrostl v letošním 3. čtvrtletí o 126,1 miliardy na 3,423 bilionu korun. Meziročně byl vyšší o 228,3 miliardy korun. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 73,1 procenta hrubého domácího produktu. V dluhu převládají závazky se splatností delší než jeden rok. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Zdroj: ČTK

Ceny v českém průmyslu v listopadu zmírnily pokles na 1,3 %
Ceny průmyslových výrobců v listopadu zmírnily meziroční pokles na 1,3 % z říjnových 1,7 %. Pokles cen, který trvá již téměř tři roky, zpomaluje už od letošního června. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Průmyslové ceny předznamenávají vývoj cen pro konečné spotřebitele v obchodech. ČSÚ také oznámil, že se v říjnu zmírnil pokles cen v zahraničním obchodě.

Zdroj: ČTK

Jiný pohled na trh práce: Rokem 2016 personalistům těžké časy nekončí Jiný pohled na trh práce: Rokem 2016 personalistům těžké časy nekončí

Končící rok 2016 byl v Česku ve znamení míry nezaměstnanosti klesající k 5 %. Co dalšího trápilo personalisty, ale hlavně zaměstnavatele i jejich zaměstnance?

Komora: Vývoz tuzemských firem bude letos rekordní
Vývoz tuzemských firem bude letos rekordní, podle prognózy Hospodářské komory vzroste meziročně o dvě procenta na čtyři biliony korun. O export do zahraničí začaly usilovat také malé a střední podniky, které zintenzivnily své proexportní aktivity. Bilance zahraničního obchodu má dosáhnout přebytku ve výši 200 miliard korun. Komora to uvedla v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK

Státní dluh ke konci září klesl na 1,66 bilionu korun, potvrdilo MF
Státní dluh letos ke konci září klesl o 12,9 miliardy korun na 1,66 bilionu korun. Údaje z počátku října ve čtvrtek potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 156 000 korun.

Zdroj: ČTK

Chmelař (Úřad vlády ČR): Exportéři dopad ukončení intervencí pocítí, rozsah bude záležet na plynulosti přechodu
Čeští exportéři konec intervenčního režimu České národní banky v každém případě pocítí, klíčové bude, jak ČNB konec intervencí provede. V pondělí to na debatě Co dále s měnovou politikou, kterou ve spolupráci s Českou spořitelnou uspořádal Institut pro politiku a společnost, prohlásil vedoucí Oddělení strategií a trendů EU při Úřadu vlády ČR Aleš Chmelař. Zároveň Chmelař směrem k vývoji kurzu koruny po exitu poznamenal, že prostor pro posílení české měny by neměl být výrazný.
Lízal (ČNB): Ukončení kurzového závazku bude záviset na ekonomickém vývoji, švýcarský scénář nechceme
Rozhodnutí ohledně ukončení režimu devizových intervencí České národní banky se bude odvíjet od ekonomické situace. Intervence však neskončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. V pondělí to řekl na debatě Co dále s měnovou politikou, kterou ve spolupráci s Českou spořitelnou uspořádal Institut pro politiku a společnost, člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal. Listopadové inflační údaje hovořící o růstu spotřebitelských cen o 1,5 % je možné vnímat pozitivně, pro ČNB je však v dalším rozhodování stále klíčový 2% cíl.
Manpower: I příští rok chce víc firem nabírat lidi než propouštět
Tuzemští zaměstnavatelé budou i v prvním čtvrtletí 2017 více pracovníků přijímat než propouštět. Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje šest procent oslovených firem, naopak propouštět se chystá pět procent. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v Česku, jehož výsledky firma oznámila na úterní tiskové konferenci.

Zdroj: ČTK

Platební bilance ČR ve třetím čtvrtletí skončila schodkem 22,4 miliardy Kč
Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil ve třetím čtvrtletí schodkem 22,4 miliardy korun. Uvedla to v úterý Česká národní banka. Zároveň zveřejnila aktualizované údaje za druhé čtvrtletí, původní schodek 56 milionů korun revidovala na 13,2 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Listopadová meziroční inflace byla nad odhady ČNB
Listopadová meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. V pátek to řekl ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. V listopadu spotřebitelské ceny meziročně stouply o 1,5 %. Inflace se tak po téměř třech letech vrátila do dolní poloviny tolerančního pásma kolem 2% inflačního cíle ČNB.

Zdroj: ČTK