Česká ekonomika

Stát vybral tři lokality pro vznik nových průmyslových zón
Nové průmyslové zóny by mohly vzniknout s podporou státu v letech 2017 až 2022 u Chebu, Veselí nad Moravou a v Moravských Budějovicích. Počítá s tím materiál, který ve středu opět projedná vláda. Celkové náklady by činily 765 milionů korun, maximální dotace ze státního rozpočtu by neměla přesáhnout 573 milionů korun. Původní návrh počítal i s lokalitou u Veselí nad Lužnicí.

Zdroj: ČTK

Kalousek navrhne snížení daní na úroveň před krizí
Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek předloží pozměňovací návrh připravovaného zákona o daních, který by snížil sazby DPH na úroveň před hospodářskou krizí a zrušil solidární daň. Kalousek to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předseda poslaneckého klubu vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek návrh podpořit nechce, protože neodpovídá koaliční smlouvě.

Zdroj: ČTK

Poskytovatelé půjček: Zájem o úvěry před Vánocemi roste o čtvrtinu, Češi si půjčují rozumněji než v minulosti
V letošním roce před Vánocemi tradičně roste zájem o spotřebitelské úvěry, a to až o čtvrtinu proti běžnému období roku. Poptávka po půjčkách je zhruba stejná jako ve stejném období loni, shodli se tuzemští poskytovatelé úvěrů. Lidé si podle nich zatím nejvíce půjčují na vybavení domácností, elektroniku a dražší dárky.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí: Životní úroveň ČR v poměru k eurozóně mírně poroste
Životní úroveň ČR v poměru k původním 12 zemím eurozóny v příštím roce mírně poroste. Ministerstvo financí v makroekonomické prognóze počítá příští rok s růstem českého hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně na 82 procent z letošních odhadovaných 81 procent. Česko tak na tom bude lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko či Slovinsko.

Zdroj: ČTK

EET je za dveřmi, může přinést výsledky?
Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) by mohlo podle odhadů odborníků i ekonomů pomoci v menší míře omezit šedou ekonomiku. Hodně ovšem bude záviset na přístupu Finanční správy, zda ohlídá funkčnost systémů. Celkově podle ekonom EET problémy s šedou ekonomikou nevyřeší, protože ta zůstane například v podobě daňových rájů nebo offshorových společnosti. Vyplývá z vyjádření ekonomů na dotaz ČTK.

Zdroj: ČTK

Premiér Sobotka chce oživit plán na sektorové daně na banky, telekomunikační a energetické firmy. Prosadit zákon ale nebude lehké
Premiér Bohuslav Sobotka oprašuje starý záměr uvalit sektorové daně na telekomunikace, finančnictví a energetiku. Chystá i možné zavedení progresivní daně podle velikosti firmy. Prosadit nový zákon však bude velmi komplikované.
Prezident Zeman navrhl několik opatření pro podporu podnikání
Podle prezidenta Miloše Zemana by pro podporu podnikání v Česku bylo prospěšné přijmout nové zákony, jež by zabránily pobírat dávky těm, kteří mohou pracovat. Za prospěšné by považoval i redukci zbytečných výdajů státního rozpočtu, mezi které zařadil podporu na obnovitelné zdroje. Prezident to v úterý uvedl v rámci debaty o významu malých a středních firem organizované Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Zdroj: ČTK

Meziroční růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí zpomalil na 1,9 %
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 1,9 % z 2,6 % ve druhém čtvrtletí. V úterý to v prvním rychlém odhadu uvedl Český statistický úřad. Jde o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Podle analytiků je zpomalení způsobeno vyšší loňskou srovnávací základnou kvůli čerpání peněz z EU. Dalším faktorem je slabší výkon průmyslu v letních měsících. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,3 %.

Zdroj: ČTK

Běžný účet ČR: Chystá se nový roční rekord u přímých investic?
Česká národní banka v pondělí zveřejnila baterii čísel popisujících dění v zářijové platební bilanci Česka se zahraničím. Základní údaj je uspokojivý, bilance běžného účtu je mírně kladná (za posledních 12 měsíců celkově 98 miliard korun) a pomalu roste. Ani síla odtoku příjmů ze zahraničních investic, na kterou si stěžoval premiér Sobotka, se v září nijak dramaticky nezměnila.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Závislost české ekonomiky na automobilovém průmyslu SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Závislost české ekonomiky na automobilovém průmyslu

Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Českou spořitelnou pořádal debatu na téma závislosti české ekonomiky na automobilovém průmyslu. Setkání se zúčastnilo několik předních odborníků, kteří diskutovali o tom, co toto odvětví čeká do budoucna a jak budou změny ve výrobě i užívání automobilů ovlivňovat české hospodářství.